České dráhy zvažují kvůli nedostatku lokomotiv i návrat muzejní bardotky

Lokomotiva řady 749, zvaná Bardotka. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářLokomotiva řady 749, zvaná Bardotka. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Změna by se týkala provozu turistických víkendových vlaků.

České dráhy zvažují možnost, že by kvůli nedostatku provozních lokomotiv zařadily na pravidelné vlaky muzejní lokomotivu 749.250, která je umístěna z Centru historických vozidel v Lužné. Vyplývá to z interního dokumentu, který má redakce k dispozici.

Mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský potvrdil, že se o takové možnosti jedná. „Tato možnost se aktuálně pouze zvažuje a takové rozhodnutí v současnosti nepadlo. Jednalo by se o výměnu lokomotivy 749 OŘOD Střed za lokomotivu stejné řady z CHV na rekreačních turistických vlacích, na kterých nasazujeme tuto řadu lokomotiv. Řada 749 v OŘOD Střed bude přistavena k obnově vyššího stupně,“ vysvětlil Šťáhlavský. Mělo by se jednat o nasazení na víkendové vlaky z Prahy. Lokomotiva 749.250 byla vyrobena v roce 1969.

Návrh na použití muzejní lokomotivy přezdívané například bardotka přišel minulý týden v souboru opatření, ve kterých dopravce řeší nedostatek některých vozidel kvůli zahájení platnosti nové směrnice na certifikaci údržby ECM. Ta znamená i to, že některé vozy od zítřka nesplní například maximální stanovené kilometrické proběhy bez údržby a nesmí vyjet.  „V souvislosti s ECM a s plánovanou obnovou vyšších stupňů jsou některá vozidla odstavována a další vozidla se zase vrací z dílen. Míra odstavení vozidel v souvislosti s přístavbou k obnovám vyššího stupně je v současnosti větší,“ potvrdil Šťáhlavský. Cestující tak u řady spojů musejí počítat s tím, že vlak nepřijede s plánovaným řazením.

Tagy 749 749.250 České dráhy ECM
76 komentářů