DB kupuje další rychlovlaky ICE, poprvé ukázal verzi ICE 3neo

Nový rychlovlak ICE 3neo. Foto: Volker Emersleben / Deutsche BahnNový rychlovlak ICE 3neo. Foto: Volker Emersleben / Deutsche Bahn

První nové vlaky vyjedou na trať letos do konce roku. Německo chce do osmi let zdvojnásobit počet cestujících na železnici.

89 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Cestující

Už v tom nejak ztrácím. Jaký je rozdíl mezi ICE 3 neo, ICE X a ICE 4?

Kuba

ICE X bylo vývojové označení pro ICE 4, tedy rozdíl žádný.
ICE 3 neo (také Velaro MS, či DB BR 408) je nástupce ICE 3, konkrétně Velara D (DB BR 407).
Hezký přehled najdete pokus si v google vyhledáte „Fahrzeuglexikon 2021_06_DB“.

TPal.

Krásný vlak, nicméně škoda, že Deutsche Bahn se nepokusí o nový design interiéru. Ne, že by tento byl špatný, to ani omylem, ale už to chce trochu změnu. 🙂

Pája

Za každou cenu měnit osvědčené a fungující a riskovat třeba i obrovský neúspěch? Pak to za velké peníze pracně za provozu překopávat podruhé? Proč?

TPal.

Za mě je to po nějaké době potřeba pro oživení. SNCF taky nedává do každého TGV stejný design. Je to jen můj názor, ale dokáži si představit prvky, které by designu dodaly šmrnc.

Pája

Tak dnes jsem cestoval Panterem a neúmyslně jsem vyslechl debatu o umístění koše na odpadky pod okny. U DB snad nic takového v této vysokorychlostní jednotce snad není, i když by ji to mohlo oživit. (tím nesrovnávám Panter s ICE, oba jsou jiná kategorie elektrické jednotky)

TPal.

Umístění koše je zrovna to poslední, na co jsem narážel. Spíš jsem narážel na hru s barvami, materiály.

Ale je to výběr DB a já s tím nic neudělám 🙂

Miroslav Zikmund

V ICE 1 (BR 401) jsou odpadkové nádoby pod okny … podobně dalších ….

Miroslav Zikmund

Jenže původní TGV měla „levný“ interier odpovídající 80. letům minulého století … prostě tehdejší generaci cestujících to stačilo …

Když se v červenci 1991 předvádělo TGV 325 tak ta „chudoba“ taky vzbuzovala podiv ….

TGV jezdící do Brigu zhruba před 30 lety byla dost ošuntělá, místy prodřené čalounění sedaček … další generace cestujících vyžadovala něco jiného ….

Tomáš

Vy jste si krásně nahrál na smeč.
Tahle věta je z Pulp fiction.
Cokoliv před slovem ale je hromada sraček.

TPal.

Co je na tom špatně?

Miroslav Zikmund

Oproti Pendolinu vydávanému PR ČD za luxusní vozidlo je ICE skutečným luxusem a Pendolino šuntem čtvrté třídy ….jeden z důvodů, proč se náročnému německému zákazníkovi nedostalo možnosti se tímto vozidlem svést ….

MHD

Tak to jsme asi každý jeli jiným ICE. Já naopak vidím, jak je interiér ICE s každou novou verzi více a více lacinější. Pendolino dokonce považuji za stejně pohodlné, ale i útulnější oproti takovému ICE4.

Daniel Jablonecký

Na vás je vidět, že jste „skutečný luxus“ nikdy nezažil a možná ani neviděl.

czhunter

Podle mě je Velaro nejen že nejškaredější ICE, ale i jeden z nejškaredějších současných rychlovlaků vůbec – taková obloustlá brambora s přemírou laciného stříbrného plastu.

Arnošt

Nechtěl nám nějaké ICE ukázat taky generální kokrhel Správy železnic Bc. Svoboda MBA?
Dokonce už vloni?

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

Jste si jistý, že chtěl ukázat vlak?
Nebylo to něco jiného? Nový účes, vázanka a tak?

mgr.pavel

Novou studii před uložením do šuplíku.

Nebo ještě možná nové modré zábradlí, taky.

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

Zase už se to tam pomalu mění.
Třeba Ševčík.
Jako pomalu, ale mění.

