umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Informační technologie Infrastruktura Letectví Zprávy

Čeští letečtí dispečeři uzavřeli dohodu s afghánskými kolegy, chtějí je školit

Letadlo, ilustrační foto. Pramen: ministerstvo dopravy
Letadlo, ilustrační foto. Pramen: ministerstvo dopravy
Dohoda definuje základní oblasti spolupráce: zavádění moderních technologií a výcvik dispečerů

České Řízení letového provozu (ŘLP) bude pomáhat afghánským kolegům. Obě strany minulý týden uzavřely dohodu o technické spolupráci a podpoře (Technical Cooperation Arrangement – TCA) při rozvoji služeb řízení letového provozu v Afghánistánu. Smlouvu podepsal šéf ŘLP Jan Klas a ředitel Afghánského úřadu pro civilní letectví (ACAA) Mohammad Qasim Wafayezada.

Dohoda má zatím spíše formu memoranda, které definuje základní oblasti spolupráce při vytváření potřebné kapacity na afghánském nebi, což zahrnuje například zavádění a rozvoj moderních technologií nebo výcvik řídících letového provozu a technických specialistů.

„Jsme připraveni s našimi afgánskými kolegy úzce spolupracovat a poskytnout naše know-how při budování a zavádění vhodné architektury služeb řízení letového provozu. Stejně tak máme velký zájem o vzdělávání nové generace leteckého personálu pro potřeby Afghánistánu,“ uvedl Klas.

Podpis navázal na lednovou návštěvu afghánské delegace v České republice, kterou organizoval český velvyslanec v Kábulu Jiří Baloun. Během týdenní návštěvy se afghánská strana seznámila s technologiemi používanými ŘLP, vzdělávacími postupy i produkty českého leteckého průmyslu.

„Česká republika tradičně patří mezi nejvyspělejší evropské země v oblasti kvality a úrovně služeb řízení letového provozu, stejně tak i v rámci používaných domácích a zahraničních technologií. Věřím, že první krok ke vzájemné spolupráci, který jsme dnes podpisem dohody udělali, přispěje brzy k dalšímu rozvoji a posílení bezpečnosti i kvality letových provozních služeb v naší zemi,“ doplnil Wafayezada.

ŘLP provozuje na komerčním základě leteckou školu Czech Air Navigation Institute. Ta školila například dispečery z Bosny a Hercegoviny, Malty a Norska.

Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
beija

Tak to je hezké, ale memoranda nemusí být naplněna, jsou velmi nezávazná. Tak ještě uvidíme.

Pintlicharka

Od kdy školí ŘLP dispečery? Já myslela, že školí jen řídící letového provozu…

Tomas

pokud budeme trvat na striktnim nazvoslovi, tak skoli ridici i dispecery (FIC neni ridici).