Dopravci Železnice Železniční průmysl

České dráhy převzaly první pantery pro Plzeňský kraj, vyjedou až za dva týdny

RegioPanter pro Plzeňský kraj. Foto: České dráhy
RegioPanter pro Plzeňský kraj. Foto: České dráhy

Flotilu Českých drah rozšířily nové jednotky RegioPanter od Škody Transportation. Ve čtvrtek odpoledne dráhy převzaly od výrobce na zkušebním okruhu u Velimi dvě nové jednotky, které budou jezdit na lince z Plzně do Horažďovic předměstí.

Cestující si ale na první vlaky musejí v reálném provozu ještě téměř dva týdny počkat. České dráhy je nasadí až po 28. listopadu, kdy budou slavnostně představeny. Do zahájení platnosti jízdního řádu mají České dráhy převzít celkem devět těchto souprav.

Zakázka je součástí rámcové smlouvy z roku 2015 na jedenáct vozidel. Nové jednotky jsou dvousystémové, budou mít kapacitu 140 míst k sezení. Pro cestující bude jejich nasazení znamenat výrazné zvýšení kvality, dosud osobní vlaky mezi Plzní a Horažďovicemi patří k těm nejhorším, které ČD provozují.

Za vlaky zaplatí České dráhy zhruba miliardu korun, většinu nákladů má pokrýt evropská dotace. Nové vlaky budou klimatizované, nabídnou připojení k internetu pomocí technologie wifi a elektrické zásuvky nebo informační systém. Kromě toho bude vždy alespoň jeden vůz v soupravě disponovat místem pro přepravu osob se sníženou schopností pohybu a orientace.

Barevnou kombinaci vlaku vybrali lidé v anketě pořádané Plzeňským krajem. 

29
Diskuze

avatar
9 Komentáře
20 Reakce na komentáře
0 Sledující tohoto příspěvku
 
Nejvíce hodnocený komentář
Nejžhavější komentáře
18 Autoři komentářů
janZespX 1MichalJan Sůra Čerství autoři komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
jan
Host
jan

Podle mě si dali veš do kožichu s tou kapacitou souprav. Jezdit v přeplněném vlaku zcela degraduje cestování. Na chřipka expres a tramvaj. A to to platila EU.. Kdyby vzali 3 vozovou. Nebo část 3 vozových. Nestálo by je to téměř nic. Ale o tom primárně rozhoduje nejspíš objednavatel. Nebo je to nějaká diskuze objednavatel dopravce. Smůla no. Nevím co s tím budou dělat, když se ukáže, že to nestačí. Většinou to bývá nějak dotačně vázáno na trať na dlouhé roky..

jan
Host
jan

Ale tak ona není tak špatná. Je to držák. Jen by chtěla více péče. A má pohodlný podvozek a sedačky. Je to jedna z neljepších věcí, co po české železnici jezdí. Je to pružné..

jan
Host
jan

krajská železnice..

Zesp
Host
Zesp

Souhlas, teď jsem jel po dlouhé době v Interním Panteru a přesně tak. Vykvedlané, vrzající a klepající podvozky, celé se to natřásá a háže ze strany na stranu… Uznávám, že jsme jeli plných 160 po koridoru (pro změnu značně podudržovaným, jak je u nás obvyklé, takže se tam tý vlivy sčítaly) Ale na to, že jsou to relativně nová vozidla, opravdu objektivně – nic moc….

X 1
Host
X 1

Jarda
Cokoliv od velké trojky zahr. výrobců.
Siemens, Stadler, Bombardier. A kupodivu jsou lepší i ojetiny ze západu.

Michal
Host
Michal

Plesl je bezprostřednější.

vagonář
Host
vagonář

Ty polepy jsou příšerné.

vagonář
Host
vagonář

Plesla nebo Babiše?

vagonář
Host
vagonář

Soudruh hejtman už byl asi vyplacen, ne? Pokud vím, vlastní to Kelner.