Miroslav Zikmund

Bylo tu v srpnu 1995 ….

rhol

A tak…my zase máme pana Šípa, no.

J.P.

Pražec má pravdu – úvodní foto je skutečně ICE 4… Kromě designu o tom jasně hovoří číslo jednotky.

Jiří 24

Přesně tak, buď má ICE3neo 2 typy designu (což je nepravděpodobné), nebo se jim tam zapletlo ICE 4 a ICE 3neo. Zde grafika, která dokazuje designové změny čela, s tím, že ICE 3neo má podobné čelo jako Velaro D, nikoli ICE 4 https://mediaportal.deutschebahn.com/marsDB-Mediaportal/de/instance/picture/Die-ICE-Flotte—Grafik.xhtml?oid=6349527
A ještě podotázka, co to, že se ICE 3neo inspiruje od jednotek Velaro D, nikoli od ICE 4 a navazuje tak na starší verze 🤔

Kuba

Je to kvůli aerodynamice, ICE 4 má nižší maximální rychlost „jen“ 250/265 km/h. DB potřebují využít potenciál rychlích tratí. Sice designove podobné D, ale technikou jde dál.

Pavel Skládaný

Mnoho povyku pro nic, tyhle vlaky jsou již desítky let rutinou.

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

No jak kde…

Pavel Skládaný

Přesně jste to pochopil :-). Ale abychom nepřeháněli ten nekritický obdiv k Západu a férově ostatní varovali, tak se mohu podělit o vlastní vícerou zkušenost z cest s ICE v Německu. Mohu říci, je to celkově nuda a monotónnost. Berlín-Wolfsburg-(Hannover), 250 km/h, nedozírná rovina všude vůkol, vleče se to. Zato silný zážitek je Kolín-Frankfurt podél dálnice A3, to je pořád nahoru a dolů, rychlost skoro 300 km/h, na těch spádech 40 promile pocit jako ve startujícím a přistávajím letadle, v tunelech akustická šlupka do uší (i přes proklamované tlakotěsné skříně). Hodinový zážitek docela stačí. A hlavně tomu chybí ta česká… Číst vice »

Potulný Wechtr

VRT a stará trať se navzájem nevylučují.
Když pospícháš tak jedeš s ICE.
Když se chceš kochat, tak si to dáš po staré trati v údolí Rýna.
Nebo osobákem z Berlína do Rathenow. Tam pŕestup na motorák. A hurá pŕes Stendal do Wolfsburgu, hned vedle v souběhu s rychlodráhou.

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

Ono už to není jen k západu…
Akorát teda ty čínské způsoby bych moc neobdival.

Pavel Skládaný

Pravda, postupně se staneme vyhledávaným muzeem pro západ i východ.

Mirek Zv.

To je fakt. Mizí to. Brzy zmizí i Subotica – Nowi Sad. Chápu, že u Hannoveru Vám to splývalo a nudil jste se. Ale když si prohlížíte kukuřici pěkně detailně při 30/hod a máte na to 4 hodiny, pak je rovina krásná.

Miroslav Zikmund

Ale stále máte ještě osobák Beograd – Prijepole Teretna nebo Beograd – Nis ….

Miroslav Zikmund

ICE 3 – pokud máte štěstí a dvojka s výhledem na trať je ve směru jízdy a fíra nezašedí – pak je to užasný zážitek. Rychlostí 300 jede jen někde, obvykle kolem 280, ale 1 km za 12 vteřin – to nemá chybu ….
Berlin – Hamburg taky stojí za to, podobně Berlín – Mnichov přes Erfurt …
Lepší je řidičák s možností čumendy na trať … 160 do odbočky …
Na kochání se krajinou jsou osobní zastávkové vlaky, nejlíp ještě patro ….

Pavel Skládaný

Ale ovšem, technika i nabídka je to perfektní. Já se spíše hlavně snažil najít i na současném stavu u nás něco krásného a romantického, protože to, co jezdí pár desítek kilometrů severně od Děčína, u nás hned tak mít nebudeme. Do čelního vozu s výhledem na trať si taktéž sedávám velmi rád, několikrát jsem takhle absolvoval Drážďany-Lipsko-Frankfurt a jednou i Kolín-Brusel, když byla zrovna fungl nová trať z Cách do Lutychu. Ovšem hned v prvním tunelu za Cáchami nám ICE 3 zdechnul a strojvedoucí to asi 20 minut resuscitoval. Pak už ale vše supe.

