Respirátory ve veřejné dopravě od 25. února. Dopravci nemají pravomoci na vymáhání nových pravidel

Infografika ČD k povinnosti nosit roušky. Foto: ČDInfografika ČD k povinnosti nosit roušky. Foto: ČD

Dopravci měli několik dní na přípravu. Podle některých není v jejich silách kontrolovat cestující, zda nařízení dodržují.

180 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
idk123

Jak zlikvidovat veřejnou dopravu snadno a rychle…

Michal

Není jedno, jestli budou povinné roušky, nebo respirátory? Z mých čtyř posledních cest vlakem přede mnou třikrát seděl chlap s pivem nebo energeťákem v ruce a vesele klábosil třímajíc roušku v ruce druhé.

švestka

Není z respirátoru kápne víc na ta správná konta.

rtep

Raději bych v obou rukou držel pivo, ta rouška by mi překážela 🙂

libor

lidé, neberte už ty papaláše vážně, jim nejde o zdraví lidí, jim jde o prachy, levně nakoupit, draho prodat!

navratp

KOronavirus dlabe na papaláše. Respirátor noste i bez papalášů. Sousedům se to osvědčilo.

švestka

A Prymulovi na fotbale taky!

Vojta

Jako mě je celkem jedno, co si na tu čuňu dám, ale chcu, abych to mohl sundat a vyprat, ne aby se to po použití vyhazovalo. Takovýho zbytečnyho odpadu… 🙁

Zabakovec

Přesně, všade se válej roušky atd.. Peklo co se týče odpadu 🙁

Petr

Prodávají se i pratelné nanorespirátory

rtep

Také nanoroušky, které splňují požadavky pro FFP2 a lze je prát a užívat dlouhodobě.

navratp

ˇUkolem respirátoru je těsnit. Ani nanorouška netěsní.

rtep

Respirátor málo Blatného ministra netěsní o nic víc, než toaletní papír. Dobře nošená kvalitní nanorouška samozřejmě těsní výborně. A leckdy je i vyšší ochranou, než mnohé prodávané respirátory.

Jan Sova

prý na to funguje koupit si jeden na každý den a pak to vyměňovat (po týdnu na tom samém už virus nepřežije). Nebo v troubě sušit/vyvařovat na 75st.

Giorgio Cadorini

Podle čeho píšete, že lze cestovat s nanorouškou? Včera na tiskovce o ní nemluvili ani není vysloveně zmíněna v nařízení. Při kontrole můžu ukázat snímek faktury a webovou stránku, kde je popsána, včetně ochrany 98 %,, tedy víc než požadované minimum 95 %. Lze ji používat opakovaně = méně odpadu. Mám pocit, ale, že není teď uznána.

rsp

V nařízení se píše:
„…zakazuje pohyb a pobyt bez ochranných prostředků
dýchacích cest (nos, ústa), kterým je respirátor nebo obdobný prostředek (vždy bez
výdechového ventilu) naplňující minimálně všechny technické podmínky a požadavky
(pro výrobek), včetně filtrační účinnosti alespoň 95 % dle příslušných norem…“
Problém samozřejmě je, že laik neví, co vše pod tato slova spadá.

Jussi

Právě to taky řeším – doteď jsem cestoval s nákrčníkem a rád bych si koupil nano nákrčník, kde výrobce garantuje účinnost ffp2. Je ale otázka, jestli jsou nákrčníky vůbec povoleny, z toho nařízení to není jasné.

Jussi

Dík za mínusy 🙂 Ale asi jsem to blbě formuloval – mým cílem bylo zjistit, jak to je s těmi šátky ffp2 – tj. jestli mi bude stačit k jízdě vlakem nebo ne. Víte o tom něco páni mínusáři?

Petr

Tak v tom nařízení je to myslím jasné, pokud má ten nákrčník certifikovanou filtrační účinnost 95% tak je možno jej použít.

libor

a jak se prokazuje certifikovaná účinnost?? hm…

Jussi

No dávaj k tomu kartu s certifikací, takže to problém není. viz https://www.nanolab.cz/antivirove-satky

Honza

ale v tom „certifikatu“ pisou, ze test byl proveden na casti satku, kde je filtr…ale ze celkova filtracni ucinnost bude nizsi, protoze vzduch proudi i pres casti bez filtracni vlozky…

Jussi

Tak zatím jsem koupil balení jednorázových respirátorů a ty sedí rozhodně hůř než ten šátek, který jsem používal doteď – vrchem kolem nosu táhne jak sviňa. Kamarádka má brejle a téměř okamžitě si je s tím zadejchala, takže o 96% se také nedá hovořit…

Dominik

Pěkně děkuji za radu, mám nanoroušku už pár měsíců, a opravdu sebou netahám nějakou kartu s certifikací, ani nevím, kde ji mám. Holt bude muset stačit moje slovo.

