dpp

Další tramvaje v Ostravě budou mít klimatizaci, zakázku na úpravu až 41 tramvají získal Cegelec

Tramvaje Vario LF v Ostravě. Foto: Libor HinčicaTramvaje Vario LF v Ostravě. Foto: Libor Hinčica

U všech tramvají by mělo dojít k dosazení klimatizačních jednotek salónu cestujících, u části pak také k doplnění klimatizace stanoviště řidiče.

Cestující v ostravské MHD se dočkají dalších klimatizovaných tramvají. Zakázku na dodávku klimatizace až do 41 tramvají typu VarioLF získala společnost Cegelec.

O vítězství v soutěži informoval Cegelec v tiskové zprávě. Hodnota zakázka je 140 milionů korun. Základní kontrakt, který by měl být dokončen do konce roku 2022, počítá s technickým zhodnocením celkem 16 vozů VarioLF. Zbytek tramvají může dopravce přistavit na malou modernizaci v průběhu let 2023 až 2025 v rámci práva na využití opce. V soutěži porazil Cegelec Škodu Ekova. Odhadovaná cena byla 147 milionů korun.

Klimatizace jako součást dalších úprav

Klimatizace je součástí akce na technické zhodnocení tramvaje. Rozsah úprav na vozidlech se v souladu s podmínkami zadávacího řízení liší, neboť některé z požadovaných změn byly na tramvajích VarioLF aplikovány u později dodávaných vozidel již z výroby. Hodnota opravy prvních 16 vozů tak činí přibližně 60 milionů korun. První vozy budou přistaveny na technické zhodnocení za pět měsíců od účinnosti smlouvy.

U všech tramvají by mělo dojít k dosazení klimatizačních jednotek salónu cestujících, u části pak také k doplnění klimatizace stanoviště řidiče, ke změně lakování, zádržných tyčí, či k doplnění USB nabíjecích portů pro cestující i řidiče.

Klimatizace salónu cestujících budou použity přímo z produkce společnosti Cegelec, která je nově doplnila do svého portfolia výrobků, jež dosud tvořily pouze elektrické výzbroje tramvají a trolejbusů. Bude se tedy jednat o zcela nově vyvinutý výrobek, který bude poprvé uplatněn právě na ostravském projektu.

„Pozorujeme postupnou transformaci ostravské MHD a snahu o výrazné navýšení služeb v posledních letech. Ostrava v mnoha směrech nastavuje pomyslnou laťku nejen českým dopravním podnikům a jsme opravdu rádi, že se nyní můžeme na navyšování kvality služeb pro občany i návštěvníky Ostravy podílet. Počítáme přitom s tím, že v projektu bude angažována celá řada dodavatelů přímo z Moravskoslezského kraje, takže projekt bude mít i pozitivní dopad na zaměstnanost regionu,“ uvedl Miroslav Opa, výkonný ředitel Cegelecu. „Bez ohledu na venkovní teplotu nabídnou naše tramvaje pokaždé skvělý komfort. Musíme si uvědomit, že teplotní pohoda je jeden vůbec z nejdůležitějších aspektů kvality cestování, proto jsme rádi, že se nám podařilo tuto zakázku uzavřít a oproti předpokládané hodnotě zakázky i zhruba 6 milionů korun ušetřit,“ dodal šéf DPO Daniel Morys.

Tagy Cegelec dopravní podnik ostrava DPO Vario LF
14 komentářů