Co dál s Kozí dráhou. Náměstek hejtmana vyzval k opravě další části, Správa železnic nechce
První den po obnovení provozu na Kozí dráze. Foto: Ústecký kraj
Správa železnic začne o opravě uvažovat, pokud bude kraj objednávat dopravu celoročně.
Znám jedno místo je tepláků ráj…
Není to daleko – Ústecký kraj
Doporučil bych zkusit dovodit odpovědnost SŽ dle §329 § 329 Zneužití pravomoci úřední osoby (1) Úřední osoba, která v úmyslu způsobit jinému škodu nebo jinou závažnou újmu anebo opatřit sobě nebo jinému neoprávněný prospěch a) vykonává svou pravomoc způsobem odporujícím jinému právnímu předpisu, b) překročí svou pravomoc, nebo c) nesplní povinnost vyplývající z její pravomoci, bude potrestána odnětím svobody na jeden rok až pět let nebo zákazem činnosti. (2) Odnětím svobody na tři léta až deset let bude pachatel potrestán, a) opatří-li činem uvedeným v odstavci 1 sobě nebo jinému značný prospěch, b) spáchá-li takový čin na jiném pro jeho… Číst vice »
Naprostý souhlas
SŽ není úřední osoba ….
Bude uvažovat, to není nic o tom, že to skutečně udělá …..
Nesmysl rekonstruovat, vyhozené peníze oknem – pokud tedy kraj neuzavře smlouvu na 20 let a na pořádný každodenní provoz. Aby si kraj na rok objednal víkendový vláček a myslel si, že se kvůli tomu vynaloží desitky/stovky milionů na rekonstrukci trati je mimo realitu.
U jiných tratí byste tu 20letou smlouvu požadoval taky?
Pokud by kraj toto (byť např. po 8 letech) „porušil“, tak byste jej „sankcionoval“ jak?
Každá investice musí mít ekonomické opodstatnění. Tedy ano, u jiných tratích to musí ekonomicky rovněž vycházet. A to jak doma, tak i jinde. Jinak se tomu říká péče řádného hospodáře.
Pokud by porušil? No tak ať si klidně objedná busy. Ale platit kapacitu bude dál. Jednoduché. Smluvní a platební mechanismy.
Údržba tratí není investice.
Platit kapacitu dalších 12 let = Dobrá správa by tedy musela/nemusela udržovat tu trať v provozním stavu i těch dalších 12 let? 🙂
P. S. Z poplatků za DC se zaplatí řízení + údržba provozu jen na těch nejhlavnějších tratích, zejména se silnou nákladní dopravou.
Mimochodem, tratě řízené dle D3 sice obvykle mají nižší výnos z poplatků za DC, zato u nich víceméně odpadají (mezní) náklady na řízení provozu. Na rozdíl od mnoha dalších tratí s výpravčími.
P. S. Jak byste postupoval u tratí výhradně s nákladní dopravou? Tam by podle vás kdo (přepravce/dopravce? který/kteří, když by jich na té trati bylo víc?) musel co zaručovat na jakou dobu?
Plnění zákonů je pro šotouše a milovníky sž mimo realitu, oukej. Praktikujete tohle i v jiných oblastech?
Skoda, ze pan Rehak v dobach, kdy byl zastupitelem a snad i namestkem v Chomutove, takhle se SZ nebojoval, aby Sprava investovala do nadrazi a trate v Chomutove. Ted se skrtaji i zasadni rekonstruce, ale porad bude kraj tracit Kozinu? Holt ANO uz je hur a jejich podrztazky.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ji%C5%99%C3%AD_%C5%98eh%C3%A1k Nebyl nikdy zastupitelem v Chomutově.
Aniž by se pan Řehák (coby nezastupitel Chomutova) takto snažil, tak modernizace Chomutovského uzlu je naplánována, včetně přesunu zastavování pro osobní dopravu do vhodnějšího místa.
A včetně zapojení – výhradně „jednoúčelové/sezónní/turistické“ vejprtské tratě do tohoto místa (byť toto zapojení znamená vícenáklady nad rámec toho, kdyby se ta trať prostě ufikla).
A v případě přepravce v Černovicích byste poradil, ať přejde na auta. Jste v jinak v pořádku?!?
Ou pardon (nebyl jsem si vědom, že Černovice dosud jsou nákladně živé); tímto beru zpět údaj o „jednoúčelovosti“ (no i když… někdo by mohl namítnout, že „kvůli jednomu přepravci se nevyplatí vynakládat X milionů atd.); v platnosti tedy zůstává jen údaj o zapojení vejprtské tratě jak do nákladové části nádraží (což je stávající prostor žst. Chomutov), tak i nové napojení pro osobní dopravu.
Ano, Černovice jsou nákladně živé. Je tam rozsáhlá vlečka ZZN. Mimochodem, najděte si i něco o přestavbě žst. Chomutov a podívejte se, jak bude vejprtská trať po přestavbě do nádraží zapojena. Řekl bych, že velice úsporně.
Tak ať to udělají jak v Polsku, kde některé regionální tratě o které se polský správce infrastruktury nechtěl starat šly do rukou kraje. Viz Koleje Dolnośląskie
Myšlenka je to zajímavá, ale je otázkou, jestli by kraj našel peníze na opravu. Ale když sehnal peníze Svazek obcí v údolí Desné, tak asi nic není nemožné.
A kdyby nesehnal, tak by se trať prostě neopravila a turisti by se do míst na Kozině dostali jinak.
Pořád lepší, než když si kraj tady vymrčuje prachy na takovouhle zbytnou věc a jinde na důležitějších tratích se údržba bude omezovat.
Ale zásadní chyba je na straně státu – když nemá prachy na údržbu 100% sítě (a to by neměl, i kdyby kovidu a války na Ukrajině nebylo), tak má definovat zákonné podmínky pro rušení málo využívaných tratí.
I tady připomenu, že kraje by tím pádem holt doobjednaly spoje tak, aby ta trať nebyla „málo využívanou“ (co do počtu spojů) tratí – stejně jako to udělaly na tratích do Nové Bystřice či do Kamenického Šenova.
Mimochodem trať Šumperk – Kouty je taky krásnou ukázkou toho, co kdysi bylo považováno za „zbytné“, resp. „drahé k opravě“.
To pak je otázka, jak se nastaví to „malé využívání“. Klidně by to mohla být objednávka několik párů vlaků denně celoročně.
Což JHMD do Nové Bystřice splňují (za tu cenu, že mimo sezónu v X tam skoro nikdo nejezdí).