Jussi

Dík, o účinnosti nepochybuji, ale tahle část „naplňující minimálně všechny technické podmínky a požadavky
(pro výrobek)“ je problematická. Přeci jenom ten šátek je opakovatelně použitelný, zatímco respirátory a další vysloveně jmenované výrobky ne. A nechce se mi kupovat šátek za 800, když by to neodpovídalo nařízením. Psal jsem i výrobci, tak uvidíme 🙂

Giorgio Cadorini

Našel jsem slovo nano-rouška na této stránce Ministerstva zdravotnictví. Dole je zvýrazněno ministrovo prohlášení. Ale není z jeho řeči v tiskovce nahoře ve videu: https://www.mzcr.cz/tiskove-centrum-mz/od-ctvrtka-budou-v-obchodech-provozovnach-sluzeb-ambulantnich-zdravotnickych-zarizenich-nebo-verejne-doprave-povinne-respiratory-ffp2/. Asi si stránku stáhnu do mobilu, pro případ kontroly. Spolu s dalšími doklady, které jsem zmínil na začátku vlákna. Mám klid, že podstatu věci splním až předčím, šetřím přírodou a nemusím ztrácet čas a peníze při shánění balíčků respirátorů. Mně nano-rouška na opakované použití po sterizace ve vodě při 75 % stála 4 stovky a mám dlouhou výdrž.

Jussi

Jo, o nanorouškách se hovoří, celkem jasně. tam budeš v pohodě i bez mobilu. Já s šátkem ale mám asi peška… Výrobce zatím nezareagoval.

rtep

On laik samozřejmě neví nic bližšího. Vzhledem k tomu, že ti, co nařízení vydali, jsou také jen naprostí laici, tak je to myslím jedno.
Podstatné bude, co usoudí patrolující četník a zda pak vyhrajete soud.

Diesel

Na 3 neděle zavřít VHD (a nejen tu ) a je z velké části po problému s Covidem.

Jan Sova

Neznám nikoho z nakažených (pár jich znám), kteří by to chytli v MHD/VHD. Všecko špitály, rodina, zaměstnání.

súdružka Kolesárová

A jak se zjistí, že to dotyčný chytí od nemocného kolegy v práci a ne cestou do práce VHD? To se můžeme jenom domnívat…

Surio Mario

Kdyby byla patrná korelace mezi nově nakaženými a cestováním VHD, tak už by se Dušek a pan Motýle dávno pochlubili, jak odhalili viníka šíření nákazy. Ale nic takového jsem ani od jednoho neslyšel, zřejmě jsou nakažení i ti, co jezdí autem.

Gwann

ano, přesně tak, nevíte že tam byl v té daně saline nakazeny. u spousty lidí se netuší, kde k tomu přišli. a i domněnka v práci…ono to mohlo být naopak…

Zdeněk

Tak já znám hned několik lidí, kteří byli PROKAZATELNĚ nakaženi v MHD/vlaku. To že vy nikoho neznáte neznamená, že takoví neexistují a není šance se nakazit v MHD…

Jaaa

Znám 3 nezávislé lidi, kteří to jinde než v obchodě nebo VHD chytnout nemohli. A vzhledem k tomu, že v obchodech se bez roušky pohybuje minimum lidí, na rozdíl od VHD…

Dominik

Zavřít VHD? A do práce se budu dostávat jak? Nemám auto ani papíry, a práci nemohu vykonávat z domova. A nejen práce, ale cesta k lékaři, nákup, apod…?
Jako vážně? V Izraeli byl už totální lockdown už 3x, a pomohlo to? Ne, čísla sice samozřejmě klesla, ale za chvíli zas byla na nahoře.

Jaaa

Mezi tím to docela šlapalo. Je potřeba, aby křivka nákladů vzhledem k hospitalizovaným a mrtvým byla co nejmenší. Tahle protrahovaná agónie to ale není.

Honza

Je to směšné, vláda zpřísňuje, ale nemá to jak vymáhat…. Policistů je asi 42.000, z toho na ulici v uniformě něco přes polovinu. Taky dělají na směny, někdo 24h,jiní 12h. Strážníků všech obecních (městských) policií je asi 22.000, poměr uniformovaných je trochu vyšší. Z toho vyplývá, že teď aktuálně v tuto chvíli je k dispozici pro vymáhání jakýchkoliv nařízení asi 17.500 uniformovaných můžu (a žen), který jsou chtě nechtě schopni vymáhat roušky, shluky, chlastání atd… ke své běžné činnosti. Ne všichni jsou naklonění k tom, aby někoho opravdu prudili. Takže pravděpodobnost, že zrovna vás někdo někde zastaví a udělí vám… Číst vice »

Gwann

haha. kdyby těch pár tisic policistů bylo v ulicích, ideálně v městech v kombinaci s městskou policií aby hlídek bylo víc, tak dostane pár desítek rouskofobu flastr a vyloučení z dopravy. ideálně se zápisem o přestupku na stanici, to vše hezky zachytit médií, a většina to začne dodržovat…

Anonymas

Ale nejlepší by bylo je poslat na deset let do lágru, co soustruhu?

