Čirý populismus aneb sedm důvodů, proč by neměl být vlak zdarma

Jízdenka ČD. Autor: Zdopravy.czJízdenka ČD. Autor: Zdopravy.cz

Redakce deníku Zdopravy.cz přináší přehled argumentů, proč by nemělo být nově zavedeno jízdné zdarma pro vybrané skupiny občanů; vláda konkrétně

Zpět na článek
56 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Dominik

Mě fascinuje ten kontrast, že na platy řidičů autobusů peníze nejsou, ale na bezplatnou přepravu se najednou prostředky najdou. Přitom jde o faktickou likvidaci veřejné dopravy jako fungujícího systému – platící cestující budou odcházet, čímž budou IDS postrádat smysl a jakákoli kvalita také – jedinou motivací jet vlakem bude cena a dopravce a objednatele budou zajímat jen nízké náklady, tudíž koženka je pro takovouto vozbu bohužel ideální. Jako nevýhodu vidím i to, že bude tlak obyvatel na zachování provozu na lokálkách typu Dolní Lipka – Hanušovice a okolí Chornice. Provoz motoráku 810 bude několikanásobně dražší než autobusu (třeba Setra), který… Číst vice »

železničář v důchodu

A kdo či co Vám brání té výhody nevyužívat a platit plné jízdné – nebo třeba ještě další jízdenku za sousední sedadlo pro toho, kdo té výhody legálně využije, bude-li zavedena?

Alex, Havířov

Jezdím poměrně dost po Slovensku, tak to jsou mé zkušenosti. Chtělo by to nějaký rozumný kompromis, který by měl být stejný stejný v ČR i SR. – u důchodců to omezit jen na osobní vlaky – důchodce nespěchá, tak mu to může být jedno A to třeba od 60 do 70 let např. za 25 nebo 50 procent jízdného a nad 70 pak zdarma. A u studentů zase jen na trasu z domu do školy, na to by mohl sloužit stávající žákovský průkaz. A rozhodně ne přes prázdniny, jen přes školní rok, čili jen na dojíždění do školy, ne na… Číst vice »

VJ

Naprosto s body souhlasím. Zejména s bodem degradace služby pro platící zákazníky, kteří nesou zároveň nejtěžší daňové zatížení obou skupin, na které je jízdné „zdarma“ cíleno. Stejně jako je špatné wifi (připojení internetu zdarma), tak je špatné poskytování služby zdarma, která se konečně otevírá trhu. Jedná se jen o čirý špatný populismus.

Vít Jůza

K odůvodnění, že se jedná o špatný návrh, by stačil jeden důvod. Nepravdivým důvodem je bod 4 …. nazývat renesancí železnice stav, kdy stále na řadě tratí není osobní doprava a na většině ve více či méně nedostatečném rozsahu a kvalitě jen s ohledem na to, že někde je to také o trošku lepší, je nejen nadnesené, ale není to důvod, že by nebylo třeba pobídek. Neobstojí důvod 3.: nikde v republice naprosto zdaleka nejezdí maximálně kapacitní soupravy; nanejvýš by snad bylo třeba někde deoptimalizovat s příliš zkrácenými a zrušenými nádražími a nástupišti. S konstatováním v „důvodu“ 2. lze souhlasit,… Číst vice »

Chachar Budvar

Jedna z mála skutečně dobrých věcí, které privatizační Slovák navrhl. Chápu, že to nezapadá do „tržních“ schematů hltounů různých klauzovských pouček, či různých hledačů snadných manažerských funkcí typu „zrušme třetinu železnic a ušetříme – JÁ vám nejlépe poradím jak“, případně ochotných ohýbačů se pro spadlé tužky na MD. Doufám, že to nakonec prosadí, bez ohledu na vřeštění těchto zneuznaných a narušených elementů.

Martin

Co je na tom prosím dobrého? Četl jste tu polemiku vůbec?

