Cestovní ruch Letecké společnosti Letectví Letiště

Další konkurence pro Mošnov. Ryanair oznámil dvacátou linku z Katovic, bude létat do Bulharska

Letiště Katovice. Foto: Piotr Adamczik / Letiště Katovice
Letiště Katovice. Foto: Piotr Adamczik / Letiště Katovice

Letiště Katovice bude mít od letního letového řádu další přímé spojení k moři. Letecká společnost Ryanair dnes oznámila, že od června do konce srpna bude létat dvakrát týdně do bulharského Burgasu. Pro největší nízkonákladovou leteckou společnost v Evropě půjde o dvacátou linku z Katovic.

K Černému moři bude dopravce létat v pondělí a v pátek. Podle rezervačního systému jsou lety naplánovány na podvečerní a večerní hodiny: v pátek v 17:35 z Katovic a 20:35 z Burgasu, v pondělí v 19:10 z Katovic a 22:30 z Bulharska. Ceny zpátečních letenek bez zavazadla začínají na 400 zlotých, tedy zhruba 2400 Kč, lze ale ještě očekávat zlevnění v některé z mnoha akcí, které Ryanair pravidelně vyhlašuje.

Katovické letiště je využívané hojně zejména obyvateli Moravskoslezského kraje. Kraj sice vlastní letiště v Mošnově, to ale v porovnání s Katovicemi nabízí minimum linek.  Ryanair v září oznámil, že v Katovicích otevře celkem dvanáct nových linek. Půjde o kombinace ryze letních destinací na dovolenou a měst, kam se létá hlavně za byznysem. Desetkrát týdně začne firma létat do německého Dortmundu, třikrát týdně do Kolína nad Rýnem. V seznamu nových linek či spojů s navýšeným počtem frekvencí jsou pak dva lety týdně do Boloni, Brindisi, Katánie a Göteborgu, třikrát týdně bude firma létat do Osla, Oděsy a Manchesteru.

Pokračuje expanze na Ukrajinu: kromě Oděsy bude firma létat i čtyřikrát týdně do Kyjeva. Jednou týdně bude létat Ryanair do kyperského Pafosu. Ryanair bude mít v Katovicích od příštího roku celkem šest letadel, očekává přepravení 1,25 milionů cestujících. Ještě v říjnu pak firma oznámila novou letní linku na Sardinii do Alghera.

Kromě Ryanairu oznámila nedávno i polská cestovní kancelář Itaka, že z Katovic v létě otevře nové linky na řecký ostrov Mykonos a do egyptské Marsy Matrouh.

Rozmach aerolinek v ostrém kontrastu s vývojem na nedalekém Letišti Ostrava, které marně hledá další osobní letecké spojení. Aktuálně běží soutěž na provozovatele linek z Ostravy do Mnichova a Vídně, kam se přihlásil jediný uchazeč. Jeho jméno Moravskoslezský kraj zatím tají. Zda splnil všechny podmínky soutěže a kraj s ním uzavře smlouvu není zatím jasné.

19 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Miroslav

Letam Katowic a jsem pro autobusovou linku Ostrava lotnisko Pyrzowice Katowice. Kdo leta za praci a pochází z moravskoslezskeho kraje tak takové letiště zvolí dříve než Prahu a ucpanou D1 BEZ garance stihnuti odletu a drahé parkovne. To co je v provozu teď do Pyrzowic , tak je linka Tiger Express s jejím novým majitelem Leo expres. Pro ně jsou důležití polští cestující z Rybníka a Gliwic. Jedou více než dvě hodiny s větší části mimo polskou dálnici na ty dve polska městě. Muj syn se pri tech jejich rychlých odbockach po okreskach i pozvracel v tom jrjich mikrobuse.Nechají si… Číst vice »

Mirvald

No, nevím. Něco jako ČD.

Nicky

Kraj může koupit L410 a mohou s ní provozovat kyvadlovou dopravu do Katovic.

VaBa

Až bude přímý autobusový spoj Ostrava hl. n. – letiště Katowice, ve špičce každých 30 min. a mimo špičku každou hodinu, tak to bude skutečná služba pro obyvatele.
Nebude potřeba jízda autem, nebude potřeba doplácet na neživotaschopnou leteckou dopravu v Mošnově a bude to konečně krok kupředu. Jak to ale vypadá, tak tvrdohlavé, politické dítě stále kope nožičkama a rozhodně nežije v přítomnosti, natož, aby bylo schopné se zamyslet rozumně nad budoucností. Až přijde další generace, tak se zasměje nad dnešní hloupostí.

poznámka

Vaše řešení je levné a v tom je ten problém. Je škoda, že se trať do Katowic opravila jen na 80 km/h a jízdenka do vlaku je drahá, tam by taky byl potenciál.

Radek

Prosím, čtěte pozorně: VaBa navrhuje AUTOBUSOVÝ spoj!

Martinique_

Hlavně, že Ostrava má s Burgasem pravidelné letní spojení už několik let. Narozdil od Ryanairu z Katovic od června až do září. Navíc počet letů je o dost větší, než jaké teď začal nabízet Ryanair z Katovic. A časy odletů/příletů má Ostrava také o mnoho lepší.

Jen tak

a co jste nam tim chtel sdelit?

Supidio

Tím chtěl sdělit to, že zrovna tohle asi konkurence pro Mošnov nebude 🙂

Tom

A cena je konkurence schopná?
Jezdí poláci do Ostravy na letiště?

Roman Svačina

Tady se už nemůžeme bavit o konkurenci pro Mošnov. Bohužel, to že je Mošnov mrtvý, víme asi všichni.

ČD4ever

Všichni to neví. Mám na mysli vedeni MS kraje.

Halamus

Vedení MS kraje to ví, ale jezdit se přece dá i na mrtvém koni.

martinK

nebo k Mrtvému moři 🙂

johny

Neni to konkurence spis pro Smartwings, ktere do Burgasu letaji i z Mosnova a maji na tyhle trate u nas de facto monopol?

Roiman4

To by musel FR litat přímo z OSR. Pro hodně lidi to je pohodlné z OSR a časy asi budou i lepší než co má FR.

Jen tak

neni.

burgas z mosnova je charter pro cestovky.

ty nikoho do katowic lifrovat nebudou.

poznámka

Ne docela. Letenky si můžete koupit i mimo cestovku.

Jen tak

to samoizrejme ano .. nicmene ve volnem prodeji jde jen o doprodej volne kapacity.

hlavním zákazníkem jsou cestovky. takze ne, není to konkurence.