Komentáře Názory Železnice Zprávy

Čirý populismus aneb sedm důvodů, proč by neměl být vlak zdarma

Jízdenka ČD. Autor: Zdopravy.cz
Jízdenka ČD. Autor: Zdopravy.cz

Redakce deníku Zdopravy.cz přináší přehled argumentů, proč by nemělo být nově zavedeno jízdné zdarma pro vybrané skupiny občanů; vláda konkrétně mluví o studentech a seniorech. Je nyní na ministerstvu dopravy, aby řeklo, proč by zavedeno být mělo. Dosud tak neučinilo a celá věc se jeví jako čirý a nákladný populismus, případně nadbíhání možným koaličním partnerům. S vysvětlením, že jde o náhradu režijek, se nelze spokojit.

1. Nulová cena každou službu degraduje
Cestující jedoucí zdarma přestává být klientem a stává se příjemcem dávek. Železnice se přitom po léta snaží vymanit ze škatulky „socky“ a zařadit se mezi služby, které pro řadu výhod využívají i lépe situovaní lidé. Nával neplatících pracně budovanou pověst rozboří. S nulovou cenou zároveň mizí povědomí o hodnotě služby.

2. Vlaky nejsou nafukovací
Řada spojů jezdí už dnes přeplněná a není kde brát posily. Železnice přitom zajišťuje potřebný komfort i díky tomu, že vozí trochu toho vzduchu a nejsou obsazena všechna místa do posledního. Nejsme v Indii. Na nedostatečnou kapacitu vlaků narazili i Slováci. Ve vlacích může nával vyvolávat napětí. Ve hře je i psychologický efekt: zdaleka ne každý senior bude chtít jezdit zdarma, automaticky ale bude vždy okolím považován za neplatícího, což mu může být nepříjemné.

3. Koleje nejsou nafukovací
I kdyby se našly vlaky a oprášily staré „koženky“, místo na některých tratích už se bude hledat jen těžko. Přetížená je příměstská doprava kolem Prahy (například do Benešova) a Brna i dálková doprava na koridorech (hlavně tom prvním). Dost prostoru je na regionálních tratích, kam ale nepřiláká cestující jízda zdarma. Pokud celá Evropská unie mluví o snaze přetáhnout nákladní dopravu ze silnice na koleje, další osobní vlaky by blokovaly cestu ještě více nákladním vlakům.

4. Železnice prožívá renesanci i bez populismu
Zájem o železnici prožívá boom i bez umělých pobídek. Na železnici už více než pět let každoročně přibývá cestujících, není proto potřeba nahánět lidi do vlaků zdarma. Stát by se měl pouze postarat, aby vlaky jezdily řádně, včas, v potřebné frekvenci a komfortu. Co by měla naopak veřejná správa řešit, je skutečnost, že stále prázdnější jezdí dotované linkové autobusy.

5. Železnice zdarma je diskriminační
Zavedení jízdného zdarma pro studenty a seniory nad 65 let vypadá sice jako plošné, pro všechny ale rozhodně nebude. Zvýhodní pouze část obyvatel, která bydlí v blízkosti železnice a využití vlakových spojů je pro ni výhodné. Ostatní budou dál platit za autobus. Je to nespravedlivé.

6. Plýtvání penězi
Už dnes platí erár dopravcům přes 230 milionů korun (2016) jako kompenzaci za státem nařízené slevy pro děti, studenty a invalidy. Z toho kompenzace pro železniční dopravce už překročila sto milionů a stále se zvyšuje. Ministerstvo přitom není schopno říci, kolik by za jízdné zdarma zaplatilo. Čtyřikrát tolik? V roce 2011 stát z nařízených slev vyjmul penzisty, přesto jim České dráhy nabízejí slevu. Není důvod měnit něco, co funguje i bez zásahu státu.

7. Zmatečnost
Kolem jízdného zdarma je více otázek než odpovědí. Bude platit i v komerčních vlacích, bude platit v dotovaných vlacích vzešlých ze soutěže, bude platit u soukromých dopravců, bude platit v lokálkách, které objednávají kraje? Budou kompenzace v regionální dopravě platit kraje nebo jim někdo přispěje? A co mezinárodní vlaky? A proč by nemělo být jízdné zdarma v autobusech?