Jiřík

Máte 100% pravdu.“Tržní“ argumenty těchto modrých svazáků se objevují stále,ale pozbývají na věrohodnosti…

Chachar Budvar

Četl. A právě že vidím jistou souvislost mezi „silnicemi zdarma“ (pro některé uživatele) a nulovým jízdným na železnici (rovněž pro některé uživatele) tak jsem všemi deseti pro.

Daniel

Naprosto souhlasím s článkem, koncept čehokoliv „zdarma“ je nesmysl. Koupit, udržovat a pravidelně vypravovat vlak aby dojel včas a bezpečně do cíle stojí peníze, pokud ty peníze nezaplatí cestující, zaplatí je stát, jehož zdrojem příjmů jsou daně od občanů, tedy od nás, potenciálních cestujících. Až na to, že takto by si pomyslný lístek na vlak kupoval každý i když vlakem nikam nejezdí.

Luděk Král

Vážení pánové,

na základě jaké analýzy jste napsali takovou kravinu?
Prosím pošlete mi nějaké odkazy na někoho, kdo s Vámi na tom spolupracoval?

Předem děkuji.

Ing. Luděk Král
absolvent Vysoká škola dopravní Žilina v roce 1972

P.S.
Obhájena diplomová práce na téma “ Koncepce rychlých osobních vlaků pro rychlost 160 Km/hod pro trať Žilina – Ostrava -Praha“, se známkou „výborný“.

U železnice jsem skončil v roce 1974 a šel jsem se živit jako progamátor, neboť mým nadřízeným byl vyučený holič !

Anjel777

Podobné analýzy na rozne aktuálne témy sa objavujú aj na webe idnes.cz 🙂

Na železnici ste podľa toho,čo ste uviedli pracoval necelé 2 roky ,takže do zákulisia železnice nevidíte,nepoznáte aktuálne problémy

k 3 dovodu: Preťažená je prímestská doprava hlavne z Prahy do Kolína / pribudli ďalšie vlaky Regiojet do Viedne,potom tu ešte premávajú vlaky LE i Arrivy / a do Berouna

Martin

K bodu 6, tohle je uz z dilny CSSD, ten navrh byl jen oprasen a pocital s naklady ze statniho rozpoctu ve vysi 1.5-3.0 mld.

železničář v důchodu

Nechápu dost dobře, proč REDAKCE, když už tady vzbudila protidůchodcovské vášně těch, kdo se asi zadusí vztekem dříve než by se důchodu sami dožili, neuvede na pravou míru ty výlevy o vlacích přeplňovaných seniory: kolik asi těch lidí starších 65 roků má podle nich skutečnou potřebu jezdit vlaky bezcílně sem tam? i Vyka si ostatně občas také „nevidí na špičku nosu“: pokud ma Slovensku přibylo cestujících důchodců, tak především proto, že tam je věková hranice mnohem nižší, než 65 roků – a ti starší už většinou stejně raději sedí doma!

Jan Sůra

To je odpověď, kterou by mělo říct asi MD, protože jistě takové navrhované opatření mají důkladně propočítané:-))Mimochodem, zatím si v diskuzi všímám spíše výlevů seniorů vůči mladším ročníkům:-)

Jan Šindelář

Nedělejme z toho, prosím, spor mezi generacemi nebo snad válku proti důchodcům. Článek není proti nějaké skupině (věkové, příjmové, sexuální, atd.), ale proti jízdnému zdarma pro vyvolené, třebas by to byli marťani. Je to jasně napsáno v titulku.

asdfr

Takze k statistikam bezplatnej dopravy. Za rok 2017 zatial asi nie su, ale tu su za rok 2016 http://www.slovakrail.sk/sk/aktuality/v-tomto-roku-bezplatnu-prepravu-vyuzilo-vyse-22-milionov-cestujucich.html Na Slovensku mozu bezplatne cestovat dochodcovia od 62 rokov alebo skorej ako maju invalidny dochodok alebo potvrdenie ze poberaju starobny dochodok od socialnej poistovne. V roku 2016 bolo 41 percent cestujucich bezplatnych. Takze takmer kazdy druhy cestujuci isiel na bezplatny listok. Pomer ciest studakov a dochodcov je priblizne 2,5:1 Koli pretazenosti vlakov na hlavnej trati, je na vybrane rychliky zavedeny system kot. Nieco podobne ako miestenka. Pri rychlikoch su bezplatne listky vydavane na konkretny vlak a je urcene, kolko takych bezplatnych… Číst vice »

