egoe-plus
Dopravci Železnice

Další rychlíkové linky míří k přímému zadání ČD, stát nestihl vypsat otevřenou soutěž

Řídící vůz 943 na rychlíku R27 v Opavě. Foto: České dráhy
Řídící vůz 943 na rychlíku R27 v Opavě. Foto: České dráhy

Ministerstvo dopravy nestihlo u dalších rychlíkových souborů včas vybrat provozovatele veřejnou soutěží a provoz na nich získají s velkou pravděpodobností na další roky České dráhy přímým zadáním.

Po rychlíkových linkách R14A a R14B (Pardubice – Liberec, Liberec -Ústí nad Labem), kde už ministerstvo dopravy potvrdilo chystající jednání s Českými drahami, se bude opakovat stejný postup i u dalších linek: R9 (Praha – Havlíčkův Brod – Brno/Jihlava) a R27 (Olomouc – Krnov – Ostrava).

V případě linky R27 je smlouva s Českými drahami do konce roku 2020, ministerstvo musí tedy vyřešit výběr dopravce letos. Půjde tak o stejný případ, jako u rychlíkové linky R14, kde ministerstvo uvedlo, že bude jednat s Českými drahami. Postup od linky R14 ale bude odlišný: ministerstvo počítá u R27 s krátkou smlouvou jen na dva roky, u R14 má být sedmiletá smlouva.

„Náš předpoklad je v letošním roce řešit u linek R9, R26 a R27 jak přímá krátkodobá zadání, tak i nabídková řízení na další období, s vyššími požadavky na kvalitu cestování,“ uvedl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

Mezi Ostravou a Olomoucí měl původně jezdit RegioJet, ministerstvo v roce 2012 vypsalo soutěž, kterou soukromý dopravce vyhrál. Ministr dopravy v době úřednické vlády Zdeněk Žák ale soutěž zrušil a nechal na trase dál jezdit přímé dráhy. Podle stávající smlouvy platí ministerstvo 137 korun za kilometr, ročně zaplatí stát zhruba 100 milionů korun. České dráhy na rychlíky nasazují soupravy složené z motorových vozů 843 a vozů Btn. Od prosince 2022 by pak na trati měl jezdit dopravce vybraný na základě otevřené soutěže. Tu ministerstvo dosud nevypsalo. Vítěz bude na trati jezdit 15 let. Vzhledem k tomu, jak dlouho může kvůli různým odvoláním trvat otevřená soutěž a času na výrobu nových vlaků, může být i termín konec roku 2022 poměrně odvážným.

Stát musí řešit brzy i provoz na rychlíkové lince z Prahy do Brna přes Havlíčkův Brod. Smlouva s Českými drahami vyprší za necelé dva roky v prosinci 2021. Jisté tak je, že bude muset být po prosinci 2021 řešen provoz na základě přímého zadání, protože soutěž na provoz na deset či patnáct let stále není vyhlášena. Linka R9 přijde stát ročně na 274 milionů korun při ceně 138 korun za každý kilometr.

Ministerstvo ve své odpovědi uvedlo i linku R26, což je spojení z Prahy do Českých Budějovic přes Příbram. Na ní aktuálně jezdí Arriva do konce roku 2022. Ministerstvo už dříve uvedlo, že zde zvažuje nasazení hybridních jednotek, které by využily částečně provoz pod elektrizovanou tratí a zbytek by zvládly jet na baterie.

„Kvalitativní požadavky na linku R26 jsou předmětem posouzení, nyní je ještě předčasné jednoznačně konkretizovat řešení zvolené pro nabídkové řízení,“ dodal Jemelka. Linka R26 je jedinou, kde stát předpokládá nabídkové řízení. U ostatních chystá ministerstvo přímé zadání na pět let. Není jasné, zda Arrivě či Českým drahám.

Ministerstvo loni v srpnu zveřejnilo plán, jak chce provoz na některých linkách otvírat jiným dopravcům. Novou smlouvu může uzavřít až letos v srpnu, je tedy jisté, že nedojde zatím k žádné zásadní změně v nasazení vozidel.  Smlouvy s Českými drahami na letošní rok i další zveřejnil stát v registru smluv loni v prosinci.

127 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Zlámalík

Jak – nestihlo? Důvod?

Bob

Důvodem je neschopný ministr dopravy (ten současný i ten předchozí).

