Cyklistika je budoucnost dopravy, shodl se kongres. Někdy ji ale dle Kupky omezuje počasí a kopce

Ministr dopravy Martin Kupka tento týden vyjel do svého úřadu na kole. Foto: FB Martina KupkyMinistr dopravy Martin Kupka tento týden vyjel do svého úřadu na kole. Foto: FB Martina Kupky

Mezinárodní silniční konference se do Prahy vrátila po 52 letech.

378 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
lerion

Jestli pak tam Kupka prijel na kole nebo spis autem s ridicem…

Micin

To se mají chodci na chodnících na co těšit, už teď jim jde o život a nikdo to neřeší.

Trumway

Zpráva ze včerejška:Cyklistu (72) na cyklostezce na Kolínsku zabila větev ulomená v silném větru“.
Ano, včera bylo opravdu teplo, ale jak na tomto příkladu vidíme jízda na kole může být nebezpečná i když není sníh a mráz a i tehdy když cyklista není ohrožován neukázněnými řidiči.

marek hudec

stejne jako jizda na motorce, skutru ci kolobezce, skateboardu nebo kriplkare… ne vazne… podstatne je to, ze cyklisti v cechach a na morave se chovaji arogantneji nez ridici – mysleno vetsinove, a umyslne, plus pripocteme k tomu rozjuchane rodinky, nadrane turisty na vinarskych stezkach a zhukenou mladez …… coby clovek jezdici leccim pres 25 let vidim denodenne, ze mysleni cyklistu v CR neni zrale na jakekoliv vyhody – – nadto je nutno zde poznamenat, ze nikdo normalni od listopadu do konce unora do prace ani o skoly na kole nejezdi – common sense veli pouzit auto nebo MHD/VHD…..prece jenom ohledne… Číst vice »

Pavouk

Jsem rád, že jsem díky vám zjistil, že nejsem normální. Prosím, upřesněte mi raději moji diagnozu, když už mám tu čest s odborníkem.

Orange pilled

Finsko jaksi Vase trvzeni vyvracuje

Jarek

Od konce dubna do zhruba dnešních dnů, nejsem psychopat, který by když klesne teplota pod 10 stupňu jel kamkoliv na kole. A kdo tak jezdí pozná to na zdraví kolem padesátky. Takže kolo fajn, v létě na výlety ale jako doprava do práce v chladných měsících roku určitě ne. A nezměni to ani Kupka, ani jiná progresivní levice z brusele.

Martin Burdik

Souhlasim,lip bych to nenapsal!!!

Radek

Chtělo by to dotace na každý ujetý kilometr na kole.Stejně tak jako se podporuje ekoenergie a to by bylo aby to nebylo.

Vavrroch

Věřím, že to myslíte dobře, ale umíte si představit hrůzu příslušné administrativy? Formulář trojmo s evidencí denní trasy, žádost o doložení průjezdu obsahem městských / místních kamerových záznamů, povinný každodenní přenos dat z rychloměru do certifikovaného úložiště v cloudu, snad i sledování cyklisty prostřednictvím dat z mobilního telefonu – nebude to legrace. To bude chtít i nějaké dotační terénní poradce. Taky by byl potřeba promyšlený postup, jak zabránit započtení kilometrů, kdy se kolo veze vlakem nebo po defektu vede pěšky (není to jízda!). Projedu se rád, ale představa souvisejícího úřadování mě děsí. A nějaké antisystémové asociály, co by dotace nechtěli,… Číst vice »

Petr Herbrik

Když už chcete mluvit o dotacích na ekologickou dopravu, tak by stačilo dotovat jakoukoli dopravu kromě automobilové a letecké, protože všechny ostatní jsou vůči těm dvěma ekologické. Takže by stačilo doložit, že jsem nejel autem nebo letadlem (vrtulníkem) a už by bylo jasné, že jsem se dopravil ekologicky (včetně toho, že bych přisednul k někomu do auta, protože neekologicky jel on, já přisednutím jsem mu žádné emise nezvýšil)

Honza

Cyklistika není doprava, cyklistika je sport. (cca min. 4000km/rok v sedle).

Orange pilled

Miliony lidi se na kole dopravuji v civilizovanych zemich, ale Vy vite nejlepe.

asdasdfsdfasd

Je to jeho názor. O civilizovaných zemích tam nic nepsal. V ČR je to podle mě tak jak píše. Jen pro upřesnění netvrdím, že to je dobře.

Orange pilled

Pan psal obecne, ze cyklistika neni doprava.

Litovel

Vietnam

Karel

I číňané přechazeji z kol na skutry či auta ( v elektrice), sdílena kola jsou vytlačována.

Pavouk

Já jezdil 20 let na kole do práce. Denně po Šumavě 58 až 83 km, mám najeto na mém kole asi 93 tisíc.
Ale nikdy jsem se nepovažoval za sportovce a tu svoji jízdu na kole jsem nikdy nepovažoval za sport. Jen za dopravu, prostě jsem dojížděl do práce, nic víc.

Froggy

A prostata je v pořádku? (nemyslím to zle, jen pro zajímavost – je teorie, že velcí cyklisté tento problém mívají, což se nám potvrdilo i v rodině)

Petr Herbrik

Zajímalo by mne, jestli na té konferenci byla diskutována otázka rušení lokálek ve prospěch cyklostezek.

Kleist

Já bych to tvrzení poupravil jako minulost dopravy, přítomnost sportu a turistiky. Tady ty vyjádření některých firem je doslova sebevražda, levá noha neví co dělá pravá.

Jaaaa

Tak jestli mají být budoucností auta, tak jste někde zaspal čtvrt stoletî.

Kleist

Nezaspal proč by neměla ?

Andref

Na kole jezdím do práce, protože je to pro mně výhodný (Praha), ne že to po mne někdo chce. Ne tedy úplně vždy, ale většinou ano. Obvykle si trasu bydliště – práce musím doladit, najít tu nejvhodnější. Dost kombinuju kolo+ MHD (i S-linky), jak vlastní kolo tak i bikesharing (s litackou mám zadarmo). Tím se dosáhne dobra rychlost přesunu, rozumný komfort vč. Bezpečnosti a setrim si čas, který bych musel věnovat sportu po práci. Takhle mám pak víc času pro rodinu.

Jaaaa

Přesně – pro čím více lidí to bude výhodné, tím víc lidí to bude využívat místo auta.

mimochodem

Jizdni kolo pouzitelne coby dopravni prostredek s rozumnym dojezdovym casem jiz par dekad existuje a jmenuje se motocykl; varianta pro prazaky se pak nazyva elektroskutrem (neplest s elektrokolem).

A ano, lepsi podhoubi pro jednostopa vozidla by mestum jen prospelo, kuprikladu legalizace prujezdu mezi pruhy kolony nebo vice parkovacich mist pro tato vozidla urcenych.

marek hudec

skutr je super vec – navic je mozne ridit motocykly skupiny A1, tj. s objemem válců do 125 cm3 a o výkonu do 11kW, ale to vše pouze za předpokladu, že jsou tato vozidla vybavena automatickou převodovkou

marek hudec

…s ridicakem sk B…….

Trumway

To sice ano, ale…..kdo dělal řidičák B dělal ho v minulosti na autě a na moped převážně při výcviku nesedl. Auto je auto a motorka je motorka, I ta dnešní stopětadváca umí bý pěkně svižná. No a o řazení to až tak není. Naopak. U té 125ky stačí vzít za heft a ona už si zařadí sama jak potřebuje. Odpadá možnost kopnout tam jedničku a na tu jet třeba 20. Jenže u toho skůtru máte pořád páčkové brzdy jejichž ovládání a použití je odlišné od auta a s tím souvisí i chování motorky při brždění. A v tom je ten… Číst vice »

Nose Peak

Nejsme Itálie, aby se tu jezdilo na skútru! Na skútru se tu dá jezdit nanejvýš dva měsíce v roce, jinak je tu mráz a sníh. Skútraři navíc nedodržujou PraSilPr, řídí bez výcviku, jenom s papírama na auto a chci vidět, jak na skútru odvezete ledničku…

Trumway

“ legalizace prujezdu mezi pruhy kolony“
jen bacha na vozidla co mení pruh. Jednostopé vozidlo je v koloně snadné přehlédnout.Asi by se to dalo, ale musí se u toho pužívat rozum a počítat se vším co se může stát a myslet za druhé. Ale víte jaká by to byla třeba v takové ucpané Praze fuška?

Mysel

Ze to neni az takova fuska je dobre videt v mnoha mestech, kde se to masove provozuje (bez ohledu na pripadnou legalitu). A jsou to mesta, kde je na rozdil od Prahy opravdu masivni provoz (jednostopy i dvoustopy).

Kleist

V praze je povolili do bus pruhů.

Kleist

(Jen někde)

Trumway

A když jsme u té diskuze o cyklistice a cyklistech. Chtěl bych poprosit všechny cyklisty co jezdí se svými ratolestmi. Prosím vás, jezděte tak, abyste měli děti před sebou a měli je na očích. Není pro řidiče motorového vozidla nic horšího než nejistota když dojede dospělého s malými dětmi a tento dospělý jede první a nemá možnost vidět co za ním ony malé děti dělají, zda nemají při sjezdu z kopce problém s udržením kola v přímém směru atd. (Benešov u Prahy cyklotrasa 0064 z kopce k parkovišti Konopiště). Děkuji ; – )

marek hudec

jeste bych zde zminil naproste peklo, za ktere povazuju privesny vozik na tyci vzadu za bicyklem, v nemz je jak ve vajicku uzavreno dite a hyperpeklo, cimz minim MAMILa na galuskach drze klickujiciho mezi tremi pruhy na kruhovem objezdu v dopravni spicce……….proto jsem priznivcem zmeny prislusne legislativy ve smyslu ustanoveni bezvyhradne povinnosti pro cyklisty pouzit soubeznou cyklostezku

Dominik

A to se bude hlídat hlídat jak? Občas cyklostezky mají naprosto katastrofální nájezdy a ještě jsou krátké takže tam ani nemá cenu najíždět (když to vůbec je). Jako já vždycky ocením možnost cyklostezky, ale občas to nemá cenu. Třeba v mém městě je jedna cyklostezka co má asi 50m a vysoký patník. A ještě k tomu do ní čumí auta z parkoviště. Takže najet se tam dá z jedné strany, ale z druhé (pokud se vůbec dá projet) se dostat zpět na silnici nedá. Takže bych musel pokračovat po chodníku na který se cyklostezka bezdůvodně transformuje a ten se zatáčí… Číst vice »

marek hudec

konkretne zde mam na mysli kruhovy objezd, ktery vybaven stavebne oddelenou cyklostezkou soubeznou s chodnikem (mysleno kolem dokola, dokazete -li si to predstavit) kde naprosti igbnoranti – napriklad rodic s deckem ve vejci za sebou nebo pologerontni radobySagan se speky nasoukanymi v lycre uprostred spickoveho provozu jezdi susem prostredkem kulataku………….za to bych daval flastry a zakazy rizeni cehokoliv – jo a je to ve meste a v dosahu minimalne dvou kamer kameroveho systemu

Trumway

Zrovna nedávno jsem to tady někde říkal, že je echt stavět cyklostezku od konců a protože třeba nedopadl výkup pozemků pro její vedení holt povede mezi těmi hotovými úseky po silnici.

Kebab

To je ta lepší varianta, většinou to v podobných případech dopadá tak, že se nepostaví pro jistotu vůbec nic.

Trumway

Co se přívěsného vozíku týče mám na to takový názor. Je to dobrá věc, ale jeho pužití na silnici v provozu je vysoce rizikové. Já jako rodič ač takové „vozidlo mám“ a bylo by přínosem ho použít (dítě ZTP) nikdy jsem tak neučinil. Proč? protože to neshledávám bezpečným. Takový vozík má sice anténu s vlaječkou, ale ta nezajistí, aby do toho vozíku co je při zemi nějaký expert najel (neodhadnutí vzdáleností nebo nedobrždění před započetím předjížděcího manévru atd.) Prostě ač bych moc rád tak Ne-e. NAvíc si ani nejsem jist jak to je s legálností jeho použití na veřejnýcvh komunikacích… Číst vice »

náhodný kolemčtenář

Přívěsné vozíky řeší celkem podrobně zákon o provozu na pozemních komunikacích, přečtěte si. Problém „souběžných“ cyklostezek je ten, že často jsou souběžné jen chvíli a pak někam uhýbají bez možnosti vrátit se do původního směru. Často také na ně nejde najet nebo z nich vyjet (občas je najetí/vyjetí dokonce cíleně znemožněno jakýmsi zábradlím, mezi kterým s některými koly nelze prokličkovat, i když slezete). A některé cyklostezky nejsou v celé délce sjízdné (např. prvotřídní asfalt se náhle změní v rozbahněné oraniště bez možnosti kamkoliv odbočit). Tedy pokud neznáte místní poměry, je sázka na cyklostezku velmi často prohraná, prostě do cíle nedojedete.… Číst vice »

Rada

Přesně. Ještě přidám problém s chodci, psy, maminky s kočárky a bruslaři, kteří dokážou cyklostezku prakticky zablokovat. Některé cyklostezky se kvůli nim nedají v pohodě projet ani pomalou rychlostí na horském kole, o silničním ani nemluvě.

Mnoho cyklostezek má navíc ostré zatáčky, které není možné na silničním kole rozumnou rychlostí projet.