V anketě deníku Zdopravy.cz hlasovalo během pondělí více než 500 čtenářů, 82 procent z nich se vyslovilo proti vládnímu nápadu.

Jan Sůra, Jan Šindelář

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Dominik
Host
Dominik

Mě fascinuje ten kontrast, že na platy řidičů autobusů peníze nejsou, ale na bezplatnou přepravu se najednou prostředky najdou. Přitom jde o faktickou likvidaci veřejné dopravy jako fungujícího systému – platící cestující budou odcházet, čímž budou IDS postrádat smysl a jakákoli kvalita také – jedinou motivací jet vlakem bude cena a dopravce a objednatele budou zajímat jen nízké náklady, tudíž koženka je pro takovouto vozbu bohužel ideální. Jako nevýhodu vidím i to, že bude tlak obyvatel na zachování provozu na lokálkách typu Dolní Lipka – Hanušovice a okolí Chornice. Provoz motoráku 810 bude několikanásobně dražší než autobusu (třeba Setra), který… Číst vice »

Alex, Havířov
Host
Alex, Havířov

Jezdím poměrně dost po Slovensku, tak to jsou mé zkušenosti. Chtělo by to nějaký rozumný kompromis, který by měl být stejný stejný v ČR i SR. – u důchodců to omezit jen na osobní vlaky – důchodce nespěchá, tak mu to může být jedno A to třeba od 60 do 70 let např. za 25 nebo 50 procent jízdného a nad 70 pak zdarma. A u studentů zase jen na trasu z domu do školy, na to by mohl sloužit stávající žákovský průkaz. A rozhodně ne přes prázdniny, jen přes školní rok, čili jen na dojíždění do školy, ne na… Číst vice »

VJ
Host
VJ

Naprosto s body souhlasím. Zejména s bodem degradace služby pro platící zákazníky, kteří nesou zároveň nejtěžší daňové zatížení obou skupin, na které je jízdné „zdarma“ cíleno. Stejně jako je špatné wifi (připojení internetu zdarma), tak je špatné poskytování služby zdarma, která se konečně otevírá trhu. Jedná se jen o čirý špatný populismus.

Vít Jůza
Host
Vít Jůza

K odůvodnění, že se jedná o špatný návrh, by stačil jeden důvod. Nepravdivým důvodem je bod 4 …. nazývat renesancí železnice stav, kdy stále na řadě tratí není osobní doprava a na většině ve více či méně nedostatečném rozsahu a kvalitě jen s ohledem na to, že někde je to také o trošku lepší, je nejen nadnesené, ale není to důvod, že by nebylo třeba pobídek. Neobstojí důvod 3.: nikde v republice naprosto zdaleka nejezdí maximálně kapacitní soupravy; nanejvýš by snad bylo třeba někde deoptimalizovat s příliš zkrácenými a zrušenými nádražími a nástupišti. S konstatováním v „důvodu“ 2. lze souhlasit,… Číst vice »

Chachar Budvar
Host
Chachar Budvar

Jedna z mála skutečně dobrých věcí, které privatizační Slovák navrhl. Chápu, že to nezapadá do „tržních“ schematů hltounů různých klauzovských pouček, či různých hledačů snadných manažerských funkcí typu „zrušme třetinu železnic a ušetříme – JÁ vám nejlépe poradím jak“, případně ochotných ohýbačů se pro spadlé tužky na MD. Doufám, že to nakonec prosadí, bez ohledu na vřeštění těchto zneuznaných a narušených elementů.

Martin
Host
Martin

Co je na tom prosím dobrého? Četl jste tu polemiku vůbec?

Jiřík
Host
Jiřík

Máte 100% pravdu.“Tržní“ argumenty těchto modrých svazáků se objevují stále,ale pozbývají na věrohodnosti…

Chachar Budvar
Host
Chachar Budvar

Četl. A právě že vidím jistou souvislost mezi „silnicemi zdarma“ (pro některé uživatele) a nulovým jízdným na železnici (rovněž pro některé uživatele) tak jsem všemi deseti pro.

