Letecké společnosti Letectví

Air Transat věří A321LR. Bude prvním dopravcem, který ho nasadí přes Atlantik

Airbus A321LR v barvách Air Transat. Vizualizace: Airbus
Airbus A321LR v barvách Air Transat. Vizualizace: Airbus

Kanadská společnost Air Transat bude prvním dopravcem, který nasadí na transatlantické lety nový Airbus A321LR. Letadlo, které získalo minulý týden potřebná povolení  pro provoz, nahradí na většině letů starší typ Airbus A310.

Plán nasazení A321LR, který je aktuálně úzkotrupým letadlem s největším doletem na světě, představila firma v tiskové zprávě. Od letního letového řádu bude mít firma k dispozici celkem dva tyto stroje.

Podle serveru Routes Online nasadí Air Transat A321LR  na linky z Montrealu do Basileje, Lisabonu, Londýny, Marseille, Nantes, Nice, Porta a Toulouse, začné také létat z Quebec City do Paříže. „Jde o letadla, u kterých je velkou výhodou jejich efektivita,“ řekl provozní ředitel Air Transat Annick Guérard,

A321LR měly původně první používat aerolinky Primera Air, ty ale minulý týden zkrachovaly. Air Transat je prvním americkým zákazníkem pro toto letadlo a nakonec bude i první aerolinkou, která ho nasadí na lety přes Atlantik. Dosud s úzkotrupými airbusy nebylo možné z Evropy do Severní Ameriky letět kvůli nedostatečnému doletu. Airbus věří, že letadlo povede i ke vzniku nových linek, zejména mezi menšími městy na obou kontinentech, kam se větší stroj dosud nevyplatilo nasazovat.

Air Transat má objednáno celkem 10 těchto letadel, místo nich postupně vyřazuje Airbusy A310. Už nepříliš často vídaný typ letadla plánuje firma nasadit i na první den provozu sezónní linky z Montrealu do Prahy, jinak na ni bude nasazovat Airbus A330.

7 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Démon

Mě by zajímalo, kdo řeší emise letadel. Auta už jsou skoro bezemisní a zaoceánské lodě a letadla to chrlí do ovzduší jak mohou.

Jan Kvapil

Rád bych upozornil redakci, že transatlantické lety úzkotrupými letadly létají. Znám teda pouze jeden, LCY-JFK, ale i ten se počítá protože je provozován A318kou, která je úzkotrupá.

Jentak@seznam.cz

Mezipristani ma, ale jen ve smeru “do Ameriky”.

marty-t2

Pro nás v ČR a SR je jedničkou na spojení do Londýna Ryanair. Ten lítá z Brna, Bratislavy, Ostravy, Pardubic i Prahy na Stansted. Kanadský AirTrans na Gatwick. Takže nejde transatlantický let jednoduše kombinovat s odletem z domovského letiště, na Gatwick se lítá jen z Vídně nebo Prahy… Nebo je nutný drahý a časově náročný přesun skrz Londýn… Snad to někoho jednou trkne a nabídne náhradu Primery ze Stanstedu…

Zdeněk Jakl

Možná by byl tento typ vhodný pro dálkové linky ČSA, pokud budou někdy opět zřízeny. protože při svých cenách letenek nemají šanci větší letadla naplnit.

Lucy

S tou důvěrou bych byla opatrná. Takhle jsem věřila mému posledním muži Marcelovi, než mi plách taky přes Atlantik.