Českou (možná všeobecně východní) specialitou je pak přerušení cyklostezky před křížením se silnicí, kde musí dát cyklista přednost (většinou zastavit a dlouho čekat).

Jezdím na horském kole, cyklistům na silničkách se ale vůbec nedivím, že cyklostezky vůbec nepoužívají.

Jirka Jirka

Klasický cyklista, vadí mu auta, tramvaje, autobusy, koloběžky, kočárky, děti, důchodci i ostatní chodci, psy. kočky, želvy…

… a dokonce i ostatní cyklisti.

Trumway

“ Zodpovědný rodič bude přistupovat i k jízdě s vozíkem, ve kterém veze dítě, zodpovědně. Asi zváží všechna nebezpečí jízdy po frekventované silnici a naplánuje cestu tak, aby se na ní pohyboval co nejméně,…“

A přesně to jsem udělal a to tím, že jsem toto vozidlo zavrhl jako ne příliš bezpečné ; – )
https://www.cspsd.cz/158-silnicni-zakon-pamatuje-i-na-cyklisty

náhodný kolemčtenář

To vám samozřejmě neberu. Stejně tak, jako jsou lidé, kteří si netroufnou např. sednout za volant. Nikdo nikoho do ničeho nemůže nutit.

Jen dodám, že dítě řádně připoutané pětibodovým pásem v kvalitním vozíku se objektivně přepravuje mnohem bezpečněji, než v jakékoliv cyklosedačce. Jsou na to i crash testy. Je to něco jako auto vs. motorka (vozík poskytuje pevný rám, který dítě chrání i v případě srážky či převrácení).

P73

Když budu mít ditě v sedačce na kole, tak mi taky nikdo nezajistí, aby do nás nikdo nenajel.

🙁

Froggy

V Holandsku maj9 takovou speciální trojkolku, kde je ta „kabina“ pro dítě / psa v těžišti před sedlem cyklisty. Takže matky v pohodě vozí děti do školky takto a pak jedou do práce.

jva

Cyklistiku omezuje arogance a bezohlednost jejích uživatelů (a politických podporovatelů). Dokud budou vše (chodníky, střed silnice, parky) považovat za cyklostezku (a příslušné orgány se bojí tyto přestupky trestat, aby nebyly osočovány z podpozy fujtajblautomobilismu), bude se druhá strana bránit prostředky možnými (když ty oficiální nefungují), tedy rovněž bezohledností a mnohdy (to když i na té druhé straně je IQtykve) naschvály. Příklad – na autě, oproti kolu stabilním dvoustopém vozidle – musí být za přesně definovaných podmínek zimní obutí. Cyklista (a nedej Bože elektrokoloběžkácř na malinkých kolech) se v tom sajrajtu může klidně motat na galuskách… A jak tak pročítám diskusi,… Číst vice »

Trumway

Co se týče toho o zimních pneumatikách, stabilitě jednostopého vozidla atd. souhlasím. S čím nesouhlasím jako řidič motorového vozidla (ať již dvoustopého nebo jednostopého) je oplácení stejnou mincí nedej Bože činění naschválů. Sakra to je tak těžké řici si “ dělej jak myslíš, ale já s tebou tuhle hru hrát nehodlám “ a udělat všechno pro to,aby z dané situace vyšel člověk se ctí, čistým svědomím a třeba i s dobrým pocitem, že on je ten, co má to IQ vyšší? Bezohledností nebo činěním naschválů se člověk tak akorát snižuje na stejnou úroveň a není o nic lepší než ten… Číst vice »

Rada

Zimní pneumatiky musíte mít na autě jen pokud je sníh nebo náledí nebo se sníh a náledí dá očekávat. Minulou zimu jsem se nechal ukecat a koupil jsem zimní gumy. V podstatě zbytečně, v Praze bylo ani ne 10 dnů, kdy byly potřeba. Kdybych se v těch dnech nechal vozit Boltem, tak by mi to vyšlo levněji.

Trumway

Tady je asi dobré připomenout, že směs letních pneumatik je jiná než u pneumatik zimních. To, že není sníh neznamená, že je použití zimních pneumatik zbytečné. Stačí teplota pod 5 stupňů a jízdní vlastnosti se výrazně mění- u letních k horšímu.

P73

Na kole obvykle v obci nejezdím 50 a mimo obec 90; a taky nevážím dvě tuny.

Ale jo, poslední roky už v zimě jezdím výjimečně. Psychopatů jako vy jsem se začal nějak víc bát a oddělená infrastruktura chybí.

panda

Tohle před dávnými lety předpověděl i Einstein, když pravil:
Pouze dvě věci jsou nekonečné. Vesmír a lidská hloupost. U té první si tím však nejsem tak jist.

Kleist

Nepodporování cyklistiky je lidská hloupost? Nejste náhodou trochu fanatik?

zlasul

to by me zajimalo jak casto na kole dojizdi pan ministr

Insider

V tom sále jsem celou dobu seděl. Nic takového, co je v nadpise, tam Kupka neřekl!
Blokovat na Twitteru, to vám jde. Melete nesmysly.

Jan Sůra

Na tiskové konferenci jste nebyl. Anonymní lháře blokuji s velikou radostí, děkuji za ranní potěšení.

Radek von Riechenau

Zelení fanatici jsou jako meloun. Zvenku zelení, uvnitř rudí. Rájem je pro ně zjevně KLDR, kde je jedno auto na 100 000 obyvatel.

mgr.pavel

Vy ty komunisty vidíte snad všude. Ve Vídni, Kodani, ZUrichu, Nizozemí, teď už i v Paříži nebo Londýně..

Všude jsou komunisti, jen vy jste letadlo, že? 😀

marek hudec

v Parizi vladne na radnici ultralevice, dtto Barcelona, Berlin…
tam ty komunisty videt muzete…..pokud o tom tedy vite….cili vy toho asi fakt moc nevite—:-)

Kleist

Berlín už se lepší odstraňují nesmyslná cyklo opatření přes celou ulici. Ještě zrušit hydru v podobě ekoplaket a bude to super.

Kleist

Ano je tam extrémnější levice. Komunisti jsou taky extrémní levice.

Jaaaa

Ne, ten pravý komunista je totiž on. Autokomunista. 😉

Stejně jako Rusové – hlásají jak bijí fašisty, byvše sami fašisty nejhoršího ražení…

Já I.

A už někdo spočítal ty šílený emise CO2, co cyklisti vyfuněj?? 🙂

mgr.pavel

Dle návrhu normy EU666 bude nová povinnost jezdit s kytkou v květináči na předním nosiči kola. Tím se jízda stane skutečně C02 neutrální.

Prý se ještě dojednává taxonomie květin dle rychlosti fotosyntézy, ale to už jsou jen technické marginálie..

, pro jistotu

Trumway

To nejde. Kytka zakryje přední odrazku a i světlu bude vadit. Navíc takový cyklista bude lehce přehlédnutelný a zaměnitelný s bujným křovím rostoucím u silnice.

Radek

Vlastně mě fascinuje, že furt řešíme argumenty, proč to nejde. Přitom Skandinávie ukazuje, že počasí není problémem. No a kdo má problém s kopcem, ten může sednout na elektrokolo.

Původní Pražák

A mě zase fascinuje, jak někdo má potřebu ostatním vnucovat, jak se mají chovat. Nemáte elektrokolo? Prostě si ho koupíte a basta!

Jirka

To si myslím, že tu nikdo neříká. A propo proč elektrokolo? Proč ne normální kolo?

Původní Pražák

Mohl byste se prosím obtěžovat přečíst si příspěvek, na který jsem odpovídal?

Jirka

Upřímně mě stačila ta blbost, na kterou jsem odpovídal já abych si Vás zařadil do škatulky lidí u nichž nemá smysl hledat jakékoliv další příspěvky.

Kleist

Škatulka nepřátelů režimu 😀

Filip Jirsák

Co kdybyste si ten příspěvek přečetl vy? Tam není žádné vnucování. Je tam pouze konstatování, že zkušenost z jiných států ukazuje, že počasí ani kopce nejsou pro jízdu na kole problém.

Radek

Samozřejmě klidně normální kolo. Ale často se mi stává, že mě v kopci ve městě předjíždí důchodci na kolech, tak si říkám, kde je problém.

Trumway

Kde je problém? No často právě v tom, že vás ti důchodci předjíždějí. Zrovna před pár dny jsem jednoho takového důchodce na elektrokole předjížděl. Jeho jízda po rovině byla podobná jízdě člověka po několika panácích a několika pivech dohromady kdy nebyl schopný udržet přímou stopu a přejížděl od krajnice ke středové čáře a zase zpět a když jsem se již přiblížil a pravděpodobně o mě již věděl snažil se jet rovně. No jo, ale prostředkem jízdního pruhu. Takové objet významně sníženou rychlostí, velkým obloukem a rychle od nich pryč. Budeme stále dokola řešit jak jsou nektěří senioři nebezpeční za volantem… Číst vice »

Radek

Chápu, ale tohle asi zjevně není běžná situace, koneckonců i vy píšete před pár dny. Nezdá se mi to úplně relevantní. Ta situace co jsem popisoval já většinou proběhne v řádu sekund.

Trumway

Není to běžné, ale v kopcovité krajině častější než jinde a netýká se to už jen elektrokol ale nově i různých elektrických posunovadel co vypadají jako kříženec koloběžky a skůtru.
Ano, píši před pár dny. Přesněji řečeno to bylo v neděli v čase kolem16:45 mimo obec. Ale co se týče pohybu seniorů na různých posunovadlech ve městě je to každou chvíli něco (tam k nim nutno přidat i děti na elektrokoloběžkách ve věku kdy nemají na silnici v provozu ještě bez doprovodu co dělat). A že ve městě to bývá většinou obtížněji řešitelná situace než na volné silnici.

Jirka

JJ zrovna jsem o tomhle nedávno mluvil se svým strýcem, který pracuje jako doktor v nejmenovaném maloměstě. Prý mají v nemocnici denně plný urgent důchodců s elektrokoly, kteří si vypínají, nebo rovnou odmontovávají omezovače rychlosti. Tady bych ale řekl, že problém není v kolech, ale v lidech.

Radek

Vždyť vám nikdo nic nevnucuje. Jen říkám, že mi ty argumenty přijdou liché, protože ty řešení zjevně existují. Dle vaší logiky je nedostatek cykloinfrastruktury vnucování lidem jezdit autem?

mgr.pavel

Kdo kde komu vnucuje, jak má jezdit?

Tedy kromě petrolheads, co odmítají na základě smyšlených argumentů („blbý počasí“ nebo „kopce“) budovat dostatečnou cykloinfrastrukturu. Protože já jako obyvatel Brna (zdravím ODS na magistrát) jsem už snahy jezdit bezpečně po Brně na kole skoro vzdal..

Původní Pražák

Opravdu v Brně odmítají investovat do cyklostezek s tímto argumentem? No co jste si zvolili, to máte, ale zase na druhou stranu, pokud by vás, co chcete vic cyklostezek, bylo dost, muselo by si toho všimnout i vedení města. A jestli to pro většinu Brňanů není téma, tak bohužel, s tím asi moc nenaděláte.

Kleist

Cyklostezky odmítají budovat tak že ruší místo pro auta. Někde kde je na to místo to nikomu nevadí. (V brně např: pojezdy pro cyklisty, kolem nových protipovodňových opatření)

Kleist

Ono to jde, ale většina obyvatel to odmítá, ostatně kdo by chtěl z auta na kolo.

Radek

Pojmy jako „většina“ můžou být zavádějící, tak pozor na ně. Stejně tak totiž většina lidí odmítá v Praze IAD, která tvoří jen 25% podíl dopravní práce.

listicka2

Koukám, že těch argumentů o počasí a terénu se jen tak nezbavíme. Je zajímavé, že takto argumentují hlavně lidé co na kolo nesedli od doby kdy jim rodiče sundali postranní kolečka.

Kaštánek

Tak já jsem shodou okolností letos začal jezdit do práce na kole (0x-2x týdně podle okolností). Moje cesta je „kolmo“ na vlak, pak přesun vlakem do Brna a po Brně zase „kolmo“. A za sebe říkám, že až skončí současné počasí a začne taková ta inverze s vlhkem a chladem, tak opět přesednu na autobus+vlak a kolo vytáhnu opět na jaře.

peter

Par rokov dozadu som presne tak ako vy chodil do prace. 5 km na bicykli, potom presadnut na vlak a posledny usek 20 minut pesi. Na zeleznicnej stanicice v lete uz rano o 6 stojan pre 30 bicyklov plny. Ako prichadzala jesen a ochladzovalo sa, tak pocet bicyklov ubudal a v takom januari, februari bola rarita narazit tam na bicykel. Nerozumiem preco sa to dialo, ked pocasie, aspon podla tu diskutujucich, jazdenie na bicykli neoplyvnuje.

Napriklad u nas dnes o 7 rano von bolo 6 stupnov, vlhko a pekna hmla.

