cargo

České dráhy chystají modernizaci „kocourů“, mají nahradit dosluhující řadu 714

Desítka lokomotiv má projít modernizací, aby splňovala přísnější emisní limity.

České dráhy chtějí v příštích letech modernizovat většinu ze svých motorových lokomotiv řady 742. Stroje, které v podstatně větším počtu jezdí hlavně u dceřiné firmy ČD Cargo, chce proměnit tak, aby už splňovaly novější požadavky na emise a výkon.

„Lokomotiva by nahradila dosluhující vozidla řady 714 a 714.2 a sloužila by ke stejným výkonům, tedy k posunu a lehké až středně těžké traťové službě,“ řekla mluvčí Českých drah Gabriela Novotná.

České dráhy zatím vypsaly takzvané předběžné tržní konzultace, v kterých chce zjistit, co výrobci a opravárenské firmy mohou nabídnout. Podle toho pak České dráhy vypíší samotnou soutěž.

Plánem je modernizace deseti kusů, celkem jich České dráhy mají čtrnáct. „Tržní konzultace u řady 742 nemají souvislost s tržními konzultacemi v oblasti dieselových a duálních lokomotiv – jedná se o výkonově odlišný druh lokomotiv s odlišným určením,“ dodala Novotná. Modernizací chtějí prodloužit životnost o nejméně dvacet let.

S modernizací řady 742 má zkušenost především ČD Cargo. Pro státního nákladního dopravce provádí modernizaci strojů přezdívaných nejčastěji jako „kocour“. ČD Cargo lokomotivy při modernizaci současně vybaví zabezpečovačem ETCS. Zakázku získala společnost CZ LOKO.

Tagy České dráhy lokomotiva 742 modernizace řady 742 řada 742 seznam Top
46 komentářů