Jiří Šrámek

Při „úklidu“ v PC jsem našel tuto fotku. Je pořízena 27.12.2015 ve stanici Příšovice (u Turnova, trať 070). Že by už tenkrát testovali infrastrukturu v zájmových oblastech? (bohužel neumím vložit obrázek, tak jen link)
https://1drv.ms/u/s!AruffVRI2rf_gbsE1nsqBCOsswQszw?e=sK6SEP

Mates

Vždy když čtu nějaký článek o tom, jak kraj nebo stát uzavírá nějakou smlouvu s ČD a.s. tak přemýšlím co to je za komedii. Co jsou to kraje? Státy ve státě? Nikoliv, jenom nějaké územní celky – regiony, které jsou v konečném důsledku zase jen součástí tohoto státu. Hejtmani a MD jsou tu pro nás, nebo my pro ně? Stát je 100% vlastníkem fy ČD a.s., tak proč ta trapná komedie s tím, jak stát uzavírá smlouvy s fy kterou vlastní?!? Může mi tyto podivné vztahy někdo z těch tržních komsomolců co zde přispívají do diskusí vysvětlit? Můj názor je… Číst vice »

Alex

Územní samospráva není totéž co státní správa. Doplňte si vzdělání. Článek 8 Ústavy přímo říká, že Zaručuje se samospráva územních samosprávných celků. A pokračovat můžete u článku 99: Česká republika se člení na obce, které jsou základními územními samosprávnými celky, a kraje, které jsou vyššími územními samosprávnými celky.

Nezaspal jste spíše dobu ještě v dobách, kdy měla vedoucí úlohu jedna strana? 😀

Soukromý kůň

Také se mi zdá, celý jeho dlouhý text je jak z nějakého prohlášení z roku 48, pán si zřejmě nevšiml posledních 70 let vývoje a určitých změn. Bohužel není v mých silách mu vysvětlit, co vše se od té doby změnilo, ale https://cs.wikipedia.org snad pomůže.

Gale

Naopak.
Když MD bagruje výkony ČD, je ve střetu zájmů.

Alex

Jasně, ČD naslibují interpantery a pak buď vyjede nějaký muzejní šrot, nebo projistotu nevyjede nic 😀

Robil

Soukromníkům praskají žilky :))))

Petr Nick

na MD zřejmě trpí nějaký úředník/ice tou populární prokrastinací.. nestíhá se přípoj, tohle je opravdu šílenost

Soukromý kůň

Nabagrovat ČD, klasika. Odbory budou spokojeny, Obzor vysvětlí, proč je to nej.

Soukromý kůň

Mínusy jsou předpokládám od majitelů režijek?

Alex

Jak jinak 🤣

Soukromý kůň

To je skoro až takový průzkum, jaký podíl (zhruba) čtenářů webu Zdopravy tvoří režijkáři.

Ušatá

Já třeba režijku nemám a nikdy jsem ji ani neměl. Co s tím?

BR193EEL

Nikoliv Petře R. 😂 Mám IN 50 a kreditovku od RJ jo a ještě Odisku.

jan

nikoliv

Jiří Šrámek

Ne, režijku nemám. A nikdy jsem ji neměl.

David

Smutné je, že od nového jízdního řádu došlo na R9 ke zhoršení kvality. Dřív aspoň jezdilo jedno Bbdgmee, v půlce roku 2019 dokonce přibyla wifi. Ale od prosince místo něho jezdí BDs, k tomu 4x B249 a jedno Aee. Docela tragédie

David

Oprava, B249 standardně jenom jeden a k tomu 3x Bee273

Alex

Moderní vozidla ČD, co se Vám nelíbí? 🤣

Dalibor

Je to ten správný dopravce, vozy mají správnou barvu, občerstvení tam je formou roznáškové služby která po hodině už nemá co roznášet, tj v podstatě žádný. Restaurační nebo aspň bistrovůz jsem tam nikdy nezažil, což pro 3 hodinouvou cestu by se už docela hodilo. I když 99% jízd Prahu jezdím přes Českou Třebovou. Je to sice delší, ale půlhodinu rychlejší.
Já zapoměl, oni přece (cituji a parafrázuji):
„Budují celá léta důvěru v železnici“, co nyní ti zlí soukromníci (všichni) ničí.