JanHor

Já myslím že obecně nějaká tolerance nepříznivého počasí je silně ovlivněná charakterem toho daného podnebí. Takže ačkoli lze tvrdit že Skandinávie jezdí na kole i v zimě, tak je zároveň potřeba si uvědomit že 1) nějaký ten pokles tam v zimě je, jen ne tak razantní jako známe u nás, a 2) tam jsou pak na druhou stranu na ježdění v zimě zvyklí a tolik jim to nevadí. Na druhou stranu je nesmysl předpokládat že u nás nebude jezdit v zimě nikdo i přesto že se novými investicemi procento cyklistů zvýší. Pro příklad této nesmyslnosti uvedu Prahu, kdy by snad… Číst vice »

Jaaaa

Protože nejste vybaveni. To je vše…

adamgolias

přesně tak. za 10 let dopravování se na kole do práce mě nejvíc odrazuje neschopnost autistů objet me o více než o 20 cm , cedule cyklisto slez z kola , nedání autisty přednost v jízdě a rozježděné cesty kolem labe pred kolínem. počasí? tak to už musí být nula a déšť. ani mráz není na škodu. a kopce? ktere? kolikrát kdo cestou do práce překoná sedlo pod Ještědem . 50 procent republiky je nížina nebo lehce zvlnena krajina , tak jaký kopce? jo , taky kostky jsou blbý. a asi i kupka – mluvka z ods. byl jsem na… Číst vice »

L.

Najezdím na kole ročně několik tisíc kilometrů a jezdím celoročně. A s panem ministrem souhlasím. Ještě bych doplnil, že specielně v případě Prahy je problém i velikost. A hlavně, tyhle problémy se násobí. Jet v zimě v dešti dva kilometry celkem jde. Ale jet v tom počasí deset kilometrů do kopce je opruz. Nebo sport. Ale ne masově použitelný mód dopravy. Ještě jak koukám na diskusi o teplotách: Je potřeba si uvědomit, že u využití kola jako dopravního prostředku je potřeba brát ne denní maxima, ale ranní a (pod)večerní teploty, kdy člověk jede z/do práce. A ty jsou bízko minim.… Číst vice »

Jan Sova

Globální oteplování by mělo vlastně cyklistice více nahrávat, ale ranní mlhy a mrazíky se do toho jen tak nezačlení. Osobně to mám do práce 30 km, a ráno, kdy nejsem plný sil se nechci přecpávat, abych měl z čeho brát při šlapání. Tzn. ráno jezdím okolo 6hod opravdu nerad. Odpoledne to už je jiná, po cestě jsou kamarádi a hospody.

Filip Jirsák

No jo, v Praze holt není tak teplo jako ve Skandinávii, kde jezdí celoročně.

tomas-6273

Je paradoxem, že v každém městě jsou cykloprodejny, kde se to koly na kopce jen hemží, že tam ani místo pro kola do města není. Pro kolo do města pak aby člověk jezdil do Decathlonu nebo jen na objednávku. A proč lidé touží po těch kolech do kopců? Aby se u toho pořádně zapotili. Do diskuzí naopak vlítnou přesně s opačnými argumenty. Ksakru proč vůbec na ty hory jezdí, když jsou ty česká města tak kopcovitá. No možná kvůli čistému vzduchu. Hmm, ale v těch městech je špatný vzduch právě kvůli tomu, že tam jezdí spousta aut a málo lidí… Číst vice »

mimochodem

Teda a to mi vysvetlete, jak je mozne, ze se na Sumave vyroji bambilion bezohlednych pumpickaru (protoze jedou podavat sportovni vykon, tak co se jim tam ma nejakej pesi xindl motat, zejo) vyhradne pri teplote >15 stupnu, bezvetri a bezdesti.
Kdyz prsi, tak je ten vzduch jeste lepsi, takovy svezi… a voni to ti luftaci nejsou s to docenit!

Kleist

Stoupni si na cyklostezku a počítej lidi v zimě vs v létě.

Filip Jirsák

Kupka na kole jezdí, v článku je i fotky. Spíš to ukazuje, že zarytý příznivce automobilismu klidně může jezdit i na kole, ale na tom, že používá nesmyslné argumenty proti kolům, to nic nezmění.

medvěd

Pěkný námět, ale bojím se, že zas „neznalý úředník“ přemění záměr na dílo zkázy. Bohužel vidím denně, jak se myšlenka dá zkazit – cyklostezka č.12 v ČB u sídliště Vltava . Postavilo se hřiště na obou stranách cyklostezky a přidali dopravní značku – cyklisto sesedni z kola (nejezdi nám po hřišti) . Tím myšlenku Vltavské cyklostezky – pěkně se projedu přírodou na kole po břehu řeky Vltavy – zničili. Bohužel zatím se z cest pro chodce (nebo obslužných komunikací ) dělají jako cyklostezky. Nikdo úředníka nepoučí, že je neznalý – plete si cyklotrasu s cyklostezkou. A neznalý občan řve –… Číst vice »

Martin Jarath

To tam ještě straší?
A o kus vedle (spojka na Vltavu) už několik let zakrytý semafor pro cyklisty a přejezd zatarasený, takže buď taky pěšky, nebo nesprávně po přechodu anebo po silnici.
Ale asi to bude kvůli tomu, že Vltava teče moc do kopce.

Kolemjdoucí

To je zas diskuze jak víno. Tisíckrát vyvrácené mýty, komunisti, pravěk. Češi jsou fakt národ za všechny drobný – hlavu z vlastní prdele to nevystrčí, ale šalamounovo hovno to snídá obden.

Kaštánek

A nejhorší jsou kolemjdoucí, kteří musí házet všechny do jednoho pytle a spravedlivě se rozhořčit nad tou nechápající chátrou 🙂

JackBrno

Tisíckrát vyvrácené mýty, jakože jezdit na kole v podzimních a zimních sajrajtech je jen pro srdcaře nebo že každý nemá kondici jezdit po naší kopcovité krajině? Tak to pak jo… akorát návrat do pravěku je to kolo 😉

mgr.pavel

Holt Češi jsou specifický trh, když v zahraničí v podobném počasí se běžně jezdí, do kopců či proti větru taky, ale my neeeee..?

Kleist

Protože jsme zažili komunismus, tak ho nechceme znovu. A doopravdy míra demokracie není od toho jestli máme cyklostezky nebo ne. Například z V4 jsme nejpokrokovější (v demokracii).

Jakub Ditrich

Tak si nalejme čistého vína: ona „cyklistika“ měla na celé 5 denní akci dvouhodinovou diskusi a nic více. Ministerstvo Dopravy si na panel o „cyklistice“ pozvalo zastupce nejpokrokovějších zemí v cyklo-dopravě, konkrétně Andorry, Beninu, Gruzie, Keni, Saudské Arábie, Tanzanie, Tonga a Tunisu. Na tiskovce ministr řekl, že by rád, ale je u nás zima prší, proto to nejde, protože v Holandsku, Dánsku a Finsku zima není a neprší.

Cestujici

Pro všechny, co tu hejtují, že se v zimě nejezdi…(mj.), Zvedněte se někdy z gauče, a zajedte se podívat do takové Vídně nebi Wroclavi. Uvidíte, kolik i holek tam v zimě jezdí, ikdyz padají ty vaše sr****y, a překvapivě se ty stezky udržují, občas se dá potkat i nějaká vyhřívaná. A dokonce má cyklista přednost, nikde tam.nepotkate les ve formátu sesedni-nasedni-sesedni.
A dokonce i v místních „elefantech“ je víc než tři háky…. Takže asi tak. Ale dokud budeme žít v našem.ceskem rybníku s černými brýlemi na nose a příručkou, jak to nejde , tak holt budeme tam kde jsme……

David

V místních Skach nesmíte s kolem do vlaku v ranní a odpolední špičce, navíc ve Vídni je tepleji a je to placka. Sníh je tam opravdu výjimečně.

Radek

Oproti Brnu to fakt už rozdíl není a ten sníh v Brně máte max týden v roce. To mi nepřijde jako argument.

Původní Pražák

To, že u nás v zimě jezdí na kole zlomek lidí ve srovnání s létem, je fakt. Existující cyklostezky přitom nikdo na zimu nezavře, nikdo těm lidem jezdit nezakazuje. Tak mi prosím vysvětlete, kam ti letní cyklisté na zimu zmizí a jak je chcete donutit, aby jezdili i v zimě.

Jakub P

V Oulu jim podíl lidí na kolech v dopravě taky klesá na půlku (když teploty klesnou pod -20 Celsiovejch, do tý doby to prý moc znát není). Je to i o údržbě těch cyklostezek, o tom, jak jsou postavený (ty naše většinou pro rekreaci a tedy dobrý počasí, do u nás používanejch úzkejch cyklopruhů bez fyzického oddělení pak auta hrnou všechen sajrajt ze svých pruhů), o běžné délce trasy (u nás jezděj většinou jen nadšenci zpravidla delší trasy, tam je to víc znát, v zemích a městech s dobrou infrastrukturou jezdí téměř každej, ale doslova pár km – což je… Číst vice »

Původní Pražák

Vynechme těch pár dní v roce, kdy je v Praze břečka. Pokles kol na pražských cyklostezkach je znatelný už teď. Když to není počasím, zimou ráno, tak čím, a jak ty, kterým ta zima vadí, chcete donutit, aby jim nevadila?

mimochodem

Neni to tak davno, co jedna pani doporucovala pouziti dvou svetru.

Jan Sova

přesně…. Každý to má individuálně jiné. Já třeba potřebuju teploty nad 15 °C a k tomu nesnáším při šlapání dlouhé kalhoty (ty elastické návleky nad kolena mi furt sjíždějí), takže nejlepší oděv – bermudy a triko (max triko s dlouhým rukávem). V tomto ale můžu jezdit max. do října. Listopad – březen – šlus.

jal

V horách se na cyklostezce udělá běžkařská stopa.

mgr.pavel

Existující cyklostezky nikdo nezavře, protože třeba v Brně prakticky nejsou. A cyklisté musí jezdit u krajnice, kam se nahrne všechen sníh, bahýnko a špína.

Původní Pražák

Nevěděl jsem, že v Brně jsou tak kruté zimy, že problémem je sníh na krajnicích. Co bych za to dal, kdyby pořádně sněžilo i v Praze 🙂

Filip Jirsák

Letní cyklisté na zimu zmizí do MHD a aut, protože v zimě má větší dopad špatná infrastruktura. Není potřeba nikoho nutit – stačí zlepšit infrastrukturu a lidé budou na kole jezdit rádi a dobrovolně.

Mower

Tyto debaty cykloprogresivistů sleduji už delší dobu a kroutím u toho hlavou, ale odvolávat se na to, že je možné v zimě i vyhřívat cyklostezky, to už je fakt síla. Jste budižkničemové a jste k smíchu. Oháníte se ekologií a svobodou a přitom vše chcete tlačit na sílu a nějaká ekologie je Vám také šumák. Zkrátka jste aktivisti, kteří dělají cyklistice mediální obraz, který ji akorát uškodí. A to říkám jako motorista, který ve volném čase s chutí sedne na kolo.

Jaaaa

Jojo, typickej čecháček, co nevystrčil hlavu ze své dědiny. Všude ve světě si to myslí blbě, jen zaprdění Čecháčci zas ví kde je pravda! A tak jste to tady všem natřel!

Prostě rovnice “kolo = sport a nic víc” neplatila už před 20 lety, kdy jsem ty dopravní systémy studoval já, a tím víc ani dnes.

Fučida

Kde Kupka přišel na to, že je to levná alternativa. Když jedu někam trochu dál na kole, sežeru toho za víc, než kolik by mě stál benzín do auta.

Fučida

Himl, za první větou má být otazník.

Pavouk

To záleží na tom, jak jste vyrobený. Já dříve jezdil denně od 57 do 83 kilometrů a spotřebu jsem měl stejnou, jako když doma ležím a čtu. Jen jsem měl o malinko menší bříško…

Trumway

No popravdě levná alternativa to není. Sice odpadá nutnost kupovíní provozních kapalin a pohonných hmot, ale díly na kole jsou vyrobené snad se snahou ušetřit materiál a hmotnost a podle toho to vypadá. Pokud porovnám jak často se musí servisovat auto a jak kolo je to rozdíl. Vždyť se podívejte jen na to jak je v dnešní době vyrobený řetěz. Jsou to plíšky co se snadno ohnou a vytahaný je už po 500 kilometrech. O pneumatikách ani nemluvím. Vzorek ubývá tempem přímo bleskovým (horské kolo s hrubým dezénen) a duše? Ty jsou tak řídké, že je nemožné aby udržely tlak… Číst vice »

Pavouk

Já už mohu poskytnout tak 6 let staré informace, už vůbec nejezdím. Hodně samozřejmě záleží na počasí, na terénu, na množství pořádných kopců, na Vaší váze. Mně vydržel řetěz tak asi 2000 km, zadní plášť také tak. Po třech řetězech to chtělo novou kazetu, atd… Vše jsem si hodně hlídal, abych vše měnil včas. Ale především to chtělo mít dobrý servis. Což třeba u nás na Prachaticku je možné z těch asi 5 servisů říct jen o jednom jediném. Většina servisů prostě jen kolo opraví, aby se neřeklo, aby to bylo levné a vůbec je nezajímá, pro koho to dělají… Číst vice »

Trumway

Když bylo možné před přibližně jeden a půl stoletím vystavět a vést v naší krajině železniční tratě nevím proč by to měl být problém pro vedení cyklostezek. A co se týká kopců….když jde cesta do kopce zakonitě pak musí jít zase jindy z kopce. No a co se jízdního kola týče již nejezdíme na těžkých ukrajinách, ale na kolech lehkých co jsou vybavené „převodovkou“ ba co víc my už máme i elektrokola co nám s jízdou do kopců pomáhají. Jen s tou zimou a sněhem má pan ministr pravdu. Jezdit na kole v břečce na sněhu nebo dokonce náledí není… Číst vice »

MaT

No s tím počasím si právě myslím, že pan ministr nemá pravdu. Kolik dní v roce ležela v posledních letech třeba v Praze a ve Středních Čechách souvislá sněhová pokrývka? Nebo aspoň ta břečka? Já jsem dřív kolo také obvykle v říjnu uložil a vytáhl až na jaře. Ale když takhle už snad před 10 lety byl jednou v lednu takový pěkný slunečný den, bylo tehdy asi 10 °C (a možná ještě víc), tak jsem si řekl – proč se vlastně nejet projet na kole? No a od té doby mi přijde, že je takových na kolo celkem využitelných dnů… Číst vice »

Fučida

Nejde jen o sníh a mráz. Když je 5 nad nulou a prší, což bylo poslední zimu ve středních Čechách dost často, tak má málokdo chuť vyrazit kamkoliv na hnátolamu.

