cargo

Česmad: Přes 40 procent autobusových firem už propouští, další nechaly lidi doma

Autobus Setra společnosti Nobless Line pro linku do Švýcarska. Foto: Nobless LineAutobus Setra společnosti Nobless Line pro linku do Švýcarska. Foto: Nobless Line

Sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia po dvou týdnech zopakovalo mezi dopravci anketu, jak jejich podnikání ovlivňuje koronavirová krize. Potvrdil se

Sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia po dvou týdnech zopakovalo mezi dopravci anketu, jak jejich podnikání ovlivňuje koronavirová krize. Potvrdil se totální propad u zakázek pro autobusové dopravce, více než poloviční pokles zaznamenává i 40 procent dopravců nákladních.

Zatímco před dvěma týdny o všechny zakázky přišlo 80 procent dopravců provozujících příležitostnou a komerční přepravu, dnes je to téměř 90 procent, dalších 8 procent přišlo o nadpoloviční počet zakázek. Zájezdová doprava stojí, 43 procent firem je již nuceno své zaměstnance propouštět, 45 procent nechává lidi doma pro překážku na straně zaměstnavatele.

Podle Česmadu je alarmující situace i u autobusových dopravců, kteří zajišťují dopravní obslužnost. „Není výjimkou, že přepravují méně než 10 procent cestujících. Je zjevné, že karanténní opatření nouzového stavu autobusovou dopravu zcela ochromila, a aby po skončení krize mohla začít znovu fungovat, neobejde se bez okamžité státní pomoci,“ uvedl mluvčí Česmadu Martin Felix.

Situace se podle něj rychle zhoršuje i u silniční nákladní dopravy. Zatímco před dvěma týdny o více než polovinu zakázek přišlo necelých 15 procent dopravců, dnes je to již téměř 40 procent a dalších 20 procent zaznamenalo pokles o třetinu až polovinu. To souvisí hlavně se zastavením automobilového průmyslu.

Další zhoršení situace předpokládá 90 procent všech dotázaných. „I zde bude pro udržení provozu firem nutná státní pomoc. Nezbytnou podmínkou bude ale i zlepšení platební morálky zákazníků, která rapidně klesá, a vstřícný postoj leasingových firem při jednání o odkladu splátek. Vítanou podporou by také byla větší loajalita českých klientů našich dopravců, kteří by více upřednostňovali služby domácích firem, tak jak jsme již dlouho svědky na západ od našich hranic,“ napsal Česmad v prohlášení.

Tagy autobusoví dopravci Česmad Bohemia koronavir
55 komentářů