Já bych byl pro konzervaci tratí.
Jenže aby konzervace neznamenala snesení, jenom zastavení provozu. A pokud dopravce řekne, že chce jet na konzervovanou trať, tak ohlásí, projde to traťovka a příští pracovní den může jet.
Opravu musí zaplatit ten, kdo tu trať zničil, tedy neprováděl standardní údržbu, což dnes někdo vyčísluje na stovky milionů korun. A už vůbec nemá SŽ rozhodovat o tom, kterou trať bude udržovat nebo ne. To nepatří do její pracovní náplně. Ona naopak dostává peníze na počet km tratí, o které se má starat. A pokud by se starala a starala i o vytížení, pak by dnes nebylo co řešit. Čili nějaké to trestní oznámení je víc než žádoucí.
Je jedno jestli se o trať bude starat „stát“ nebo „kraj“. Ani jeden z těch subjektů peníze nevydělává a tak hakk tak to nakonec zaplatí daňoví poplatníci.
Konečně někde vidím jasně napsaný názor někoho relevantního, že cokoliv hodnotit má smysl teprve po dosažení lanovky. Děkuji!
Koukám, že tu je jeden odborník vedle druhého. V dohledné době nebudou prachy už vůbec na nic, ani na silnice. Ač možná, že ŘSD ( také státní, také vyhazující peníze daňových poplatníků) ale proč si nekopnout do SZ, že soudruhu Sůro. A proč se na Kozí dráze nejezdí tak to se vy odborníci zeptejte na Kraji. Neb kraj je objednavatel dopravy a pro kraj je důležitý peníz za km a když je DOPRAVCE ( to je třeba ČD, nikoliv SŽ) dle kraje drahý, tak kraj vybere autobus! Doprdele už si sundejte klapky z očí a začněte používat šedou kůru mozkovou.… Číst vice »
Kraj má zájem sezónní dopravu na Kozině objednat (srov. se „zeptejte se na kraji“).
Mimochodem, v roce 2016 tedy taky „nebyly prachy vůbec už na nic“, když ani tehdy nezvládla Dobrá správa opravit – v tu chvíli čerstvě nesjízdný – úsek Děčín – Telnice?
Sezóní dopravu 😀 Tak to pro rekonstrukci tratě musí objednat mnohem, mnohem víc než sezónní dopravu.
Ne, nemusí. Nemusel na Moldavě, nemusel na Doupově. Opraveny do sjízdného stavu byly i bez toho.
I tady zopakuji – na t-097 kraj nepřetržitě objednává celotýdenní, celoroční dopravu, ale Dobrá správa přesto neumí – ani po skoro 9 letech – trať vrátit do plně sjízdného/průjezdného stavu.
Dobrý den, ohledně koziny se nejedná o rekonstrukci, ale o odstranění havarijního stavu infrastruktury.
Úmyslně neprováděné údržby, což způsobilo uvedené škody, Ale otázkou je skutečně objektivní posouzení nákladů na opravu. Navíc obnovit vlečky a nákladiště.
Prostě by regionální dráhy neměly být pod SŽ.
Udržují / neudržují co chtějí, i místní dráhy po drahé těžké obnově mívají stejně nízkou přechodnost a manipulační koleje často nesjízdné a SŽ je to ukradené, takže tam nákladka ani nemůže vzniknout…
Nebo vznikají naprosto bizarní situace jako například na jedné horské lokálce, kde se v mezilehlé dopravně rok po obnovení provozu opravily vedlejší koleje a výhybky, aby se rok na to všechno vytrhalo a postavila se pouze nová manipulační kolej, což zkomplikovalo křižování vlaků při větších akcích v sezóně… V souvislosti s tím, že o něco dříve bylo vysvětlováno že zprovoznění trati je nereálné a moc drahé, to zní více než úsměvně…
Jo, tam to taky bylo zajímavé – jednou ke zprovoznění bylo potřeba 100 milionů, po 2 týdnech to najednou bylo jen 10 milionů. I tady bylo zajímavé, že Dobrou správu tehdy přitlačily komunální subjekty + příslušný spolek a dopravce, zato subjekty jako OSŽ, FS, ASO, SOSAD mlčely. Stejně jako na tom samém místě už počátkem roku 2011, kdy ta trať dokonce byla narychlo úředně zrušena. A vůbec ten podzim 2010 byl zajímavý – když se tedy vyčíslilo, které tratě se mají odstřelit co do udržování ve sjízdném stavu, nejprve bylo zveřejněno číslo, že se tím ročně ušetří 200 – 300… Číst vice »
„Správa železnic nechce“ – lze přilepit k ledasčemu.
Ale v tomto případě chce/nechce nemá mít žádný vliv na rozhodování úřadu. Tohle není na jeho libovůli.
Takže ma vzít peníze z údržby jiných a mnohem více využívaných tratí a opravit to, jenom tak, aby byly vláčky na víkendy? Nebo kde na to podle vás ma vzít? Nevšiml jsem si, že by SŽ generovala nějaké obrovské přebytky.
Dobrá správa po těch 11 let nedostávala peníze od SFDI mj. i na tento úsek, který po celou dobu vedla v kategorii provozované dráhy?
Kdyby se té trati potom, co se přerušila doprava, věnovala alespoň základní údržba, tak tu teď SŽ nemusí brečet, že nemá na obnovu peníze.
No možná by nápad na to, opravy na vytíženějších tratích na nějaké menší jednotky let trochu omezit i za cenu četnějšího výskytu PJ, pokud by to opravdu umožnilo aspoň některé „dlouhodobě vyloučené“ tratě aspoň základně zprovoznit (Krupka, Horní Slavkov dejme tomu, možná by někdo našel další vhodný příklad), resp. „nezavřít“ (Moldava?) tak úplně zavrženíhodný být nemusel. Všechno je samozřejmě otázka míry. Jasně že nákladní koridory apod jsou priorita, ale je myslím rozdíl, pokud by na 2-3 roky byl vyšší výskyt PJ 80 km/h z titulu odložených („do Krupky přesměrovaných“) TSO, nebo jestli ta alternativa má podobu 50 km úseku s… Číst vice »
Jenže třeba v jednokolejném království v severovýchdních Čechách se při větším výskytu pomalých jízd stane jízdní řád ještě větší loterií, než je.
Rozhasí se tím doprava i na tratích, co by nějakou budoucnost mít mohly, a co se získá? Motorák o víkendech do Krupky a H. Slavkova – stojí to za to?
