Infrastruktura Silnice Stavebnictví

D1 z Mirošovic do Hvězdonic zmodernizuje Eurovia, je o čtvrtinu levnější než ostatní

D1 úsek 03 Hvězdonice - Ostředek. foto: ŘSD
D1 úsek 03 Hvězdonice - Ostředek, ilustrační foto. Autor: ŘSD


Společnost Eurovia vyhrála další zakázku na modernizaci dálnice D1. Úsek 02 mezi Mirošovicemi a Hvězdonicemi se má podle plánů ŘSD začít opravovat ještě letos.

Vítězství Eurovie vyplývá z registru smluv  a informací na profilu zadavatele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Eurovia nabídla ve sdružení s německou sesterskou firmou Eurovia Beton 1,077 miliardy korun bez DPH. Byla tak výrazně levnější než odhadovaná cena podle projektu. Výrazně méně nabídla i v porovnání s konkurencí.  Do soutěže se přihlásila celkem čtyři sdružení firem, druhý nejlevnější byl Strabag společně se SMP a Dálničními stavbami.  Jejich sdružení nabídlo cenu 1,384 milionů korun.

Předání staveniště plánujeme na měsíc září nebo říjen,“ řekl mluvčí ŘSD Jan Studecký. Loni napadly stavební povolení Děti Země.  Ministerstvo dopravy v červenci rozklad zamítlo, povolení by tak mělo být pravomocné dnes o půlnoci.

Mapa modernizovaného úseku D1 Mirošovice - Hvězdonice. Foto: ŘSD
Mapa modernizovaného úseku D1 Mirošovice – Hvězdonice. Foto: ŘSD

Úpravy necelých osm kilometrů dlouhého úseku začaly už dříve, než začala samotná modernizace. Jeden z mostů na dálnici už byl zbourán kvůli havarijnímu stavu.

Modernizace je rozdělena na celkem šest etap. Stavba nezahrnuje opravu mostu Šmejkalka. Doprava bude po dobu rekonstrukce vedena v uspořádání 2+1+1, resp. 2+2 pruzích, zcela výjimečně 2+1 při demolici nadjezdů a při pokládce provizorních betonových svodidel. Dojde současně k opravě povrchů mimoúrovňových křižovatek Mirošovice a Hvězdonice. Hotovo má být v roce 2021.

2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
železničář v důchodu

No, takže znovu:
„Eurovia byla výrazně levnější nejen, než odhadovaná cena podle projektu. Výrazně méně nabídla i v porovnání s konkurencí. Do soutěže se přihlásily celkem čtyři sdružení firem, “ – do 1. věty nepatří „nejen,“, ve 2. větě má být „přihlásila“ …