železničář v důchodu

Sůra + Šindelář: Vyvolané protidůchodcovské vášně nebyly samozřejmě primárním cílem mé kritiky – mně šlo především o nápravu polovičatých a zavádějících informací argumentujících údajnou nedobrou situací na Slovensku, kde ovšem jsou vstupní podmínky úplně jiné, než o jakých se uvažuje v ČR = především vyšší věk podmiňující vznik nároku: až (resp. pokud) do něj dospějete, tak sami pochopíte, že už vás žádné velké využívání sebevětších výhod jen tak „zbůhdarma“ už příliš bavit nebude. A kromě toho mě vydráždily i ty přihlouplé plky o zapáchajících bezdomovcích – nemám sice k dispozici jejich věkové složení, ale jsem přesvědčen, že naprostá většina z… Číst vice »

Jan Šindelář

pro železničáře v důchodu: děkujeme za názory, jen tři poznámky

– 62 a 65 roků nepovažuji za „úplně jiné podmínky“
– vadí mi přežívající představa o důchodcích jako chudácích, co jen sedí doma a nemají o nic zájem (podobně mi vadí všechny stereotypy o smradu, apod.)
– to hlavní: článek není o důchodcích, ale o vlacích zdarma (pro kohokoliv)

železničář v důchodu

Šindelář: Já bych také nepsal o důchodcích, ale když si projdu tu většinou dost přihlouplou debatu, navíc občas poněkud připomínající výlevy v „žumpách“ různých těžce bulvárních internetových portálů, tak tak v ní nacházím dost příspěvků kritizujících pravě poskytnutí té výhody důchodcům. A ani jsem nikde nehlásal, že by „důchodci byli chudáci, co jen sedí doma a nemají o nic zájem“ – napsal jsem pouze, že ve vyšším věku „už vás žádné velké využívání sebevětších výhod jen tak „zbůhdarma“ už příliš bavit nebude“: asi jsem měl dát větší důraz na slova „jen tak „zbůhdarma““ – pak byste mě možná pochopil lépe.… Číst vice »

Jarmil

Naprosto s tímto sedmerem souhlasím a doufám, že tento úchylný nápad přitažený z východu neprojde

František Vaněk

Místo investování peněz do proplácení jízdného by se populisté z hnutí ANO měli zamyslet nad tím po čem ty důchodci a studenti budou jezdit. Jestli se naplní vize SŽDC a nastanou na mnoha tratích pomalé jízdy, tak pojede mnoho obyvatelstva „zdarma“, ale 20 km/h a možná nepojede vůbec. Protože kraj logicky neobjedná vlakovou dopravu na trati, kde se 20 km pojede hodinu a objedná levnější a rychlejší autobus, ale ten už nepojede za jízdné „zdarma“. Takže pan Babiš a spol, než vypustí něco z úst by se napřed měl zamyslet jestli by ty peníze nebyly lépe investované do železniční infrastruktury.

petr.r

Třeba u nás cesta do krajskýho města vyjde levněji a rychleji vlakem. Není všechno jak píšete věcí Prahy a okolí.?

petr.r

kolabuje mhd, že důchodci jezdí zdarma? a to je v nějakých městech pro všechny mhd zdarma.
K bodu 5-není diskriminační, že obec platí provozovateli autobusů za toho, který autobusem nejezdí?
Důchodci zdarma a studenti jen do střední školy a jak jsem to už psal, kdo je neplatič, má dluhy, černou jízdu, nedej bože bydliště na radnici atd. by na tu jízdu neměl nárok.

šotouš

dotaz: v neskonale bohatších zemích Evropy, Rakousku, Německu, Švýcarsku, mají také studenti vlaky zdarma? A důchodci?