Trumway

Souhlasím, že ve Střednbích Čechách je to jiné než na Šumavě nebo v Podkrkonoší. A jak hovoříte o tom hezkém dni… bude tomu už pěkná řádka let co jsem se takhle jednoho krásného slunečného dne (tuším, že to byl únor) rozhodl, že provětrám motorku. Bylo opravdu nádherně, na kopcích sníh a silnice suché. Vzal jsem to mj. na Benecko kde na mě lidé koukali jako na zjev. Když už byl podvečer vzal jsem to ještě podél Jizery na Rokytnici, ale v údolí již byla pekelná zima. Tak jsem se rozhodl, že stačilo a že to otočím. Otočil jsem to a… Číst vice »

Rada

Přesně tak. Pokud bude letošní zima jako ta loňská, tak bude jen velmi málo dnů, kdy budou pro jízdu na kole nevhodné podmínky. Loni na Silvestra bylo asi 17°C a pak i v únoru bylo docela dost teplých dnů. A jak se říká, není nevhodné počasí pro jízdu na kole, je jen nevhodné oblečení. Před několika dny jsem hledal pneumatiky s hřeby. Překvapilo mě, že se dají sehnat za rozumnou cenu. I ve sněhu by to tedy šlo. V zimě asi půjdeme v okolí Božího Daru na běžky, já je ale nesnáším. Kdyby tam půjčovali kola vhodná pro jízdu na… Číst vice »

peter

Prosim Vas, kde byvate ked ste mali na silvestra 17°C ? U nas je teplaren a ta zverejnuje priemerne denne teploty. Podla nej u nas bola na silvestra 2022 – priemerna denne teplota 4,8 °C. Za cely december im vysla priemerna denna teplota 1,06 °C

malejjarda

31. 12. 2021 – 15 stupňů:
https://www.in-pocasi.cz/aktualni-pocasi/breclav/?&typ=teplota&historie_bar_mesic=12&historie_bar_rok=2021#monthly_graph
31.12. 2022 – 11 stupňů,
24.12. 2022 – 14 stupňů

peter

Diky. Zaujimave rozdieli teplot. Napr. toho 23.12, kde bola teplota od -8 °C po 0, tak u nas sme mali jeden z teplejsich dni ked bola priemerna teplota 3.5

Panoramix

To srovnání s výstavbou železničních tratí v dávné minulosti trochu hapruje. Ty železniční tratě se stavěly primárně za účelem přepravy nějakého nákladu odněkud někam. Osobní doprava byla spíše přidanou hodnotou a zaváděla se postupně. Proto také bývaly smíšené vlaky – když už se někam vezl náklad, mohlo se „přihodit“ i pár lidí. V principu se tedy jednalo o investici, která se majitelům dráhy musela vrátit. Zatímco výstavba cyklostezek z eráru má jakou ekonomickou návratnost? Tipoval bych, že žádnou. Je to černá díra na peníze – nejenom výstavba, ale i náležitá pravidelná údržba. Ale byl by zajímavý experiment, kdyby se nainvestovala… Číst vice »

Rada

To byste mohl vybírat poplatek i za použití chodníku. A hned by se poznalo, jestli je to konkurenceschopný typ dopravy.

Nebo by mohlo jízdné plně pokrývat náklad. Roční kupón na pražskou MHD by nebyl za 3 650 Kč, ale zhruba za 18 tisíc.

Na výstavbu a údržbu silnic přispívají provozovatelé vozidel spotřební daní a DPH z paliv, dost ale pochybuji, že tyto peníze pokryjí celou výstavbu a údržbu.

Na dobudování celé cyklistické infrastruktury v Praze budou potřeba 2-3 miliardy. Například jen tunel Blanka byl za 37 miliard, což by bylo při dnešních cenách 50-60 miliard.

Nose Peak

Mezi daněmi z paliv a využitím silnic je alespoň nějaká korelace – víc jezdím, víc využívám infrastrukturu, víc platím. Ale třeba takové parkování na veřejném, to je jiný příběh…

Jaaaa

Za bolševika se říkalo:

“Víte, jací jsou čtyři největší nepřátelé socialismu?

Jsou to jaro, léto, podzim a zima.”

Mám pocit, jako bychom se do těch dob zase vrátili.

Avoda

Od někoho s bolševickými manýry, jako jsou ty vaše, to opravdu sedí!

Jaaaa

Ale jistě, silnice jsou a vždy byly produktem soukromého podnikání. 😉

jal

Teď už to tak není, teď k tomu přibylo horko, zima, déšť a sucho celoročně.

Gouda

Jsem cyklista, který za rok najezdí tisíce kilometrů. Kopce vyhledávám.
Kolo bych NIKDY v životě nepoužil jako dopravní prostředek po městě, a je mi úplně jedno, jaký tam je reliéf, infrastruktura, nebo jaké je počasí. Kolo je prostředek sportu a rekreace. Ne prostředek městské dopravy. Na kole se chci z města co nejrychleji dostat ven, a když se vracím, co nejrychleji projet městem domů. A to po silnici, protože tam má cyklista jasně definované a bezpečné místo. Zakroucené dlážděné cyklochodníčky, které navíc ubírají místo silnici, mi jen komplikují a znechucují rekreaci.

Orange pilled

dobry ignorant

Kleist

Dobrý ekoterorista.

Orange pilled

Kolik Vam je? 15?

mgr.pavel

A kdyby ta cykloinfrastruktura nebyly ala český paskvil „zakroucené cyklochodníčky“, ale klasická infrastruktura běžná v zahraničí..?

Jako, vy si jezděte kde chcete, ale spousta lidí by ráda po městě na kole – jenže nemůže, protože pořád výmluvy „že to nejde“. Jde. Všude možně v zahraničí to jde. Jen u nás jsme ten specifický trh či tak něco.

Jan Sova

No pokud jsou některá centra měst tak skvěle zastavěná, že tramvaje mají troleje připevněny na domech, tak tam ty cyklostezky fakt nenarvete. Dokonce i v některých maloměstech protáhli urban-experti místní komunikace mezi dva obytné domy a chodníky jsou tam na půl metru. Pokud se takto zaskládá centrum města, kam i ti cyklisté míří, nebo jím potřebují projet, je s plynulostí případných cyklostezek amen.

Kleist

Města nejsou nafukovací….

mlokXCM

Gouda… to je takové menší město v Holandsku. Víte čím je Holandsko mimo jiné známé?

Gouda

Sýrem.

Pokud chtějí Nizozemci všude jezdit na kole, ať to dělají, to je jejich věc. Není důvod je v tom kopírovat.

Kuba

Mám to tak jen částečně, ale rozumím co píšete. Na kole jezdím moc rád ale raději jezdím v přírodě a to znamená mimo velkoměsto a ještě lépe mimo střední Čechy. V Praze jezdím skoro výhradně duben až říjen a to v rámci spojení pohyb + pivo ve večerních hodinách. Velmi málo jezdím po Praze s dítětem – v podstatě není moc míst kam jet, ale jet se samozřejmě dá, ale není nijak přitažlivé. Vůbec nikdy nejezdím na kole do práce. Pominu nutnost převlékání a sprchování na pracovišti. Během pracovní doby musím každý zařizovat několik věcí po dost velké části Prahy,… Číst vice »

Jakub P

Jo, „nadšení cyklisté“ přesvědčení, že jejich způsob používání jízdního kola je ten jedinej správnej, jsou hlasitá překážka většího rozšíření používání jízdních kol pro dopravu. Nic nového.

JackBrno

Jistě, cyklistika je budoucnost dopravy, jeskyně jsou budoucností bydlení, táborák je budoucností vytápění, louče jsou budoucností svícení a tak by se dalo pokračovat…

Nose Peak

Cyklistika je současnost. Nevím o jiným způsobu, jak se v Brně zaručeně dostat do práce za 25 minut. Autem je to čtvrthodina. Nebo taky hodina a čtvrt…

Argumenty o počasí a kopcích jsou mimo. Žijem v subtropech a elektrickej postrk maj už i plečky v supermarketu…

JackBrno

Já se zaručeně autem dostanu za 25 minut autem. Donedávna jsem jezdil do práce z Bystrce do Slatiny, takže opravdu přes celé město. Z hecu jsem to vždycky párkrát ročně dal na kole, ale vzhledem k mé průměrné kondici to byla vždycky hodina. MHD to zvládá asi za 50 minut. A že argumenty o počasí jsou mimo? No já na kole nesnáším chladno, protože se musím obléct, jenže to pomůže z kopce a naopak do kopce jsem durch propojený. Tudíž můžu jezdit jen v létě, kdy je ráno minimálně 15°C, aby se daly sjezdy a nebo jízda kolem řeky vydržet… Číst vice »

Nose Peak

On někdo tvrdí, že je to pro každého? Bystrc – Slatina, je opravdu přes celé město, dá se jet po dálnici a jezdí tam expresní linka autobusu. Vaše volba je naprosto logická, ale případ dost netypický, řekl bych.

mgr.pavel

Strávil jsem hezkých pár týdnů ve městech jako je Kodaň, Vídeň, Zurich či různě v Nizozemí, viděl jsem za těch pár týdnů snad víc cyklistů než v Česku za celý život, ale žádnou jeskyni ani táborák či louči jsem běžně používat k životu neviděl.

Pověztě mi, co jsem dělal špatně?

qěcy

Po jakých kopcích v těch městech cyklisti jezdili? Zejména ti dojíždeči do práce, škol apod.

mlokXCM

To znamená, že tím rozdílovým, jestli je cyklistika budoucnosti nebo cestou do jeskyní, jsou kopce. Dobrá úvaha.

Radek

Vždyť existují elektrokola…

JackBrno

Ano, o elektrokole uvažuju dlouho, ale v bytovce nemám žádný bezpečný prostor k nabíjení. Že tím podpálím barák plný lidí si fakt nelajznu. Kdybych měl domek, tak si nějakou bezpečnou místnost na to udělám, ale v paneláku fakt není kde.

Radek

No tak vidíte, dostáváme se k tomu, že problémem je nedostatečná infrastruktura ne?

Nose Peak

Mobil si nabíjíte kde?

Ales

Doporucuji koupit elektrokolo s vyjimatelnou baterii, kterou muzete prenest do sveho bytu.

JackBrno

Nevím odkud jste, ale v Brně je nepříjemných kopců dost. Opravdu mě nebaví přijet už ráno do práce vyřízený a ještě muset počítat s časem na potřebnou sprchu, abych vůbec mohl mezi kolegy.

Nose Peak

Jestli do kopce vyjede šalina, alias adhezní železnice, nemůže to být velký problém ani pro cyklistu. Tedy, reálně je problém v Kohoutovicích, na Žluťáku, na Vinohradech a na dědinách typu Soběšice, Útěchov….

abc

Reálně je problém všude, i Bystrc je celá do kopce, Komín, Žabiny, Líšeň, Slatina, Starý Lískovec, Kameňák, Lesná, Černá Pole, prostě všechny obytné čtvrti a přejezdy mezi nimi. Rovina je leda tak od KrPole do centra a dolů z města pryč, ještě tak Černovice a Židenice a nahoru podél Svitavy.

Trumway

Bohužel.A největší problém s kolem jako s dopravním prostředkem je ten, že na kole člověk rodinu neodveze.

Radek

Jasně, ale průměrná obsazenost aut v Praze je 1.3 člověka dle ročenky, tak o jaké rodině se bavíme. To přece neznamená, že zakážeme auta.

JackBrno

A zjišťoval někdo taky, co kromě samotného řidiče lidé vozí? Ono třeba jen blbej notebook vézt na kole je o hubu (teda o notebook) nebo třeba nákup a nebo třeba nářadí? Já třeba v autě vypadám jako typický „jeden člověk v prázdném autě“, přitom mám (zakrytý) plný kufr materiálu a nářadí pro svoji živnost, které bych na kole fakt neodvezl. Vyloučil mě někdo z té statistiky „prázdných“ aut jen s řidičem?

Radek

Já vůbec nezpochybňuji význam aut ve městě, pouze jsem reagoval na ty rodiny, což mi vzhledem k obsazenosti nepřijde jako relevantní argument – tam ta statistika mluví jasně. Co se týče nákladu, tam máte pravdu, spousta lidí potřebuje na denní bázi něco převážet a v tom je to auto prostě super. Druhá věc je, že tohle se týká tipuju tak 10-20% té IAD. Jinak ntb vozím na kole a nákupy většinou taky dělám na kole nebo pěšky, když potřebuju převézt něco většího, beru auto.