Anonymas

Ale nejlepší by bylo je poslat na deset let do lágru, co soustruhu?

Gwann

aha, každý, kdo chce vymáhat pravidla, je hned soudruh… jezdíte v obci 100km/hod? a vztekáte se, když vás chytí a dostanete flastr nebo jdou papíry do čistírny? a až vám podobný debil, co jede 100km/hod nejlépe na červenou zabije děcko, tak pokrčíte rameny? nebo jaký je v tom rozdíl?

Anonymas

Srazit člověka a způsobit mu smrt je rélné, narozdíl od nakažení s nošením/nenošením hadru na hubě. Třeba se ti ten zápal pro ,,Spravedlnost“ brzo vyplatí, svoboda mizí, kolaboranti přicházení.

Jaaa

Aha, pan Anonymas si rozhodl, co je reálné a co není. 😀

Podle mne mám já takové reflexy a tak dobré auto, že v obci nikoho nesrazím ani při 100 km/h. Takže můžu stovkou prostě jezdit. Dokažte opak. 😛

Michal

Vláda hlavně nic vymáhat nechce. Všichni lidi jsou voliči. I ti bez roušek.

Gwann

to je ten problém. vymáhat pořádek po slušném čechovi, to je řev. dav spokojeně buci jen když na 3 roky zavřete houmlesaka za ukradený rohlík, ideálně pokud zároveň kupoval či ukradl krabičak…

Marek

Stevardi Leo Expresu samozřejmě nic nekontrolují, naopak lámou a přemlouvají cestujícího z Olomouce do Přerova na „kávičku“:) Vláda nezakázala prodej občerstvení ve vlaku, tudíž důvod, proč zrovna nemít roušku, či nyní respirátor, se vždycky najde. Ovšem respirátor pod frňákem vypadá mnohem bizarněji, než rouška. Ta byla v tomto ohledu pro mnohé chytrolíny pohodlnější:)

Šejdr

Myslíte respirátor v poloze „na Blatného“?

Pavloš

Ano, je to skutečně tak!!
Sedlařík v tomto lže jak tiskne.
Nekontrolují vůbec nic a ještě minulý týden žádné replikátory jejich posádka neměla. Naopak někteří roušku také pod nosem..

Drtikol

Kdo se bojí, že umře, ať nosí respirátor a ostatní nechte na pokoji,kurva už!!!

none

Ne na pokoji, doma v pokoji 😉

Jaaa

Většina národa má nechat na pokoji pár sobců? Tak to ani omylem.

švestka

Zatím je to tak, že se většina národa uskromňuje kvůli panikářské menšině, která místo toho, aby se chovala odpovědně a dřepěla doma na prdeli, tak leze všude možně, hlavně po slevových akcích.

medical_examiner

Ta panikářská menšina je ve vládě příliš velký zbabělec na to, aby státní hranice neprodyšně uzavřela hned 1.března 2020.
Kdyby tak učinili, mohl jste si zajít do hospody…

Zdenek

Přesně!!!

Jaaa

Lžete. Systematicky, opakovaně, vědomě. Jste morální chudák a za své opakované a systematické lži patříte za mříže.

Na slevové akce chodí naprostý zlomek z 2 500 000 rizikových osob a více než 5 000 000 jejich rodinných příslušníků.

Zdenek

Koronapanikarka trpící patrně uzkostnym syndromem…..

Gwann

a další kus do koronarezervace. proc každý lojza musí oproti všem relevantnim zdrojům a nejspíš 30tis mrtvých za rok navíc jen u nás tvrdit že nejlepší je nic nedělat…a tak ohrožovat ostatní…

Jaaa

Kolem mne na to umírají lidi, co by tu ještě 20 let vydrželi, debile. Syndrom paniky máš ty.

Gwann

zařiďte si Covid rezervaci, někde kde není špitál… a užijte si neřízené promorovani

Štěpán

Vy nechte napokoji ostatní a neohrožujte je nákazou, kterou klidně můžete mít a nemusíte o tom vůbec vědět. Každý má právo cestovat veřejnou dopravou bez toho, aby se nakazil. Kdo v MHD nenosí ani tu roušku a není k tomu pádný důvod (který si vlastně ani nedovesu představit), tak je neskutečně sebestředný a bezohledný ovád (řekl bych to jinak, ale raději takto, ať neporušuji pravidla diskuze).

David

Nejhorší je, že roušky hlavně v MHD nenosí hlavně ti tchoříci, se kterými nikdo nic nedělá – a tam by měla policie zasahovat a být naprosto nekompromisní.

