Cena tištěných předplacených jízdenek na jižní Moravě vzroste o desetinu
Autobus MAN Lion´s City A21 společnosti BDS-Bus pro provoz v Jihomoravském kraji. Foto: FB IDS JMK
Kraj je veden snahou motivovat cestující k přechodu na elektronické jízdenky.
Já jsem si to vyzkoušel a za měsíc jsem ztratil nervy a přešel zpátky na papír a to musím říct, že mám používání různých aplikací atd. rád, ale tohle věčné načítání se vážně nedalo… Je to dáno určitě i tím, že část trasy kterou jezdím mezi Mor. Pískem a Rohatcem je špatně pokrytá signálem, ale ocenil bych spíš, kdyby to šlo koupit přes Poseidon, kde by to v případě nenačtení QR šlo alespoň zobrazit.
No jo, a taková PID lítačka zakazuje snímky obrazovky (i když se ten QR kód co chvíli mění…)
Nadšeně prohlubujeme svou závislost na umělých infrastrukturních systémech, které jako uživatelé nemáme pod kontrolou a které jsou snadno zranitelné, ať už lidskou nebo technickou chybou, vlivem přírodních sil nebo něčím zlým úmyslem.
A ti, kdo se závislosti aspoň na některých z těch systémů zatím snaží vyhýbat, jsou do ní stále více tlačeni.
Všichni s láskou vzpomínáme na dobu povinných papírových kupónů, ještě když nebyl ani volitelný začátek platnosti a každý si mohl vystát okolo přelomu měsíce pěknou frontu.
Další level bude čínský systém sociálních kreditů.
Mezitím ale byla dlouhá doba papírových kuponů s volitelným začátkem platnosti.
Mimochodem pokud nebudou zrušeny úplně, pak bude tak jako tak platit „udržování dvou systémů najednou“ (srov. s tvrzením v článku).
Dnešní doba je přece jen někde jinde. Možnost koupit předplatní jízdenku i v kterékoli železniční stanici kdykoli a bez front, začátek platnosti zcela libovolný. Též nákup zónových papírových jízdenek pro všechna pásma díky velkému množství automatů je snadný (snad jen možnost nákupu síťové na 24 hodin na JmK to nenabízí).
Takže nepestupnej tarif a průvodčí do každýho vozu ?
A to říkal kdo?
Já myslím že toto je ještě v pohodě… abyste měl „všechno pod svou kontrolou“ (good luck s vyzvedáváním výplaty v hotovosti, schraňováním kontrolních lístků od důchodového pojištění po dobu 40let, vyřizováním daní v „papíru“ a hotovosti…) tak vám stačí pouhopouhých 10 procent navíc…
Pokud vám jde čistě o situaci poruchy (pokud není vaším hlavním cílem zůstat „šedou osobností“ bez elektronické stopy) tak by mělo bohatě stačit si jednou za pár let koupit Univerzální jízdenku v papírovém provedení a máte backup jak vyšitý…
„…schraňováním kontrolních lístků od důchodového pojištění po dobu 40 let…“ Pořád je ještě všechny mám, i výplatní pásky z dob minulého režimu, a to už jsem v důchodu 7 let… „…vyřizováním daní v „papíru“…“ Až poslední dva roky jsem daňová přiznání podával elektronicky, a to jen kvůli fakturaci do ciziny, kdy mě berňák donutil podávat každý měsíc kontrolní hlášení DPH, přestože nejsem plátce… „…vyzvedáváním výplaty v hotovosti…“ Až do r. 1995, kdy mě poprvé donutili ke změně, jsem s tím neměl problém… „Pokud vám jde čistě o situaci poruchy…“ Ono stačí, když vypadne proud, a to nejen v supermarketu, dneska… Číst vice »
Zaměstnavatel má zákonnou povinnost vyplácet mzdu v hotovosti, pokud o to zaměstnanec požádá. Ironií osudu je, že v minulosti to bylo přesně opačně a zákon nařizoval zaměstnavatelům vyplácet mzdu na účet, pokud o to zaměstnanec požádá, protože v dobách vysokých bankovních poplatků bylo mnoho zaměstnavatelů, kteří se tomu bránili. Doba se ale změnila a tak byl před několika lety zákon změněn a dnes naopak nařizuje výplatu mzdy v hotovosti. Nicméně jedna věc je zákon, druhá věc je realita, kdy zaměstnavatelé raději, pochopitelně s nějakým zástupným důvodem, vyhodí zaměstnance, který chce mzdu v hotovosti, nebo ho ani nepřijmou, přesto, že na… Číst vice »
Než to bastlit na platební karty, které k tomu vůbec nejsou určeny, to by správně raději měla existovat univerzální opravní karta (řešená nejlépe asi jako ekvivalent in-Karty přes SJT), na které by byly jízdenky fyzicky nahrány (aby byla možná kontrola offline).