HolyTrinity

Tak zrovna na R9 JLV vozejk asi v pohodě stačí. Koneckonců je to spíš takový dálkový Sp, kde převažuje úseková frekvence – např. Praha – Kolín, Kolín – KH – Čáslav, Světlá – Brod, Tišnov – Brno. Dobrovolně linkou R9 celou trasu z Prahy až do Brna asi moc lidí nejezdí. Nicméně ty B(ee) jsou tristní. S některými kusy je zážitek jet více jak 110 km/h. To všelijaký vrzání a další divný zvuky jsou dost děsivý. Já tak nějak doufám, že i sem se zatoulá pár Bdmtee po avizovaném faceliftu. Dávat nějaký lepší vozy na to oraniště je naopak zase… Číst vice »

Dominik

JLV je předražené, lepší je ČD Minibar

Dalibor

Ona by roznáška stačila, blbý je že po jednom projití vlaku jim většinou skoro vše dojde, a nemaj ani nic k pití, což v létě docela bodne. Nepotřebuju mít chodový menu, ale žízeň za ty hoďky fakt je.

Soukromý kůň

Já jezdíval raději přes Brod, přišla mi ta trať hezčí, ale už dlouho jsem vlakem nejel. Kvalita Času Dost se mému autu nemůže rovnat a navíc ten čas pro mě má hodnotu.

Pavel Novák

Zkuste Railjet nebo RegioJet přes Pardubice, slušné vozy i servis.

Robert

Smlouva na 2 roky je pro ČD velká motivace k modernizaci vozového parku 👍

Panda

A zároveň je tím pádem téměř jisté, že VŘ/poptávkové řízení bude opět vypsáno pozdě (tzn. ne 3-4 roky předem jako ve vyspělých zemích), takže to naláká jen ČD, Arrivu, popřípadě někoho dalšího, kdo má po ruce dostatek šrotu nebo může přesouvat kvalitnější vozy odjinud…

Jiří Kocurek

Jako by předchozí smlouvy přímo zadané na 10 nebo 15 let nějak výrazně pomohly. Viz příspěvek Davida. Vozy B249 stále řazeny jako standard. Ano, sedačky jsou přečalouněné a vozy jsou přelakované. Tudíž nějaká větší údržba proběhla.

Axel

Dobrý den, chystá se nějaká změna na R13 (nevím do kterého roku platí smlouva s ČD)? Děkuji.

Jiří Kocurek

Makáme! Je vidět, že ministerstva mají vše pod kontrolou. Rozhodně není problém a tak je možné prakticky ihned zavést celostátní IDS zahrnující veškerou veřejnou dopravu včetně MHD. Proč včetně MHD? To aby cestující v příměstské dopravě nemusel mít doklady dva. Jeden na celostátní IDS a druhý na Metro/tramvaj v cílovém městě.

Jerry

Tak vidíme jak Arriva zvládla rychlíky takže fakt ne.radeji ať rychlíky dostanou ČD.

David

Děláte závěry po 4 týdnech provozu? To jste tedy smělec.

Ne Hanakovi

Jediný seriózní dopravce jsou ČD….Nemusím dělat žádný závěr.Vzdyt to vidí všichni kromě chudáka Trondy.

Alex

To jsme viděli před pár týdny, kdy z ONJ nevyjelo prakticky nic 🤣

Jerry

Stačilo se svést a člověk ..a pak nedojel.

Y.K.

Letos už jsem jel několikrát Béčkem, jednou netopícím. Také nic moc. 🙁
A to na rozdíl od Arrivy mají „dlouhodobé zkušenosti v ČR a zaběhnutý systém.

Adamgolias

Pravidelně používám R22 . A ano , Arriva to zvládla. ( optikou R22 , a porovnanim s predchozim dopravcem ) a levneji.

mimoň

Stát nestihl vypsat otevřenou soutěž – dokážete si představit jaký by to bylo kdyby měl stát poptávat linky místo krajů?! 😳

Alex

Je potřeba přihrávat kšefty Českým drahám bez soutěží, dokuď to jen jde. To je skutečným důvodem oněch „nestihání“. Jen to na ministerstvu samozřejmě nepřiznají. Ministerstvo dopravy je samo ve střetu zájmů, kdy současně primárně vykonává vlastnická práva státu v orgánech národního dopravce a současně má řešit liberalizaci železnic a otevření trhu.

