Českým drahám se vrací dva brejlovci z Polska, pronájem pěti pro PKP InterCity bude pokračovat

Lokomotiva 754. Foto: České dráhyLokomotiva 754. Foto: České dráhy

České dráhy se dohodly na prodloužení pronájmu lokomotiv řady 754 pro polského státního dopravce PKP InterCity. Namísto původních sedmi ale

Zpět na článek
35 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Generální mandatář

Taková výpomoc mezi spřátelenými sousedními státy potěší. Je to dobrý příklad spolupráce.

Paja

Kdyby si pak ČD nemusely půjčovat od KDS 🙂 A žádné přátelství, natožpak státy bych v tom nehledal.

Apollo17

Tak lepší je si na pár dní lok. půjčit,než aby celý rok stála a jezdila jen pár dní v roce.

Twix

Takže kondice motorových lokomotiv Gama je nadále neslavná?

Pitrys

Posledně konstatovali zlepšení ale ony jim „spalinóvky“ celkově stojí převážně v kopřivách.

182-097

Gamy už delší dobu celkem bez větších problémů jezdí, ovšem došlo k podstatnému navýšení dopravy dálkových vlaků po neelektrifikovaných tratích. Takže 754 jsou v podstatě jediná dostupná řada, když IC mají z vlastních dieslů krom Gam tak leda SM42 a reko SU42. Nic jiného už v úvahu nepřipadá.

Twix

A kde třeba? To by mě celkem zajímalo. Tuším že „nurci“ dosud jezdili hlavně z Białystoku do Suwałek a přes Mazury do Olsztyna, dále snad byli nějací v Gdyni a jezdili na Hel a s jedním párem „Bory Tucholskie“ přes Chojnice do Gorzówa. Myslím že Hel ale pak zase pokrývaly spíš Fabloky.

182-097

Stále jezdí Suwalki a Olsztyn, v sezóně Hel. Chystá se nasazení na odklonové TLK přes Czeremchu a Ostroleku. Po Ostbahnu do Gorzowa už nejezdí, po tom megaoběhu, kdy mašina za dva dny projela půl Polska a postupně tam zkapaly všechny.

xyz

Myslím, že ta spolupráce ve smyslu zapůjčení několika brejlovců do Polska probíhá již od léta 2013 (a ne až od roku 2014), kdy polským směrem zamířili brejlovci 754.025, 026, 037 a 046.

Později pak následovali 028, po pár dalších letech i 015 a 041.

Drtikol

Tohle patří do muzea nebo do šrotu, ne na koleje.

Richmond

Ty jsi ubohej

noerf

Richmond: Pokud vezmu v úvahu, že životnost lokomotiv je 30 let, tak V osobní dopravě ČD jsou pershingy na hraně a pak ČD zbývají 20 lokomotiv Škoda 109E, 10 Siemens Vectron a nějaké pronajaté taurusy od OBB a dva koupené. Ostatní lokomotivy jsou dávno za svou životností. Ale vzhledem k funkčnosti, je nutné ocenit výrobce a servisy, že některé jezdí i po 50 letech provozu

Radek

A jak jste přišel zrovna na těch 30 let?

Paja

Tak byly i nějaké modernizace, které životnost prodlouží že. Ale ještě před pár lety šlo třeba v Protivíně potkat na osobce řady 230 a 831 (byť záložní) a to věru žádná přebujelá novota není 🙂

Jussi

V Protivíně, jo? Ha ha. Jezdil jsem tam denně, od roku 1998 do roku 2012 a řada 831 končila max. kolem roku 2005, spíš dřív – po tom co končilo depo ve Zdicích. A řada 230 byl vždy záskok a za ty roky, kdybys napočet 20 jízd, tak by si byl rád. P.S. o něco lepší to bylo s 240, ale taky žádná sláva – tady vládly plechy 242, a některé roky na ranních jezevčice 210.

no name

Železniční vozidla mají životnost 50 let. S tím, že se po cca 25 až 30 letech udělá nějaká reko nebo modernizace. To není jako u auta, kdy po 5 letech je z toho pekáč.

