egoe-plus
Autobusy Doprava ve městě

České Lípě hrozí pokuta za soutěž na MHD, zakázku začal řešit ÚOHS

Městská autobusová doprava v České Lípě. Foto: Městský úřad v České Lípě
Městská autobusová doprava v České Lípě. Foto: Městský úřad v České Lípě

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zahájil správní řízení s Českou Lípou kvůli zakázce na zajištění městské hromadné dopravy ve městě. Kontrakt na deset let podepsalo končící vedení města v den voleb, aniž by prošel zastupitelstvem.

Úřad se případem začal zabývat na základě podnětu od Oživení a Transparency International, po jehož prověření dospěl k názoru, že zahájí správní řízení kvůli možným diskriminačním či nepřiměřeným požadavkům zadavatele na technickou kvalifikaci uchazečů,“ řekl mluvčí ÚOHS Martin Švanda.

Česká Lípa v soutěži, kterou vyhrála společnost BusLine MAD Česká Lípa, požadovala po dopravcích například dodání seznamu řidičů, kteří budou ve městě jezdit.

Potenciální zájemci kritizovali také například velmi krátký termín na zahájení provozu. „Současné podmínky pro dodání autobusů a odbavovací techniky nedávají novému uchazeči dostatečný prostor na přípravu plnění zakázky. V současné situaci na trhu je běžné, že dodávka autobusů trvá až 9 měsíců. Takto časově definovaný počátek plnění zakázky a případná lhůta pro zahájení plnění zvýhodňuje současného provozovatele a vylučuje účast dalších dopravců, kteří mají zájem o tuto zakázku,“ uvedl v dotazech na zadavatele jeden ze zájemců.

Do soutěže se nakonec přihlásily jen společnosti BusLine MAD Česká Lípa a TD Bus, což je bývalý BusLine. Jeho nabídku nakonec vyřadili kvůli nesplnění podmínek. Končící vedení města smlouvu s vítězem podepsalo v den voleb, ačkoliv podle dřívějšího usnesení musí schválit tak velký kontrakt i zastupitelstvo.

Pro městskou kasu podpis znamená, že cena jednoho kilometru v městské dopravě, od které se odvozuje po odečtení tržeb doplatek dopravci, stoupne o třetinu. Dosud si BusLine účtuje v České Lípě podle aktuální smlouvy 43 korun za kilometr (od této částky se odečítají tržby z jízdného), nově si stanovil cenu 57,88 koruny za kilometr. „Vysoutěžená cena je srovnatelná s jinými, stejně velkými městy,“ tvrdí místostarosta Juraj Raninec (ODS). Na opakovaný dotaz, s kterými městy Českou Lípu srovnával, neodpověděl.

Pokud ÚOHS shledá soutěž v rozporu se zákonem, smlouvu s dopravcem už ale nezruší. „Vzhledem k tomu, že ve věci již byla uzavřena smlouva, jedná se o řízení o přestupku, za jehož spáchání by zadavateli hrozila finanční pokuta,“ dodal Švanda.

4 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Tadeáš

V České Lípě se jim ta MHD nějak nedaří, tam mají spor snad s každým dopravcem… https://bit.ly/2AzR4L8

mirekk

Cituji: „Končící vedení města smlouvu s vítězem podepsalo v den voleb, ačkoliv podle dřívějšího usnesení musí schválit tak velký kontrakt i zastupitelstvo.“

Nejsem právník, ale pokud je toto usnesení platné, smlouva by neměla platit a ti, kdo smlouvu za město podepsali by měli být trestně stíháni.

petr.r

správně a né chystat pokutu pro město.

Petr.R

ods v žádným městě nebylo dobrý hospodář, možná prodají soukromníkům i chodník kde jsou zastávky a potom jim budou platit jak se to stalo ve více městech za vlády ods, např prodej autobusových nádraží atd.

Partneři


Czechtoll

pst
podcast