Naopak – podle mě by měl co nejdřív přijít radikální řez – oddělení těch neperspektivních od těch, co nějakou budoucnost mají. Jistě, byl by to nepopulární krok, ale odřezat mrtvé větve je občas potřeba u každého stromu. Než to chcípne celé.
To přirovnání je nepřesné – vedle prořezaného stromu může stát další prořezaný strom. A výsledkem budou plody dvou zdravých stromů. S hustotou železniční sítě mohou přijít různé výsledky. Může být železniční síť řidší, ale dobře udržovaná (např. Rakousko). Ale také řidší, ale neudržovaná (např. Slovensko). Nikde není psáno, že by se redukcí železniční sítě zachoval objem financí pro železniční síť (ba naopak – mohl by přijít tlak ve smyslu „zrušilo se 30 % sítě, poklesnou výdaje o 30 %“, což by v konečném důsledku bylo ještě horší). O. K., jedině v případě, že by fakt zůstal zachován objem financí (navzdory… Číst vice »
To je právě otázka té míry. Protože pokud by se každoročně zprovoznilo já nevím 10-15 km „opuštěných“ lokálek, jaké přesně ztráty na údržbě hlavních tratí by to reálně znamenalo? To co píšete (PJ s takovým dopadem, že by už podstatně ubyla i kapacita / nestíhaly se přestupy) mi přijde jako něco, od čeho nás – celosíťově – snad proboha nedělí nižší stovky milionů.
No chtít může, ale to je asi tak všechno, peněz není neomezeně, a v seznamu jsou důležitější akce, jak nějaká Kozí dráha se sezónním provozem.
S Oldřichovem je problém, tam byla nástupní / výstupní možnost zlikvidována, náhradou jsou Jeníkovice – Oldřichov, tam ovšem „chybí“ šturcová kolej s peronem, kde by se dalo vyčkat na příjezd přípoje na 130 a z Litvinova. Jedině se vrátit do stanice a pak zase vyjet k peronu ….
V Jeníkově-Oldřichově je v plánu stanice možnost přidělat kolej pro právě Kozinu
Tak proč se to neudělalo rovnou ? Až přijde na lánímí chleba, tak se zjistí, že reko se dělala se spoluúčastí EU a pět let se nesmí kopnout …
„Hrbatá“ budiž důkazem … tam se modernizovalo, nic proti tomu, ale místo toho, aby se modernizovalo formou záložní / odklonová trasa pro 171 > drátizace, koleje dlouhé minimálně 650 metrů, aby se tam vešel náklad na vykřižování, tak se tam „zplichtilo“ něco, co na nějaké odklony, třebas jen v trakci 70 nemůže fungovat …
Holt jsme tak bohatí, že si můžeme dovolit stavět levné věci …
Z Oldřichovského nádraží vede šturcová kolej k nástupišti zastávky Jeníkov. Na webu pohledzvlaku video „K.Vary-Ústí n.Labem“ v čase 1:32:43 je ta kolej se šturcem pěkně vidět.
Tyhle tratě bych převedl na kraje, dal jim k tomu nějaký balík peněz ze stávajícího rozpočtu SŽ a pak už to nechal na nich.
To by se asi SŽ moc nelíbilo, že by přišli o peníze.
Já bych nic nepřeváděl, ale SŽ by o peníze nutně přijít nemusela. SŽ má techniku a pracovní sílu. Má tyto možnosti i kraj? Ten by ony peníze musel vynakládat právě na opravu, údržbu a tak by se ty peníze jen přelévaly tam a zase zpět. Ale možná by bylo vypsáno výběrové řízení a tuto zakázku by získal někdo jiný.
No nevím, na většinu prací si SŽ najímá externí firmy. A pochůzkáře, někoho kdo zajistí takovou tu denní údržbu to by asi kraj zajistit dokázal. V tomhle není moc rozdíl.
Na větší rekonstrukce, běžnou údržbu většinou zvládá SŽ samo.
To by si kraj dokázal zajistit, ale taktéž by se musel stát Provozovatelem dráhy, je otázka, zda by do toho šel.
Trať Sedlnice – Mošnov je ve vlastnictví Moravskoslezského kraje, provozovatelem je Správa železnic. To jsou 2 různé věci. Svazek obcí v údolí Desné si též najímá externí firmu na provozování dráhy.
Nojo, protože ty peníze lokálky nikdy neviděly a sanují se z nich hlavní tratě.
Pochybuju, že peníze z rozpočtu údržby někdo převádí na investiční akce financované ze SFDI.
Spíš se do těch lokálek rozpočtuje i ten barák v Dlážděné a další celosíťové náklady. Režije by měly být bokem.
Však to tady bylo: Před konzervací povinnost nabídnout k odkupu kraji a v provozuschopném stavu.
A byl okolo toho docela řev, co si tak pamatuju.
Jaké jednání? Sprava železnic je tu od tlachání nebo práce?
04 Dub 2022 „O návrat vlaků do dalšího úseku usiloval Ústecký kraj. Náměstek hejtmana Jiří Řehák ale v březnu připustil, že letos opravu požadovat nebude. „Tlak letos na opravu vyvíjet nebudeme, bude potřeba vyhodnotit i první rok provozu a zájem,“ řekl v březnu Řehák. “ https://zdopravy.cz/sprava-zeleznic-neuvazuje-o-pokracovani-oprav-kozi-drahy-pokutu-bude-resit-soud-110029/ 18 Dub 2022 „Kraj chce po Správě železnic okamžité jednání o uvolnění prostředků na opravu osmikilometrového úseku z Telnice do Krupky pod stanici lanovky na Komáří vížku ještě v letošním roce. „Pak lze změřit přínosy pro turistický ruch i pro region východní Krušnohoří, protože se vytvoří smysluplný dopravně turistický systém.“ Jeden den tak a… Číst vice »
Kdybys čet pořádně, tak z pusy pana hejtmana nikdy nevyšlo „tento rok nebudeme opravu požadovat“. To vyšlo z pusy pana autora článku 🙂
Mám to od něj i písemně. Náměstek hejtmana Jiří Řehák, který byl jedním z hlavních iniciátorů obnovy provozu, ale kvůli současné napjaté situaci s rozpočtem i děním na Ukrajině nepočítá, že letos začne rekonstrukce trati dál z Telnice do Oldřichova u Duchcova. „Tlak letos na opravu vyvíjet nebudeme, bude potřeba vyhodnotit i první rok provozu a zájem,“ dodal Řehák.