Daniel Jablonecký

To nic není. Radim Passer dává kilometr za 9 vteřin.

zdenek

Prostě dražší matějská ve větším.

Pavel Skládaný

Jistě a kam se vlastně dnes pořád honit. Vzpomeňme si na moudrost pana Spejbla, který kritizoval běžecké závody slovy, „každej to kouká odflinknout, už aby to měl za sebou. Kdežto já na to jdu jinak – běhám, pomalu, důkladně a taky z toho něco mám!“

A. Mikulka

Sorry jako, vás by měli z CDV bleskem vyšoupnout, romantiku. Své vize si realizujte třeba u KŽC.

Daniel Jablonecký

Rutinou může být nějaká činnost, ale ne věc.

Pražec

Upozornění pro redakci:
Titulní foto asi nebude ICE 3neo. Vypadá spíš jako ICE 4

Pražec

Díky za odkaz, v tom případě se chybička vloudila na straně DB – do sady fotek se připletla jednotka řady 412.
Nicméně pak už to není chyba redakce.

tarten

To je opravdu zvláštní. Skoro všechny vlaky v odkazovaném zdroji focené zjevně na té prezentaci mají spáru přímo od čelního okna dolů, ale na jedné fotce je to jinak – na té brané někde náhodně venku s oranžovým mužíčkem je spára pod tím oknem šikmo. A jako na potvoru je to zrovna ta, která tu figuruje jako titulní…

Jan1203

Jednotky pěkné, ale tedy žádná levná záležitost – jedna jednotka cca 900 mil. Kč. Ani se nedivím Rakušákům (a koneckonců i ČD), že jdou raději cestou RailJetů, kdy srovnatelně kapacitní jednotka mi vychází hrubým odhadem na 7×60 (vozy)+100 (loko) mil. Kč, tedy cca 500 mil. Kč. A asi nelze očekávat, že by toho ICE jednotka najela na stejné trati za den dvakrát více vůči RailJetu.

Michal Štěpán

Jenže s těmito jednotkami BR 408 se na „pomalých“ tratích na východ od München primárně nepočítá. Budou jezdit hlavně v ose NRW – Köln – Mannheim – Stuttgart – Ulm – München a také zajíždět spolu s BR 407 do Francie, kde využijí na LGV Est a případně LGV Rhin-Rhone svoji maximální rychlost. Jako obrovské plus hodnotím, že tam bude prostor na přepravu kol, podobně jako v ICE 4. To je aktuálně velký handicap jednotek BR 403 a 406, protože když člověk chce vyrazit z Kölnu na výlet s kolem na jihozápad Německa, je odkázán při cestě do Mannheimu (odkud… Číst vice »

Jan1203

Chápu schopnosti VR jednotek a možnost využít maximální rychlost trati, nicméně takový dotaz: Byl by pro část cestujících na zmíněných tratích zajímavý koncept využití „pomalejších“, ale o mnoho levnějších jednotek, tj. o něco pomaleji, avšak za levnější jízdné? Nebo je tam nějaký principiální problém (např. min. rychlost pro dosažení rovnoběžného grafikonu)?

Symerský Marek

Né všichni cestují vlakem proto, že to je levnější… naopak, u VRT dává smysl si připlatit za kratší dobu cesty…

Jan1203

Ano, část cestujících si jistě ráda připlatí…ale pak je tu spousta potenciálních cestujících využívající dnes (i v tom DE) autobusy, popř. blablacar ap., protože jízdné ve DE i FR je obecně velmi vysoké. A když je cílem zvýšit počet cestujících ve vlacích, možná by nebylo od věci něco nabídnout i jim…

Potulný Wechtr

Ono je to dáno celkem vysokým poplatkem za použití dráhy. To za prvé. Za druhé. Je v DE uzákoněna propustnost pro nákladní dopravu. Například na jedné z nevytíženějších tratí v Německu, mezi Hanoverem a Brémami. Jezdí tam v ranní špičku za hodinu několik párů ICE, IC, RE a ve větší části i příměstský S-Bahn. Zároveň konkrétně na této trati platí propustnost minimálně 10 párů nákladních vlaků. Ve dne i v noci. Orgán který toto prosadil, byl Spolkový účetní dvůr (spolkove ministerstvo financí). Dokáží si spočítat, že omezení nákladní dopravy má vliv na ekonomiku země. V tomto konkrétním případě jde o… Číst vice »

zdenek

Však to flixbus dělá ne..

zdenek

Otázka kolik jich je a zda uživí celé ICE.