Gwann

nikoliv nejhorší, ale také špatné…

Greta

Odpočívat v pokoji, poté co se doma sami utopí a nebudou naplňovat nemocnice. Ale to tihle kecalové ne. Nejdřív vykřikují jak chtějí žít bez omezení, ale jak začnou kašlat hned vytacejí 155.

rsp

To je však sobecké vyjádření: nakazit se může každý, i když se nebojí – to za prvé – a za druhé i člověk s bezpříznakovým průběhem může nakazit jiné a způsobit jim tak doživotní poškození zdraví nebo i smrt. Ony ty nemocnice jsou přeplněné asi jen tak z legrace, že.

Zbyněk

To není pravda, většina průvodčí respirátory nenosí, já bych v tom 14 hodin denně taky nevydržel, narazil jsem na jednoho, ten má akorát rukavice. Hlavně, že spoluobčané cestují způsobem, že si sednou dozadu, před průvodčím si dají na pusu vyloženě špinavou roušku a když průvodčí odejde tak si je sundají a když skrze oddíl když putují po vagonu na toaletu sem tam, samotný v druhém na ně jen špatně pohlednete už jeden vtrhne do oddílu, vy neragujete a spoluobčansku začne dorážet, náhle se nahrne zbytek rodinky, kdy jeden z nich v kapse hledá, dle siluety to vypadá na nůž. Tak… Číst vice »

Plzeňský kraj

Mně se líto průvodcích, securiťáků, policajtů ( je jich ještě víc) ty to musí dodržovat chtě nechtě a najdou se ti, kteří jim to ještě argumenty stěžují.

Jerry

Kokotov v přímém přenosu .. asi si prodloužím marodku a budu to jistit z dálky .. 2021 Andrej dokonale zkurvil republiku

Jaaa

Tohle si udělal národ sám. Nejdřív si zvolil neschopného egomaniaka a když přišla přirodní pohroma, tak se začal chovat jak trucovité děcko.

Gwann

bohužel přesně a výstižné. ale ten tydyt neodejde a kdo ví zda ho půjde přeložit…

Pražák

Přesně, navíc množina voličů egomaniaka a množina těch trucovitych děcek (stylem kašlu na všechno, nic dodržovat nebudu a po šichtě chci do hospody) se silně prolíná.

Kernteriér

To datum má stigma už přes půl století, a tímto stupidním rozhodnutím se oblíbeným rozhodně nestane.

švestka

Zrovna jednomu slovenskému komunistovi a agentovi STB s celu jeho partičkou se asi docela zamlouvá.

Jakub K

Seru jim na nějaké FFP2 mám normální a to musí stačit!

švestka

Ale no tak, pak nebudou fanoušci Slavie na zaplacení lístků! A to byste jim přál?

švestka

…pak nebudou mít fanoušci Slavie…

Gwann

a co ta rouska že záclony? ta by nestačila?

já tomu nerozumím, tak doufám a věřím že mají třídy nějaký smysl. tak se tím budu řídit… proč lidi zcela v klidu zobou paralen a aspirin ale nevěří respiratorum nebo vakcinam? to jsou tak mimo nebo žerou tok dezinformaci?

Jaaa

Lidi prostě nerozumí. Neznají ty věci. Neumí si najít důvěryhodné zdroje a rozlišit je od těch nedůvěryhodných. Bolševik je to ve škole nenaučil a ve starším věku už to nedoženou.

Jenda

Komu jde jen o to splnit opatření, tomu doporučuju ty dvě chirurgické roušky. Zní to strašně, ale rozdíl v dýchání jsem oproti jedné roušce skoro nepoznal. Navíc jak je ta vrstva silnější, tak si můžete vytvarovat po stranách „díry“ (pokud se korony nebojíte, nebo už jste ji měli jako já). A z Číny se toho dá objednat za pár dolarů třeba 500, s čímž už se snad vyžije až do konce.

Plzeňský kraj

V respirátoru se dýchá dobře nebo respilon, látková byla nejlepší a z mého je ta jednorázová nejhorší, ale každého věc, co mu je pohodlné

Šejdr

V respirátoru se dýchá dobře, pokud ovšem jde o kvalitní výrobek, třeba od 3M. Pokud si člověk koupí šmejd za pár korun vyrobený z kdoví čeho, tak už se to snadné dýchání zaručit nedá. Aspoň taková je moje zkušenost z mnoha let minulých, kdy jsem respirátor nosil jen při broušení nebo při vstupu na starou půdu, kde se dlouhá léta skladoval eternit.

Jaaa

Je to tak. V kvalitním respirátoru i těch 12 hodin vydržíte.

Michal

Vy by jste to objednával z Číny ? To je jak v tom vtipz kdy kapitalista bolševikovi prodá i provaz na vlasti oprátku.