Tak třeba prostě pochopil (popř. mu bylo pochopeno), že toto dává celkem smysl prohlásit až od Krupky a nikoli již Telnice, což je etapa dosti umělá. Myslím, že je to mnohem lepší, než politici toho typu, co nepřipustí žádné změny jednou vyřčeného, protože jim nějaký píárista poradil, že tak „vypadají silnější“…
Dobrý den, máte pravdu, že má vyjádření vypadají schizofrenně. Mám k tomzu dvě poznámky. Má víra, že dojde k dohodě se SŽ vzala za své v Telnici, kde pan Kašpar ze SŽ prohlásil, že nebude financovat opravu do doby, než kraj objedná celoroční dopravu. Řekl jsem, že bnby ji objednal, kdyby byla Kozí dráha celá opravená. Jsme v kruhu. A ta druhá věc – já žádám, aby byl letos na stole jasný ekonomický kalkul oprav a chápu, že letos peníze nepřijdou.
Dobrý den. Nemyslím si, že vypadají tak, jak píšete. Spíše to vítám a nemyslel jsem to nikterak špatně. Naopak. A proto jsem na konci napsal, že za mě dobré. Přijde mi zcela logické činit závěry o vytíženosti spojů až po tom, co nebude vlak končit v „půli cesty“. Ať si říká kdo chce co chce Kozí dráha má podle mě velký potenciál a bylo by škoda ho nevyužít. S investicemi do ní souhlasím a každý krok směřující k jejímu zprovoznění vítám a třeba se opravdu povede, že do Krupky dojedeme do dvou let. Bylo by to fajn. „Správa železnic měla… Číst vice »
Je opravdu nezbytně nutné draze platit státní organizaci, která namísto svojí práce neustále hledá výmluvy? Objednávat práce u třetích stran a blbé kecy nezvládne nikdo výrazně levněji?
Jakože by někdo dokázal sehnat levnější stavební firmy? To asi ne, no.
AŽD to přesto dokázala.
Vlastníkem je stát, zastupovaný „státní organizací“ coby pověřeným správcem … objednat práci musí u „třetí“ strany a zaplatit „státní organizace“ …
ŘSD taky neprovádí „modernizaci dálnice“, objednává si práce na základě výběrových řízení a svými pracovníky dělá pouze nezbytné přípravné / dokončovací práce – např. osazování kuželů, demontáže / montáže svodidel, to co v průběžně musí dělat svými pracovníky ….
Drahý Pájo. Kdyby šlo tu štreku převést do majetku kraje,za hubana řekněme,pak by asi nebyl problém.Ale …..(nechť si dál každý doplní co chce)…….bude-li stále pod vlastníctvím Mafie Kolejwe,tak s preavděpodobností hraničíci s jistotou,smolík.Oni nemají na důležitější tratě než je Kozina.
Přesně tak, převést a ať si hrajou. Na provozuschopnost dostanou dotace ze SFDI podobně jak je dostává třeba JHMD nebo AŽD. Podmínka je několik spojů každý den.
Rozhodně není potřeba každý den.
Např. na trati do Kamenického Šenova (= další z Turistických linek DÚK) je podmínka splněna už tím rozsahem provozu, který tam je nyní (ale jazýčkem na vahách asi bylo přidání těch všednodenních spojů po 4 měsíce v roce).
Drahý Pájo, ta státní organizace si peníze netiskne, když je nemá na zbyt, nemůže ti opravit Kozí dráhu. 🙂 V zájmu daňového poplatníka je přednostně opravovat a udržovat významnější tratě. Ale můžeš se do té organizace přihlásit a ukázat nám, jak to budeš dělat lépe, místo plkání na netu. 😉
Úplně jsem zapomněl, že by nezbylo dost do Dlážděné – no tak to je jiná 😀
Správa železnic je sprácovská organizace, práce si objednává u třetích stran
Možná tak větší rekonstrukce, podbíjení, apod…, Jinak klasickou běžnou údržbu dělají sami, většinou.
Tak by měla kontrolovat jeijch provedení a taky být schopná předložit faktury za provedené práce odděleně za každou trať.
Správa železnic nechce :D. Ukázkový příklad, kraj tu evidentně chce objednat dopravu, SŽ by v tom případě měla dle zákona uvést trať do provozuschopného stavu, ale nechce 😀
Já bych na to řekl asi to, že každému člověku se někdy něco nechce, ale ve spoustě případů se ho na jeho názor nikdo neptá a musí.
Ona je Správa tvořená jediným člověkem, nebo je tam několik tisíc lidí? Vyberte tedy ty, kterým se chce (alespoň většinu času) a ostatní … do světa, ať vědí jaké to je „tam venku“. Třeba se jim začne chtít v jiném zaměstnání/oboru.
A mimochodem, co na to OSŽ, FS, ASO, SOSAD a další obdobné organizace? Už co si vzpomínám na to období let 2009 – 2011, tak tyto organizace nijak zvlášť neprotestovaly proti: – tehdejšímu (přelom let 2010 – 11) rušení či (někde úspěšné, někde ne) snaze učinit tratě nesjízdnými, a to včetně tratí, kde do té doby byla osobní doprava objednávána, ale poté ji příslušný kraj „z podnětu SŽDC“ objednávat přestával; přesně od té doby je mimo provoz i úsek Telnice – Teplice lesní brána (i když pravda, tento úsek byl v té chvíli již 3 roky bez osobní dopravy) Zato… Číst vice »
„že by objednatel neměl mít právo být nositelem rizika tržeb“
A jak byli přes COVID rádi za brutto smlouvy. Ještě bych ale do kamen přiložil: Protesty vůči MD proti výběrovému řízení na dopravce jako takovému.
Jo, to byl taky rok 2009. 7/2009: Ministr dopravy Slamečka prohlásil, že na rychlíkové linky budou vypisovány soutěže. OSŽ/SOSAD atd. okamžitě mobilizovaly, že nenenenene, že na tohle nemá „dočasný/úřednický“ ministr morální právo, že tohle může udělat jen ministr z řádné dlouhodobé vlády; a že pokud by v této věci neustoupil, tak zase může přijít nějaké to svévolné zastavení práce. O pár měsíců později: ministr dopravy Slamečka podepsal smlouvu s ČD na všechny rychlíkové výkony, s 10letou platností a bez soutěže. Ze strany OSŽ/SOSAD (atd.) nepřišly žádné protesty o tom, že „dočasný ministr na toto má právo“, naopak přišly výroky o… Číst vice »
Trochu se divím, že se Správa železnic s krajem nedokáží domluvit tak nějak diskrétněji na smysluplnějším provozu po opravě trati. Jinak samozřejmě náhlá aktualizace požadavku kraje, že to a to chce prakticky hned, může být problematická.