Daniel
Host
Daniel

Naprosto souhlasím s článkem, koncept čehokoliv „zdarma“ je nesmysl. Koupit, udržovat a pravidelně vypravovat vlak aby dojel včas a bezpečně do cíle stojí peníze, pokud ty peníze nezaplatí cestující, zaplatí je stát, jehož zdrojem příjmů jsou daně od občanů, tedy od nás, potenciálních cestujících. Až na to, že takto by si pomyslný lístek na vlak kupoval každý i když vlakem nikam nejezdí.

Luděk Král
Host
Luděk Král

Vážení pánové,

na základě jaké analýzy jste napsali takovou kravinu?
Prosím pošlete mi nějaké odkazy na někoho, kdo s Vámi na tom spolupracoval?

Předem děkuji.

Ing. Luděk Král
absolvent Vysoká škola dopravní Žilina v roce 1972

P.S.
Obhájena diplomová práce na téma “ Koncepce rychlých osobních vlaků pro rychlost 160 Km/hod pro trať Žilina – Ostrava -Praha“, se známkou „výborný“.

U železnice jsem skončil v roce 1974 a šel jsem se živit jako progamátor, neboť mým nadřízeným byl vyučený holič !

Anjel777
Host
Anjel777

Podobné analýzy na rozne aktuálne témy sa objavujú aj na webe idnes.cz 🙂

Na železnici ste podľa toho,čo ste uviedli pracoval necelé 2 roky ,takže do zákulisia železnice nevidíte,nepoznáte aktuálne problémy

k 3 dovodu: Preťažená je prímestská doprava hlavne z Prahy do Kolína / pribudli ďalšie vlaky Regiojet do Viedne,potom tu ešte premávajú vlaky LE i Arrivy / a do Berouna

Martin
Host
Martin

K bodu 6, tohle je uz z dilny CSSD, ten navrh byl jen oprasen a pocital s naklady ze statniho rozpoctu ve vysi 1.5-3.0 mld.

Jarmil
Host
Jarmil

Naprosto s tímto sedmerem souhlasím a doufám, že tento úchylný nápad přitažený z východu neprojde

František Vaněk
Host
František Vaněk

Místo investování peněz do proplácení jízdného by se populisté z hnutí ANO měli zamyslet nad tím po čem ty důchodci a studenti budou jezdit. Jestli se naplní vize SŽDC a nastanou na mnoha tratích pomalé jízdy, tak pojede mnoho obyvatelstva „zdarma“, ale 20 km/h a možná nepojede vůbec. Protože kraj logicky neobjedná vlakovou dopravu na trati, kde se 20 km pojede hodinu a objedná levnější a rychlejší autobus, ale ten už nepojede za jízdné „zdarma“. Takže pan Babiš a spol, než vypustí něco z úst by se napřed měl zamyslet jestli by ty peníze nebyly lépe investované do železniční infrastruktury.

petr.r
Host
petr.r

Třeba u nás cesta do krajskýho města vyjde levněji a rychleji vlakem. Není všechno jak píšete věcí Prahy a okolí.?

petr.r
Host
petr.r

kolabuje mhd, že důchodci jezdí zdarma? a to je v nějakých městech pro všechny mhd zdarma.
K bodu 5-není diskriminační, že obec platí provozovateli autobusů za toho, který autobusem nejezdí?
Důchodci zdarma a studenti jen do střední školy a jak jsem to už psal, kdo je neplatič, má dluhy, černou jízdu, nedej bože bydliště na radnici atd. by na tu jízdu neměl nárok.

šotouš
Host
šotouš

dotaz: v neskonale bohatších zemích Evropy, Rakousku, Německu, Švýcarsku, mají také studenti vlaky zdarma? A důchodci?

Tohle je čirej populismus a musím říct, že těm hlasům, které říkali , že Ťok je mimoň, začínám rozumět.
Nic pozitivního nedokázal, jen vymýšlí 3,14čoviny

Už se fakt těším, jak pojedu narvaným railjetem , kolem studenti se řvoucíma slouchátkama a smradlavejma důchodcema .

tuto klientelu s díky přnechám lowcostovi Jančurovi

vagonář
Host
vagonář

možná taky jednou budeš smradlavej důchodce, každopádně už teď jsi osel 🙂

Marek
Host
Marek

Jízdné nemusí být zdarma, ale kdyby sleva pro studenty platila na všech tratích (nejenom škola-bydliště) tak jako je to i v některých jiných zemích, bylo by to super. Rozhodně by to ani nezhroutilo systém.
Jinak v kombinací InKarta+Oranžová studentská karta mi přijde sleva 55% dostatečná.