Jenda

Já vozím na kole notebook denně už asi 12 let, co se mu mělo stát? Normálně v batohu v košíku na nosiči.
A nákupy taky – i velké, v brašnách. Na kole odvezu víc než bych odnesl pěšky, a pohodlněji.

Jenda

Když nad tím tak přemýšlím, tak by možná mohlo souviset s otřesy na kole vyklepání flex kabelu od displeje – 2x za 12 let (na dvou různých noteboocích, upgradoval jsem mezitím kvůli výkonu). Ale oprava byla jednoduchá a nepřijde mi, že by mi technika odcházela nějak častěji než zbytku populace, obzvláště pokud uvážím, že notebook mnohé pracovní dny opravdu mnohokrát otevřu a zavřu a přenáším a chodím s ním i na servis venku.

JackBrno

Nemluvě o nákupech atd. Já kolo beru jako rekreační záležitost, jezdím na něm rád a proti cyklistům nemám vůbec nic a i jako řidič se snažím o maximální ohleduplnost, ale pokud někdo tvrdí, že to je budoucnost dopravy, tak to je prostě ideologický žvást. To je akorát cesta zpátky do historie.

Trumway

Zpět do minulosti? Ano, prakticky se vracíme zpět v čase k dobám vzniku prvních dopravních prostředků připomínajících jízdní kolo. Ukazateli toho jak se do oné doby blížíme může být třeba : „Ale stát neměl peněz, jeho pokladna byla vyčerpaná mimořádným vydáním za krymské války. Rozhodla se proto rakouská vláda přenechat stavbu a provoz nových železnic soukromým kapitálovým společnostem a nabízela jim dokonce výhodné státní záruky pro zůročení investovaného kapitálu. Tím však nebyla vyčerpána všechna opatření směřující ke změně rakouské dopravní politiky. 1854/1855 došlo k něčemu co je označováno za „výprodej státních drah“. Zkrátka když se to vezme pozpátku už se… Číst vice »

Radek

Jen se zeptám, vy teda věříte, že budoucnost dopravy ve městech je v IAD?

Trumway

Hezká otázka. Co na to odpovědět? Možná to, že to si nemyslím. Budoucnost dopravy ve městech je za použití IAD nemyslitelná. Budoucnost bych viděl spíše v promyšleném systému MHD a pak možná ta kola. Ale nikoliv tak, že bude MHD a kola a dál už nic. Nějaký prostor pro IAD zůstat musí (řemeslníci, doprava rozměrných předmětů, ZTP atd.) Hlavně ČR není jedno velké město. To co by bylo přínosem třeba v Praze není možné považovat za přínos někde na venkově a už vůbec ne v podhorských a horských oblastech. To co jsem napsal prve bylo myšleno na budoucnost dopravy jako… Číst vice »

Radek

No vidíte, tak ve výsledku máme podobné názory. Já bych přidal ještě pěší (pražská ročenka říká 35% přepravní práce). Zdá se mi, že se občas příliš rychle uzavíráme do těch argumentačních bublin, kdy jedni nazývají druhé komunisty a ti je zas autisty namísto toho, abych se snažili hledat konsensus. 25% přepravní práce IAD z hlediska záboru prostoru je z mého pohledu celkem jednoznačný argument, že i když jsou auta ve městě v lecčems nezastupitelná a nenahraditelná, je třeba hledat správný dopravní mix s preferencí prostorově co nejefektivnějších typů dopravy.

Jenda

> Nemluvě o nákupech atd. Přijde mi, že spousta lidí tady (myšleno v ČR) nikdy neviděla, jak vypadá praktické kolo pro pracovní účely – nosič s košíkem pro každodenní cesty do práce a běžné nákupy (pojme pohodlně 30l batoh a ještě se dá něco dát pod/před něj), na něj lze jednoduše zboku nacvaknout dvě brašny po 20l pro větší víkendový nákup nebo převoz nářadí a materiálu v práci. (celková kapacita ~70l a vozit se na tom dá v pohodě tak 30kg) Hardcore varianta pak je dát druhý nosič s košíkem (25l) dopředu a případně i na něj dát brašny, ale… Číst vice »

abc

Prosím vás, takto naložit kolo a dokázat s ním bezpečně jet dokáže a hlavně chce jeden z několika tisíc lidí, co na kole jezdí.
Dneska lidi neumí balancovat a překonávat nerovnosti na těžkém elektrokole, natož aby jeli ještě s takovýmto nákladem.
Schválně, kolik potkáváte u obchodu lidí, co si na kole odvážejí víkendový nákup?

Jenda

Píšu že ty varianty jsou hardcore. Ale zadní košík s batohem je úplně v pohodě a brašny taky když je nenaložíte vyloženě něčím moc těžkým.

Lidí s víkendovým nákupem potkávám málo IMHO především kvůli tomu že obecně lidí na kole potkávám málo. Proč to tak je a v zahraničí je to prý jiné je záhada, někdo říká infrastruktura, já si myslím že obecně mentalita.

Jenda

A pro inspiraci, takhle vypadá moje každodenní konfigurace pro cesty do práce. V batohu je notebook, pití, občas náhradní oblečení, a veliká „KPZ“ s různými technickými věcmi, případně do batohu a do volného prostoru jak vidíte pod ním a před ním dávám menší nákup. Omlouvám se zrovna za fotku „na výletě“, ale nemám nic hezkého s kolem z Prahy.

https://www.bike-forum.cz/static/images/gallery/0011/86/1260/78lckbwm0khrub91veb7blejoffz1bulxdiockx7.jpg

Pokud jedu na servis, tak dávám náhradní díly, osciloskop atd. do brašen, které se snadno přicvaknou na bok toho košíku.

A takhle vypadá ta „hardcore“ varianta – narvané brašny + přední nosič. https://www.bike-forum.cz/static/images/gallery/0007/100/1260/5e4dt8kqw2a4kpqyvyr2mwmrm35leddd5tq0w5hz.jpg

Orange pilled

Tato diskuze je dobra zumpa. Ignorance a nevzdelanost vladne.

JackBrno

A ta ignorance a nevzdělanost spočívá v čem? Že se lidé nechtějí ve sra*kách pachtit po kopcích a ani sebou nemůžou prakticky nic vézt na kole? 🙂 Ignorance a nevzdělanost spočívá v tom, že někteří lidé neví, že už jsme dál a že díky vývoji techniky máme víc možností dopravy, než jen tu historii.

Orange pilled

Ano protoze mesto plne aut je pokrok. Na kolo se da dat nosic s brasny s objemem 2x 20L. Miliony lidi ve vyspelych zemich dokazuji, ze kolo je prakticky dopravni prostredek. Nikdo netvrdi, ze kazda cesta se musi jet na kole. Pokud mate vetsi naklad, jet autem je samozrejme v poradku. Porad odmitate prijmout, ze existuji elektrokola. To byste ale nesmel byt ignorant

Kleist

Nepřátel zelené cyklo ideologie si zaslouží vězení na doživotí 😀

Změna je na dohled

Jasně, v říjnu chodíme přes den v tričku a kraťasech (za 20-30 let budeme takové počasí zažívat i v listopadu) a nějakej Kubka bude tvrdit, že se tady nedá jezdit na kole kvůli špatnému a chladnému počasí.

Kebab

Loni bylo hnusně od konce srpna do začátku května.

Změna je na dohled

Nevím co znamená hnusně ve vašem podání. Já se dojmologií neřídím. Zima byla jako celek teplotně opět výrazně nadprůměrná a to zejména v kontrastu se starým normálem 1960 – 1990, ale byla i teplejší než novej normál, tedy 1990 – 2020. Ještě i březen byl nad průměrem. Jedinej duben byl podprůměrnej a srážkově bohatší a květen už zase v normálu a opět s projevy sucha, zejména na SZ Čech.

Původní Pražák

Což se nijak nevylučuje s tím, že pro běžnou populaci je i za teplé zimy na kolo zima. Ostatně i teď je fajn se jít na kole projet ve 3 odpoledne, ale jet na něm v 7 ráno do práce, když je 10 stupňů a pocitově 5, ne díky.

JackBrno

Asi tak, stačí vidět, kolik cyklistů jezdí v těch sra*kách. Já je obdivuji, jsou to srdcaři, ale proti letnímu provozu cyklistů je to naprosto bezvýznamné procento. Vydávat tohle za budoucnost dopravy, to je fakt úlet.

JackBrno

A co to má společného s cyklistikou? Pokud někoho baví moknout a mrznout na kole, nikdo mu nebrání. Ale masová doprava z toho fakt nebude.

mgr.pavel

Moknout a mrznout? Jak často prosím prší a mrzne?

(a srovnejte tu frekvenci s jinými státy kde je cyklo naprosto běžný druh městské dopravy)

Trumway

Jak často prší a mrzne? No prší každou chvíli a mrzne každou zimu. A hlavně hovoříte o městě a městské dopravě. Ale pokud to má být budoucnost dopravy těžko se to může omezit jen na město. Než jsem si udělal papíry na motorku jediné co jsem mohl jako dopravní prostředek využívat bylo kolo. Nebylo vyjímkou, když jsem se na něm vydal třeba 50 kilometrů na návštěvu a pak zase zpět. Po tom co jsem si udělal řidičák kolo jsem odložil a jako dopravní prostředek využíval motorku, proptože jsem tak dojezdové časy významně zkrátil. Takže vím co to je využívat kolo… Číst vice »

Jenda

Ano, jet 2x50km ve sněhu a mrazu je na nic, navíc po takové vzdálenosti jsi zpocený a případně i unavený na to abys mohl v cíli třeba soustředěně pracovat. Ale o tom článek ani diskuze nebyly… Bavíme se o cestě řádově 2×5 až 10 km, a to dělám v Praze celoročně už mnoho let a nějaké problémy nepozoruju (těch pár dní když je břečka je to opruz — beru si na to špatné rezavé kolo a po dojezdu se ho snažím očistit)

abc

Na SZ Čech je sucho dlouhodobě, zato na Moravě bylo letos v květnu dost zima a deštivo. Na kolo to moc nebylo.

tomas-6273

A co teprve ve větrném a deštivém Holandsku a Dánsku. To přece ten důvod, proč u nás větrné elektrárny nejsou a u nich jo. V skandinávských státech je přece kosa a dost sněhu. Jak to tam vůbec můžou myslet s cyklodopravou vážně? A teď si představte děti v Africe kam jím posílame masivně kola. Vždyť se u toho musí šíleně potit a celou dobu sedí v lavicích spocené.
Vás je do ČR velká škoda. Tam ji jděte šířit osvětu.

qěcy

Co třeba stometrové výškové rozdíly v Praze a v těch cyklo městech, kde nejsou? Stačí jet do Pardubic a Hradce a je to jak jiný svět proti Praze.

Radek

Elektrokola?

abc

Pořád všem vnucujete elektrokola. To ale není ekologický druh dopravy, je tam baterka, kterou za chvíli vyhodíte a kupujete novou. Navíc elektro neznamená, že do kopce jedete bez námahy.

Jenda

Je to stále ekologičtější než jiné druhy dopravy. Stálo by za to zamyslet se třeba nad velikostí té baterky…

JackBrno

Z jednoho podařeného léta dělat takové závěry, to chce vysokou dávku IQ 🙂 Poslední podobné léto bylo někdy kolem 2018. Takže pět let nic a pak se jednou bude dát jezdit o pár týdnů déle.

Nose Peak

Poslední zima, která se dala nazvat zimou, byla 2005/2006. Ladovská zima, jak zpíval Nohavica…

Trumway

Ale houby. Nechtějte abych vytáhl své záznamy.

Nose Peak

Vytáhněte. Podle mých záznamů bylo za posledních 10 let zima jen jednou – v lednu 2017…a v únoru už bylo zase teplo…

Trumway

Za posledních 10 let bylo pěkných zim dost. Uznávám, že to je nárazové a že stejně jako po roce 2013 zmizely na určitou dobu silné letní bouře co se zde vyskytovaly od roku 2009 tak i zimní počasí se změnilo a sněhu není tolik co ho bylo kolem roku 2010. Ale zase. Hovořím o oblasti Krkonoš a Jizerských hor. Vždyť i ty mrazy byly kolikrát opravdu třeskuté. Tak, že i zamrzlou naftu jsem musel poprvé v životě řešit a musel jsem strčit auto na pár dní rozmrznout do garáže. Se sněhovou nadílkou je to takové proměnlivé.Někdy ho napadá dost a… Číst vice »

Trumway

JJ, Ladovská zima. V Praze kalamita jak na Sibiři tři centimetry sněhu- a u muzea čtyři. A o tom to je. záleží na tom kde člověk bydlí.

Kleist

To je každý rok jinak.

Trumway

Chodit v tričku a kraťasech ve 14 ti stupních lze, ale sedněte si na kolo a jděte se projet. Uvidíte jak přijedete promrzlý. Nedej bože abyste se vydal cestou údolím podél nějakého toku řeky. A až budete skuhrat, že vás bolí klouby a budete chodit pro rady k ortopedům vzpomeňte si na to.