Zajímalo by mě, co by se stalo, pokud by Ústecký kraj tedy deklaroval zájem tam objednat celotýdenní/celoroční dopravu. Pak by tedy Dobrá správa tu trať uvedla do provozního stavu?
Přičemž poté by kraj mohl:
– svůj slib nedodržet (co by se pak stalo? Dobrá správa by začala něco požadovat/vymáhat?)
– svůj slib formálně dodržet např. čtyřmi páry všednodenních celoročních vlaků (= Dobrá správa by začala být povinna tam zajišťovat i např. zimní údržbu; pokud nyní platí, že tam nemusí být v provozu osvětlení zastávek, tak toto by nově řešit musela atd.)
Kdyby UK chtěl bejt drsnej, stačí objednat pár zimních vlaků na Vejprty. 😉
Mě by především zajímalo, o které právní předpisy se stanovisko SŽ opírá.
Arogance moci se nepotřebuje opírat o právní stanovisko.
V tom případě je to chyba nás občanů, že to moci prochází. Jestli to takhle necháme, dopadneme jako Rusové. Pocit, který převládá v ruské společnosti i mezi těmi, kdo si ještě uvědomují nenormálnost situace, je pasivita a bezmoc.
https://denikreferendum.cz/clanek/33905-rusko-na-pokraji-nervoveho-zhrouceni
Tak to je jen dlouhodobý důsledek toho, jak hodně je pro politickou reprezentaci důležitá zeleznice- tedy skoro vůbec
To ovšem vyplývá z toho, jak je železnice důležitá pro ty, kdo politickou reprezentaci do jejích funkcí posílají, tj. pro voliče…
Tentokrát o rozum, i když se mi to ve vztahu je Správě železnic píše opravdu hodně těžce.
Pochybuju, stejný přístup „se nechce“ zastávají i vůči trati do Zlína.
SŽ by se měla přejmenovat na ŠŽ – Škůdci železnic. Léta zanedbané tratě (nejen tato) a když je zájem tak se diví
A proč ne rovnou SNCHC?
Zajímavé , když pominu aspekty rentability, tak bude zajímavé kdo ve státní hierarchii, stranické příslušnosti a moci vlivu má větší trumfy a protlačí si svoje. Zda kraj nebo SŽ dc.
Zajímavé to bude a ukáže se, jak blízko/daleko máme k právnímu státu nebo naopak k chanátu středoasijského typu.
Jenomže ten aspekt rentability by měl být hlavně v dnešní době ten nejdůležitější. Vždyť jak máme brát za závazná stanoviska Ústeckého kraje, kdy vloni hrozila redukce dopravy až o 25 % a teď najednou chtějí opravit kdejakou lokálku.
Je to tak, SŽ tam naleje sto mega a oni příští rok nemusí nic objednat… Jiné využití dráha nemá.
Ironií je, že dokonce na další „turistické“ trati asi Dobrá správa příslušné stanovisko vzala za bernou minci a provedla rekonstrukci mostu přes Ohři v Kadani – v místě, kde jezdí jen Turistická linka T6.
(Plus případ – rovněž výhradně „turistické“ – horní části tratě na Moldavu jsem zmiňoval už níže.)
Ona SŽ dostala 2 pokuty? Protože já měl za to, že ta pokuta 50 000,- padla za to, že SŽ nepřidělila kapacitu (byť trať byla ve výluce, takže by jezdila NAD), ne za to v jakém stavu trať byla.
Kdyby z trati udělali cyklostezku, byla by jistě využívána víc a rozhodně by to stálo míň peněz na zřízení i následnou údržbu a provoz.
Všechno zaasfaltovat
No jistě. Všechno vyasfaltovat a zabetonovat. A pak se budeme divit, že je nedostatek spodní vody, když všechny voda odteče někam pryč bez možnosti se vsáknout.
Přesně tak
S cyklostezkou k šípku. Jasně, ono by to nic nestálo. Ona by se jen tak sama od sebe postavila, jen tak by se sama a zadarmo udržovala a co víc nevydělala by na sebe ani korunu. Jo, to má logiku. Pokud by měla být hrazena z veřejných peněž bez jediné koruny z nějaké dotace rovněž budete pro?
A ta dráha na sebe vydělá? Nebo generuje ještě větší ztrátu než potencionální cyklostezka? 🙂
No určitě nebude její použití zcela zdarma jako v případě cyklostezky a dopravní spojení vlakem využije podstatně větší skupina lidí. Nedávno v diskuzi ohledně lanovky na Ještěd bylo zmíněno to, že se tam potřebují dostat rodiny s babičkami nebo malými dětmi na oběd a parkoviště je od stanice lanovky daleko. Fajn. Tak v tomhle případě řekneme babičce, že o víkendu podnikneme rodinný výlet z Děčína na Komáří Vížku na oběd a ať si připraví kolo. :- ). Ne, vážně. Železnice poskytuje více možností a více lidem než cyklostezka. Každý kdo dnes volá po cyklostezce bude za nějaký ten čas stár… Číst vice »
Ztráta času psát víc.
Škoda. Víte, on nikdo dopředu neřekne jak to bude. Stejně jako ministr nemůže vědět jaká bude situace a zda peníze budou či nebudou, protože to nezávisí na něm. To už děd Vševěd říkal, že on sám ví jen to co bylo, je , ale nemůže vědět co teprve bude :- )
https://youtu.be/T3jyCrn7dmA?t=928
Pardon, ale slyšel jste už o elektrokole? Mmch zapomínáte na to, že pořád se ještě v té relaci dá zavést autobus. Já bych byl také strašně rád za vlak, ale ne „za každou cenu“.
Elektro kolo není pro každého a autobus by se tam třeba zavést dal, ale myslím si, že je tohle již naprosto bezpředmětné, když Děčín-Telnice je opravená. Ty autobusy myslíte z Telnice do Krupky? Není to zbytečné? Akorát nutný přestup. Když už se do té trati investovalo je vhodnější přitlačit a udělat to komplet. Když s cílem ušetřit vyměníte v autě jen rozvoďák bez kladek nebo vodní pumpy je dost pravděpodobné, že stejně nebudete moci naplno využit parametry motoru ( budete ho raději šetřit ). V podstatě je to stejné jako by se postavila cyklostezka, která by vedla někam do polí… Číst vice »
Byl zájem i o nákladní dopravu ale až dělá vše proti.