Romanero

To jsou fakt tragédi. Co tam proboha vymýšlejí za raketu? Co je v rukou státu, to jde od 10 k 5, fakt..

Hezky česky

Chudáci lidé.

Pavel Novák

Ještě větší chudáci lidé budou u vás v Německu v důsledku mizerné energetické politiky. To jste si pěkně zavařili a i státům okolo …

jan

R27 – naši .. máji „hodně práce“, tak to přece nedáme ČD na dýl než na 2 roky.. Ať to někdy zkusí opačně.. Jako na co na té lince nové vlaky? Když jsou z roku 97/98 jezdí většinou cca 80kou na té trase, Opava Ostrava 100 – v pohodě stíhá. (protože se ji stát více nebo lépe milostivě neuráčil za 30 let zmodernizovat) A jinde – nově pražské rychlíky – jezdí „Vlaky“ z 80 let s původním motorem a nejspíš i převodovkou. Čím na tom MD přemýšlí? A opakovaně. Měli by zvažovat, koho na ty české jednokolejné tratě bez vlakového… Číst vice »

Honza

Podle jakého kritéria budou filtrovat ty, co nepustí? Nemají dostatečně „vstřícné“ vztahy s úředníky na ministerstvu? Tak ať nekecají a makají a prostě tam ten zabezpečovač dodělají.

jan

Žádné estrády do 2032 dělat nemusí.. Je to jejich dobrovolné politické rozhodnutí + štěkání nějakých lobistů.

michal

Ministerstvo nestihlo, ale organizovat dopravu v regionech by se jim chtělo.

Soukromý kůň

Tak když kraje nedovedou najít odvahu zrušit to, co je už přežitek.

Kamui

Pokud R9 dostanou ČD, tak jsem zvědav na vozidla, jestli tam zůstanou stále Bee/Beer(*)/B, nebo bude něco nového. InterPanter by se mi tam úplně nelíbil (koncepčně je to pořád příměstská tramvaj), ale líbilo by se mi něco jako je Pesa Dart. Nebo když se uvolňují stále další Bdmtee, tak je totálně zrekonstruovat a udělat z nich soupravy s řídícím vozem.

Dušan

Ten vozový park je tam celkem zoufalý na to, že R9 pořád spojuje dvě největší města v republice – minimálně bych tam čekal ojeté rakouské Bmz s klimou (= bo jízda na horní rychlostníky) + mašinu, co má AVV, protože na celé té trati jsou položené MIBy, akorát že dneska na ně dokáže jet maximálně nějaká ta regionálka S3 z Brna do Tišnova a to vzhledem k absenci AVV na Regiopanterech maximálně WTB-Plecháč + Sysel a to ještě nevím, jestli má oboje vůbec nahraný pro to AVV příslušný SW.
Je to celkem tragédie – vyhozený miliony za MIBy.

-TR-

R9 už mnoho let neslouží ke spojení Prahy a Brna, ale ke spojení nácestných měst s Prahou a Brnem.

Dušan

Tím hůř:-))

Dominik

Ano, oba mají systém pro cílové brzdění nahrán, avšak neznamená to, že když tam taková souprava bude, že se na CB bude skutečně jezdit, je to na zvážení strojvedoucího, je jich dost, co raději jezdí na ruku. I já raději jezdím na ruku, když člověk jede proti stůj, tak stejně má ruku instinktivně a brzdiči, co kdyby počítač nereagoval tak jak má. Navíc stačí náhlá změna počasí a hned to brzdí jinak, fíra se přizpůsobí, ale počítač nevidí, že je změna a musí upravit styl, to mu stejně musím říct.

David

Kamui: Optimisto. Zapomeňte.

zdeněk šindlář

Mě by jenom zajímalo, s jakými vozy jdou do výběrového řízení pro linku R 27 ČD? Nebo to už předem vzdávají, jak to podle mě vzdali při nedávném soutěžení na regionálních tratích, Nebo je to všechno už předem domluvené. „My nemáme na nové vlaky, tak ať si to vezmou soukromníci?“

Kubrt

No co by tam nasadily, starší na svezení pohodlné soupravy 843+943. Níže se píše, že jsou to jedny z nejmodernějších regionálních vlaků, takže na nějaké pochyby není vůbec prostor 🙂

