České dráhy žalovaly na Leo Express, u Drážního úřadu ale neuspěly

Jednotka Stadler Flirt. Foto: Leo ExpressJednotka Stadler Flirt. Foto: Leo Express

České dráhy bojují s konkurencí nejen službami či cenami, ale i stížnostmi na jiné dopravce ke správním úřadům. Ukazují to

České dráhy bojují s konkurencí nejen službami či cenami, ale i stížnostmi na jiné dopravce ke správním úřadům.

Ukazují to dva podněty Českých drah Drážnímu úřadu, kterými státem vlastněný dopravce navrhuje buď zahájení řízení kvůli porušení zákona nebo řízení o odebrání licence.  Drážní úřad řízení nezahájil, nevidí k němu důvod.

První dopis odeslaný advokátní kanceláří VKS Legal, v které figuruje například někdejší ministryně školství za ČSSD Petra Buzková, přišel na Drážní úřad v březnu. Je označen jako „podnět k zahájení řízení z moci úřední o rušení oprávnění k provozování drážní dopravy společnosti Leo Express Global.“ Odvolává se na výroční zprávu firmy za rok 2016, v které auditor vyjadřuje nejistotu ohledně další existence firmy a že může být závislá na podpoře svých akcionářů.

České dráhy vysvětlují podání podnětu dvěma důvody. Jednak jako „generální prevenci“, aby se předešlo nežádoucímu stavu, kdy by kapacitu dráhy získal dopravce, který nesplňuje zákonem stanovená kritéria, jednak kvůli oznámení plánů Leo Express na velkou expanzi. Podle podnětu by se rozsah způsobilosti dopravce měl stanovit i s ohledem na jejich plány.

Druhý podnět doputoval na Drážní úřad v dubnu, rovněž od stejné advokátní kanceláře, která Českým drahám dlouhodobě pomáhá v boji proti otevírání železničního trhu. Týká se rozdělení Leo Express v loňském roce, kdy vznikla Leo Express Global a společnost s ručením omezeným Leo Express. České dráhy v podnětu uvádí, že Leo Express není zapsaný v žádném registru jako řádně licencovaný dopravce.

Podatel podnětu ze své praxe při provozování drážní dopravy zjistil, že společnost LEO Express s.r.o. vystupuje a komunikuje s ním některých případech jako provozovatel drážní dopravy,“ uvedly ČD v dopise. Jako příklad uvádí faktury za náhradní autobusovou dopravu. V podnětu žádají tentokrát České dráhy jen prověření a možné zahájení řízení kvůli porušení zákona o dráhách.

Drážní úřad oba podněty řešil. „Mohu potvrdit, že jsme podnět obdrželi a zabývali jsme se jím. Důvod pro odebrání licence k provozování  drážní dopravy jsme však zatím neshledali,“ řekl mluvčí Drážního úřadu Martin Novák. České dráhy nechtěly podněty komentovat.

Tagy České dráhy Drážní úřad LEO Express
36 komentářů