Vojta
Host
Vojta

Vlastne ano. Osobne studuji v Holandsku a studenti vysokých, a od lonskeho roku i strednich, skol maji verejnou dopravu v cele zemi od pondeli do patku zadarmo. Nejenom vlaky, ale i mhd a autobusy. A v sobotu a nedeli 40% slevu.
V Belgii maji lidé mladsi 26 let levnejsi listek, tusim jednosmerny je za maximalne 8 euro.
A svete div se, funguje to. Chtelo by to mene zavisti 😋

noerf
Host
noerf

šotouš: když nastoupil pan Ťok za minulé vlády do pozice ministra dopravy, tak ho na portálu idnes.cz vynášeli do nebes, jako bojuje s korupcí a je schopný. Na portálu motejlek.com (dnes motejlekskocdopole.com) bylo napsáno, že ho z KKCG vyhodili pro neschopnost a ve Skance část problémů svedl na předchůdce a po konci se objevili nějaké problémy ve firmě. Takže si vyberte. Obecně ŘSD jede podle nějaké dlouhodobé koncepce nějak, SŽDC žadnou nemá a to se za pana Ťoka nezměnilo. ČD je to jako byli dříve ČSA, když neměli moc konkurenci, tak fungovali, když začala fungovat konkurence a přišla krize, tak… Číst vice »

DJ
Host
DJ

@Vojta: Nic proti, ale když už, mělo by to být plošné (tedy včetně autobusů) a promyšlené.

T
Host
T

S jízdným zdarma pro důchodce nesouhlasím, přesto si myslím, že autoři článku by neměli vnucovat čtenářovi tak intenzivně svoje názory. Pokud by byli jen trochu objektivní a zamysleli se, určitě by našli alespoň jeden důvod, proč jízdné zdarma nebo skoro zdarma ano.

Jan Šindelář
Admin

Dobrý den, v rámci objektivity jsme nabídli prostor pro komentář ministerstvu dopravy. Máme ho od pana ministra slíbený, přineseme ho co nejdříve. Jan Šindelář

noerf
Host
noerf

Jak Šindelář: Tak na to vyjádření jsem zvědav.-)
Děkuji a gratuluji k povedenemu projektu.
T: Každý novinář má nějaký názor. A dokonce novináře s názorem mám radši než bezpaterni novináře. A ukolem tohoto článku bylo připravit argumenty proti jizdnemu zdarma.

Hubert
Host
Hubert

To je správný krok, konečně někdo začne konat. Doteď se o přesunu přeprav ze silnice na železnici jenom kecalo. A může to zachránit některé lokálky,kde se malý počet cestujících zvýší, volněji bude na silnicích, důchodci si budou moci jet nakoupit do města levněji…

Jančurobujci
Host
Jančurobujci

Na malé počty cestujících lze zavést např, vozidlo pro 20 sedích cestujících + kočár.

Filip Chocholatý
Host
Filip Chocholatý

Stát má investovat do nových vysokorychlostních tratí a obece do infrastruktury. Pokud bude vynikající infrastruktura, o vše ostatní se už trh postará. 😉

Tomas
Host
Tomas

Boze to jsou kraviny.

Aslanex
Host

Autem po silnici jezdí převážně dospělí. Zavedení jízdného zdarma pro studenty a seniory tento problém neřeší, naopak vyžene běžné dospělé cestující z vlaků do aut.

K.S.
Host
K.S.