Samo

Pritom by úplne stačilo jedného dňa prepnúť z režimu „nech ma chránia ostatní“ do režimu „chránim sa sám ako chcem“. Bolo by po všetkých konfliktoch a zároveň by sa zvýšila ochrana tých čo majú obavy z covidu – dnes sa musia spoliehať na to že ostatní používajú ochranné pomôcky správne a pravidelne ich menia. Čo sa samozrejme nedeje, väčšina bude jeden respirátor nosiť aj týždeň, vláčiť po vreckách a neustále ho ošahávať špinavými rukami. Keby sa namiesto buzerácie zaviedlo dobrovoľné nosenie respirátorov s ventilom, každý by mal šancu získať kontrolu nad svojou vlastnou ochranou. Najprv sa argumentovalo že to nejde,… Číst vice »

Jaaa

Ti, co se chtějí a mohou macimálně chránit, už tak dávno činí.

Zásadní problém je, že to prostě nestačí.

Samo

Tak ak ide vláde o chránenie ľudí ktorí chránení byť nechcú, tak je jasné kde je problém a prečo to nefunguje 🙂

Jaaa

Nikoli pane. O co jde vládě je dost vedlejší.

Vy prostě systematicky odmítáte vzít na vědomí, že ta nemoc se přenáší z nechráněných na chráněné i přes jejich osobní ochranu, protože těch rizikových je 1/4 obyvatel a jejich rodiny tvoří většinu obyvatel. A opravdu tu není dostatek FFP3 respirátorů a očních štítů, aby se „každý mohl chránit sám“.

Prostě jen další sobeckej Slovák.

Samo

FFP2 s ventilom ti zabezpečí podstatne lepšiu ochranu ako spoliehať sa na to že všetci okolo teba majú správne používanú FFP2 bez ventilu. Ak nosíš respirátor ktorý chráni teba, máš kontrolu nad tým ako ho používaš, či si ho pravidelne meníš, neošahávaš a správne skladuješ. Naopak, pri súčasnom systéme kedy ťa akože majú chrániť ostatní celá táto kontrola prechádza na nich – a samozrejme väčšina na to kašle, nosí to vo vrecku, nasadzuje špinavými rukami, neustále sa dotýka tváre a tak podobne. Nehovoriac o tom že tí čo to nosia z donútenia si ten respirátor naozaj nebudú meniť po 4… Číst vice »

Jaaa

Bla bla bla, respirátor FFP2 poskytuje jen částečnou ochranu dýchacích cest, a to proti větším částicím aerosolu. Samotný virus projde. Pokud budu v silně kontaminovaném prostředí, tedy například na mne bude někdo bez jakékoli ochrany přímo dýchat v MHD po dobu třeba 15 minut, tak jsem stejně v loji. Na ochranu proti tomuto potřebuji FFP3 a taky brýle, protože Coronavirus se přenáší i na oční sliznici. Pokud nemám tyto dva prvky, musím se spoléhat na to, že i ten druhý má aspoň roušku, která omezí výdech kontaminovaného aerosolu. Takže stále lose-lose situácia. Win-win je iba rúška-rúška, alebo teraz FFP2-FFP2. FFP3… Číst vice »

švestka

No co ministr zdravotnictví ho taky neumí nosit.

medical_examiner

Naši ministři neumí fůru věcí…

Pražák

Ale za podmínky, že ti co se nechrání nebudou mít nárok na zdravotní péči v případě nákazy.

Xyz

uplny suhlas, rovnako ako to aplikujeme u fajciarov a obeznych – bez naroku na zdravotnu starostlivost

Pražák

Tihle nepřetěžují zdravotní systém, covid popírači ano.

Anonymas

Kolik ty coviďáku budou platit ti, co pracují na černo, neodvádějí nic na zdravotním pojištění a jsou na JIP?

Dominik

A máte statistiku, která by nějak prokazovala, že Covid popírači prezentují nemocnice?

Greta

Dopravce nemá pravomoc, policajti kapacity, ani FDP 3 nechrání dokonale a navíc je drahý a není k dostání, zkrátka zůstat doma a když už tak jet autem je stále jediná jistota, nejsem sebevrah lézt mezi mastné tyče.

Jaaa

FFP3 chrání prakticky 100%, pokud ostatní mají aspoň roušku. Ale ti lidi na to prostě dlabou.

Kernteriér

A na 105 %, když ti ostatní jsou o dvě ulice dál…

Jaaa

Jenže oni nejsou.

Mirek Zv.

Buď v pohodě, při životnosti viru 9h a prachovém smogu (z velké části z těch aut) do dostaneš i v tom autě sám, i v městském bytě).