Tohle je čirej populismus a musím říct, že těm hlasům, které říkali , že Ťok je mimoň, začínám rozumět.
Nic pozitivního nedokázal, jen vymýšlí 3,14čoviny

Už se fakt těším, jak pojedu narvaným railjetem , kolem studenti se řvoucíma slouchátkama a smradlavejma důchodcema .

tuto klientelu s díky přnechám lowcostovi Jančurovi

vagonář

možná taky jednou budeš smradlavej důchodce, každopádně už teď jsi osel 🙂

Marek

Jízdné nemusí být zdarma, ale kdyby sleva pro studenty platila na všech tratích (nejenom škola-bydliště) tak jako je to i v některých jiných zemích, bylo by to super. Rozhodně by to ani nezhroutilo systém.
Jinak v kombinací InKarta+Oranžová studentská karta mi přijde sleva 55% dostatečná.

Vojta

Vlastne ano. Osobne studuji v Holandsku a studenti vysokých, a od lonskeho roku i strednich, skol maji verejnou dopravu v cele zemi od pondeli do patku zadarmo. Nejenom vlaky, ale i mhd a autobusy. A v sobotu a nedeli 40% slevu.
V Belgii maji lidé mladsi 26 let levnejsi listek, tusim jednosmerny je za maximalne 8 euro.
A svete div se, funguje to. Chtelo by to mene zavisti 😋

noerf

šotouš: když nastoupil pan Ťok za minulé vlády do pozice ministra dopravy, tak ho na portálu idnes.cz vynášeli do nebes, jako bojuje s korupcí a je schopný. Na portálu motejlek.com (dnes motejlekskocdopole.com) bylo napsáno, že ho z KKCG vyhodili pro neschopnost a ve Skance část problémů svedl na předchůdce a po konci se objevili nějaké problémy ve firmě. Takže si vyberte. Obecně ŘSD jede podle nějaké dlouhodobé koncepce nějak, SŽDC žadnou nemá a to se za pana Ťoka nezměnilo. ČD je to jako byli dříve ČSA, když neměli moc konkurenci, tak fungovali, když začala fungovat konkurence a přišla krize, tak… Číst vice »

DJ

@Vojta: Nic proti, ale když už, mělo by to být plošné (tedy včetně autobusů) a promyšlené.

T

S jízdným zdarma pro důchodce nesouhlasím, přesto si myslím, že autoři článku by neměli vnucovat čtenářovi tak intenzivně svoje názory. Pokud by byli jen trochu objektivní a zamysleli se, určitě by našli alespoň jeden důvod, proč jízdné zdarma nebo skoro zdarma ano.

Jan Šindelář

Dobrý den, v rámci objektivity jsme nabídli prostor pro komentář ministerstvu dopravy. Máme ho od pana ministra slíbený, přineseme ho co nejdříve. Jan Šindelář

noerf

Jak Šindelář: Tak na to vyjádření jsem zvědav.-)
Děkuji a gratuluji k povedenemu projektu.
T: Každý novinář má nějaký názor. A dokonce novináře s názorem mám radši než bezpaterni novináře. A ukolem tohoto článku bylo připravit argumenty proti jizdnemu zdarma.

Hubert

To je správný krok, konečně někdo začne konat. Doteď se o přesunu přeprav ze silnice na železnici jenom kecalo. A může to zachránit některé lokálky,kde se malý počet cestujících zvýší, volněji bude na silnicích, důchodci si budou moci jet nakoupit do města levněji…

Jančurobujci

Na malé počty cestujících lze zavést např, vozidlo pro 20 sedích cestujících + kočár.

Filip Chocholatý

Stát má investovat do nových vysokorychlostních tratí a obece do infrastruktury. Pokud bude vynikající infrastruktura, o vše ostatní se už trh postará. 😉

Tomas

Boze to jsou kraviny.

Aslanex

Autem po silnici jezdí převážně dospělí. Zavedení jízdného zdarma pro studenty a seniory tento problém neřeší, naopak vyžene běžné dospělé cestující z vlaků do aut.

K.S.

