ČSA v úpadku chystají velkou expanzi, většinu linek mají zajistit letadla Smartwings

Airbus A320 Českých aerolinií registrace OK-HEU. Foto: ČSAAirbus A320 Českých aerolinií registrace OK-HEU. Foto: ČSA

Podle Lidových novin jednají ČSA o nákupu nových airbusů.

České aerolinie v úpadku a se dvěma letadly chtějí k pěti stávajícím linkám v provozu přidat s nástupem letního letového řádu dalších deset destinací. Spoléhat přitom budou hlavně na letadla společnosti Smartwings, které jsou jejich většinovým vlastníkem a zpracovávají reorganizační plán.

Vyplývá to z dnes zveřejněných plánů dopravce, které počítají s 15 linkami do 14 zemí. Kromě tradičních linek přerušených pandemií koronaviru přinese letový řád po 10 letech i návrat do bulharské Sofie.

Aktuálně létají ČSA do Paříže, Stockholmu, Kodaně, Moskvy a Kyjeva, od konce března se vrátí linky do Bruselu, Barcelony, Madridu, Říma, Amsterdamu, Helsinek, Bukurešti, na Maltu a Island.

ČSA nemá na tak rozsáhlý provoz vlastní letadla, aktuálně má ve flotile pouze jeden Airbus A319 a jeden A320. Podle letového řádu si dopravce bude najímat na lety Boeingy 737-800 společnosti Smartwings.

Dopravce prodloužil možnost změnit zdarma termín letenky kvůli pandemii, aktuálně do konce letošního roku. Rovněž věrnostní program OK Plus Českých aerolinií nadále zohledňuje ztížené možnosti cestování v důsledku pandemie: platnost mil na věrnostních účtech členů OK Plus je automaticky prodlužována a nedochází k jejich expiraci.

ČSA jsou od letošního roku v úpadku, Smartwings zpracovávají záchranný reorganizační plán. Firmu drží nad vodou i výnosy z prodeje zdarma přidělených emisních povolenek.

Server Lidovky.cz tento týden uvedl, že vedení dopravce jedná s Airbusem o nové smlouvě o dodávkách letadel. Původní objednávku na čtyři letadla A220-300 a tři A321XLR ČSA letos zrušily.

„České aerolinie už začaly vyjednávat s Airbusem o podmínkách a já pevně věřím, že v rámci procesu reorganizace se dokončí i úspěšné dojednání nových smluv, řekl serveru generální ředitel Smartwings Roman Vik. „V rámci insolvenčního řízení musí podle zákona účastník toho řízení vypovědět všechny jím uzavřené a nevýhodné smlouvy. A ČSA tak prostě učinily a smlouvu s Airbusem vypověděly,“ vysvětlil Vik.

Letový řád ČSA v létě 2022

Amsterdam 2× denně
Brusel 2× denně
Řím 4× týdně
Paříž 3× denně
Barcelona 1× denně
Madrid 1× denně
Helsinky 3× týdně
Stockholm 2× týdně
Kodaň 4× týdně
Bukurešť 4× týdně
Sofie 3× týdně
Moskva 1× denně
Kyjev 2× denně
Keflavík 3× týdně
Malta 1× týdně

Tagy České aerolinie ČSA
90 komentářů