Dokumentace pro stavbu D35 bude poprvé v BIM, projekční zakázku na úsek u Litomyšle vyhrál Valbek

Vizualizace D35 u LitomyšleVizualizace D35 u Litomyšle

Odhadované náklady na dálniční obchvat Litomyšle přesahují 4 miliardy korun.

22 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jan z Rokycan

No tak na ten BIM jsem opravdu zvědavý. Jestli on to nebude (jako už se stalo i jinde) takový ten český „BIM-BAM“, kdy se jede v zajetých kolejích a někdo stranou splácá „jakože“ BIM model. Což samozřejmě podstatu celého BIMu a digitalizace stavebnictví popírá.

Zyx

A mohl by mi prosim nekdo vysvetlit v cem je ten BIM tak prevratny?

Chapu ze do CAD systemu doplnit pokrocilejsi atributovani asi vyzadovano zmenu zazitych pracovnich postupu, ale celkove to vydim pouze jak velky buzzword.

Jan z Rokycan

No v českém pojetí, kdy BIM=3D CAD to opravdu buzzword je. Pokud to ale pojmete jako reálný model stavby (během přípravy neustále zpřesňovaný, během provozu aktualizovaný), tak ta metadata přinášejí typ práce na daleko vyšší úrovni než třeba taková PDF s textovým popisem.

Zyx

Asi by jsme se neshodli v terminech metadata x atribut/navazany features. Ja to vnimam ve smyslu ISO norem.

Ale potvrzujete mi, ze je o nic zasadne prevratneho nejedna. To uz tady bylo davno v Facility Management IS, ty drivejsi pokrokovejsi byly ale derivaty GISu (napr. let iste apod.), na CADech to delali jen zoufalci.

Tomáš A.

BIM má velký přínos, ale musí se vnímat jako nástroj, který může pomoci jak investorovi, tak zhotovitelum a následně správcům a údržbě. Bohužel na to úřady nejsou absolutně pripraveny. Jinak BIM je zároveň i o možnosti komunikace, BIM modelu využívání 3d navádění u zemních strojů, zjišťování kolizi atd. A to vše na jednom místě. Takže se jedná též o přehlednost.

Karl vB.

Tomáši, děkuji vám za vysvětlení, ušetřil jste mi gůglení. Škoda, že jsem se tyto informace „v kostce“ nedočetl v článku – v nějakém „osvětovém boxu“.
Teď jsem ale zas trošku chytřejší. Doposud pro mně byl „BIM“ název pro vídeňskou tramvaj. 🙂

Zyx

Jak jsem psal vyse, potvrzujete mi moji domenku, ze BIM je 3D CAD (pravdepodobne objektovy), kde se pouziva (doufam dusledne) atributovani a linkovani dalsich zdroju. Tedy dlouho zname a overene princip geomatiky. Ty zpusoby sdileni datovych zdroju a jejich distribute, principy komunikace je take povetsinou prevzate z Geospatial Is.

Zyx

To ze toto je je pro mnohe (nejen v ceske kotline) novinka, se osobne ani nedivim. Relevatni a mezioborove trhy v 90-tych letech obsadily CAD firmy a prostorove analyticke moznosti se tam pridavaly ve forme nadstaved/doplnku. A trh GISu obsadily lokalni garazovky s produkty Dale nerozvijenymi a vzajeme nekompatibilnimi.

A ze statni sprava na to neni připravena? Staci se podivat na invenci jakou jsou prostorove data vedena u CUZK. To je spise k placi.

kuchta

10 km dálnice, cena PD je 50 mil, křižovatka s tunýlkem na Průmyslový v Praze, cena PD skoro půl miliardy, za mě dobrý.

Jan P.

Skutečně blbý případ pro srovnání. Srovnávat úplně jiný typ dokumentace a zcela jiný rozsah prací nedává smysl. Tahle VZ k D35 je pouze zpracování PD pro provádění stavby. V případě Hloubětínského tunelu se jedná o zpracování PD pro vydání společného povolení (ÚR, SP), EIA, geologické průzkumy, PD pro provádění stavby a autorský dozor při realizaci. Jedna zakázka je za 51,8 mil. Kč bez DPH, druhá za 286,4 mil. Kč bez DPH (PHZ byla dokonce 320 mil. Kč bez DPH). Ano je to dost, ale pro nějaké soudy by to chtělo srovnávat srovnatelné. Adekvátnost samotné výše zakázky tak nedokážu posoudit.

Jiří Kocurek

Co myslíte, má tam DPP kabely silové i sdělovačku? Co horkovod/parovod pro CZT? Stávající veřejné osvětlení a kabelová televize? Na té Průmyslové samozřejmě…

Tomáš

Největší fail stavby jsou ty chybějící sjezdy na Ústí nad Orlicí a Českou Třebovou.

PetrN

souhlas, ale kdyby autor dal do článku aktuální mapu, tak v nich uvidíte plánované služební sjezdy. S veřejnými sjezdy se prý do budoucna počítá, ale budou se řešit až separátně… Jen škoda že jsou ty služební navržené tak jak jsou a ne „naopak“, kdy by jen pak v úseku mezi nimi stačilo jen vybudovat doprovodnou propojovací komunikaci na severní straně dálnice…
https://apdos.roadmedia.cz/Upload/Stavby/57/infoletak_d35-litomysl-janov.pdf?

PetrN

počítám ale že je to právě takhle kvůli otáčení vozidel údržby

David

On kolem zamecku ted zase takovy provoz neni.

Navic, to napojeni Trebove by melo byt z jiho, RDS tam uz ma naplanovanou nejakou studii a prace do 2030

PetrN

Z Třebové na Olomouc je logické jet na dálnici ke Svitavám, ale z Třebové na Hradubice opravdu ne, ani přes Choceň to nedává smysl a bude se prostě jezdit na Litomyšl ikdyž tam ten sjezd nebude…

Jan z Rokycan

To je tak, když si někteří starostové myslí, že všechny přechytračí a nakonec místním zůstanou oči pro pláč.

standa

jojo .. A až se Litomyšl ucpe tak šup za zedníkem a rozflákat mu držku!!!! on to tenkrát zamítl že to je hovadina…

Pevy

Za to až tak nemůže Zedník (potažmo Česká Třebová), ale chytrolíni z Litomyšle. A stanovisko Zedníka (že Česká Třebová sjezd nechce a nepotřebuje) se jim pouze velice hodilo do krámu.

Jiří Kocurek

Stavba může za to, že místní aktivisté byli proti? Vždycky bude někdo proti, zkuste si na vlastním pozemku postavit zastřešené stání pro auto a vyskočí František (a nejen on), že mu zabíráte životní prostor.

Jiří Kocurek

Pro ilustraci dodám, že vadil i včelín, zahájeno řízení o odstranění stavby. Stavba měla malý techničkák a 4 kola schovaná za prkenným bedněním.
Adresu pro ověření sem dávat nebudu, ochrana os. údajů majitele.

Swariner

Fouknete do stání 2 šíny a Franta dá pokoj.