Další část D35 má stavební povolení. Úsek Janov – Opatovec plánuje ŘSD dokončit do roku 2026

Vizualizace úseku D35 Janov - Opatovec. Foto: ŘSDVizualizace úseku D35 Janov - Opatovec. Foto: ŘSD

Běží ještě lhůty na odvolání, do stavebního řízení nepřišly zásadnější připomínky.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) může pokročit s přípravou další velké dálniční stavby. Ministerstvo dopravy vydalo stavební povolení na 11,7 kilometru dlouhý úsek dálnice D35 Janov – Opatovec.

Vyplývá to z informací na úřední desce ministerstva. Rozhodnutí ještě není pravomocné. Podle textu rozhodnutí proti stavbě nepřišly zásadní námitky. Žádné protesty se neobjevily ani při únorovém ústním projednání. „Během ústního jednání nebyly proti stavbě v předmětném rozsahu vzneseny žádné námitky,“ uvádí se v rozhodnutí. Ministerstvo vydalo povolení jako speciální stavební úřad.

Silničáři odhadují náklady na stavbu 11,7 kilometru dlouhé části D35 na 4,34 miliardy korun. Stavba bude napojena na stávající silnici I/35 a v budoucnu na ni naváží úseky dálnice D35 Litomyšl – Janov a Opatovec – Staré Město. Součástí stavby je mimoúrovňová křižovatka Opatovec, v rámci níž bude dálnice napojena rovněž na silnici I/43 včetně připravovaného východního obchvatu Svitav.

Úsek D35 Janov - Opatovec. Foto: ŘSD

Úsek D35 Janov – Opatovec. Foto: ŘSD

Ještě letos se začíná stavět železniční most

První etapa D35 v úseku Janov – Opatovec začne už letos, je vybrán i zhotovitel. Jde o vybudování železničního mostu na koridorové trati Brno – Česká Třebová v kilometru 233. Zakázku za 154 milionů korun získal Strabag Rail. Správa železnic a ŘSD koordinovaly tuto stavbu na dobu, kdy je na trati výrazně omezen provoz kvůli modernizaci úseku z Blanska do Brna a dálkové vlaky přetrasovány na trať přes Havlíčkův Brod. Až se bude stavět dálnice v celé délce úseku Janov – Opatovec, nebude nutné už provoz na trati omezovat. Během stavby mostu mají vlaky jezdit po provizorním jednokolejném mostě.

Trasa dálnice kopíruje trasu současné silnice I/35. Vznikne na ní sedm mostů, největším z nich je most přes silnici I/35 a Mikulečský potok o délce 439 metrů. Detailně je popsána v letáku ŘSD. Stavba má začít příští rok, hotovo bude v roce 2026.

Už loni ŘSD zadalo sdružení firem Eurovia CS a Archaia zakázku na záchranný archeologický výzkum za 87 milionů korun. Kompletně hotová má být dálnice D35 v roce 2028, současná vláda ji zařadila mezi prioritní dopravní stavby Česka.

Tagy D35 D35 Janov - Opatovec Ředitelství silnic a dálnic ŘSD
48 komentářů