MS
Host
MS

Souhlasím s kritikou partnerů, zejména minulý rok se stávalo, že nejel ani jeden a na jejich místě 210, 242, 842 a někdy i 814. V tomto roce se spolehlivost zvýšila, dva se drží vcelku pravidelně, velmi často jsou nasazeny tři, poslední měsíce po většinu 4 ks (+drobné provozní opravy). Bohužel po železniční nehodě v Čejeticích (auto vs panter 002) jezdí opět 3 a na některých obratech budou opět klasické soupravy. Jsou to první 4 vyrobené, série 650 pro Ostravu a Plzeň je ve vyšším stupni vývoje, o něco dál je (konstrukčně) série pro ZSSK.

Jarda
Host
Jarda

No jestli si mám vybrat mezi Regínou a Panterem,Panter vítězí.Je sice pěkné že tu nadáváte na Pantery ale nabídněte něco lepšího a schůdného pro regionální tratě.

Petr.R
Host
Petr.R

jakéj máš tablet? Nemáš třeba blbý barvocit nebo něco? Jistě tam máš foták, tak sem napiš odkaz na fotky. Jezdíš v jedničce nebo ve dvojce, více to popiš, tohle nás zajímá, nebot panter je oblíbený. Můžeš to srovnat s sharkem?

Petr
Host
Petr

Dámy a pánové, jel jste v tom někdo? Hrozná popelnice, hlučná, třese se jako drahej ratlik. Pokud chcete něco dělat třeba na tabletu zapomeňte. Podvozky jsou úplně zastaralé konstrukce. Jak to mohlo projít schvalováním nevim? Pokud můžu jedu radši o vlak později, starou soupravou. Je to kvalitou cestování krok zpět, bohužel.

Michal
Host
Michal

Jednodušší stejnosměrná verze, asi náročnější objednatel, kompetentnější správkárna…

Ne že bych je nějak chtěl omlouvat, ale pokud v tom regionu je jako největší high-tech řada 842 a zbyek jsou všechno 40-50 let staré šroty klasické stavby, tak pečovat o 4 nové (a k tomu dost mizerné) jednotky se ta dílna sama od sebe fakt nenaučí.

Michal
Host
Michal

Haha, to Vám neberu – jestli budou jezdit na servis do Ústí, tak je šance výrazně větší. 🙂 Možná kdyby na to nasadili Tarkoše, tak ty budějovické vraky/ploty rozchodí stejně jak se mu to kdysi povedlo s 843.

I tak ale myslím, že geografický koeficient jsem proti Bulharsku upravil správně, z 50-100 na 30% je fér… Není náhodou Sofia a Plzeň jedna parta? Nebo už zase není?

Uvidíme, když se budu plést, budete morální vítěz a v okolí Plzně bude víc lidí jezdit slušnějšíma vlakama než dneska…

Matěj
Host
Matěj

Zajímavé, u nás v Ústí n/L se s náhradními soupravami za pantery VŮBEC nesetkávám. Čím to asi bude.

Pavel Novák
Host
Pavel Novák

Michale Pikeheade, Bulharsko je extrém v obecné neschopnosti.
V Ústí to umí výrazně lépe a provoz panterů tam vypadá k světu.
Chápu, že z „díry u Olbramovic“ to vypadá jinak, ale doporučuji méně smyšlenek.

Apollo17
Host
Apollo17

Proč jen v Českých Budějovicích? U ČD jich jezdí přes 40.To je 15 provozních?

Michal
Host
Michal

Hlavu vzhůru, furt lepší než makat pro toho dobytka Plesla… 🙂

Michal
Host
Michal

Doporučil bych Vaší laskavé pozornosti recentní vývoj disponibility Regiopanterů v Českých Budějovicích. Ze čtyř nejezdili – klině i čtyři.

Uznávám, že to byl extrém a současný stav odhaduju na férovou plichtu: dva kusy v kopřivách, dva v obězích. Pro ověření najděte někoho z Budějovic…

ondřej
Host
ondřej

Co já bych dal za RegioPantera , do práce jezdím el. jednotkou ř.460.460-ka to je ultra popelnice ze 70tek..

Partneři


Newsletter

Výběr editora