Kolotoč jako kolotoč. Obojí jen pro povyražení publika. Praktické využití žádné.
Ono se praktické a smysluplné využití nalézt dá, ale musí se chtít hledat a i v oblastech, které člověk nemá na očích. Co myslíte? Jaká bude vhodnější forma dopravy pro desetičlennou skupinu uživatelů zařízení sociálních služeb na výlet z Děčína do Krupky? Vlakem a nebo na kole?
Mikrobusem.
Ano. Přesně tohle jsem čekal. Jenže takovou objednanou dopravu bude hradit zařízení dost pravděpodobně z rozpočtu a tedy veřejných peněz. Dále u takové dopravy je jedno velké mínus. Není možné takovým lidem poskytnout možnost integrace do společnosti, která prospívá oběma stranám.
Celoročně lze provést vlakem z Děčína do Krupky-Bohosudova a odtud pěšky (případně zajistit/zkoordinovat návazný autobus).
Hodně drahé hračky za státní peníze, které se obzvláště v dnešní době dají využít o dosti smysluplněji. Se SŽ naprosto souhlasím.
Jenže zde kraj deklaruje, že má zájem objednávat vlaky, ale SŽ tomu brání tím, že trať nechce udržovat ve sjízdném stavu, což je její zákonná povinost.
Vlak, který jede v úterý a na podzim není skutečně základní dopravní obslužnost. Ani ten nejblbější sedlák nebude sázet brambory na skálu.
Jenže tam není skála ale opuštěné pole, když zůstaneme u vašeho nesmyslného přirovnání.
Je jedno jaká je to obslužnost, zda základní či turistická, to může být SŽ jedno. Pro SŽ má být směrodatné, že nějaký objednavatel se vyjádřil, že má zájem objednat dopravu. Vůbec SŽ nepřísluší posuzovat efektivitu počtu objednaných vlaků. Do vínku dostali tratě, které jsou poviny udržovat v provozuschopnem stavu.
Na trati byla i firma co si nechala posílat cargo vlakem a tu SŽ vyhnalo do kamionové přepravy, protože přeci nebude udržovat trať v provozuschopnem stavu.
K již zmíněným nepoměrům bych vypíchl případ trati Boří les – Lednice. Doprava jen osobní a jen sezónní. Dokonce jen v kratším období než 7 měsíců v roce, které jsou u Turistických linek DÚK.
Navíc zřejmě nejde o dopravu objednávanou Jihomoravským krajem – mj. tam ani neplatí tarif IDS, což by při krajské objednávce určitě platil (ba by byl při vnitrokrajské jízdě jediným akceptovatelným tarifem).
Přesto Dobrá správa tu trať udržuje v provozu, ba do ní v nedávné době vložila finanční prostředky za účelem převedení z D3 na „trať ohraničenou jen jednou dopravnou“.
** Spočítal jsem, že toho necelého 4,5 měsíce provozu na lednické trati znamená 41 provozních dnů. Při čtyřech párech spojů v každém z provozních dnů, znamená to pouhých 328 spojů osobní dopravy, které tam projedou (to je s odřenýma ušima těsně nad tím nejměkčím kritériem „konzervace“, které bylo v příslušném loňském návrhu zákona zvažováno).
Na Kozí dráze jde o 68 provozních dní, což při – rovněž – 4 párech spojů znamená 544 spojů osobní dopravy za rok.
Přesně tak. Navíc to, že by to teď stálo celkem podstatnou částku, je způsobeno výhradně tím, že si SŽ prostě bez jakéhokoliv pravomocného rozhodnutí řekla, že tu trať udržovat nebude. A pokud se nyní bude ustupovat, dá se jim tím najevo, že jim to takhle může procházet. Což by v žádném případě nemělo.
Buď se udělá systémové rozhodnutí – tahle a tahle trať by měla z toho a toho důvodu zakonzervována/zrušena, nebo musí SŽ prostě sklapnout a uvést to do provozuschopného stavu.
A peníze si na to mají vytisknout? Když nejsou, tak prostě nejsou. 🙂
Proč by je tiskla. Na každý km svěřených tratí ty peníze dostává. Pokud je prožrala na odměnách, nebo vyhodila jinde je to jejich problém. Navíc ta trať pokud by se udržovala z výzisku z hlavních tratí v běžné pracovní době traťovky, tak by dnes byla provozuschopná. Je zajímavé, že v jiných lokalitách to funguje, ale tady na severu se hledá stále důvod proč to nejde. To samé je trať na Radejčín, kde SŽ místo opravy hledá možnosti jak tu trať zrušit. Spíše bych řekl, že tady na severu sedí nějaká žába na prameni, která vykazuje úspory a bere za to… Číst vice »
Jenže SŽ dostává peníze od ministerstva. A ministerstvu přísluší posuzovat efektivitu počtu objednaných vlaků, ba dokonce je to jeho povinnost.
Jasně, že ten sedlák nebude brambory sázet někde, kde to nejde. Pokud bude skála ten sedlák to uvidí a bude mít jistotu. Pokud to však půjde (skála bude pod povrchem), tak je tam minimálně jednou zasadí, aby vyzkoušel zda tam porostou. Když ne, příště je dá jinam. Jak se říká kdo nic neriskuje nic nezíská a zde nezjistíte jaký bude o trať zájem dokud nebude plnit funkci smysluplného spojení. To však lze zjistit jen tehdy, pokud tam vlaky budou jezdit a vlaky tam budou jezdit až budou mít po čem.
Tohle je bohužel takové právní vakuum. Opravdu se měla schválit možnost konzervace tratí, a to i přes odpor samospráv, v případě že se jedná o trať nerentabilní a současně nesloužící potřebám státního hospodářství.
Vycházeje ze trati ve špatném nebo i vysloveně nesjízdném stavu nelze vhodně posuzovat, jestli si zaslouží zachování, tj. konservaci, nebo „konzervaci“, tj. zrušení.
To je v podstatě jedno.
A konzervace neznamenala zrušení, pozemky se rozprodávat nesměly, počítám, že stavět v ochraném pásmu se muselo za stejných podmínek jako když byla tra´t provozovaná.
Horší je, že v návrhu zákona nebyl mechanismus znovu zprovoznění.
Tak právě že kozina konzervovaná je, tady je jasnei vidět jak by to dopadlo. Tu trať už by nikdo neopravil.