Dushan

Soukromníci dostali šanci a tuto promarnili jak jen mohli, pro cestující s jejich příchodem přišla doslova pohroma. Je proto naprosto pochopitelné a správné, že stát předávání dalších tratí soukromníkům pozdrží. Nelze tolerovat, aby soukromnící poškozovali u cestujících léta budovanou důvěru v železniční dopravu.
https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3011696-zlinsky-kraj-hrozi-arrive-sankcemi-cd-pripustily-zpetne-prevzeti-trati-tyden-od

Jiří

Toto nemá s nástupem soulromníků nic společného. Je to otuda ministerstva, že opakovaně není schopné připravit včas veřejnou soutěž a to tak, aby vítěz měl dost času na přípravu. Přímým zadáním jen zakonzervuje stávající stav, protože nikdo (natož ČD) nebude na 2 roiky pořizovat nové soupravy (když pominu fakt, že to ani nestihne).

Dáda

Léta budouvanou důvěru?
Všichni soukromníci promarnili?
Opravdu vnímáte jako dobré toto generalizování?

Honza

Poškozováním důvěry v železniční dopravu jsou především tyhle generalizující žvásty.

Zbyněk

V Ústeckém kraji problémy téměř nejsou, akorát vlaky už na sebe někdy nečekají. Všechno jezdí jak má.

Y.K.

Soukromníci potřebují několik let na přípravu. Pokud se to bude dělat jako do teď, na poslední chvíli, budou tu jezdit rychle sehnané second handy a dopravci nebudou řádně připraveni.

Pozdržováním se jen posouváme k průseru, místo aby se to dávkovalo a systém se balancoval mnoho let, zjistilo se co jo a co ne, nechá se to na konec a pak bude ta pravá úřední panika, nestíhání, najednou nepůjdou koupit vozidla, protože čekací doby jsou několik let.

A ČD tam dojdou nepřipravené, místo aby se soutěžemi zocelovaly a připravovaly na konkurenční boj, který chtě nechtě přijde.

Jerry

Potřebuji několik let aby opravili ty šunky 845.

Y.K.

Všichni soukromníci? Určitě?

jan

Jedno fiasko jim nestačí. Já naprosto odmítám ty jejich nesmyslné hazardy se státním majetkem a cestujícími. R27 Krnov používá jedny z nemodernějších českých regionálních vlaků 843. Ať si svoje české specifické rozstřely strčí někam.
Už tak rozdrbali turistické cestování v Čechách páteřních rychlíků z Prahy mnoha hlavními směry. A o bezpečnosti po těch mediálně profláklých věcech si opravdu myslím svoje.
Na Kladno byla kapacitní souprava, silná, s první třídou. Pak se to přestěhovává na linky, kam se to úplně nehodí – os směr Neratovice

jan

Navíc 843 jezdí i pro kraj. Takže jsou tam synergie.

jan

No mínusovat umíte, ale argumenty nějak nepřicházejí. Ty stejné soupravy jezdí i pro kraj..

jan

Už tak rozdrbali lístky na páteřní lince pro jiné spoje – Bohumín – Ostrava – Přerov – Brno.

michal

Jedny z nejmodernějších… Českých :))

jan

A po jaké době se mají vlaky měnit? Po 20 letech asi ne. Ani ve Švýcarsku. A to je trochu bohatější země. A více zaměřená na hromadnou dopravu. Ani v Anglii se soukromými dopravci.. Zejména, když jinde v ČR jezdí vlaky 50 – 60 let staré.

michal

A on někdo ty vaše 843 posílá do šrotu?

jan

Se bude zas někam posouvat, kde to nebude výhodné? Byla objednána kapacitně na tuhle trať, je to rychlíková souprava. Stejně jako s Kladnem? Kde investovali před 7 lety do modernizací a úprav? Aby tam dnes jezdila kapacitně menší slabší arriva na sklonově náročné trati? A souprava jezdila dnes na os, kde zatím možná tak velká a výkonná zatím možná není třeba? (i když se tam hodně staví domů)

Honza

“ jedny z nemodernějších českých regionálních vlaků 843″ … staré více než 20 let bez jakékoli modernizace… Luxus.

pony

coz o to, 20 let takove stari neni, ale moralne jsou starsi jeste tak o dalsich 20 let, v dobe kdy to ve studence slavne montovali mezitim ostatni vyrobci zacali predstavovat prvni nizkopodlazni dmu na ktery se dodnes v cesku kouka jako na svatej obrazek

Jiří Kocurek

Ovšem 15 roků stará nízkopodlažní DMU je starý šrot. A kdo tvrdí opak, temu sebereme režijku.