Ona by byla možná offline i v případě platebních karet. Pokud má ta věc něco jako veřejný klíč, tak stačí veřejné klíče nahrát do kontrolního zařízení.
A tak to funguje s šalinkartou… přiznám že nevím jestli má offline databázi nebo v případě ztráty netu nemůže kontrolovat, ale nezajímá mně to, je to jeho problém. Za tři roky jsem neměl s revizorem problém. Navíc, pro „zvláštní povahy“, bonus: lze použít jakoukoliv bankovní kartu, jakmile ji jednou zaregistrujete, zůstává nosič platný i když jako bankovní karta už vypršela… vím to zcela určitě, mám svoji šalinkartu na bankokartě která už dva roky neplatí (mám samozřejmě od banky novou ale nechtělo se mi to přehazovat) a vše OK, několikrát revizorováno.
Přesně tak, lze použít i neplatnou kartu, což řada lidí využívá.
Za několik let to bude možné mít na občance… čip už tam je teď.
Na jednu stranu chápu, že je pro kraj jednodušší, aby byly jen elektronické jízdenky, ale páni radní asi zapomněli, že mezi papírovou a elektronickou jízdenkou je zásadní rozdíl v rychlosti odbavení cestujících. Ve vlaku elektronická jízdenka často znamená, že si průvodčí musí vzít od cestujícího kartu a POPka ji načte až na několikátý pokus. Když má cestující papírovou jízdenku, tak okamžitě vidí platnost. Ve vlaku je to malý problém, průvodčí jen nestihne zkontrolovat všechny cestující. V autobuse (kde jízdenky kontroluje řidič) to ale výrazně zdržuje nástup cestujících a zpomaluje celý autobus. Pokud se nezmění systém odbavení cestujících v regionálních autobusech,… Číst vice »
Platební kartu dát do ruky průvodčímu, to se opravdu děje? Že s tím zápasí a načte to až po několikáté jsem viděl, ale odevzdat kartu to ne. Při tom IDSJMK tuto elektronickou jízdenku na platební kartě prezentuje tak, že je to bezpečné, protože cestující nedává kartu z ruky.
Většinou nechávám lidi si to načíst, tím že přiložím POP k jejich nastavené kartě, ale pokud to nenačte i na 3 pokus, tak je poprosím o svolení, zda si kartu mohu vzít do ruky (buď to přiloží špatně nebo je to problémová karta, s kterou potřebujete kroužit po čtečce jak sup na poušti), pokud ale nechcou (což se mi zatím ještě nestalo a to jezdím v JMK už dlouho), tak jim říkám jak to mají přikládat, ale i tak potom povolí a dají mi to do ruky. Nebo ještě za asistence jejich ruky (on/ona drží kartu, ale i já). Chápu… Číst vice »
Ono je nepříjemné pro obě strany neustále kontrolovat roční předplatnou. Jasně, papírová se ukáže a jdem dál, netřeba řešit, zatímco karta se musí pípat. Vůbec se jim nedivím, že chtějí přejít na systém revizorů v některých vlakových linkách.
Nemusíte použít stávající kreditku, když nechcete, stačí jakákolív kreditka, klidně prošlá. Jenom si ponesete další jednu navíc.
Potvrzuju, sám to tak mám. Jen se domnívám že v okamžiku registrování nosiče ještě platná být musí (ověřuje se „provedením platby“)…
V okamžiku registrace karty v eshopu musí být platná, pak už se to nekontroluje.
V případě průvodčího ve vlaku, mu předat kartu, pokud o to požádá, nemám problém. Ale v MHD Brno ji dát revizorovi bych problém měl, oni někdy vypadají tak zvláštně… že někdy nevím jestli chce jízdenku, žebrá, nebo mě jde okrást…
S dobrým odbavovacím systémem zvládají řidiči 5-8 transakcí za minutu. Pokud ČD mají něco horšího, je to vina ČD, ne zadavatele…
Jezdím v IDSJMK jako řidič… a odbavování s el. dokladem na kartě rozhodně nezdržuje. Naopak.. nemusím jako řidič študovat složitě zony, platnost atd… palubák mi doklad na obrazovce jednoduše zbarví do zelena a vím že vše sedí jak má, do žluta a vím že je taky vše ok ale je tam najký menší nedostatek, nejčastěji špatná chybné zony než přes které jdu a v posledním bodě červeně a vím že jízdenka není platná hned…. o čitelnosti nemluvě.. některé doklady na papíru jsou po měsíci vybledlé a sotva jdou přečíst.
