České dráhy koupily prvního autobusového dopravce. Vydos Bus přejmenují na ČD BUS

Autobus společnosti Vydos Bus. Foto: IDS JMKAutobus společnosti Vydos Bus. Foto: IDS JMK

České dráhy chtějí mít vstupem do segmentu autobusových dopravců větší kontrolu nad náhradní dopravou.

České dráhy naplnily své dlouhodobé plány vstoupit do autobusového dopravy. Nově se staly stoprocentním majitelem dopravce Vydos Bus. Jednání o koupi probíhala od loňského roku. Cenu za transakci dopravci nezveřejnili, podle zdrojů deníku Zdopravy.cz mělo jít o zhruba 80 milionů korun.

Ovládnutí Vydos Bus oznámily České dráhy v tiskové zprávě. Podle zápisu v obchodním rejstříku došlo ve čtvrtek i ke změně ve statutárních orgánech firmy, kdy do nich byli zvoleni zástupci ČD. Ty firmu využijí pro zajištění náhradní autobusové dopravy během plánovaných výluk nebo mimořádných událostí. V letošním roce dojde ke změně názvu autobusového dopravce na ČD BUS. Uzavření smlouvy v minulých dnech schválil Řídicí výbor ČD.

„Cílem pořízení vlastního autobusového dopravce je snaha snížit náklady na zajištění náhradní autobusové dopravy. Ročně zaplatí České dráhy za náhradní autobusy až 900 milionů korun. Vzhledem k množství výluk a potřebě zajištění náhradní dopravy pro nás bude rozšíření vozidlového parku o autobusy velkým přínosem, a to nejen z ekonomického, ale i z provozního hlediska. Vstupem do autobusové dopravy totiž snížíme závislost na externích dodavatelích. Transakce je zároveň součástí Strategie 2030 Českých drah,“ říká Michal Kraus, místopředseda představenstva a náměstek generálního ředitele Českých drah pro servis.

České dráhy koupily dopravce se zhruba 80 autobusy, zaměstnanci ve firmě zůstávají. „Dává nám smysl, abychom si vzhledem k vysokým cenám od externích dodavatelů zajišťovali náhradní autobusovou dopravu vlastními silami a snížili tím náklady. Vzhledem k množství výluk, ať už těch plánovaných nebo způsobených mimořádnými událostmi, ale budeme i nadále větší část výlukové dopravy soutěžit,“ říká Jiří Ješeta, člen představenstva a náměstek generálního ředitele Českých drah pro osobní dopravu. Zajišťování náhradní autobusové dopravy v minulých letech řeší policie, která letos obvinila dvě firmy a sedm lidí.

Původní zakázky společnosti VYDOS BUS budou dokončeny ve stávajícím rozsahu, jedná se o zajištění MHD ve Vyškově a jednoho provozního souboru při výluce Brno – Adamov – Blansko.

Firma plánuje rozšíření

Do funkce předsedy představenstva byl jmenován Adam Svojanovský, dlouholetý zaměstnanec Českých drah, který vrcholově zaštiťoval právě oblast náhradní dopravy. Členem představenstva odpovědným za ekonomiku se stala Věra Bugárová, která doposud působila ve funkci ekonomické ředitelky ve společnosti Arriva Morava. Členem představenstva odpovědným za provoz se stal Igor Čeki, dosavadní ředitel společnosti Vydos Bus. „Rádi bychom postupně navýšili počet autobusů a samozřejmě i zaměstnanců, tedy především řidičů. Nabídneme tak nové pracovní příležitosti,“ dodal Svojanovský.

Do Skupiny ČD se má dopravce začlenit kompletně během letošního roku. Finanční poradenství při akvizici poskytla Česká spořitelna, kompletní due diligence poradenství a právní podporu poskytlo PwC Česká republika a PwC Legal Česká republika.

Společnost Vydos Bus vznikla rozdělením společnosti ČSAD Vyškov. Zajišťuje pravidelnou i nepravidelnou dopravu. Jako vlastníci figurovali v rejstříku firmy Bodos, Krodos a Krodos Servis, za kterými stojí podnikatel Petr Bezouška.

Tagy ČD BUS České dráhy náhradní autobusová doprava Vydos Bus
146 komentářů