Hlavně je třeba na dráhu dostat náklad, zejména tranzitní, tomu toto rozhodně nepomůže, spíš naopak, to že někde kolem Horní Dolní jezdí lidé autem, to nijak extra nevadí. To by, jak píší jiní, bylo lepší zvýšit rychlost a kvalitu tratí tak aby dráha sama začala táhnout cestující. To nepochopili myslím v 50-60 v USA kdy došlo díky autům a letectví k rapidnímu úbytku osobní dopravy na železnici, společnostem se nevyplatil upgrade tratí, natož elektrizace, nebo spíš se o to ani nezajímaly, takže zbyly jenom pomalé nákladní vlaky. Z jistého pohledu se dá snad i říct že dráhy jsou tam v… Číst vice »

Petr

Je to stejně diskriminační nesmysl, jako zákon zakazující prodej v některých obchodech o některých svátcích. Odboráři – socani a další se zaklínají „rodinou“ a „chudinkami prodavačkami“ ale tak nějak jenom tam, kde je to nejvíc vidět – ve velkých obchodech. Tady je to samé, jen někde (ve vlaku) a jen pro někoho. Prostě populistická hloupost a to by člověk řekl, že když se stát řídí jako firma, že tam pro laciný populismus moc místa není ;-))))

ApolloXI.

V Rakousku je diskriminace? Tak to je mi jich líto. Problém je jinde, že světit v Česku neděli nebo svátek se nenosí – taky důsledek 40 let socialismu.

Marek Turnovec

Tak jestli si někdo chce neděli nějak světit, tak ať si poslouží, nikdo mu v tom nebrání. Ale nemyslím si, že je správné do toho svěcení lidi nějak nutit. To nové ovečky do kostelů fakt nenažene, ač si to možná v KDU-ČSL, která to také dost vehementně prosazovala, mysleli.

Pavels

V Nemecku take tak.

kik

1. MD neví kolik to bude stát. Ale ví se je, z čeho se to bude platit, i když to nikde nezaznělo. Zaplatíme to my všichni, kteří platíme daně.
2. Ano, keleje nejsou nafukovací a nástupiště se nedají prodlužovat. Takže i když se třeba přidá pár vagónů nebo spolji dohromady 2 ešusy, narazí se ve spoustě míst na omezení v délce nástupiště.
3. Může se zhoršit chování lidí ve vlacích, protože to pro ně bude „zadarmo“.
A mohl bych ve výčtu pokračovat…..

Hynek

Je víc možností, jak zabránit zneužívání. Podle mě by se jednalo spíš jízdné za paušál (junior/senior pas), podobně jako v MHD, kde mimochodem důchodci nad 70 let mají jízdné také zdarma a není vidět nějaké zneužívání. Nebude třeba kvůli důchodcům přidávat další vlaky. Přidat sem, tam jeden vagon cenu nějak významně nezvedne. Naopak současný stav čtyřvagonových rychlíků je neefektivní. Z veřejné dopravy vyhnalo od 90. let spoustu lidí zdražení jízdného, cestování veřejnou dopravou se ekonomicky nevyplatí už od dvou osob, pokud nelze využít nějakou akční slevu, takže ačkoli mám do důchodu daleko, jako podporu veřejné dopravy záměr docela chápu a… Číst vice »

Vojta

1) je jasný případ ze Slovenska, že to výrazně zvýší využití vlaků, zvláště nízkopříjmovými skupinami. Ono je i pro ně trochu rozdíl v pohodlí, jestli v zimě šetřit za topení doma a jezdit hodinovou otočku tramvají, nebo čtyřhodinovou vlakem. Navíc i teď v MHD jízdné zdarma (nebo za roční paušál) vede k tomu, že je jízd více, než by bylo, kdyby tyto roční paušály nebyly. Prostě by se nevyplatilo jet do jiného obchodu koupit máslo o 15 Kč levnější, když by lístek na MHD stál 30. 2) zajímalo by mě, jak docílíte toho, že se vám ve dvou lidech vyplatí… Číst vice »

babilon

Kde jste vzal, že přidat vagon skoro nic nestojí? Vagony rostou na stromech, že je stačí utrhnout a přidat?