Hlavně je třeba na dráhu dostat náklad, zejména tranzitní, tomu toto rozhodně nepomůže, spíš naopak, to že někde kolem Horní Dolní jezdí lidé autem, to nijak extra nevadí. To by, jak píší jiní, bylo lepší zvýšit rychlost a kvalitu tratí tak aby dráha sama začala táhnout cestující. To nepochopili myslím v 50-60 v USA kdy došlo díky autům a letectví k rapidnímu úbytku osobní dopravy na železnici, společnostem se nevyplatil upgrade tratí, natož elektrizace, nebo spíš se o to ani nezajímaly, takže zbyly jenom pomalé nákladní vlaky. Z jistého pohledu se dá snad i říct že dráhy jsou tam v… Číst vice »

Petr
Host
Petr

Je to stejně diskriminační nesmysl, jako zákon zakazující prodej v některých obchodech o některých svátcích. Odboráři – socani a další se zaklínají „rodinou“ a „chudinkami prodavačkami“ ale tak nějak jenom tam, kde je to nejvíc vidět – ve velkých obchodech. Tady je to samé, jen někde (ve vlaku) a jen pro někoho. Prostě populistická hloupost a to by člověk řekl, že když se stát řídí jako firma, že tam pro laciný populismus moc místa není ;-))))

ApolloXI.
Host
ApolloXI.

V Rakousku je diskriminace? Tak to je mi jich líto. Problém je jinde, že světit v Česku neděli nebo svátek se nenosí – taky důsledek 40 let socialismu.

Marek Turnovec
Host
Marek Turnovec

Tak jestli si někdo chce neděli nějak světit, tak ať si poslouží, nikdo mu v tom nebrání. Ale nemyslím si, že je správné do toho svěcení lidi nějak nutit. To nové ovečky do kostelů fakt nenažene, ač si to možná v KDU-ČSL, která to také dost vehementně prosazovala, mysleli.

Pavels
Host
Pavels

V Nemecku take tak.

kik
Host
kik

1. MD neví kolik to bude stát. Ale ví se je, z čeho se to bude platit, i když to nikde nezaznělo. Zaplatíme to my všichni, kteří platíme daně.
2. Ano, keleje nejsou nafukovací a nástupiště se nedají prodlužovat. Takže i když se třeba přidá pár vagónů nebo spolji dohromady 2 ešusy, narazí se ve spoustě míst na omezení v délce nástupiště.
3. Může se zhoršit chování lidí ve vlacích, protože to pro ně bude „zadarmo“.
A mohl bych ve výčtu pokračovat…..

Hynek
Host
Hynek

Je víc možností, jak zabránit zneužívání. Podle mě by se jednalo spíš jízdné za paušál (junior/senior pas), podobně jako v MHD, kde mimochodem důchodci nad 70 let mají jízdné také zdarma a není vidět nějaké zneužívání. Nebude třeba kvůli důchodcům přidávat další vlaky. Přidat sem, tam jeden vagon cenu nějak významně nezvedne. Naopak současný stav čtyřvagonových rychlíků je neefektivní. Z veřejné dopravy vyhnalo od 90. let spoustu lidí zdražení jízdného, cestování veřejnou dopravou se ekonomicky nevyplatí už od dvou osob, pokud nelze využít nějakou akční slevu, takže ačkoli mám do důchodu daleko, jako podporu veřejné dopravy záměr docela chápu a… Číst vice »

Vojta
Host
Vojta

1) je jasný případ ze Slovenska, že to výrazně zvýší využití vlaků, zvláště nízkopříjmovými skupinami. Ono je i pro ně trochu rozdíl v pohodlí, jestli v zimě šetřit za topení doma a jezdit hodinovou otočku tramvají, nebo čtyřhodinovou vlakem. Navíc i teď v MHD jízdné zdarma (nebo za roční paušál) vede k tomu, že je jízd více, než by bylo, kdyby tyto roční paušály nebyly. Prostě by se nevyplatilo jet do jiného obchodu koupit máslo o 15 Kč levnější, když by lístek na MHD stál 30. 2) zajímalo by mě, jak docílíte toho, že se vám ve dvou lidech vyplatí… Číst vice »

babilon
Host
babilon

Kde jste vzal, že přidat vagon skoro nic nestojí? Vagony rostou na stromech, že je stačí utrhnout a přidat?

Romanero
Host
Romanero

Hynek: Aha, takže pokud se v rychlíku nenaplní alespoň 5 vagónů, tak nemá smysl?

