Čtyři kraje poprvé propojí svou dopravu. Projekt Čtyřmezí integruje „slepá místa na mapě“

Souprava Die Länderbahn v Rakovníku. Foto: Jan NevyhoštěnýSouprava Die Länderbahn v Rakovníku. Foto: Jan Nevyhoštěný

Hlavním cílem projektu je propojení obcí bez ohledu na kraje a odstranění duplicit linek.

Zástupci hned čtyř krajských úřadů představili ve středu v Rakovníku projekt Čtyřmezí. Ten má integrovat dopravní obslužnost mezi Středočeským, Ústeckým, Karlovarským a Plzeňským krajem a právě Rakovnicko je oblastí tvořící jejich pomyslné rozmezí.

Iniciativy se asi nejaktivněji chopil Středočeský kraj, myšlenka však původně přišla od sdružení obcí Rakovnicka ODORAK, což připomněl jeho předseda Jiří Loskot.

„Celá iniciativa reaguje na nedávnou optimalizaci a omezení objednávek spojů. Tak vznikl název Čtyřmezí, původně šlo jen o propojení středních Čech a Ústeckého kraje, pak se přidaly další kraje.

Podle něj by se jejich úspěch měl stát vzorem pro další spolky obcí, které usilují o lepší dopravní spojení.

Hlavním cílem projektu je propojení obcí bez ohledu na kraje. Zapojí se všechny druhy dopravy a vzniknou nové garantované přestupy ve spádových oblastech mezi autobusy a vlaky. Zároveň se odstraní dopravní duplicity. 

Mapa linek projektu Čtyřmezí. Foto: Jan Nevyhoštěný, Zdopravy.czMapa linek projektu Čtyřmezí. Foto: Jan Nevyhoštěný, Zdopravy.cz

Na železnici budou změny představovat zejména posílení provozu na lince Rakovník – Blatno u Jesenice. Malá obec se nově stane přestupním uzlem dálkových a regionálních vlaků.

Jízdní řády vlaků mezi Lužnou u Rakovníka a Žatcem se nově lépe přizpůsobí školám v Rakovníku i Žatci.

Podařilo se prosadit i posílení víkendové dopravy na trati 162 z Rakovníka do Kralovic. Na trati byl zastaven téměř veškerý provoz při škrtech v objednávce Středočeským krajem, letos jezdí v sezóně jen o víkendu Rakovnický rychlík z Prahy. Od prosincové změny grafikonu by mělo dojít hlavně z iniciativy obcí k výraznému rozšíření provozu.

Na lokálku z Rakovníka do Kralovic se má vrátit celoroční provoz

O víkendech by tu měly jezdit čtyři páry spojů. Dopravu má zajistit společnost Die Länderbahn CZ s motorovou jednotkou RegioSprinter.

Radní pro dopravu Plzeňského kraje Pavel Čížek dodal, že bude usilovat i o prodloužení spojů až do Mariánské Týnice. „Je to významný turistický cíl. Celkově se pokoušíme na tuto trať vrátit život,“ uvedl Čížek. Veřejná doprava je podle něj pokladem Česka a je důležité v ní odstraňovat bariéry, aby lákala více lidí.

Rakovnicko je přitom oblastí, kde jsou poprvé nasazeny moderní soupravy RegioFox. Kraje chtějí docílit i toho, aby nové vlaky jezdily i na trati do Kladna a dál do Prahy. Rychlíkové spojení zde nyní zajišťuje Arriva, osobní vlaky České dráhy.

Obrazem: Skok o desítky let dopředu. České dráhy poprvé vyjely s RegioFoxy s motory Rolls-Royce

Tarif PID se nově na železnici rozšíří až do Žlutic, tarify DÚK a IDPK naopak až do Rakovníka.

Páteřní autobusové linky

Významné novinky čekají i autobusové spoje. Vznikne nová páteřní regionální linka 305 z Prahy přes Lubenec až do Karlových Varů. Ta obslouží Žluticko, které je nyní i v rámci Karlovarského kraje vnímáno jako periferie a „slepé místo na mapě“. 

Přímé spojení s Praho získá prostřednictvím linky 415 i Kadaň. Nová linka spojí Podbořany a Kralovice, naopak se zruší linka Rakovník – Jesenice, která je souběžná s železniční tratí 161.

Harmonogram nyní počítá s dokončením mezikrajských smluv tak, aby mohly změny od 10. prosince s novými jízdními řády odstartovat.

Do projektu Trojmezí chtějí kraje zapojit i soukromý sektor. První dohoda vznikla s dodavatelem automobilek Valeo, který bude přispívat 500 tisíc ročně na posílení dopravy na trati 124 z Žatce do Lužné. 

Tarifově jsou změny naplánovány tak, aby na linkách platily vždy systémy všech krajů. Cestující tak bude platit jedno jízdné bez ohledu na to, kam jede. Vždy bude záležet jen na nástupním místě. „Nyní řešíme nastavení systému na vzájemné úhrady protarifovacích stran, princip máme dohodnutý,“ uvedl pro Zdopravy.cz radní pro dopravu Středočeského kraje Petr Borecký. 

„Cestující nemusí nic řešit, klidně pojede na tarif PID až do Karlovarského kraje,“ přiblížil výhody Čtyřmezí Borecký. 

Podle něj jsou nyní na Rakovnicku slepé body, kde jsou problémy s investicemi a kvalitou života. Výhodou bude ale naopak i to, že se oblast zpřístupní i z ostatních krajů. 

Změny zároveň podle radního nebudou představovat pro kraje navýšení nákladů. „Ubudou duplicity a vše bude navazovat tak, aby nás to vyšlo všechny stejně jako dosud,“ uzavřel Borecký.

Život na pomezí ve vnitrozemí

Místostarosta Rakovníka Pavel Jenšovský připomněl, že řada lidí v kraji má nyní pocit, že žije na pomezí. Lepší provázání s okolím by jim mělo především zpříjemnit život a zatraktivnit bydlení.

Zástupci čtyř krajských úřadů představili projekt Čtyřmezí. Foto: Jan Nevyhoštěný, Zdopravy.czZástupci čtyř krajských úřadů představili projekt Čtyřmezí. Foto: Jan Nevyhoštěný, Zdopravy.czZástupci čtyř krajských úřadů představili projekt Čtyřmezí. Foto: Jan Nevyhoštěný, Zdopravy.czMapa linek projektu Čtyřmezí. Foto: Jan Nevyhoštěný, Zdopravy.czProjekt Čtyřmezí. Foto: Jan Nevyhoštěný, Zdopravy.czZástupci čtyř krajských úřadů představili projekt Čtyřmezí. Foto: Jan Nevyhoštěný, Zdopravy.czZástupci čtyř krajských úřadů představili projekt Čtyřmezí. Foto: Jan Nevyhoštěný, Zdopravy.czMapa linek projektu Čtyřmezí. Foto: Jan Nevyhoštěný, Zdopravy.czZástupci čtyř krajských úřadů představili projekt Čtyřmezí. Foto: Jan Nevyhoštěný, Zdopravy.czZástupci čtyř krajských úřadů představili projekt Čtyřmezí. Foto: Jan Nevyhoštěný, Zdopravy.cz
Tagy integrace Rakovnicka Integrace veřejné dopravy Integrovaná doprava Plzeňského kraje Karlovarský kraj Rakovník regionální vlaky Středočeský kraj Ústecký kraj
163 komentářů