Romanero

Hynek: Aha, takže pokud se v rychlíku nenaplní alespoň 5 vagónů, tak nemá smysl?

Petr

Vy jste v MHD nezažil nákupní turistiku? Ideálně ráno, když jedou děcka do škol a lidi do práce, „musí“ nutně důchodci vyrazit do Kauflandu pro rohlíky a vajíčka, pak to střihnou pro euro šunku do Alberta, po cestě pak pro jogurty do Lidlu a ti vitálnější to vezmou až na kraj města do Globusu. Platit za MHD, tak jich jezdí půlka.

Petr

Vojta: co se týká toho auto pro dva, tak možná se to nevyplatí úplně striktně když započítám úplně vše, ale pak nastává ta otázka, že třeba do ceny vlaku nebo autobusu musím připočíst ještě MHD (a to třeba pro dva je hned 4×20 Kč v Brně minimálně za pár zastávek) a hlavně čas. Ve většině případů je auto prostě rychlejší, už proto, že jede „ode dveří ke dveřím“. A když už ho mám a stejně platím fixní náklady… proč platit za vlak/bus. Navíc tam, kde není konkurence nebo rozumný IDS, jsou fakt ceny dopravy dost vysoké pro více cestujících. Plus… Číst vice »

Tomas

Vážený pane, cílem není podpora veřejné dopravy, ale uplatit slaboduché voliče, když koblihy by po čapím hnízdu už nemusely stačit. A článek zapomněl ještě na jednu věc – v rámci zákazu diskriminace by to cestování zdarma platilo i pro všechny zahraniční důchodce. Takže na českém území to budou mít zadara i důchodci z Drážďan, Vídně nebo Žiliny, když se pojedou podívat do Prahy. A to se vyplatí.

Petr

„zvolím“ mělo být. Jinak samozřejmě, když jedu Brno – Praha, jedu sám, auto téměř nikdy neberu. To vítězí vlak a klidně si zaplatím jedničku nebo Relax/byznys. Ale když jedu někam mimo koridor, tak je volba jasná 😉

K.S.

Tak si kupte IN 50 a hned se to vyplatí, i s tou IN 25, sice se to na benzín jakoby nevyplatí, ale musíte k tomu připočíst povinné ručení, olej, údržbu, servis a nemalou sumu na umoření nákladů spojených s nákupem auta a rozhodně to není tak že by s ním někdo najezdil dost kilometrů aby se mu cena dostala zanedbatelných položek, to byste musel sehnat auto za 100k a najezdit s ním 100 tisíc kilometrů aby se ke každému kilometru připočetla jen 1Kč. A i kdyby se to podařilo, tak s dvěma lidmi budete +- nastejno, pořiďte si slevovou… Číst vice »

ApolloXI.

Petr: taky budete jednou důchodce. Ale zřejmě bohatý, jak vidno z těch Vašich nenávistných vejšplechtů.

Honza

Petr: v čem je špatně, že někdo jde jedno ráno nakoupit do 2 od sebe kousek vzdálených obchodů? Jel jste někdy v 10 MHD? Přeplněná? A opravdu mluvíte o „nadužívání MHD“? Paralela s vlaky úplně nefunguje – kolem bydliště prostě lítat musíte a bez předplacenek by všichni jezdili autem. U vlaků je to podstatně horší, byť v ČR by to asi vypadalo o něco lépe než na Slovensku vlivem jiného rozložení (a složení…) obyvatelstva.

Starý Vlk

Souhlasím. Podívejme se na dnešní In senior: jízda bez zakoupené jízdenky pro jednotlivou jízdu ve vlacích Os a Sp, sleva 50% při zakoupení jízdenky pro jednotlivou jízdu a sleva 15% na traťové jízdenky. Cena aplikace 1490 Kč/rok alternativně 3990 Kč/3 roky. Pokud by došlo k posunutí věku, který je podmínkou pro získání aplikace na 65+ a rozšířila se platnost i na ostatní kategorie vlaků, tak je to přesně to, co chce p. ministr Ťok. Jestli by tohle někomu vadilo nevím, spíše ne.