Petr
Host
Petr

Vy jste v MHD nezažil nákupní turistiku? Ideálně ráno, když jedou děcka do škol a lidi do práce, „musí“ nutně důchodci vyrazit do Kauflandu pro rohlíky a vajíčka, pak to střihnou pro euro šunku do Alberta, po cestě pak pro jogurty do Lidlu a ti vitálnější to vezmou až na kraj města do Globusu. Platit za MHD, tak jich jezdí půlka.

Petr
Host
Petr

Vojta: co se týká toho auto pro dva, tak možná se to nevyplatí úplně striktně když započítám úplně vše, ale pak nastává ta otázka, že třeba do ceny vlaku nebo autobusu musím připočíst ještě MHD (a to třeba pro dva je hned 4×20 Kč v Brně minimálně za pár zastávek) a hlavně čas. Ve většině případů je auto prostě rychlejší, už proto, že jede „ode dveří ke dveřím“. A když už ho mám a stejně platím fixní náklady… proč platit za vlak/bus. Navíc tam, kde není konkurence nebo rozumný IDS, jsou fakt ceny dopravy dost vysoké pro více cestujících. Plus… Číst vice »

Tomas
Host
Tomas

Vážený pane, cílem není podpora veřejné dopravy, ale uplatit slaboduché voliče, když koblihy by po čapím hnízdu už nemusely stačit. A článek zapomněl ještě na jednu věc – v rámci zákazu diskriminace by to cestování zdarma platilo i pro všechny zahraniční důchodce. Takže na českém území to budou mít zadara i důchodci z Drážďan, Vídně nebo Žiliny, když se pojedou podívat do Prahy. A to se vyplatí.

Petr
Host
Petr

„zvolím“ mělo být. Jinak samozřejmě, když jedu Brno – Praha, jedu sám, auto téměř nikdy neberu. To vítězí vlak a klidně si zaplatím jedničku nebo Relax/byznys. Ale když jedu někam mimo koridor, tak je volba jasná 😉

K.S.
Host
K.S.

Tak si kupte IN 50 a hned se to vyplatí, i s tou IN 25, sice se to na benzín jakoby nevyplatí, ale musíte k tomu připočíst povinné ručení, olej, údržbu, servis a nemalou sumu na umoření nákladů spojených s nákupem auta a rozhodně to není tak že by s ním někdo najezdil dost kilometrů aby se mu cena dostala zanedbatelných položek, to byste musel sehnat auto za 100k a najezdit s ním 100 tisíc kilometrů aby se ke každému kilometru připočetla jen 1Kč. A i kdyby se to podařilo, tak s dvěma lidmi budete +- nastejno, pořiďte si slevovou… Číst vice »

ApolloXI.
Host
ApolloXI.

Petr: taky budete jednou důchodce. Ale zřejmě bohatý, jak vidno z těch Vašich nenávistných vejšplechtů.

Honza
Host
Honza

Petr: v čem je špatně, že někdo jde jedno ráno nakoupit do 2 od sebe kousek vzdálených obchodů? Jel jste někdy v 10 MHD? Přeplněná? A opravdu mluvíte o „nadužívání MHD“? Paralela s vlaky úplně nefunguje – kolem bydliště prostě lítat musíte a bez předplacenek by všichni jezdili autem. U vlaků je to podstatně horší, byť v ČR by to asi vypadalo o něco lépe než na Slovensku vlivem jiného rozložení (a složení…) obyvatelstva.

Starý Vlk
Host
Starý Vlk

Souhlasím. Podívejme se na dnešní In senior: jízda bez zakoupené jízdenky pro jednotlivou jízdu ve vlacích Os a Sp, sleva 50% při zakoupení jízdenky pro jednotlivou jízdu a sleva 15% na traťové jízdenky. Cena aplikace 1490 Kč/rok alternativně 3990 Kč/3 roky. Pokud by došlo k posunutí věku, který je podmínkou pro získání aplikace na 65+ a rozšířila se platnost i na ostatní kategorie vlaků, tak je to přesně to, co chce p. ministr Ťok. Jestli by tohle někomu vadilo nevím, spíše ne.

Křišťálová lupa

Zdopravy křišťálová lupa

PartneřiCSCARGO
RSD
czechtoll