Českým drahám loni přibyly více než tři miliony cestujících

Osobní vlak mezi Prahou a Kladnem ve stanici Praha - Dejvice. Foto: České dráhyOsobní vlak mezi Prahou a Kladnem ve stanici Praha - Dejvice. Foto: České dráhy

Českým drahám se i loni podařilo udržet růst počtu cestujících, který každoročně vykazují už od roku 2010. Loni služby státního

Českým drahám se i loni podařilo udržet růst počtu cestujících, který každoročně vykazují už od roku 2010. Loni služby státního dopravce využilo 174,7 milionu cestujících, což je o 3,2 milionu více než předloni. Nejlépe se dařilo příměstské a vnitrostátní dálkové dopravě, uvedly dnes dráhy v tiskové zprávě.

„Češi obecně patří k národům, které často jezdí vlakem. Každý z nás ročně uskuteční v průměru 17 až 18 jízd. Rádi přitom využíváme vlaky pro cesty na dlouhé vzdálenosti. To potvrzuje i hodnota přepravního výkonu,“ uvedl předseda představenstva ČD Pavel Krtek. Přepravní výkon narostl loni o 5,4 procenta na téměř 7,8 miliardy osobokilometrů, průměrná vzdálenost, kterou urazil pasažér při jedné cestě, činila 44,5 kilometru. To jsou podle dopravce nejvyšší hodnoty za posledních dvacet let.

„V loňském roce dál rostl zájem také o mezistátní dopravu, kterou zajišťujeme ve spolupráci se zahraničními partnery. Lidé míří hlavně do metropolí sousedních států,“ doplnil člen představenstva Michal Štěpán. V mezinárodní dopravě podle něj loni přibylo 400 tisíc lidí. Jako úspěšný produkt jmenuje Štěpán například před rokem zavedené expresy Praha – Linec.

Dráhy mimo jiné připisují rostoucí počet pasažérů investicím do nových vlaků. V brzké době chtějí vypsat soutěže na výrobu více než 380 nových vozů, aktuálně probíhají soutěže na dodávku 50 nových vozů pro dálkové spoje a deseti motorových jednotek na linku Praha – Kladno.

Podle vedení podniku se vyšší počet cestujících projevil i v tržbách, finanční výsledky ale dráhy zveřejní až v dubnu.

Tagy 2017 České dráhy cestující
6 komentářů