Další desítky milionů do Vltavy. Povodí vypsalo zakázku na prohloubení pod Kořenskem

Vltava pod vodním dílem Kořensko. Pramen: Povodí Vltavy, dokumentace EIAVltava pod vodním dílem Kořensko. Pramen: Povodí Vltavy, dokumentace EIA

Nová vltavská vodní cesta z Českých Budějovic na Orlík, která vyšla zhruba na dvě miliardy korun, má stále řadu slabin,

Zpět na článek
4 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Twix

Můžete mi prosím jako laikovi vysvětlit, proč je nutné Orlík vypouštět pod tu mezní úroveň? Je potřeba dodržet minimální průtok někde pod ním?

Martin V.

Přesně tak. Už dlouhá léta je stanoven minimální odtok z přehrady Vrané na 40 m3/s. Je to hlavně kvůli kvalitě vody v Praze a dále pod ČOV v Bubenči. Splašky jsou sice čištěny, ale i tak je dobré je dále naředit. No a protože Vrané ani Štěchovice moc velké zásobní prostory nemají, tak se ta voda na léto se musí zadržet na Lipně, Orlíku a Slapech. V kombinaci s energetickým, rekreačním a protipovodňovým účelem to je trošku oříšek. Vzpomínáte jak po velkých povodních chtěli někteří Orlík úplně vypustit, aby plnil jen ochranou funkci?
http://www.pvl.cz/portal/Nadrze/cz/pc/Mereni.aspx?id=VLVE&oid=2

K.S.

Jenže ono to upouštění těch přehrad je jako zastavování tepenného krvácení náplastí. Máme dost v háji krajinu, chybí kapacit na zadržení 4 miliard kubíků vody, odtok je rychlý a pak se to v suchých letech takto nepěkně projevuje. Pokud by na Čechy připadaly 2 miliardy ztracené kapacity v akumulaci, tak je to za rok ekvivalent průtoku 63m^3/s. Takže někde nad Prahou by to mělo být 0 kubíků ve Vltavě k dobru. (velmi hrubě teoreticky) Pokud se s tím má teď něco dělat, alespoň elementárně, tak je třeba začít s obnovou nádrží v povodích a pak třeba také klauzur na Šumavě… Číst vice »

RR2093

Dalsi prachy splachnute do kanalu. A mopslik Kremlik poskakuje kolem panicka Zemana a jeho vodnickych poradcu…