LOT_PRAGA_X-2021---WWW---III_728x90_new

Další země otevřela vysokorychlostní trať. Saúdové spojili Mekku s Medínou

Souprava Talgo 350 pro saudskoarabskou vysokorychlostní železnici. Foto: By FlyAkwa [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia CommonsSouprava Talgo 350 pro saudskoarabskou vysokorychlostní železnici. Foto: By FlyAkwa [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia Commons

Saúdský král Salmán bin Abd al-Azíz v úterý slavnostně otevřel první vysokorychlostní trať na Arabském poloostrově. Úsek dlouhý 450 kilometrů

Zpět na článek
22 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
TuKabel

Zajímavostí je, že sedačky první třídy dodala česká firma Borcad. Jedná se o pravděpodobně nejkomfortnější vlakové sedačky, které jsou momentálně v rychlovlacích v provozu, jejich cena byla vysoká a příliš se nešetřilo. Jinak obsazenost bude vysoká a pokud by šlo vše podle plánu tak je tam i možnost opce (jak na prodloužení tratě tak na vlaky).

Jiri Tyr

Nezarazi vas ze je to levnejsi nez Praha-Brno dle predstav SUDOPu a jejich fans na MD?

VRT

Zase bych úplně nesrovnával nesrovnatelné. Přeci jen Vysočina není poušť.
Nicméně to nic nemění na skutečnosti, že by VRT měla projektovat firma, která má s projektováním VRT zkušenosti.

slawe

O Ramadánu to ale stejně bude stát protože přes den se o ramadánu co? No nepracuje.

Radek Janata

To samozřejmě není pravda. O Ramadánu se nemá přes den jíst a pít, pracovat se může. A je tam spousta výjimek, kdy se smí i jíst a pít, jednou z nich je právě cestování. Proto jsou restaurace na nádražích a letištích otevřeny i o Ramadánu, stejně tak se podává jídlo na palubě.

VRT

Stejně jako fakt, že jim tam mohou makat nevěřící psi.

Asdf

No jestli bude strojvůdce nebo průvodčí nevěřící pes, pak asi bude muset před vjezdem do Mekky vyskočit z vlaku 😉

Asdf

Těší mě, že nakonec budou na trase jezdit Talga a ne čínské rychlovlaky. Víte někdo, proč se vlastně Saúdové s Číňanama rozešli?

jan

žeby usurijská menšina?:-)

Kubrt

Ujgurská;-) Ussuri je řeka je dost jinde, i když taky tím směrem…

Fandik

Takže ja jako krestan mam smulu….

Netris

Stojí za zmínku, že do Mekky i Mediny maj vstup povolen jenuslimové, takže vlak bude pravděpodobně přepravovat zcela výhradně muslimy.

Netris

*jen muslimové

T.Pal

To ano, ale člověk z jedné nejmenované firmy (mimochodem, byla taky na INNOTRANS) mi říkal, že se dostal do Mekky úplně v pohodě. Jako Čech, nemuslim. Akorát holt prý musel nějak předstírat, že je muslim. 😀

Jarda V.

Nechtěl bych být nějaký hnidopich jako někteří z diskutujících ale 60milionu lidí ročně? To je asi 200 párů vlaků denně při 99procentni obsazenosti. Takové interval nemá snad ani metro…….

mgr.pavel

Dobře počítáte, ale asi předpokládají že cestující nepojedou z konečné na konečnou – pořád ale by to znamenalo že 1 souprava na 1 jízdě mezi konečnými se 3 zastávkami sveze max. 4 cestující na sedadlo, tedy 50 párů vlaků denně. Tedy v průměru častěji než půl hodinu vlak v každém směru.

Pořád je to nějak moc..

Dušan

ad mgr.pavel :
Má tam jezdit celkem 35 ks 13-ti vozových souprav TALGO s kapacitou 417 sedadel…viz zde
http://www.arabnews.com/node/1267866/saudi-arabia
Trať je navržená na V = 320 km/h, nicméně v běžném provozu se má jezdit V = 300 km/h.

mfr

Můžu se zeptat, co je to saudsko-španělské konsorcium? Díky

mfr

jo, o to mě šlo, děkuji

Kubrt

To není jen záležitost pro poutníky, ve městech podél trati je v několika málo místech koncetrováno asi 8 milionů obyvatel, pro VRT ideální podmínky 🙂

Nekdo

taky bych to tak videl, ze zde jsou temer idealni podminky pro VRT: nekolik malo velkych mest, miliovy trh relativne bohate zeme, prazdny teren mezi mesty (zadni NIMBY-ove 😀 ), statni pozehnani/garance, vzdalenost mezi nejvetsimi mesty cca 400 km (relativne malo na letadlo, a relativne prilis na rizeni/autobus).