LOT 3a leaderboard

České dráhy dokončily převzetí ČD-Telematika, doplnily představenstvo. Firmu povede Krapinec

Údržba telekomunikačního majetku Správy železnic. Foto: ČD - TelematikaÚdržba telekomunikačního majetku Správy železnic. Foto: ČD - Telematika

Představenstvo firmy je po dlouhé době tříčlenné, nový je jeho předseda.

České dráhy završily kompletní ovládnutí společnosti ČD-Telematika, v které letos v polovině roku získaly po výkupu podílu PPF stoprocentní podíl.

Představenstvo Českých drah dnes ve rozhodlo o doplnění představenstva o třetího člena, kterým se stal Tomáš Businský, který je ředitelem pro infrastrukturu. Ve firmě dojde současně ke změně ve vedení: předsedou představenstva bude od 1. září Michal Krapinec. Současný předseda představenstva David Wolski zůstane členem představenstva.

Podle Českých drah jde o změny, kterou souvisí se stoprocentním ovládnutím firmy. Dráhy odkoupily akcie v červnu, celkem šlo o 29,04 %. Celkem za ně zaplatily 847 milionů korun. Cena za akcie vyšla ze znaleckého posudku od společnosti Grant Thornton Appraisals.

ČD-Telematika je z pohledu Českých drah i státu strategickou společností. Vlastní jednu z největších optických infrastruktur na území České republiky. Patří mezi přední dodavatele v oblasti telekomunikační drážní infrastruktury,“ uvedly k transakci České dráhy.

Dlouhá cesta ke 100 % akcií

Po mnoha letech skončila snaha ovládnout celou firmu. První pokusy proběhly už v roce 2014, kdy se řešil výkup minoritního balíku za 198 milionů korun. Transakci nakonec zhatil především postup tehdejšího náměstka ministra dopravy a nynějšího poslance ANO 2011 Milana Ferance. Ten byl do té doby dlouholetým zaměstnancem skupiny Agrofert a známým druhého muže hnutí Jaroslava Faltýnka.

Balík akcií nejprve koupila od podnikatele Davida Knop-Kostky společnost Dial Telecom. Ta ho v roce 2016 prodala skupině Unicapital olomouckého podnikatele Pavla Hubáčka. Ten podíl prodal v roce 2018 skupině PPF.

České dráhy v minulých letech vykoupily i další menší akcionáře (AŽD 7,39 pct., OSŽ 2,48 pct. a OHL ŽS 1,78 pct.). V roce 2018 nicméně tvrdily, že se chtějí ČD-Telematiky výhledově zbavit, neboť „nezapadá do hlavního byznysu ČD“.

Tagy ČD-Telematika České dráhy seznam
12 komentářů