Petr

To stejný si říkám o Boeingu 737 v letecké dopravě a on se stále vyrábí nový 😀

Bram

Dnešní B737 má s původním B737 tak maximálně podobný vzhled a podobné označení. Skoro vše je překonstruováno – viz pár věcí na fotkách (kabina, motory) zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Boeing_737

Kdežto na dráze si mnozí myslí, že lze vyrábět padesát let to samé. Jenže to nejde, u letadel si to ani nikdo nedovolí myslet a proto B737 v původní verzi se neprodává – nevyhověl by současným normám a nikdo by si ho nejspíš ani nekoupil, i kdyby mohl a mohl ho i provozovat.

Y.K.

Chcete říci, že se vyrábí generace B737-100 nebo 200? Nebo hodně předělaný Classic?
Vyrábí se i B747-8, jsou sice koncepčně podobné původním, ale jinak technicky zcela rozdílná letadla než B747-100.

Vendulka75

Tak to bych rád věděl o jaké čísla zmiňěných brejlovců jde.Jednoho nám totiž,tehdejší šéf p.Kothera doslova a do písmene ukradl,protože zmíněný brejlovec byl 754 037-0 jménem Alenka .Byl cca 2 roky v barevném „Najbrtu“ měl již MSV a bylo o něj dobře postaráno v depu Veselí n.M.Byl řádně odhlučněn,udržován v naprosté čistotě,jezdil na rameni Brno-Bylnice, za celý rok jen na MO opravy a MM a jelikož neměl sebemenší poruchu tak šel do Polska.U vrchnosti nebylo slitování,ti viděli jen peníze a peníze.Ano i tak to chodilo dříve u ČD.A kdoví v jakém to dojde stavu????????

Brejlovec

Příště by mohla jít do Polska 4.067…

Olde

Nene do polska 4.047 to je aspon srot

JindraLne

ČD jsou akciovka, takže ano, zisk je primární. Pokud si tedy vedení spočítalo, že se jim vyplatí tyto lokomotivy pronajmout do zahraničí, tak jen dobře – přece jenom tak zlepší ekonomickou bilanci ČD, která nebývala nejlepší. Jinak mě taktéž překvapuje, že řádnou údržbu tu popisujete skoro jako dobrou vůli zaměstnanců, přitom jde o jejich normální práci.

Savik

Ale to tak je. Ty lepší kusy vždycky byly odrazem dobré vůle zaměstnanců. Jenže to taky k tomu měli podmínky, mašinku v turnusu o pár lidech, nikam necestovala. To se pak ta péče dělala skoro automaticky. Ale když dneska každý ráno dostanete do ruky jinej kus, tak se na nějakou dobrou vůli 90 % lidí víte co…

Džaro

Rozesmála mě představa, jak někdo krade vlak 😀 Na nejbližším přejezdu opustí koleje a zaparkuje jej v garáži, ne?

Paja

Tak na Moravě se takový případ stal, byť nešlo o Brejlovce, ale myslím že o Prase.

Vbb

Polský malý lokotraktor, snad typu Lds, který nadšenci renovovali. Zloději ho rozřezali na kousky a prodali do sběru

Chleba Nakup

Můj tip je, že se vrátily 754.025 a 754.028.

Lesan

Je tomu tak.

Suchánek

Umí v to Veselú dělat něco jiného než brečet, jak jim všichni ubližuj?? ✌😂

Iva D.

Tak to je určitě nechá GŘ rychle sešrotovat. Likvidace mašin musí pokračovat, ikdybychom neměli jezdit.

noerf

Iva D: A pak si půjčí brejlovce od KDS.

Georg

V Bohnicích jsou dneska vycházky?

Pavel

Iva D. x noerf – – – mi nepřijde jako vycházka z Bohnic, Georgu… naopak, jako možná predikce stavu hnacích vozidel u ČD 🙁

Vladimír D.

Budou možná potřeba pod strženou trolejí.