Jerry

A kde to 15 let starou dámu máte ? Soukromníci jezdí že 30 let vysokopodlažní r. 845

Jerry

Asi těžko v 94 se desiro nedělalo

AAA

dělal se Regiosprinter

pony

hotový vůz ukázali v létě 95, v roce 96 měl bombardier venku první talent

X 1

První Desiro představil Siemens v roce 1997. Do služby u DB byly zařazeny v roce 1999.

nowas

Když by to nedostaly ČD, tak tam pro změnu bude s největší pravděpodobností jezdit 40 stará vysokopodlažní jednotka z Německa. Tak kde je rozdíl?

jan

Navíc se obávám původním motorem a převodovkou. A to je rozdíl proti 854, kde motor byl nový. A ty stroje jezdí nonstop. Už měl někdo v náklaďáku nebo osobním autě, které jezdí nonstop 40 let původní motor?

Dáda

no já jsem skoro na polovičce, ale myslím, že dalších 21 let už nevydrží 😀

Panda

U 843/854 (+ dva přípojné) i 814 či 845 (Arriva) jsou akcelerace a výkon v kopcích nedostatečné (tratě 310, 030, 120…) bez ohledu na druh vlaku (Os/Sp/R). Oproti tomu jsou i ojetiny jako Regiosprinter (krátké Os), desiro (Os/Sp) nebo dieselové klopidlo (R) živější. Navíc na rychlíky s dlouhou JD (030 i 310) by už bylo vhodné mít klimatizaci, WiFi, automat na občerstvení…

jan

No to je právě, že db628 je rychlíkový stroj. Třeba Ostrava Krnov je úplně placatá. I do Bruntálu se mi nezdá, že by 843 vzhledem k trati nestíhala a tam je už jen nerekonstruovaných 70. Jo, kdyby to někdo tehdy dělal na 120.. jenže nedělal.. Opava je na 100 bez vlakového zabezpečovače. Velká část Opava Krnov zůstala na starých kolejích – cca 75 km/h – v rovině místo 120. To podobně trať 030, kde je to možná víc argument. Ale Hradec – Jaroměř kočkopes 100 a jen část 1/3 na 120. A za Jaroměří je to klasická zoufalost – úseky… Číst vice »

Panda

843/854 jsou kvůli akceleraci a vysokopodlažnosti také spíše rychlíková vozidla, takže náhrada 628 by z tohoto pohledu nevadila. Ale aby se (pravděpodobně) dražší údržba a nákup 628 vyplatil, tak by to chtělo delší modernizované úseky pro klopení (například celá 030)… Takže souhlas, že pro větší efekt výkonnějšího (příp. i klopícího) vozidla by to chtělo souvislejší modernizace… Na současné JD (bez výraznější dohánění zpoždění) samozřejmě 843/854 stačí (pokud není moc listí:)), ale pokud bychom chtěli JD zkrátit nebo dohánět větší zpoždění, tak by se živější souprava hodila (ne zrovna Ostrava-Krnov, ale třeba Turnov-Liberec se jede hluboko pod TR). Ale bez souvislejších… Číst vice »

Alex

Z pohledu komfortu cestujícího je to všechno retro. Zvlášťě ti dříve narození velmi ocení nástupní schodiště 🤣

Soukromý kůň

843 jako jedny z nejmodernějších? To je ironie? 😀 😀

Jerry

Řada 843 rok výroby 96- 97 ..české stroje v r. 2011 přišly řady 841 a 844 tak to bylo myšleno.ze ty kurvy zničily Vagónku ve Studénce je věc druhá.

Martin1

Na co si stěžujete? Chtěli jste řídit stát jako firmu? Chtěli. Tak tady to máte. Zatím se pořádně maká jen na dotacích pro holding. Tolik proklamovaná výběrka se nekonají (přímé zadání není výběrové řízení), jednotný tarif má zpoždění, posun v dopravních stavbách téměř nulový, nový navrhovaný stavební zákon jedna velká katastrofa, proti kterému jsou snad úplně všichni kromě MMR a tak by se dalo pokračovat. Aneb, už je líp, ne?