Kdyby byla opravdu potřeba, tak by byla opravena. „Opravdu potřeba“ znamená, že by řešila nějaký dopravní problém, že by byla z nějakého důvodu nezbytná. Teď se mluví o turistickém využití, což by bylo fajn, ale při vědomí dnešní a budoucí ekonomické situace takové využití nestačí na zdůvodnění nákladů v řádu desítek milionů. Nechť jdou radši to důležitějších tratí, se silným provozem.
A tu nezbytnost by tedy hodnotil kdo? Dobrá správa?
P. S. U takové t-097, kterou nezvládá (navzdory celotýdenní/celoroční objednávce) Dobrá správa hodnotit dodnes, to hodnotil kdo a jak?
Ministetstvo dopravy.
Zajímavá věc, že potřebnost regionálního spojení, tedy něčeho, co dlouhodobě je delegováno na kraje, hodnotí subjekt, který má ve své gesci – co se objednávky veřejné dopravy týče – jen dálkové spoje.
P. S. Právě t-097 je ukázkou toho, že ani celotýdenní/celoroční objednávka nemusí stačit (srov. s tvrzením Dobré správy o Kozině).
Ministerstvo dopravy by měla jasně stanovit podmínky, kdy je doprava v zájmu státu. Když ne, tak si jí kraji objednej a komplet zaplať – ale ne jenom na té jedné trati, ale v rámci celého kraje.
Vzhledem k tomu, jak nezvládá hodnotit dodržování smluv na objednávaných linkách (viz např. R8), se obávám jak by to dopadlo v tomhletom případě.
Tak především nebo kdy nemělo dojít k nesjízdnosti trati. SŽ je povinna takové situaci předcházet. Správce ( čehokoliv) není oprávněn říkat co se mu chce a nechce spravovat, jediný kdo oprávněn je, je vlastník.
Jj, plný souhlas. Nejenom SŽ(DC) by si měla osvojit základy práva, obzvláště toho správního, ale i mnoho zdejších soudruhů. …A nelíbí-li se to, právní stát snad má mechanismy k úpravě zákonného prostředí, či jeho korekci v rámci nově vzniklých skutečností (třeba i omezení s očekávaného výpadku zdrojů), např. vznesením podnětu na svého poslance a ten posléze jedná s cílem dosažení potřebné změny…, jedna z možností. 🙂
Tu rentabilitu (což z definice je poměr přínosů vůči nákladům) jste počítal jakým způsobem?
Počítal jste náklady a přínosy pouze finanční, nebo i nefinanční?
(Pozn. je mi jasné, že výsledkem je, že náklady jsou vyšší než přínosy, ale oč ta rentabilita coby bezrozměrné číslo vyšla u Koziny hůře než např. na t-135 apod.?)
Ty „potřeby státního hospodářství“ byste definoval jak?
Objednání víkendových vlaků a udržování tratí či jejich zásadní ekonstrukce je vyhazování peněz daňových poplatníků, které logicky chybí jinde.
Buď si na sebe turistické vlaky dokážou vydělat sami (viz. například parní vlaky JHMD) a nebo je zrušme. Objednávání turistických atrakcí kraji či obcemi pak chybí peníze jinde, například v budování infrastruktury v obcích.
S touto logikou můžeme zlikvidovat většinu kulturních zařízení (hrady, zámky, muzea).
Kulturní zařízení opravdu nejsou závisle na víkendových vlacích.
Na víkendových vlacích samozřejmě ne ale na pravidelné údržbě stoprocentně.
Mnohé z těch hradů/zámků jsou využívané taky jen od jara do podzimu. A obzvláště jen o víkendech v tomto období.
Ještě méně rentabilní jsou plovárny. Ty jsou v provozu vždy jen 2 – 3 měsíce v roce. Velmi neefektivní.
(O. K., když už takto měřit, tak stejným metrem i pro ostatní.)
Plovárny nerušit! Diky.
Nechal bych je jedině na komerční riziko provozovatele.
Z městských/krajských peněz dotovat max. kryté bazény, využitelné celoročně (resp. vyjma nějaké nezbytné technologické přestávky, což ale je přirovnatelné ke krátkodobé výluce na celoročně využívané trati, tzn. akceptovatelné).
Nevidím důvod, aby z veřejných peněz chodily peníze na něco, co se využívá ty 2 – 3 (spíš ty 2 než 3) měsíce v roce (když už tedy nemají z veřejných peněz chodit peníze na údržbu železniční tratě s provozem „nepracovní dny po 7 měsíců v roce“).
Předškolní a školní výuka plavání je taky veřejný zájem.
Pominu-li spekulaci nad tím, že je věcí každého z rodičů, jestli chce, aby jeho dítě umělo plavat (taktéž jezdit na kole apod., což žádná školní výuka neřeší), tak O. K., toto je řešeno právě v těch krytých bazénech.
Ne na letních plovárnách.
Proč veřejný zájem? Je spousta lidí co to neumí a žijí a pak spousta těch co to uměli a utopili se.
Už v antice se používala tato definice negramotného člověka: Neumí číst, psát ani plavat.
Myslím, že gramotnost populace je v zájmu každého státu.
Ta se však odehrává během školního roku na krytých bazénech. Zdá se, že jste nepochopil text výše.
Však on ani každý zámek zchátralý nedostane pár desítek mega na opravu jen tak na požádání. Vše je otázka priorit, na všechny se nedostane.
tak možná i na to dojde. teď se budou kupovat vrtulníky, tanky, děla, bvpéčka, F35….
Je tady v ČR povícero firem, které by dokázaly bez problému vyrábět licenčně (nejen) draky pro drony, když tu kdosi načal Bayraktar. Tanky jsou proti tomu víceméně bezbranné, dělostřelectvo taky. Zato vám ve výčtu chybí prostředky PVO, což F35 primárně není.
Vyhazování peněz je mnohem jinde..SŽDC trať neudržovala a teď se diví že oprava stojí tolik peněz . Kdyby SŽDC vyměnila pražce svoji technikou a použila vyziskany materiál z jiných akcí tak to stojí prd.
Přesně
V tom případě zrušme všechny parní vlaky, ty si na sebe totiž taky nevydělají. Prakticky každá jízda má několik sponzorů i v podobě obcí v okolí trati… A co teprve takové ohňostroje, vánoční stromy a výzdoba v ulicích, to si na sebe taky vydělá? A opravdu obec nemusí dávat peníze různým kroužkům a sportovním klubům?