Miroslav Zikmund

Máte zato, že cena kolejového vozidla je výrazně ovlivňována konstruční rychlostí ?

Mirek Zv.

Koukám nový fenomén, co IAD neumožňuje. Zajet si 300 km na krátkou odpolední projížďku na kole.

původní Jakub P

Nemusí jít o projížďku. Ale když tam člověk třeba kvůli práci musí a v jeho městě i v tom cílovém se na kole nejlíp dostane kam potřebuje, proč to nevyužít.

Michal Štěpán

Ano, proč ne? Takový třeba výlet do Freiburgu s vlastní silničkou, kde ve Schwarzwaldu udělám na 100 km 3000 výškových metrů a večer zase budu ležet ve své posteli.

Miroslav Zikmund

A půjčovny kol v Německu neexistují ?
Jezdit na cyklovýlet vlakem „přes půl Německa“ na den je poněkud zvláštní záliba … co tak to udělat na sobotu a neděli …

*h8*

Railjet odpovídá možnostem nejlepší momentálně dostupné infrastruktury na východ od Norimberku. Nicméně jeho cenu zásadně obecně ovlivňuje fakt, že jde o vozidlo pro konvenční tratě, zatímco ICE je pro VRT s rychlostí až 320 km/h.

NeodrážetNespouštět

Praha – Brno dnes 2,5 hod a hůř s VRT to bude 1 hod. Za 12 hodin udělá konvence 4 cesty + obraty, VRT udělá 9 cest + obraty. Potřeba vlaků je poloviční takže není problém aby to zaplatilo 2x dražší jednotku. Samozřejmě to funguje jen tehdy, kdy ty vlaky využijí svojí rychlost.

Jan1203

No jo, ale to je srovnání kdy konvenční vlak jede po horší trati. Jak by vyšel propočet, kdyby třeba Railjet jezdil po VRT? Čas by byl tak 1:15-20 vůči 1h? Takhle by už dvojnásobný nájezd VR jednotky nebyl…

tarten

RailJet není konvenční vlak.

David

Dvojnásobný ne, ale nezanedbatelný taky ne. Rovněž je třeba vzít v potaz fakt, že rychlejší cesta přitáhne více lidí, či že jednotky mohou překonávat větší převýšení a tratě tak mohou být levnější. Nezanedbatelný fakt je i ten, že čas strojvedoucího a vlakového personálu je nižší. Pak je tu taky spotřeba elektrické energie, zrychlení, atd. Ten propočet určitě není jednoduchý.

tarten

Railjet nemá tak dobrou aerodynamiku jako ICE nebo AVG.

NeodrážetNespouštět

To je pravda. Rozdíl by byl opravdu výrazně menší. Railjet má pak nevýhodu v horším poměru hmotnosti a výkonu. Na trati pro čistě osobní provoz se víc trápí ve stoupání a svou maximální rychlost v podstatě nevyužije. Viz traťový passport. https://www.spravazeleznic.cz/vrt/priprava-a-technologie/vozidla-a-provoz
Na druhou stranu na trati, která je pro smíšený provoz by se tato nevýhoda vytratila.

Miroslav Zikmund

ICE Berlin HBF – Hamburg HBF 1:43 – 2:05 > podle počtu zastavení,
konvenční IC / EC 2:05 – 2:09 (Berliner aus Prag) > podle poču zastavení … v lepším případě rozdíl 22 minuty ….

Markantní rozdíl byl ve Švýcarsku po zprovoznění NBS Olten – Bern. ICE do Interlakenu a zpět dokázala stíhat v Baselu vlak o hodinu dříve než „po staré trati“.

Gwann

Railjet je na Vmax 230. čili hodinu brno praha. když to bude mít vhodné koleje.

Miroslav Zikmund

Já bych takový obratový optimista nebyl … V Hamburgu jede obvykle ICE do depa Eidelstedt minimálně na fekální koleje a doplnění vody, případně odstranění diagnostikovaných závad … diagnostika vozidla předává středisku údržby informce o závadách a údržba je připravena na jejich odstranění nebo provoz na vystavení jiné jednotky ….
V peronech v Dresden točí patra IC Dresden – Köln HBF ….

zdenek

No. Ale něco bude stát taky údržba že.. A to ani u panteru není zadarmo na sedačku.