Matoo

Jen bych doplnil, že proti jsou i úředníci MMR, ale znění zákona připravovala externí advokátní kancelář. Pro je pouze ANO

-TR-

Kdyby byla u moci nějaká z opozičních stran, dopadlo by to úplně stejně.

jan

Zvláště ODS.

-TR-

Proč ty mínusy? Vždyť je to pravda. Celá česká politická scéna je taková. Stačí se podívat před rok 2013.

Kubrt

Jak můžete u spekulace tvrdit, že je to pravda?

X 1

Může to tvrdit. Jelikož vychází z historie. Strany jež jsou dnes v opozici, již ve vedení státu byly. A to co předvedli, bylo stejné, ne-li horší než předvádí současná koaliční vláda. Za současný tristní stav infrastruktury Správy železnic, tak i za pojízdné šrotiště ČD, jsou zodpovědné všechny předchozí vlády, nejen od roku 1990 ale i komunisti. Tedy počítejme od roku 1948. Že si současná vláda, v čele s ANO pustila na koleje další šrot od soukromníků a nyní hodlá přímo zadat provoz vybraných rychlíků ČD, které nenasadí nic jiného než to co mají, tedy opět šrot, jen dokazuje opět neschopnost… Číst vice »

Soukromý kůň

Už to nepijte. Mimochodem, chodíte na srazy anarchistů? S tímhle přístupem byste byl vítanou posilou. 😀

Soukromý kůň

Protože je rád, že tam budou ČD a platit režijka. Pak je pravdou cokoliv.

J.K.

Slovy Karla Gotta – tak to jsem opravdu nečekal…:-D Někde holt socík přežije ještě dalších 30 let.

Cestující LBC MHD

Nechápu, vždyť všichni makaj. tak co dělali?

Martin

Stejný jako s národním tarifem. Tak moc se na tom maká, až se to nestihlo.

Miro

Ministerstvo nestihlo……ANO, ti ale musí makat a nekecat. Když se nechce a není odpovědnost, tak se to „nestihne“. Zakonzervujme současný stav a vlastně BUDE LÉPE. Že neušetříme a nezvedneme kvalitu služeb? To nevadí.

X 1

Je mi celkem jedno Kdo tam bude jezdit. Ale bylo by od Ministrestva dobré podmínit smlouvu nasazením nových nebo modernizovaných vozidel.
Ať už na začátku či do dvou, tří let běhu kontraktu.
Nízkopodlažnost, vnější i vnitřní nižší hladina hluku, zásuvky, vakuová toaleta a informační panel, by měly být vstupním základem pro každého dopravce, kterému ministerstvo nebo kraje přidělí linku přímo.

Honza

Ještěže je od „neschopnosti“ ministerstva (spíš je to ale úmysl) zatím ochráněna aspoň regionální doprava…

Josefin

Radeji CD nez Arrivu ci jineho soukromnika tam, takhle to aspon porad funguje dobre. Vime dobre jiz, jak to dopadlo s konkurenci jinde…

Honza

Jak to dopadlo s konkurencí jinde? Já to nevím, vidím třeba fungující neČD vlaky v Liberci, Mostě či mezi Brnem a Bohumínem…

Krušnohorec

Jsem zvědav na vlak Dý Lendrbánu na trati 137 v turistické sezóně. Do Erzgebirge jezdí plno cyklistů a Regiosprinter má kapacitu 3 kola.

-TR-

To se dá vyřešit jednoduše. Nasadit dva Sprintery a mezi ně zařadit cyklovůz, např. pronajatý od GWTR.

Toto řešení již funguje na Šumavě. Na těch nejvytíženějších vlacích se cyklovůz vkládá mezi dvě 628.

Zároveň by neměla být problém případná jízda do Cranzahlu, protože do pohraniční stanice mohou české soupravy i bez schválení na německém území.

Doplním, že o přeshraničním provozu v letní sezóně se ještě jedná.

Zbyněk

Dosazení dodatečných sklopných sedadel nebo uspořádání víceúčelového prostoru (kola, kočárky, lyže). To se píše v nabídce dopravce kraji. Snad toho využíjí.