Nose Peak

Neschopnost zvolit oblečení v závislosti na počasí a předpokládané aktivitě je typická pro předškoláky a omluvitelná u dětí na prvním stupni ZŠ. U dospělého člověka je to dost na pováženou…

Jakub P

Jj, je zajimavy, kolik lidi se bez problemu dokaze obleknout na lyze, na zimni prochazku, na zimni jizdu MHD (stridani chuze v mrazu, stani na zastavce a vytopenych vozidel je realne slusnej orech) ale na kolo si to neumej ani predstavit, ze by to slo…

Původní Pražák

Asi jim to budete muset dát rozkazem, když se ty potvory nechtějí chovat podle vašich představ.

Jakub P

Na ty lyže nebo na procházku je taky nikdo nežene rozkazem.

Opravdu nejde o to, někomu kolo nařizovat, to je slaměnej panák. Jde o to, odstraňovat zbytečný překážky, kvůli kterým nejezděj ani lidi, který by jezdili rádi. A v tom je neexistující nebo pro ně nepoužitelná infrastruktura bezkonkurenčně na prvním místě.

Trumway

Reagoval jsem na „v říjnu chodíme přes den v tričku a kraťasech“
Je říjen a i když je přes den teplo na kraťasy a třičko odpoledne a v podvečer je již 14 stupňů. Kdo s tím nepočítá když v poledne vráží ven při návratu později odpoledne mu již může být zima.

Kleist

Přežít venku v zimě jako bezdomovec taky LZE

Trumway

Lze. Ale někdy to bohužel končí špatně.

Jakub P

Počasí a kopce? To je ministr? Člověk, kterej udělá ve slově infrastruktura tolik chyb?

Jaaaa

Ten pán se tam dostal jako PR specialista ODS. Možná někdy na politické úrovni “dopravu” (rozuměj obchvaty obcí) řešil i dříve, ale o dopravě jako takové neví nic.

Oldřich Sládek

Normálně to nedělám, ale tentokrát musim. Vy ministra Kupku znáte osobně, že ho takto hodnotíte a navážíte se do něj? Já ano a podobně jako Karel Havlíček před ním se resort naučil a ví, o čem mluví. Tak si ty bláboly laskavě odpusťte.

Jakub P

V tom, v čem jej cituje článek, maximálně tak ví, o čem se rozhodl kecat. A nevím, jestli to záměrné kecání není horší, než kdyby to byla opravdu neznalost.

Jan Sova

Oba jmenovaní mají jedno společné. Pod nimi se to hemží prakticky stejnými náměstky/řediteli odborů a přístup k problematice se až tak nepohnul. Např. registr řidičů prehistorická katastrofa (softwarově) zadaná nadnárodní firmě (stejné jako dříve registr vozidel), do toho ta „digitalizace“. Legislativa – vyloženě chrápe, čeká se na poslanecké přílepky. Přestupky – odvolání dělá ministerstvo dopravy Praze, namísto toho, aby odvolací instance byl Mag. m. Prahy, v zákoně č. 361/2000 Sb., se mění jen sazby pokut a bodových tabulek apod….

David

Tak vzhledem k tomu co prohlásil o cykloinfrastruktuře evidetně svůj obor dost dobře nezná. Doprava nejsou jen auta, dodávky, kamiony a vlaky.

Pavel

Zajeďte se podívat do Líbeznic. Tam dlouho současný ministr Kupka starostoval. Co se týče staveb, tak tam zavedl západní standard.

Marek

No to by ale měli cyklomaniaci začít alespoň občas dodržovat dopravní předpisy, nejezdit po chodníku a neohrožovat chodce. Samozřejmě platit povinné ručení a složit zkoušky, jako řidiči aut.

Změna je na dohled

To víš že jo. Z chodníků nás na kolech a koloběžkách vyhánějí a na silnicích nás ohrožují točvolanti a prej tam překážíme. Tak kde máme teda jezdit?

Kebab

To se teď oba předháníte v umanutosti?

Marek

v cyklopruzích a na cyklostezkách

Změna je na dohled

Až budou alespoň skoro všude, tak přitakám a sklapnu bačkory. Ale to jaksi není aktuální stav.

Marek

tam kde nejsou cyklopruhy a cyklostezky, nic vám nebrání, abyste se pohyboval ještě ekologičtěji a ohleduplněji a kolo můžete vést, když ho tak milujete

mgr.pavel

Super nápad, navrhnu to nějakému řidiči auta.

Marek

proč by vám měl řidič auta vést kolo?

jal

Značka Autisto, tlač auto.

Trumway

Autismus je nemoc jinak řečeno dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav. S automobilem opravdu nemá nic společného.

jal

Pak v Itálii nesmíme v busu za jízdy mluvit s nemocnými točícími volantem.

JackBrno

Ono by stačilo, aby je cyklisté využívali aspoň tam, kde jsou… kolikrát souběžně se silnicí luxusní cyklostezka a cyklisté se umanutě drží na silnici ještě ukázují prostředníčky, když je někdo upozorní. Tak si udělejte mezi sebou pořádek a pak vás bude brát někdo vážně.

Jakub P

Napadlo by vás chtít něco podobného po řidičích aut? Tedy aby si nejdřív udělali pořádek mezi sebou, než někam vyjedou? Říkat jim, že je budete tolerovat, jen když se úplně všichni budou chovat do puntíku podle předpisů? Asi ne, že? Tak to nechtějte ani po ostatních skupinách, které mnohdy spojuje jen aktuální zvolený dopravní prostředek.

Stejně jako tím, že sednu za volant neodpovídám za ostatní řidiče aut, tak tím, že sednu na kolo neodpovídám za ostatní lidi na kole a tím, že jdu pěšky, neodpovídám za ostatní lidi jdoucí pěšky…

Původní Pražák

A řidiči si sami mezi sebou pořádek dělají? V Praze jsem si toho nevšimnul a v Brně jsem dlouho nebyl.

abc

Dělají si ho tím, že jsou schopni při tom množství aut jezdit bez nehod a všichni někam dojedou. Přirozená ohleduplnost a nutná míra spolupráce. Bez toho by provoz na silnicích nebyl možný.

Radek

Jako já vás chápu, ale schválně si to někdy zkuste. Dle současné legislativy a stavební praxe často bývá souběžně vedená cyklostezka mnohem pomalejší (z různých důvodů, třeba protože křižuje sjezdy a vedlejší komunikace kde nemáte přednost nebo je špatně zaústěna na vyústění v T-križovatce apod).

abc

To přece nevadí, že je pomalejší. Je taky mnohem bezpečnější. Jako chodec taky musíte pořád někde čekat. Na přechodu, na semaforu, vyhýbat se koloběžkám a cyklistům, co vám jedou po chodníku, a přitom by to bylo tak rychlé, kdybyste byl na ulici sám…

Jenda

Není bezpečnější, protože tam vládne anarchie a nikdo nedává ani trošku pozor.

Pomalost asi vadí i ostatním, alespoň to bývá častý argument proč nemůžeme v Praze jakkoli omezit auta (že jsou jiné způsoby pomalejší).

Jenda

Možná není tak luxusní, ale to vy z auta nevidíte. Znám takových luxusních spoustu – ve skutečnosti každou chvíli cyklisto sesedni z kola, obrubníky, dávání přednosti na každém výjezdu i když souběžná silnice je hlavní, na cyklostezku nejde rozumně najet nebo z ní sjet…

Apropo proč řidiči nevyužívají třeba v Praze Strahovský tunel a Blanku a furt se tlačí na nábřeží a magistrálu? 🙂

Martas

Na Vršovické ulici je máte a stejně tam většina ohleduplných kolařů jede na chodníku jak hovado :/

mgr.pavel

V Brně je míň než 10 kilometrů cyklostezek. Řada cyklopruhů začíná a končí po pár set metrech na nebezpečných místech.

To má být jako infrastruktura?

Zkuste si představit takovou infrastrukturu na silnici. Dálnic po republice pár nespojených desítek kilometrů, silnice často končící před jánevím přejezdem trati nebo pod kopcem, jinak nic.

Jak absurdní je ta představa sama o sobě?

Kolik aut by tam jezdilo?

Vojtěch

Nejlépe nikde. Průměrný cyklista je koncentrát čistého zla.

Jan Sova

Proto se snažím řadit k těm nadprůměrně rychlým a v centru města šlapu Fábiím a Daciím na paty. Oni totiž jejich řidiči oplývají darem brzdit ostatní účastníky provozu včetně cyklistů. Jejich rozjezdy na kruhových objezdech jsou proslulé (čti já vyrazím opatrně a za mnou, ať se to třeba pos….)

Nose Peak

1) povinné ručení pro jízdní kola neexistuje
2) neznám nikoho, kdo jezdí na kole a nemá řidičák, většina cyklistů jsou minimálně příležitostní řidiči

Honza V.

Naprosto všichni cyklisté jsou řidiči, z definice. Na přelomu 19. a 20. století řada měst včetně Prahy, Českých Budějovic nebo Vídně vyžadovala od cyklistů řidičské průkazy a poznávací značky, ale asi se to neosvědčilo. Ostatně ve vodní dopravě pro malá plavidla také nepotřebujete průkaz ani registraci.

L.

A o průkazu „Vůdce malého plavidla“ jste už slyšel? 😀

Jakub P

Jako jeho držitel mimo jiné vím, že je spousta plavidel, na které potřeba není.

Radek

S povinným ručením a vlastně i se zkouškami bych souhlasil. Jinak aniž bych se chtěl nějak zastávat cyklistů, to co předvádějí někteří řidiči je nesrovnatelné. Schválně si to jděte někdy zažít z druhé strany, já po městě jezdím autem i na kole a v autě mě ještě žádný cyklista na životě neohrozil. Na kole řidiči už několikrát.

Jenda

A chodci taky s ručením a zkouškami? Naprosto reálně se děje že vlezou kam nemají, nebo jdou na červenou, nerozhlédnou se atd. a způsobí někomu jinému škodu.

(s tím že cyklisté nemají ohrožovat chodce souhlasím; jízdu po chodníku určitě ne tam, kde jsou chodci, ale pokud je někde prázdný chodník, je to do kopce takže jede pomalu a na silnici by nešlo předjet, tak mi přijde ohleduplné jet po tom chodníku než mít za sebou kolonu)

David

Proti kopcům se dají dotovat stojany na kola s dobíjením – kde jaký důchodce už má elektrokolo. Teď ještě přebudovat lokálky na cyklostezky, ať je na silnicich nesrazí jiný důchodce.

Marek

a co kdyby si to cyklisti platili sami?

tomas-6273

až poté, co si budou motoristé platit sami výjezdy PČR, hasičů, vzlety LZS a jednotky ARO. Až budou platit odškodné obětem nehod, včetně vdovských a sirotčích důchodů, proplácet nemocenské, ušlý zisk, soudy, parkoviště, skutečné náklady na likvidaci autovraků, poničené obrubníky…..Až všechny tyto náklady za svoje nezvládnuté ego zaplatí, tak se ozvěte.

Fučida

Slyšel jste někdy termín „povinné ručení“?

tomas-6273

Ano, a z povinného ručení jdou většinou „plechy“. Na ten zbytek se jaksi zapomíná. Ukažte mi pojišťovnu, která by z toho kryla tyto náklady.

Fučida

Před 12 lety mi po něhodě pojišťovna vyúčtování výjezdu IZS poslala. Šlo to samozřejmě z té pojistky.
Už to neplatí?

ABCD

O spotřební daní už jste slyšel? DPH? O příspěvků do fondu zábrany škod?
Malo která skupina platí, jak mourovatí, jako motoristi.

Jakub P

Platěj nemálo, to je pravda, ale furt to nestačí pokrýt náklady, které společnosti provozem automobilů vznikaj. A ve městech to platí ještě mnohokrát víc.

Marek

A oni si cyklisté platí výjezdy PČR, hasičů, vzlety LZS a jednotky ARO? Cyklisté platí obětem nehod … ???

David

A platil byste si plnou cenu za lokálky a nebo radši jel taxíkem?

Profesor

Nikdy by mě nenapadlo dělat z takový věci jako jízda na kole politický nebo podobný téma. Prostě když chci vezmu si kolo, když nechci jedu autobusem nebo autem. Vo co jako go?
Je teda fakt že infrastruktura není dost často kolo fridendly páč se všude kam se vejdou nacpou řidiči s těma svejma plechovkama včetně toho že je postaví kam se jim zachce. Ale řešit to jako že pomalu státní problém… No nevim teda

Jirka

Např. v Holandsku to jako státní problém evidentně řešili a výsledek je naprosto bombastický. Jestli tady je do budoucna ambice udělat nějakou plošnou síť cyklostezek, tak já jsem jedině pro.

JackBrno

To je opravdu hodně hloupý příklad, dávat za vzor zemi, která má nejvyšší bod ve výšce 322m.n.m, ale jinak je to v naprosté většině totální placka…

mgr.pavel

Dávat za příklad zemi, kde děsně fouká, takže po rovině to je jako do průměrného kopce?

Ale fuj..

jal

To je řešitelné i u nás. Když fouká proti, použiju nezrušenou lokálku. Zpět s větrem v zádech na kole podél ní.
Mnohokrát osobně vyzkoušeno, jde to

Jirka

OK Rakousko, Švýcarsko….stačí?

Kolemjdoucí

Samozřejmě že je to politické téma. Jde o využití omezeného veřejného prostoru – bude využit na parkoviště a pruhy pro auta, nebo na cykloinfrastrukturu? To je ryze politické rozhodnutí.