IGCT

Zrovna ve vlacích je dennodenně vidět, jak lidi opravdu nedodržují pravidla. A to cca každý pátý cestující. Takže se nedivme, že se před námi svět zavírá…

Jenda

😀 A před kým se prosím nezavírá? Třeba Německo, které tuzemští hysterici obdivují, má oproti nám otevřené hranice jen do jedné jediné země světa navíc, a to na Kypr (a i tam musí Němci s testem a do karantény).

Slosor

Ve Švédsku zase pravidla 4/5 lidí dodržují tím, že roušky nenosí a jsou na tom lépe ekonomicky i počtem mrtvých. Vlastně žádná země na světě bez povinných roušek na tom není hůře, než my. Vždy jsem si kladl otázku, jak mohly v minulosti miliony lidí uvěřit různým náboženstvím. Dnes to vidíme v přímém přenosu.

https://www.youtube.com/watch?v=mBz7X_Sy1cA&ab_channel=SamH

švestka

No jo někdo věří v Hare Krishna, někdo ve Vesmírné lidi, někdo v respirátor, ve všech případech pak prachy věřících končí na těch správných kontech.

Jaaa

Ve Švédsku nenosili respirátory, když jim to bylo doporučováno? Nebo zase jenom lžete?

Gwann

jste blázni nebo lháři?

Krysa350

Průvodčí není prodloužená ruka zákona, maximálně může zavolat ty, kteří to na některé z následujících zastávek mohou vyřešit, zároveň musí zvážit, jestli to má smysl kvůli případnému zpoždění, nezávidím. No a cestující by měli mít taky trochu rozumu a nějaký ten hadřík si přes obličej dát a nezavdávat důvod k problémům, těžko bude průvodčí dělat problémy jen proto, že je rouška šitá a není FFP2, KN95, 2x chirurgická, nano či co… Chce to rozum na obou stranách.

none

Stacil by obcasny pruchod nekoho, kdo muze vybirat pokuty. Nic jineho na nas neplati.

Krysa350

Tak to nepochybně, souhlas.

Jiří Kocurek

A rovnou fyzické tresty ne? Aby si frustráti mohl legálně praštit… do děcka například, hrdinové.

Krysa350

Vyžadovat jakoukoliv ochranu (ne ze záclony), ale konkrétní typy jako FFP2, chirurgické apod. je blbost.

Jaaa

Tenhle národ jde do kytek. Totálně ho dokáže zničit i neživá nepřemýšlející věc jako je virus se smrtností 2 %.
Než se poučit z vědecké literatury, radši se budou svými sedláckými mozečky snažit do krve omlouvat své vlastní sobectví a roztrubovat přitom, jací jsou hrdinové a bojovníci za svobodu.

Naprosto chápu Milana Kunderu, že se od tohoto národa distancoval. Myslel jsem si, že se za ty dvě generace něco zlepšilo, ale nezlepšilo se vůbec nic. Každej blb si myslí, ze jeho názor je hodnotnější než celoživotní práce univerzitního profesora. Lůza.

Gwann

co uděláte s chronickým porusovatelem předpisů který ohrožuje okolí?

švestka

Myslíte jako s panem premiérem, který se vy.ral na karanténu, když se setkal s nakaženou osobou?

Gwann

ano, ten je jeden z nich. a spousta si ho bere za vzor. bohužel.

Dominik

A jak ten, kdo může vybírat pokuty, rozpozná zda máte nanoroušku nebo nemáte?

švestka

Jo, jako v Teplicích, tam chodil někdo, kdo může vybírat pokuty okolo tak dlouho, až tam musel zůstat na hotelu do rána, chudák a nikoho nenašel.

Gwann

pokutu a 3 dny na prycne

medical_examiner

S tím, že ty 3 dny na pryčně budou placené…😈

Gwann

jako že si zaplatíte svému zalarnikovi? to by šlo…

Gwann

zákon se dodržuje. i když se mi nelíbí. tecka.

Jinak nejsme v evropě ale v podnikové guineji

jirka

řešením je koupit celé kupé s místenkami a možno pohodlně cestovat bez omezení 🙂

JirkaK

až tak jednoduché to taky není, protože toto opatření platí i když ve vlaku/části vlaku bude cestující sedět sám

Jenda

Vlastně taková dražší obdoba auta 🙂

Dominik

Těžko, u ČD musíte obsadit místo do 15 minut od odjezdu z daně stanice, pak místenka propadá. A taktéž 1 cestující má nárok pouze na 1 místo.

Jaaa

Místenka bez jízdenky neplatí.

Lukáš David

Zrovna dnes jsem narazil na clanek kdy pukovnik pred rokem nedoporucoval pouzivani respiratoru, no a dnes jiz ano?? 🙂 . Vse to vypada na plne haly v prazskych Letnanech o kterych by nam mohl vypravet soudruh major Tvrdik…

Slosor

A vysmívaný „zubař“ za dezinformátora, že si dovolil zpochybňovat hadrové roušky a doporučoval respirátory když už.