Zkušenost mám pravda ze strany cestujícího, a ne řidiče. Při nástupu do autobusu papírovou (roční) jízdenku ukážu a pokračuji v nástupu. Cestující s elektronickou jízdenkou musí hledat kam katru přiložit ke strojku, aby se načetla.
Asi to nebude stejné u všech autobusů, ale často potkávám případy, že se karta musí přiložit z boku na strojek, který je za (celkem malou) dírou v plexiskle.
Asi mám jenom smůlu, že na některých linkách jezdí autobusy s dost mizerným řešením co se týče umístění čtečky. Pro informaci, v tomhle článku mají fotku jak „skvěle“ jde čtečku umístit: https://www.busportal.cz/clanek/nove-autobusy-pro-ids-jihomoravskeho-kraje-budou-v-novem-stylu-17063
„Kontrola“ papírových dokladů je rychlejší jenom proto, že je v podstatě namátková. Buďto řidič přečte platnost nebo zóny. Někteří ani to, pustili by cestujícího i s průkazkou na plavečák, ale moudře kývnou hlavou…
No právě, nuvěřím že jsou všichni rychločteči 🙂
Pošrotovat v hlavě jestli dnešek spadá do vytištěného období, osoba sedí s předkladatelem a pásma obsahují to v kterém jsme či dokonce budeme projíždět…
Každý řidič, každou papírovou kartu??
A soulad „osoby s předkladatelem“ se přiložením platební karty zjistí jak?
Na mé elektronické jízdence se zobrazí fotka (při vyřizování jízdenky mě fotily).
A pak je ještě sranda, když tu čtečku zaskládá řidič vlastními bágly. Nežertuji, fakt jsem viděl, byť to bylo už tak dva roky zpět. Od té doby už snad řidiči pochopili, že tudy cesta nevede.
Ale stejně se mi nejvíc líbí umístění té čtečky v SORech ČSAD Hodonín. Mimo kabinu a jasné viditelná z pohledu cestujícího. Tak by to mělo být všude. Bohužel ale není 🙁
Hľadať kam sa prikladá karta som musel pri prvej ceste v IDS JMK po zavedení EOC, odvtedy to absolútne nie je problém, kedže zariadenia sú v každom autobuse rovnaké a teda čítačka je vždy na tom istom mieste. Ešte som nezažil autobus kde by bola umiestnená nevhodne a karta by sa prikladala ťažko. Aj to riešenie na fotke v linkovanom článku je okej, vyzerá to zle len kvôli uhlu z ktorého je to fotené.
Ta rychlost kontroly je relativní, OPRAVDU si myslíte že revizor při zběžné kontrole stíhá ověřit všechno, například že sedí kód průkazky s kódem kupónu, že klouzavá platnost skutečně obshuje aktuální den, že fotka „sedí“?
Navíc ta elektronická kontrola bude do budoucna jen zrychlovat, což se o ruční nedá předpokládat…
Příjde mi to jako by ještě někdo obhajoval výhodnost házení koruny do turniketu.
S tou úplnou kontrolou máte pravdu. Co se týče rychlosti, ta je však zásadnější. Už jen rozumnější umístění čtečky, než co potkávám, by ušetřilo čas. Jenom tak pro představu, když nastupuje do autobusu 40 lidí (normální např. při přestupech vlak-bus) a každému bude trvat odbavení 3 s, tak na odbavení strávíte 2 minuty a o to vyrazí spoj později. Pokud na každém cestujícím ztratíte 2 minuty, tak na lince s obratem 1 000 osob/den, při ceně času 240 Kč/hod (hodnota ze studie na ŽUB) už to dělá přes 2 mil. Kč ročně jen ve ztraceném čase. Osobně nemám problém s… Číst vice »
Z vlastní zkušenosti vím, že záleží POPka od POPky, jestli se podaří danou kartu načíst nebo ne, na druhou stranu některé typy platebních karet jsou obecně problemovejsi než jiné. Že kraj nechce z ekonomických důvodu používat dva systémy chápu také, ale proč teda rušili QR kódy? Vždyť se jedná o elektronický systém stejně jako nosič na platebních kartách… A je mnohem blbuvzdornější a rychlejší, sorry jako, ale abych načítal jednu kartu 30x (běžný stav) nebo volal na KORDIS, abych si ověřil platnost při frekvenci stovek cestujících je maso…
Problém s rýchlosťou odbavenia je len u ČD, u autobusových dopravcov som nikdy nečakal viac než sekundu.
Riešením by mohlo byť aby si POPka udržiavala databázu platných lístkov v rámci EOC, s pravidelnou aktualizáciou povedzme raz za minútu. Tým pádom by v 99% prípadov nemuselo dochádzať k online overovaniu. To by sa vykonávalo len ak by sa v offline databáze platný lístok nenašiel (napr. ak si ho cestujúci zakúpil tesne pred cestou).