Hans

Bohužel i tentokrát se pan ministr mýlí. Počasí ani kopce nejsou překážkou rozvoje cyklisté dopravy. Úřady bohužel stále podléhají těmto stereotypům a považují to za okrajovou záležitost. Tam kde byla vybudována solidní dopravní infrastruktura pro cyklistickou dopravu, získalo dojíždění na kole na oblibě.

Kebab

Souhlas. Úřady si holt nechtějí přidělávat práci a tohle je jen další zaklínadlo.

Jirka

Jj kopce problém opravdu nejsou a jestli si pan ministr myslí, že je problém počasí tak bych mu doporučil projet na kole Holandsko.

Jakub P

Případně v zimě do Finska…

Původní Pražák

Čím by to asi tak mohlo být, že v zimě Češi poměrně ve velkém běžkuji, ale na kole skoro nejezdi?

Jakub P

Třeba tím, že mají pro zimní provoz kol zoufale nedostatečnou infrastrukturu?

Jirka

No ono je potřeba taky přemýšlet o tom, že v zimě jaksi přestává být zima. Jinak ani já v zimě na outdoor kole nejezdím, ale do práce pěšky chodím, 5 km tam 5 km zpět. Mám kancelář v sousední vesnici a horší počasí pro mírnou procházku hezkou přírodou rozhodně překážka není. Jinak pokud zrovna nesedím v kanclu, tak jezdím po klientech, které mám všude po republice a těch 600-1000 km týdně autem taky udělám. Takže celkově nechápu tuhle debatu, jestli cyklostezky potřeba jsou nebo ne. Jako řidič a cyklista v jednom prostě vidím, že je potřeba maximálně oddělit cyklisty, co… Číst vice »

JackBrno

Jasně, v létě na cyklostezkách narváno a od podzimu do jara tam člověk kolo nepotká.

Marek

A není ještě mnohem ekologičtější náhodou pěší doprava? Cyklistika je jenom pro ukřičenou a ublíženou menšinu, která si umí vydobýt výhody na úkor pěších i automobilistů. Opravdu není důvod proč podporovat zdravé, trénované a zámožné.

Profesor

Takže když jedu na kole jsem ublizena ukricena menšina? A nejsi ty tak náhodou uplnej trouba?

Marek

A podle tebe je cyklistů u nás většina? Čeho jsi profesor bezmozku? A jestli nevíš, co si tato menšina všechno vymohla, tak ti není pomoci.

Profesor

Jo nevim, povídej ty geniusy co si jako tahle menšina vymohla proti chudakum plechovkarum co nemaj skoro kudy jezdit a kam dostavit ty svý krámy, aby náhodou nemuseli hnout svým tlustým pozadím. Podívej ty sikanovanej chudáku

Marek

Jaký jazyk jste to použil? Češtinu se snažíte napodobit, ale dost tomu ještě chybí.

Profesor

Misto pindu zkus radši odpovědět. Těžký co?

Marek

ale to už jsem dávno odpověděl, milý hochu. Jestli někomu jde o ekologii, ať chodí pěšky. Je to nejekologičtější a nejzdravější. Ještě chceš něco vědět?

Jaaaa

Kolo se pohybuje 4x rychleji než pěší člověk – za minimální ekologické náklady máte denní dojížďku do vzdálenosti 20 km.

To je denní dojížďka poloviny autíčkářů, co sedí v autě sami.

Jakub P

Plus je jízdní kolo jediný dopravní prostředek v historii, který šetří energii. Všechny ostatní jí spotřebovávají daleko víc, jen ji berou z externích zdrojů a ne ze svalů uživatele.

Halamus

Obdivuji vaši neznalost. Prakticky až do počátku novověku existovaly válečné i dopravní lodě poháněné vesly.

Halamus

Obdivuji vaši neznalost. Znáte zákon o zachování energie? Odkud myslíte, že svaly berou energii? Trochu to zjednoduším, dovolím si zkratku, cyklista toho musí více sníst, tedy pokud nemá „akumulátor“, tukové zásoby. Takže cyklista potřebuje externí zdroje tuků, cukrů, bílkovin, a k chlazení vodu.

Jakub P

Já taky samozřejmě nepíšu, že člověk na kole energi na svůj pohyb nevydává, to by bylo perpetuum mobile.

Jen, že jí na ujetý kilometr vydá výrazně méně, než kdyby šel pěšky a to je skutečnost.

Jiné prostředky (motorky, automobily, hromadné dopravní prostředky) pravda nežádají tolik energie přímo od cestujícího, ale je to tím, že jí násobně víc doplňují z jiných zdrojů.

Marek

Jestli vám jde o rychlost, jeďte autem nebo na motorce. Jestli vám jde o ekologii – jděte pěšky. Bylo by zkrátka dobré, kdybyste věděl, co vlastně chcete.

Původní Pražák

A podle vás je u nás většina nemocných, netrenovaných a sociálně slabých? To mě trochu děsíte.

tomas-6273

Asi Vás to zklame, ale pěší doprava na vzdálenosti větší než 2km není ekologičtější než jízdní kolo. Právě z toho důvodu, že byste na vzdálenosti, které v pohodě projedete na kole spotřeboval mnohem víc energie. Kruh jakožto geometrický tvar je pro tyto účely geniální a možná jste si všiml, že má široké využití v naší společnosti. Odtud pořekadlo „Není nutné vymýšlet kolo“. Jeho využítí v motorových vozidlech naráží na neefektivnost v několika rovinách: -má výrazně nižší nosnost než je jeho hmotnost, což se velmi negativně odráží na spotřebě energie -účinnost spalovacího motoru je cca 30% -velký aerodynamický odpor -díky 4… Číst vice »

Petr

Jezdil jsem na kole do práce celoročně asi 15 roků. Už jezdím jen v létě. V zimě už mně bolej kolena a průdušky nedávají studený vzduch. Veřejná doprava u nás na venkově skoro neexistuje. Tak asi nemám budoucnost podle kongresu. Jak se na kongres dostali účastníci. Taky na kole?

Radek Musil

Naprosto rozumím, za mlada jsem jezdíval každý den, po revoluci jsme vyrazili na kolech i do Rakouska, každý druhý den v průměru 130 km, často jsem jezdíval na kole na chalupu. Dnes mi to zdraví nedovolí. Můžu na cyklostesku na el. vozejčku?

Jakub P

Na ty kvalitní jo. tam, kde je maj, maj lidi, kteří k pohybu potřebujou vozík nebo podobný zařízení, ať už na ruční nebo elektrickej pohon, daleko větší autonomii a svobodu než u nás, kde je spousta cyklostezek nesjízdná pro kohokoli, kdo není fyzicky zdatnej sportovec, kterej nemá problém s bahnem, případně na kole v pohodě vyskočí na obrubník, nebo ho možná vynese kus do schodů a podobně…

Jaaaa

Pokud je pro chodce a cyklisty, tak ano. Jinak na elektrokole.

Avoda

Takže mám jezdit hodinu do práce ve větru, děšti nebo sněhu, fungovat tam nějakých 8-10 hodin, abych celou dobu myslel na to, že mne tyto galeje čekají ten den ještě jednou?
Tohle má být budoucnost dopravy?

Tyhle zelené kecy vymytých hlav, které se skutečné práci a zodpovědnosti v životě nepříblížily na kilometry, mne opravdu baví. Až na to, že to opravdu není vtipné.

Marek

No – prostě vítejte v ráji podle ekomaniaků. Můžete si taky odvézt na kole taky třeba týdenní nákup pro rodinu ze Smíchova na Břevnov. Nebo odvézt dítě na sport z Vinohrad do Podolí a zpátky.

M 474 003

Jo vozím týdenní nákup. Mám za kolem vozejček, teda měl jsem, dokud mi ho automobilista nezničil.

Profesor

Tak to nedělej. Proboha on tě někdo nutí? Vem si auto a buď šťastnej.

Avoda

Reaguji na článek a titulek „Cyklistika je budoucnost dopravy, shodl se kongres.“.

Ne, cyklistika je budoucnost dopravy pro naprosto zanedbatelné procento těch, kteří se musí nebo chtějí někam dopravovat. Dělat z cyklistiky mainstream je vylhaná agenda zelených bezmozků.

Filip Jirsák

Co teda dělají špatně třeba v takovém Holandsku? Protože tam jim funguje to, co podle vás fungovat nemůže – tak asi něco dělají špatně.

Moravec

Nemaj kopce. V HK nebo Nymburce či poděbradech to taky funguje. Funguje to dokonce i na plošinách okrajových čtvrtí Prahy. Ale nechtějte po lidech, aby na kole jezdili napříč přes údolí, na to se vám 99,8 % lidí vybodne.

Jakub P

Maj vítr (logicky na placce u moře). A protivítr dokáže brzdit člověka na kole (zejména na těch jejich typickejch omafiets se vzpřímeným posezem), jako velmi slušnej kopec. Taky maj spoustu kanálů a mosty přes ně. Na který je to logicky do kopce. A oproti jejich počtům lidí na kolech se ty naše zmíněný rovinatý města můžou jít klouzat. Naopak naše kopcovitý města nesnesou srovnání ani s jinými stejně nebo více kopcovitými městy (již v diskusi zmiňované Oslo, Stockholm, řada měst ve Švýcarsku). Realita je, že ten hlavní rozdíl dělá infrastruktura. Placatost terénu pomůže, ale ani zdaleka to není ten hlavní… Číst vice »

Nose Peak

Infrastruktura a mentalita. Místo “Pravda vítězí” bysme na standartě měli mít “To nende”…

ksz

Smiřte se s tím, že o způsobu dopravy si nebudete rozhodovat Vy, rozhodl Kongres.

Jindřich

V Amsterdamu jsem viděl na kole v dešti staršího pána v saku a kravatě, v jedné ruce držel řídítka, v druhé deštník. Problém bych viděl spíš v tom čase, hodina je prostě moc jakýmkoli dopravním prostředkem. Bohužel v Praze to tak na kole vychází skoro u všech sídlišť.

Jaaaa

Hodina je hodně? Hodina je v Praze normální čas dojížďky do práce, jezdí se i hodinu a půl.

abc

V Brně jsem viděl Inda, co rozvážel jídlo na kole, a taky se držel jen jednou rukou. V druhé měl mobil s navigací, protože se jako Ind v Brně nevyznal.
Teď už se zdokonalili, koupili si držáky na mobil, takže Ind přijede na křižovatku a zastaví, aby v navigaci zjistil, kam má odbočit. Brno stále nezná.
Nebo je schopen objíždět auta na červené zleva po plné čáře a balancovat do protisměru, aby byl na semaforu první.
Prostě zcela neudržitelný způsob dopravy.

Jirka

Tak ono taky ne každý má práci 30 km od domu. Já mám třeba kancelář ve vedlejší vesnici. Když jsem v kanclu chodím pěšky 5 km tam a 5 km nazpět hezkou přírodou. V létě k tomu přidávám ještě nějaký to větší sportování na kole a obojí je super. Vzhledem k tomu, že jako obchoďák mám ale taky klienty po celé republice. Tak najezdím takových 600 km týdně autem, případně vlakem. Takže chápu jak lidi, co dojíždí autem, tak lidi co volí zdravější způsoby dopravy. Všechno je to jen o tom odkud a kam dojíždíte.

Jakub P

Bohužel infrastruktura je taková, že spousta lidí si na kolo např. ve městech netroufne, i když to maj tam, kam se potřebujou dostat, třeba kolem těch 3-5 km. Což je na pěší chůzi pro většinu lidí už moc (je to půl až hodina), kolo by bylo ideální (10-20 minut), ale chybí bezpečná infrastruktura po cestě a často i bezpečný parkování…

Jakub P

Ona samozřejmě spousta lidí začne šermovat cestama dlouhejma desítky nebo stovky km. Realita je ovšem taková, že na takové cesty nikdo kolo nikomu nenutí. A že velmi významná část cest je na vzdálenost do těch 5 km, na které je kolo ideální. A nemalá část, ne-li většina z nich je taková, že ten člověk sebou neveze nic rozměrnéh, co by na kole vzít nešlo. Ale musí na to být infrastruktura. Dokud není, kolo použije jen pár nejotrlejších. Ostatní jedou v lepším případě MHD (která je ale ve větších městech často díky tomu přeplněná) a v horším autem, kde pak jejich… Číst vice »

Původní Pražák

No a ten vtip je možná právě v tom, že lidi, co dojíždejí 30 km i víc, je dnes hrozně moc, možná víc než těch, co to mají 5 km. Já to třeba mám po Praze 15 km. Na kole se to dá, ale s přibývajícím věkem už mě to taky nebaví každý den a rozhodně ne, když prší nebo je pod 10 stupňů, což je ráno i teď, i když je přes den léto.

Jakub P

Furt je obrovská část cest pod 5 km. Ona existuje i spousta jinejch cest, než jen ty do práce a z práce. Jeden z problémů diskusí o dopravě je taky to, že v nich jsou většinou silně nadproporčně zastoupení lidé, pro které je dojíždění do práce tou nejčastější cestou. Plus tam, kde je cyklodoprava nejsilnější, je to i díky tomu, že ji dokážou dobře kombinovat s jinými způsoby dopravy, nejčastěji tou hromadnou. Je 15 km tam a 15 zpět pro vás dneska už na každodenní cestu moc? To se dá pochopit, ale taky se to dá řešit. Ve městě s… Číst vice »

Jaaaa

Kolo má potom sloužit k přiblížení se na vhodnou MHD (vlak/metro), kde ho necháte v uzamčené úschovně (cyklověž apod.).