švestka

Nemyslel s. major Tvdrík spíš plný stadion na Slavii?

Šejdr

Vzhledem k tomu, že je 3 a čtvrt hodiny do půlnoci a vláda zatím neoznámila vůbec nic, těžko někdo může chtít, aby cestující od zítřka měli respirátory. Mezi povinnosti cestujících totiž nepatří povinnost nepřetržitě sledovat, co mozkový trust ve Strakovce právě vymyslel.

jirka

přesně tak, s tím nám můžou .. a stejně se nedají koupit

Petr Šimral

Na pumpě Petra v Uhřiněvsi dnes v 16:30 nanorouška za 15,- Kč, respirátor splňující podmínky za 25,- Kč

Toncek

A dál…?

Petr Šimral

A co dál. Pouze reakce na to, že se nedají koupit…
Já si nakoupil již před měsícem…

Gwann

když nemas respirator, tak sed doma a nelez ven

Anonymas

Ani kdyby stáli korunu. Nebudu vrážet vlastní peníze do vládního nesmyslu.

Dejv

Jste trotl pane…

Anonymas

Lepší trotl než covid hysterka…

Gwann

doufám, že pokud to dostanete…tak to vylezite doma, bez ohledu na stav

Anonymas

Proč? Platím stejné daně a zdravotní pojištění jako všichni ostatní, tutíž mám nárok na stejnou péči bez ohledu na názor na tyto vládní nesmysli. Kolik lidí už jsi udal za to že neměli hadr na držce?

Gwann

žádného.

ale když vidím úroveň zdejších diskuterů, tak asi začnu.

protože se mi z vás, bezohledných jájínků a sobců, už blít

Anonymas

V tom případě doporučuji přestat chodit na internetové dizkuze, budete koukat, jak rychle se vám uleví.

Hara_Pes

My kupovali 50 ks za 11 Kč /ks. Dodáno za dva dny, každý kus zvlášť zabalen.

Vnější pozorovatel

Ať vozí lidí a nestaraji se o kraviny kdo má z čeho roušku. Smyslem snad bylo že rousky chrání ostatní před aerosolem. Rok nám tvrdili, že je pak jedno z čehorouska je. Teď najednou chrání i nositele? Ať jdou do háje…

Jaaa

Ano, situace se totiž vůbec nezměnila, že.

Vy osobně jste typický příklad toho, proč nikdy nebudeme vyspělý národ.

švestka

Nojo, ale někdo má asi plný sklady a to by bylo, aby to ovce nevykoupily!

Gwann

jste škůdce a mimon ve všem. demagog.

švestka

Ale prd, jde pouze o to podojit hloupé ovce co nejvíc, kdyby o to nešlo a šlo o zdraví, tak už by dávno byla i v letošním daňovém přiznání za loňský rok pro všechny (včetně zaměstnanců) kolonka, kolik vydali za ochranné pomůcky a o to by se jim snížila daň, resp. v případě zaměstnanců zvýšila vratka z daňových záloh.

Kamui

Oni budou respirátory nosit i průvodčí? To opatření to nařizuje CESTUJÍCÍM, ale o personálu se tam nic nepíše.

tecka

Jaké opaření to je? Kdy bylo schváleno? Rád bych si jej přečetl.

Hodně štěstí

Vláda ještě tři a půl hodiny před začátkem to nebyla schopná vydat!

tecka

Takže to třeba taky nemusí od zítřka platit. Třeba usnesení vlády vůbec dnes nebude. Vzhledem k tomu, že ústavní soud dnes zveřejnil, že má být usnesení se zdůvodněním.

none

Kdo si pocka, ten se mozna docka. Na CT24 bude tiskova konference az neco domluvi. Zatim vyplnuji cas nekonecnou debatou s kazdym kdo neco vi, pripadne umi mluvit 😉

Jan Sova

vyhlašuje to MZČR, ale na jejich stránkách, to si pohledáte. Holt IT zakázky ve veřejné správě. A nebo na Twitteru….

Ondra

Předpokládám, že to bude buď nějakým vnitřním nařízením dopravce nebo ta povinnost zkrátka bude v souvislostí s tím, že se zaměstnanci taky nachází ve veřejné dopravě 🙂 .

Podle toho, co jste napsal by průvodčí nemuseli mít ani roušky celý uplynulý rok… 😉 🙂

Hodně štěstí

Opravdu být dopravci tak nekontroluji. Jen si náběhnou, protože bez odborné laboratoře nemůžete konstatovat jestli se jedná o nanoroušku či ne.

aaabbb

To je ale hodně smutné, že lidé nemají trochu soudnosti sami od sebe… včera jsem jel LE z Ústí nad Orlicí do Lichkova. Mladý člověk, cca 25, rouška na bradě, požádal jsem ho zdali by si ji mohl vzít, odsedl si a dál byl bez ní. Nějaká skupinka mladistvých, cca 20 let, polovina roušky pod nosem nebo na bradě… Proboha, to ti lidé nemají trochu ohledu a úcty ke svému okolí?

robert

Prosím tě, nebreč, stejně ti nic není.