David

Jednotky jsou sice dražší na pořízení, ale zase tím, že jsou výrazně rychlejší jich potřebujete méně ne stejný počet cestujících. Rovněž také stojí méně čas personálu.

tarten

ICE toho najet dvojnásobek oproti 362 nebo 151, které u nás vodí expresy, dost dobře může.

Miroslav Zikmund

Srovnáváte nesrovnatelné …
151 dokáže sjet jízdní dobu Potěmkina z Ostravy do Prahy … záleží na strojvedoucím jak za to bere …. kapacita Potěmkina odpovídá kapacitě pěti vozů, tj. cca 250 tun na háku …

Miroslav Zikmund

RailJet – vydávaný za komfortní vozidlo > dobrá dvě desetiletí – od dob prvního prvozního nasazení na trase Wien – Bregenz ho tam marně hledám …
Více komforu než RailJet poskytují klasické rakouské modernizované velkoprostorové vozy … a z kapacitního i operativního provozního nasazení jsou lepší modernizované rakouské ojetiny ….
ICE mají jiná vozební ramena než RailJety …

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

Jinej svět.
Škoda že jsme jen jejich montovna.

Máme na míň!

Kuba

Rozhodně nejsme, velká část právě zmíněných jednotek se vyvíjí v ČR…

mgr.pavel

Byť má německá železniční infrastruktura své mouchy, tak my jim jejich pozici můžeme jen závidět.

Infrastrukturu i jednotky.

michal82

Tak mouchy má veliké. Vloni jsem jel ICE Mnichov Berlín a některé useky nebyly v dobrém stavu. Mnichov-Norimberk by potřeboval rekontrukci a zvýšení rychlosti jako sůl. Přijde mi skoro neuveřitelné, že tak bohatý stát má tratě v takto nedobrém stavu. Za Španělskem či Francií hdně zaostávají.

p.ondras

…a vlaky v regionech jim taky moc přesně nejezdí. Dálnice také ve špatném stavu a všude samá oprava, Je na čase nesponzorovat další socko státy EU vč. ČR a začít si zlepšovat své a za své.

Pavel Skládaný

Zvýšení rychlosti ze současných 250 km/h na kolik?

Matěj

Úsek Norimberk – Ingolstadt je na 300 km/h, ale další úsek je z půlky na 200 a z druhé půlky dokonce jen na 160 km/h. Tam by to opravdu zrychlení chtělo.

původní Jakub P

Jo, hotovo určitě nemaj. Ale co bysme tady za ten jejich aktuální stav dali…

Pavel Skládaný

To tedy ano, takový rychlostní profil je trapný.

tarten

Německo náž vzor. I „my“ si takový trapný rychlostní profil chystáme – viz Brno – Přerov.

Miroslav Zikmund

A zastávkový „osobní“ vlak tam jede 200 ….

Pavel Skládaný

Česká Škoda pro tuto trať zamýšlená má ale nejvyšší rychlost myslím „jen“ 190 km/h.

Šašek

😀 Zase nás tady nehoupejte s tím, jak je na tom Německo špatně. Úsek Berlin-München dělá ICE Sprinter za čtyři hodiny. Mnoho částí jsou novostavby z let 2015/2017 stavěné na 300km/h. Stejně tak úsek Nürnberg–Ingolstadt, což je novostavba z roku 2006 a opět stejná rychlost. Nu a závěr tedy je, že mají kvalitní železniční infrastrukturu a kvalitní vlaky.😀

Pavel Skládaný

A což teprve Berlín-Hamburk, v podstatě stará trať, na níž se přejezdy nahradily mimoúrovňovým křížením. A rychlost zvýšila na 250 km/h. Ač nerad (jsou to staří militaristi) musí člověk uznat, že v oboru železnic jsou evropská špička.

tarten

O různých národech si ty okolní říkají různé nepříjemné věci. O Němcích, že jsou militaristi, o Češích, že jsou zloději.

Miroslav Zikmund

Ano, po dvojí modernizaci po sjednocení …
1991 v dieselu cca 5 hodin ….

Pavel Skládaný

A dnes hodina a půl…