Jirka

NN kolo má sloužit k tomu, k čemu si každý řekne, že konkrétně jemu má sloužit. Stejně tak jako u auta, autobusu, tramvaje, vlaku, letadla. Nikomu nemůžete vnucovat Vaše vize, jak se má, nebo nemá dopravovat do práce a kamkoliv jinam.

Jirka

Já být Vámi, tak rozhodně neberu tu Prahu jako reprezentativní vzorek celé země. Jako suverénně největší město v ČR se tu vymyká naprosto ve všem. Samozřejmě je jasný, že do Prahy dojížídí hromada lidí ze Středočeského kraje a naopak hromada pražáků denně cestuje do průmyslových zón v okolí Prahy. Sám jsem 6 let bydlel v Praze a do práce bych tam na kole taky nejezdil. Jenže jak jsem říkal, Praha není zbytek republiky naopak drtivá většina obyvatel ČR bydlí v sídlech daleko menších než Praha, kde jsou menší dojezdové vzdálenosti i menší provoz. Rozhodně bych tedy neříkal, že to mají… Číst vice »

abc

Právě že ve většině republiky se jezdí do měst za prací zdaleka, nejen do Prahy. Práce už není v každém městečku.
Třeba do Brna jezdí lidi do práce z půlky jižní Moravy, spousta z nich i třeba 40 km, klidně ze Znojma, což je 65 km. Nebo do stotisícových měst HK, PU, CB, OL je to podobné.

Jaaaa

Nikdo nemůže za to, že si to nedovedete představit, a už nikdo nemůže za to, že nejste schopen si domyslet, že s elektrokolem nebo elektrokoloběžkou vás žádné galeje nečekají.

Avoda

Takže ty soudruhu mi chceš vnucovat, jak se mám dopravovat do práce…?!

abc

Zjevně chce, vnucuje tady elektrokolo už asi popáté, haha.

MaT

Tohle je pro autofily dost typické, jak každému, i tomu, kdo se k nim chová slušně a normálně jim vyká hned nadávají a tykají a dávají tak najevo svou domnělou nadřazenost…

Radek

Jako jasně, chápu. Nicméně v Praze dle TSK IAD vykonává 25% dopravní práce. Nezdá se mi ale, že by infrastruktura pro auta zabírala pouze 25% infrastruktury pro dopravu. Vám ano?

Zdroj: https://www.tsk-praha.cz/static/udi-rocenka-2022-cz.pdf

Ondra

Výmluvy. V Praze jsou největší překážkou rozvoje především někteří politici z ODS.

Radek

to je tedy blábol. vy tohle tady tapetujete pořád.

Parkoviště

Protože je lepší mít parkoviště před úřadem než jezdit na kole.

Tečka

Cyklista do města na silnice nepatří pokud tam není cyklopruh !

Profesor

Jasně tvl. A neměli by náhodou když nekam jedeš ty, Vaše výsost Tečka, se ostatní klidit z cesty aby nepřekáželi?

Kebab

Autobus mimo bus pruh taky ne? Taxi? U tramvaje mimo koleje by se dalo souhlasit.

Jaaaa

Přečtěte si dopravní zákon a nemudrujte nesmysly.

Kubrt

Jejda, ještě že pan Kupka nemá mediální dosah třeba do Bergenu, takže se tam nedozví, že na kole tam nemají jezdit. Osobně nejsem zarytý cyklista, ale tyhle výmluvy jsou k ničemu.

Radek

zkuste si denně za každého počasí vyjet na kole kopec od Vltavy do Bohnic. a pokud byste chtěl jet tuto trasu s kolem metrem, tak víc než 4 kola ve vlaku už je ráno a odpoledne docela problém

Jenda

Já jezdím 10 let denně za každého počasí z Holešovic na Pankrác, a předtím jsem jezdil denně za každého počasí z Malé Strany na Pankrác, dalo by se to prosím také započítat? Je to sice o 10 výškových metrů míň, ale zase o trochu dál.

(nemám elektrokolo a asi polovinu té doby jsem byl obézní – BMI 30 – tak prosím neargumentujte že to je jenom pro sportovce)

Jako lepší příklad bych doporučil Strahov či Bílou Horu, to už je opravdu kopec, a když jsem byl tlustej, tak už to bylo dost nepohodlné.

ksz

V asijských zemích uveze jeden bicykl celou rodinu, nebo třeba šatní skříň. Těším se na takovou budoucnost i u nás.

Ondra

Motorista sobě?

Jiří Kocurek

Kopce, no už i krajina se proti nim staví na odpor. 😀

Jarda

Ma pravdu. Cyklisticka doprava je nejrozsirenejsi v nizinnych oblastech. Tak hned nehudrujte. 🙂

Filip Jirsák

Nemá pravdu. Jednak v Česku nejsou všude kopce, jednak cyklistika kvete i tam, kde je horší počasí nebo větší kopce, než v ČR.

Cyklistiku v ČR nejvíc omezuje špatná infrastruktura a neukázněnost řidičů.

Jarda

Ja samozrejme vim, ze v CR nejsou vsude kopce. Ale pokud vezmeme v uvahu cyklistiku jako alternativni prostredek autu, tak nizina je jednim ze zakladnich predpokladu k rozvoji. Preci jenom pred praci/skolou se malokdo chce potit pri slapani do kopce. Volnocasova cyklistika je jiz neco jineho…

Kebab

Kopce dobře řeší elektrokolo. Kvalitní je ale pořád hodně drahé. Kdybych hypoteticky plánoval vyměnit daily auto za elektrokolo, ještě bych po prodeji auta musel nemálo doplácet. Navíc u elektrokola za 100 000 a více by musel 24/7 stát hlídač s brokovnicí, takovou věc prostě nenecháte na ulici.

Filip Jirsák

Cyklistika není alternativní prostředek k autu. Kolo je svébytný dopravní prostředek. A pro jízdu na kole opravdu není potřeba nížina. Zejména dnes, kdy už jsou běžná elektrokola – to už z „kopců“ zbyl jen argument pro ty, kteří léta opakují stále stejné fráze aniž by se nad tím zkusili alespoň jednou zamyslet.

Moravec

Ovšem elektrokolisti už nepotřebujou speciální infrastrukturu, protože se se svými stroji, které už jsou spíše malými motocykly, celkem snadno vměstnají mezi automobily.

Nose Peak

Máme tu celou třídu vozidel, která se pohybují poloviční rychlostí než auto, přitom cca čtyřikrát rychleji než chodec. A každý rok soudruzi z rudé Číny vymýšlejí další.Ty cyklostezky jsou potřeba. Pan ministr prostě plácnul nějaký důvod, proč “to nejde”. Což je základní skill každého funkcionáře. Někdy i jediný. Vzbuzuje to otázku, jestli by tuhle sortu funkcionářů nezvládl nahradit ChatGPT…

P73

teď už bydlím u práce, takže chodím pěšky, ale roky jsem jezdil a právě ranní zápřah a sprcha v zaměstnání mě dost povzbudili do práce 😉

Joe

Neukázněnost … jo to od cyklistů často velice sedí. (ano jezdím autem, můžete začít mínusovat)

libor

Nemyslím si, opravdu i taková Praha je celkem kopcovitá. Ano jsou města, kde to je jiné, ale jinak česká krajina opravdu dost kopcovitá…

Filip Jirsák

Zdaleka ne všechny cesty po Praze jsou do kopce. Kolo můžete vzít do tramvaje, do metra, do vlaku. Existují elektrokola. Pro spoustu lidí není kopec problém ani na obyčejném kole.
Ne, kopce nejsou argument proti kolům.

Moravec

A není to poněkud sobecké? Kolista zabere v tramvaji / metru / vlaku místo čtyřem pěšákům.
To, že pro část lidí není kopec na kole problém, neznamená, že je to vhodný způsob dopravy pro všechny.

Jakub P

A automobilista zabere na ulici místo, kudy by mohly projet v tramvaji nebo projít pěšky desítky lidí. A to nemluvím o parkování.

abc

To by asi těžko mohli, protože jaksi nemáme dostatečný počet tramvají navíc.
A kdyby ty desítky lidí chodily pěšky, nemohli by zase plnit ty tramvaje, takže by zase města nakoupila míň tramvají.
To je logika, co?

Filip Jirsák

Není to sobecké, protože kdyby neměl kolo, v lepším případě pojede delší úsek MHD a bude v ní zabírat místo déle, v horším případě pojede autem a těch míst zabere dvacet.
Nikdo nikdy netvrdil, že kolo je vhodný způsob dopravy pro všechny. Ale pro spoustu lidí to vhodný způsob dopravy je.

Kleist

V Nizozemsku nebo Paříži jsou kopce?

Razasik

V Oslu je větší převýšení jak v Praze a lidé tam na kole jezdí po celý rok

Parkoviště

A v městě Narviku také?

MaT

No v té Paříži jsem na těch tamních půjčovacích kolech něco najezdil a můžu tedy říct, že ano…

Kebab

Především ta infrastruktura. Řidiči, aspoň u nás, už často předjíždějí cyklisty jako auta, čili regulérně protisměrem. Já to dělám už hodně dlouho. Těch pár nekompetentních se bohužel s povinným odstupem 1,5 m o to víc vyhrotilo. Naštěstí je jich málo. Ještě méně než oddělených cyklostezek.

Filip Jirsák

Ono nejde jen o předjíždění. A i když je těch nevychovaných řidičů relativně málo, stačí to na znepříjemňování života cyklistům a na opodstatněné obavy cyklistů o zdraví a život.

Trumway

Není jich málo. Je jich hodně. Pan Jirsák si jistě vzpomene na naši debatu o předjíždění cyklistů kdy jsem tvrdil, že stanovení 1,5m při předjíždění cyklistů je málo a toto ustanovení by mělo platit i pro další vozidla jako jsou mopedy nebo motocykly. Nejenom cyklisté se v provozu cítí špatně. No a dnes by do té skupiny mohly přibýt i elektrokoloběžky jejichž řidič není cyklista a na řidiče auta není páka jak je donutit takové vozidlo předjíždět s vytvořením bezpečného odstupu.

Kleist

Elektrokoloběžka pod 25km/h =Kolo =1.5m odstup nad 30 km/h a 1m odstup pod 30 km/h

mgr.pavel

Taky bych mohl postovat pár článků typu „řidič auta srazil na přechodu .. a ujel“, ale znám pojem statisticky nevýznamný vzorek.

Znáte jej také?

Martas

Dnes jsem potkal stovky aut a 5 cyklistů. Zkuste si tipnout, když jsou podle Vás špatní jen řidiči, kolik procent aut bylo neosvětlených a kolik cyklistů v 19.00, tzn. po západu slunce? Ano správně u kolařů se našlo přesně 100 procent sebevrahů.

mgr.pavel

1) elektrokola vám zplacatí skoro jakýkoliv kopec

2) cyklistika je nejrozšířenější v pobřežních městech (Nizozemí, Kodaň), kde ale hodně fouká – a vítr vám z roviny udělá průměrně prudký kopec.

Martas

A nebo tryskový pohon 🙂

Jakub P

Nepodceňuj zákon schválnosti, když člověk jede na kole, fouká vítr v 50% případů proti, v 45 % případů z boku a jen v 5 % případů do stran. V úzkých údolích, kde to z boku nejde, to bývá 90 ku 10…

Jakub P

Pardon, mělo být samozřejmě jen v 5 % případů zezadu.

mgr.pavel

No právě, tak tryskový že vítr v zádech nelze plně využít 🙂

Alibaba

Při současném energetickém mixu pak ale elektrokolo není bezemisní, což je taky požadavek dle článku.

Jakub P

Spotřeba elektřiny elektrokolem (a abych předešel dalšímu, i spotřeba vzácných kovů a baterie elektrokola) sice opravdu není nulová, ale je o několik řádů nižší, než u elektromobilu automobilového typu…

Kebab

To v důsledku ani normální kolo.

Marek

Ano, elektrokolo za pouhých 100 000 kč. No nekup to!

P73

Stejně jako nemusíte kupovat auto za jeden a půl milionu, nikdo vás nenutí kupovat elektrokolo za 100k, pokud na to nemáte.

Tak snadný to je.

Marek

oni si třeba důchodci nebo mladí manželé za 100 000 kč koupí auto, že?

P73

To nevím, já mám dražší.

Auto, kolo ne. 🙂

Jakub P

A dalších 100 000 Kč narvou (při každodenním ježdění) každý rok do jeho provozu. A budou se každý den usilovně modlit, aby jim na té ojetině neodešlo něco opravdu drahého, co je za rozumné peníze neopravitelné.

Marek

A to si představ, že na venkově takhle žije většina obyvatel. Překvápko, co?

P73

na českýho kutila si nepřijdete… DPF provrtá, turbo bude profukovat ještě 50k, než definitivně chcípne a prohnilý ramena se zakitujou…
ale cyklouni sou nezodpovědný! 😉

abc

Spousta lidí musí, ne jako salónní rádce a cyklista vašeho typu, co se v podstatě nikam přesouvat nemusí, leda tak pár kilometrů v rámci nějakého města.