Zajímavé je, že JHMD na páře vydělává. Ale také stojí výrazně více než běžný tarif. Podobně jako lístek na jízdu Slovenskou střelou vymyšlenou pane Sousedikem stojí tisíce Kč. Hlavní problém české železnice je její nefektivita a nízké reálné využití oproti linkovým autobusům, které přepraví výrazně více cestujících, protože železnice se zabývá zachováním lokálních tratí a turistických vlaků místo tím, aby dostala občany do vlaků spojením, které bude rychlejší než autobus nebo auto. Navíc z důvodu omezené kapacity koridorovych tratí máme plně dálnice kamionů, protože je to rychlejší než vlak, který jede z Ostravy do Prahy 12 hodin, kdežto kamion to… Číst vice »
Přesně tak; ať si tu trať koupí kraj nebo obce, shánějí si sponzory a účelnost svých kroků nechť politici obhajují před svými voliči.
Mezi svými voliči si Ústecký kraj zjevně obhájil i existenci Turistických linek (existují už 6 let a mezitím byly krajské volby).
Ve zřízení jedné z nich však kraji brání instituce zřízená výslovně za účelem správy železničních tratí v provozním stavu.
Existenci turistických linek ano, výdaje na patřičnou infrastrukturu, v diskutovaném případě „jednoúčelovou“, už nikoliv.
Reálně nemáte pravdu – trať na Moldavu, v onom období dokonce 2x nesjízdná (z toho 1x dlouhodobě), byla Dobrou správou vždy uvedena do provozního stavu.
I když v dotčeném úseku splňuje vaši definici jednoúčelovosti (turistický charakter + nulová nákladní doprava).
Prostě na všechno zdroje nestačí.
Pak je zajímavé, že zdroje tedy v roce 2016 nestačily na to, aby SŽDC byla schopna uvést do sjízdného stavu úsek Děčín – Telnice, kde Ústecký kraj předpokládal objednání sezónních vlaků (což neučinil právě s ohledem na nesjízdnost), zato v roce 2018 (+ poté v menší míře 2021) stačily na opravu příslušných horních úseků moldavské trati, zato v roce 2022 opět nestačí na opravu úseku z Telnice směr Oldřichov u Duchcova.
Prakticky jediné vlaky, ktertsi na sebe dokáží vydělat jsou Praha – Ostrava všechny ostatní jsou méně či více dotované.
A co Praha – Brno – Vídeň/Bratislava u Regiojetu, Praha – Staré město u LE.
Koukněte se, kolik lidí přepraví autobusy na trase z Liberce do Prahy, kolik lidí přepravavili aurobusy před covidem na trase Praha – České Budějovice – Český Krumlov. Tyto lidí dostat do vlaku, tak na této trase nepotřebujete dotace také. Místo toho jezdí expresy a prázdné rychlíky v úseku České Budějovice – Benešov, kde pak suplují do Prahy příměstskou linku S9.
Expresy určitě mezi Prahou a Benešovem nic nesuplují, protože v Benešově nezastavují.
Rychlíky tam staví, expresy nikoliv. Ale také z rychliků v podstatě téměř všichni cestující z Českých Budějovic a Tábora jezdí přešli do expresů.
… a drobná technická poznámka – do Starého Města u UH prý LE přestane jezdit od 14. 6. 2022, protože od toho dne by tam se svými stejnosměrnými jednotkami již nedojel.
„prázdné rychlíky v úseku České Budějovice – Benešov“
Co prosím?? Jaké prázdné rychlíky? Jel jste tam vůbec někdy v životě?
I ta Praha-Ostrava byla a je v komerčním provozu dotována… Trik se jmenuje proplácení studentských slev státem. (pozn. to bylo už před Babišovými slevami z roku 2018).
Studentské slevy jsou historický relikt pro děti 0 – 6 let zdarma, od 6 do 15 let 50 % sleva a dále pro ZTP 75 %. Akorát, že vláda ČSSD někdy před dvaceti rozšířila skupinu pro slevy o studenty do 26 let se slevou 25 % děti do 15 let měli slevy 62,5 % pro cesty do školy a že školy.
No a vláda Ano a ČSSD slevy výrazně zvýšila a rozšířila slevy i na důchodce, kteří by měli po produktivním věku mít dobře finanční zajištění.
I ti důchodci měli slevu už dřív. Ale o to mi nejde. Jde o to, že ti studenti tam jsou docela velká skupina a tedy nejde tvrdit, že by se ta trať obešla bez dotací. Už před Babišem se tam platilo všem třem dopravcům přes 100 mega ročně. Taky se jim počítá ta sleva z plné ceny a těžko říct, jak se to kontroluje.
Nákladní doprava dotovaná není, pokud vím. Musí si na sebe vydělat sama. (dotace na ETCS dejme stranou)
a treba primestske vlaky (s linky) teda take zrusime, protoze si na sebe nevydelaji? nebo … jak by to bylo?
Pravidelná doprava v rámci dopravní obslužnosti není turistický vkak.
Salámová metoda. To je to co SŽ používá. Takhle to začíná vždycky.
Pokud je onen „turistický vlak“ atrakcí sám o sobě (např. nějaký ten zážitkový program, historické vozidlo apod), tak dejme tomu. Ale taky se ten pojem používá řekněme pro vlaky relativně běžné, sloužící ovšem primárně dopravě za nějakým turisticky laděným cílem (a ne třeba dojížďce do školy). A to už do DO rozhodně patří, a právě Krupka by toho byla ukázkovým příkladem (stejně jako jsou vlaky třeba do Nového Údolí).
Kde tím pádem po těch 11 let nechyběly? (zato by chyběly při udržování Koziny sjízdnou) 🙂
P. S. Dieselové pravidelné vlaky do Nové Bystřice (objednávané krajským úřadem coby základní dopravní obslužnost) byste – dle této teze – zrušil taky?
Měl bych jednu drobnou otázku. Jak si na sebe a svoji údržbu vydělávají cyklostezky? Ono se již použití platí ? Díky za info.
A kraj někomu platí za to, že tam jezdí na kole?
Co já vím komu platí kraj…Vím, že cyklostezka se postaví ideálně z dotace takže to až tolik nebolí. Ale dále je třeba se o tu cyklostezku starat a na to již musí být peníze, které žádný z cyklistů na toto nedává. Ještě bychom se mohli zamyslet nad tím jestli cyklostezka nepřináší možnost pohybu a tedy úsporu na zdravotním pojištění, když lidé nebudou čerpat tolik při návštěvách ortopedů protože je jim chybí pohyb. Jenže na druhé straně zde máme úrazy a výjezdy RZP a to také něco stojí. Všechno má své, ale železnice může má přínos jak pro mladé, lidi v… Číst vice »
turistickým potenciálem? nebo ten funguje jen u výletních vláčků?