Berlín, Vídeň, Bratislava, Krakov, Vratislav. Leo Express oznámil velké plány na vlakovou expanzi

Jednotka Stadler Flirt dopravce Leo Express. Foto: Leo ExpressJednotka Stadler Flirt dopravce Leo Express. Foto: Leo Express

Společnost Leo Express Global chce od prosince výrazně expandovat s železničními spoji z Česka do zahraničí. Už v dubnu má

Společnost Leo Express Global chce od prosince výrazně expandovat s železničními spoji z Česka do zahraničí. Už v dubnu má vyjet do polského Krakova s přímým spojem z Prahy, od prosince pak otevřít šest dalších mezinárodních linek.

Vyplývá to z oznámení, které firma poslala Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře (ÚPDI) a je zveřejněné na úřední desce. Není přitom úplně jasné, s čím chce společnost jezdit. Podle zákona musí nově dopravci oznamovat nové linky mimo závazek veřejné služby nejprve ÚPDI. Oznámení není nijak závazné, je ale povinným prvním krokem. Následovat musí přidělení kapacity od SŽDC.

V oznámení Leo Express upřesnil start nové linky z Prahy do polského Krakova, o které mluví už od loňského roku. Má začít jezdit 1. dubna zatím třikrát týdně, od 1. srpna pak denně. Z Prahy má vlak odjíždět v 16:10, v Krakově je ve 23:10. Do Prahy se z Polska vrací ve 4:44 s příjezdem do Prahy v 11.39. Od prosince pak chce jezdit dvakrát denně.

Zatímco o lince do Krakova se mluví dlouho, další linky jsou překvapením. Jde o celkem šestici nových linek, které mají začít 9. prosince, kdy vstoupí v platnost nový jízdní řád. Šestkrát denně má Leo Express jezdit z Prahy do Berlína, vrhne se také na spojení do Bratislavy a Vídně. V tomto případě půjde o čtyři nové trasy. Třikrát denně mají vlaky jezdit přes Brno, třikrát denně chce Leo Express jezdit přes Olomouc.

Úplně novou linkou má být spojení Prahy a polské Vratislavi, kam chce firma posílat vlaky o víkendech. Součástí oznámení je i navýšení frekvencí na stávajících linkách: z Prahy do Košic třikrát denně, z Prahy do Karviné osmkrát denně a z Prahy do Starého Města u Uherského Hradiště pětkrát denně.

Leo Express o mezinárodní expanzi mluví dlouho, kvůli ní si objednal i nové vlaky u čínského výrobce CRRC. Nové jednotky, které mají být vyrobené dopravci na míru, se ale stále ještě nevyrábějí. Loni na podzim se v rámci organizačních změn přejmenoval na Leo Express Global. Na dotazy redakce Zdopravy.cz během pátku neodpověděl.

Nové linky, které chce začít jezdit Leo Express:

Praha – Krakov: od 1. dubna 3x týdně, od 1. 8. denně, od 9.12 dvakrát denně

Praha – Berlín: od 9.12. 6x denně

Praha – Brno – Vídeň: od 9.12. 3x denně

Praha – Brno – Bratislava: od 9.12. 3x denně

Praha – Olomouc – Bratislava: od 9.12. 3x denně

Praha – Olomouc – Vídeň: od 9.12. 3x denně

Praha – Vratislav od 9. 12. 2x denně pouze víkendy

 

Tagy LEO Express ÚPDI
20 komentářů