Gwann

další hrdina…až vám neco bude. prosím, nelze do spitalu

ušatá

Hlavně když se už musí vybírat, kdo bude mít přednost v ošetření. Ti, co tak protestuií a ohání se jakousi chřipečkou a nedodržují pravidla, by neměli mít nárok na léčbu a už vůbec ne přednostní nebo za naše peníze. To je jediná spravedlnost. A hlavně jim umožnit každý den pracovat v nemocnicích, u pacientů, v sociálních ústavech apod., aby měli nějaké ty zkušenosti a byli i užiteční.

none

Mlady je dobry ignorovat, stejne jako oni ignoruji nas…
Zatim jsem nevidel hloucek lidi, kde by byla vic nez jedna rouska. Dost tomu napomaha to, ze to nikdo nevymaha.

Růža

V Itálii není až tak velký problém se ubytovat od prosince, ale bez roušky vás hned pokutují.

IGCT

aaabbb Souhlasím, bohužel je to každodenní zkušenost. A nejen u mladých, ale i u lidí středního věku a důchodců-samozřejmě v jiné intenzitě

Dominik

Nejen mladí, častěji spíš vydím důchodce s napůl nasazenou rouškou? A v obchodě? Člověk dodržuje rozestupy a nějaký důchodce se snaží vecpat u kasy před ním.

ušatá

On je to hlavně nedostatek inteligence, řádného vzdělání a k tomu i zdravého rozumu a slušnosti. Tyto věci se o epidemiích a přenosech nemocí učily již před cca 60 lety po zkušenostech s nakažlivými nemocemi. Jenže co chtít po lidech jejichž jediným vzděláním jsou počítače a mobily a pojetí osobního pohodlí a svobody v podobě dělat si, co chci, bez ohledu na jiné. A hlavně brát vážně diskuse na internetu a jednání šílenců na tzv. demonstracích. Jen by měli ti všichni nést plnou odpovědnost za své konání, včetně finanční. A to se neděje. Proto je to vše tam, kde to… Číst vice »

none

Uz jsem videl prispevek, jak s tim nekdo vy… Usil si ji ze zaclony a nasil tam cedulku z nanorousky. Proste hrdina a bojovnik proti systemu.
Tady by pomohlo snad jen to, ze by takovy clovek dostal par facek.

Jackub

Jak můžou přežít ve Švédsku, kde žádná opatření nemají a vše je otevřené a funguje? Jak to, že mají lepší čísla, než my, když tam není co dodržovat? 🤔

Jan Tuhý

Promiňte, mě taky přijdou některá opatření hloupá. Ale nasadit si roušku na ústa pokud jsem ve vlaku či tramvaji je to nejmenší.

Twix

To, že ve Švédsku nejsou skoro žádná opatření, není tolik příčina, ale spíš důsledek toho, že mají dobrá čísla. Tu příčinu bych hledal třeba ve struktuře a hustotě osídlení, stylu života kdy se ani sousedi moc nesetkávají, preferencích nákupů po internetu, bezhotovostních plateb, lékařských konzultací přes telefon…

ušatá

Asi nemáte dostatek informací jak a proč to tam tak funguje. A pokud byste to sledoval, tak problémy měli dost veliké, právě kvůli laxnímu přístupu. Pak došlo ke změně. Jenže tam jsou také obecně poněkud jiné podmínky, hustota osídlení a další specifika.

Jiří Kocurek

Jasně, a při tom fackování zdravého se nenakazíte, zatímco při fackování nakaženého se přece taky nemůžte nakazit.

Jaaa

Přesně tak, nic jiného než výhrůžka fyzickou inzultací už nezabírá. Tenhle národ nedokáže slušně spolupracovat a tím pádem si svůj výmaz ze světa evidentně zaslouží. Je to evoluční fakt.

Gwann

prezijeme to. ale za centrálního zaostávání. prostě další selhání národa i jeho elit

bohyn

Mel bych pro tebe radu. Sed doma na prdeli a nikam nelez.

Gwann

a co kdyby doma seděli ti pitomci co ohrožují okolí? třeba šmejdi co s pozitivním testem lezou na tajňačku do práce nebo posílají děcko do školky

medical_examiner

Hmmm, až 8 let vězení (nebo taky 20…) za demonstrování by taky chtělo vyzkoušet…

Test

Test

Test

test2

bohyn

To by se vam libilo bolsevici. Jo, moment, to si netroufli ani bolsevici. Naposled se to povedlo Gestapu