Dopravci Železnice

České dráhy hledají nové sídlo, rozhodne i vzdálenost na nádraží

Budova Churchill Square, která vzniká u pražského hlavního nádraží. Foto: Jan Sůra
Budova Churchill Square, která vzniká u pražského hlavního nádraží. Foto: Jan Sůra

České dráhy začaly vybírat, kam by mohly přestěhovat v druhé polovině roku 2020 celé generální ředitelství z budovy ministerstva dopravy na nábřeží Ludvíka Svobody. Vypsaly veřejnou zakázku, ve které hledají pronájem téměř deseti tisíc metrů čtverečních kancelářských ploch na patnáct let. Půjde o kontrakt ve stovkách milionů korun.

České dráhy už na svém profilu zadavatele  zveřejnily podmínky celé soutěže: hledají budovu nejméně s 8 600 metry čtverečními kancelářské plochy, 700 metry skladovacích prostor a 85 parkovacími místy. Má jít o kanceláře postavené po roce 1990, podmínkou je například enviromentální certifikace. Má jít o kanceláře kategorie A.

Uzávěrka nabídek je 7. února. Cena v hodnocení bude hrát váhu 70%, zbytek připadá na lokalitu. V hodnocení lokality hraje váhu hlavně blízkost nádraží nebo stanice MHD.

Do nové budovy chtějí České dráhy sestěhovat i další zaměstnance, kteří už museli postupně z budovy ministerstva dopravy odejít kvůli nedostatku prostor do Klimentské ulice. Podle mluvčího Českých drah Radka Joklíka není ale ještě stoprocentně jisté, že z budovy ministerstva dopravce nakonec odejde. „Je to částečně i sondování trhu, zda bychom neušetřili přestěhováním jinam,“ dodal Joklík.

České dráhy využívají budovu ministerstva dopravy, kde mají kanceláře pro zhruba 500 lidí. Ročně platí ministerstvu 29 milionů korun (do roku 2016 to bylo 35 mil.). Pronájem metru čtverečního kanceláře vychází na 3 720 Kč za rok, metr čtvereční účelových ploch na 1 440 Kč za rok.

Smlouva s ministerstvem vyprší v polovině roku 2020. „Otázka případného dalšího užívání uvolněných prostor po odstěhování ČD bude pravděpodobně řešena s nejvyšším vedením ministerstva dopravy,“ uvedl na konci září mluvčí ministerstva dopravy Zdeněk Neusar.

O stěhování Českých drah se mluví delší dobu. České dráhy mají i pozemky u hlavního nádraží, na kterých aktuálně vzniká projekt Penty a Sudopu Churchill Square. I proto se mluví o vznikajících kancelářích mezi hlavním nádražím a Vysokou školou ekonomickou jako o velmi pravděpodobné budoucí adrese generálního ředitelství.

25 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Medvěd

Ve Vídni spojili 2 nádraží do jednoho a mají – Wien Hbf. Pozemky, co zbyly, si dráha nechala a na nich postavila komplex. A žije z pronájmů….

Proč to u nás nejde ??????

Souprava

A pak nemají prohrávat tendry… 🙂

Vendulka 75

Nejlepší by bylo zbavit se nájemného i toho aparátu co tam sedí. To je moloch a největší zátěž ČD.

Dan

Když je vyhodíte dveřma, vrátí se oknem a bude jich víc. Bohužel.

Tarfix

Přesně, nás z traťě 300 všechny propustí a jich tam zůstane pořád stejně. A při lepším ješte vymyslí nové místo systémového specialisty, který bude mít za úkol nás třídit koho vyhodí a pak shrábne tučný plat.

petr.r

Musí být v Praze?

To

co třeba v České Třebové… takový velký uzel s jednou odbočkou

petr.r

Třeba, prostě kde není draho a budou i do budoucna jezdit vlaky čd. Možná myslí na budoucnost a to Brno by bylo ztoho hlediska blbé.

Vít Jůza

Podle celé řady podmínek bych řekl, že už něco mají předjednáno, a vypisují to na míru.

Jan Sova

Tak či tak moc neušetří… Ten ÚV KSČ barák byl z těch levnějších…

Zapa

Ten barák byl hlavně před tím celý drážní.

Honza

A co Regiojet? Kdy ten opustí Smíchov, jak už dávno měl? Smlouva mu dávno skončila, mimochodem nájem od ČD, přesto tam dále je. Uvítal bych na to taky článek.

petr.r

na smíchově není už nic čd, je to prodaný.

VRT

Sice chápu důvody hledání nového sídla, ale vždy si při takové příležitosti vzpomenu na budovu Rudého práva na Florenci, kde vytiskli první Rudé právo 19.6.1989

Milan

Kdo bude majitelem Churchill Square, tj. komu budou případně ČD platit nájemné? Předpokládám, že ČD dosud platí za nájem státu.

vydra

Penta (80%), Sudop (20%)

Milan

Pokud by to tak bylo (ČD by platily soukromé firmě), tak stěhování lze akceptovat pouze za předpokladu, že nový soukromý nájemce budovy na nábřeží bude bude platit vyšší nájemné, než bude platit ČD v uvažovaném novém sídle. A zároveň tento rozdíl bude dostatečně velký, aby kompenzoval i náklady související se stěhováním ČD. Jinak je to na žalobu na stát pro špatné hospodaření.

soukromnik

Zdravím, v zásadě jde o to, že vlastník ,tedy MD, se chová tak, že je to drahé a navíc nemá místo pro nové zaměstnance, chcete-li ouřady. ČD asi moc nezbývá, než hledat jinde.

Milan

Vlastníkem dosavadní budovy i ČD je stát. Peníze za nájem (v jakékoli výši) tedy zůstávají stejnému majiteli – státu. Po přestěhování by se naopak z veřejných (státních) peněz mělo platit do kapsy soukromníkovi (majiteli nové budovy).

Moza14

Stejně nesmyslnou logiku byste mohl používat u jakékoli společnosti, organizace, neziskovky apod., které stát platí za služby.
ČD sice vlastní stát, peníze si ale vydělávají vlastní činností.

Milan

Př.: budete vlastnit nemovitost s fungujícími kancelářemi pro zaměstnance své firmy. Budete se snažit zaměstnance své firmy přestěhovat a platit navíc nájem v cizím objektu nebo efektivně využijete vlastní nemovitost?

Jiří

Problém ale taky je, že se Ministerstvo dopravy v tom domě roztahuje a pomalu Českým drahám ubírají nájemní prostor. Není to tak dávno, co se skoro celý odbor musel přestěhovat mimo budovu a další kanceláře si MD nárokuje celkem pravidelně. Navíc to není jen o nájmu, ale o spotřebě energií a o tom, že se v létě tenhle barak tak rozpálí, že se tam pracuje velmi špatně. V některých kancelářích je pak přes 30 stupňů celé léto.

soukromnik

Je vidět, že tomu rozumíte.Mám stejný názor .

Jan Sova

Aha, takže MD tam je takový chtěný migrant. Kdysi připluli a dnes už se roztahují….
No že by se teda MD poohlédlo po novém baráku. Nebo by se nedej bože museli decentralizovat a některé zaměstnance zaměstnávat externě v levnějších regionech (kdysi měli pobočku třeba v Ostravě).

DT

To je velmi dobrá otázka a o to asi jde.