David

Tak tady nespekuluj, zajeď se tam v létě podívat, udělej fotky, pohovoř s průvodčím i cestujícími, napiš článek a můžeš nás tady o tom pak informovat.

Krušnohorec

Most – Osek

Jakub

Praha – Turnov. Necelý měsíc po nástupu a problémů je již minimum. Včera svezení na této lince. Lidé už si zvykli. Ve špičce jely dvě jednotky, jedna se odpojovala v MB. Cestující byli navigováni do správné jednotky. WC fungovaly, cestující již měli jízdenky z Arriva automatů. Opětovné svezení na osobním vlaku z MB v Bdtn: čisto ale velký hluk od podvozku, každá nerovnost byla výrazně více znát, od oken šla zima. To samé nemohu říct o řídícím vozu nebo hydře jako takové, tam v těch rekonstruovaných kusech těsní okna a také výrazně lépe tlumí nerovnosti. V Motorovém voze je zase… Číst vice »

Jiří Šrámek

Je smutné za pokrok v roce 2020 považovat to, že záchod funguje a okna těsní.

Jiří Kocurek

Mno někteří stále opěvují „ve stanici nelze“ a stahovací okna. Dveře s cedulí „Pozor, blokovací zařízení odebráno“ už téměř zmizely. Naštěstí, takže už se nejezdí s otevřenýma: https://www.zelpage.cz/fotogalerie/big/141184.jpg

Jiří Kocurek

PS: Fotka je to 10 let stará, takže už je to stejně promlčené.

Modré zábradlí

Dneska už jsou ty vozy v Najbrtu, místo olezlé Bobiny je tam stejně olezlá 163 a pokud trefíte ten správný oběh, tak tu a tam i RegioPanter (pokud tedy zrovna nezaskakuje 460).

Soukromý kůň

Jo, typický vlak u ČD, takhle si to pamatuji z dob, kdy jsem ještě jezdil vlakem.

Soukromý kůň

Tak když s ČD to běžné nebylo…

Dáda

Moje zkušenost ze spoje který využívám pravidelně – Brno kr.pole Ostrava Svinov je velmiale velmi pozitivní. Z mého hlediska RJ posunul tyto rychlíky vejš, než pamatuju předtím. (jezdím pravidelně, mophu sropvnávat). Takže na této lince u mně dobrý a jsem spokojenej. Vozy čistý uklizený, nabídka v bistru solidní, ceny příjemné. Zatím mi nikdy se nestalo že by netopil, lístky si kupuju dopředu s místenkou na internetu přes kreditovku. Dále pravidelně jezdím linkou S3, většinou tam jezdí Bdmtee s Plecháčem v čele nebo Tornádo, nicméně uklizený, topící, opět nevidím žádný velký problém, kromě stáří vozového parku. Na některých vlacích o víkendu… Číst vice »

Soukromý kůň

Raději dám šanci trhu, byť z počátku budou menší chyby, abych pak jednou na tom byl výrazně lépe, než se zkostnatělým státním molochem, který bude 843 bez klimatizace, ale zato s otvíracími okénky, za potlesku šotoušů, vydávat za vrchol železniční evoluce a každý rok mě stát na daních více.

xyz

A teď si vezměte, jak by ministerstvo mělo „stíhat“ vše potřebné, pokud by na sobě mělo násobně více objednávek v situaci, když by objednávalo i veškeré příměstské a regionální vlaky.

svojsin

xyz: No co, „nekecaloby a makalo“ na ano, na ANO pro ČD.
Kolik krajú + MD už stihlo zadat výběrko tak, aby mohlo regulérně proběhnout a vítězní dopravci měli solidní čas na přípravu ???

súdružka Kolesárová

Nicméně i tak Kremlík chce otevírat diskuzi…

Dáda

No Kremlík otevře diskuzi, pak se vytvoří pracovní skupina která zpracuje výstupy z diskuze, v znikne z toh obsáhlý materiál, načež se udělá komise, výbor a podvýbor na zapracování výsledků materiálu z pracovní skupiny a pustí se to do legislativního procesu – MAKÁME !!!!!

Jiří Kocurek

Když to člověk čte v knížkách jako „Murphyho zákon“, tak je to vtipné. Bohužel, naživo to už tak veselé není.

Dáda

Na druhou stranu jsem zemně, která Murpyho zákovy oficiálně zakomponovala so Sbírky… a buďmě na to hrdí!!