Cena roste. Oprava protektorátního mostu Šmejkalka na D1 vyjde na 1,4 miliardy
Most Šmejkalka se začal stavět v roce 1939, v provozu je od roku 1977. Pramen: Ceskedalnice.cz
Oprava mostu Šmejkalka bude zřejmě vůbec nejnáročnější etapou modernizace D1 mezi Prahou a Brnem.
A k cemu by to bylo dobře? Pokud je na D1 problem, tak proto, ze usnuvsi tocvolant rozvesi kamion přes celou sirku dalnice nebo proto, ze nasnezi. A v teto situaci je uplne jedno, jestli stoji kolona ve dvou pruzích nebo trech. Co je potřeba je D35 asap jako alternativa a odlehcovaci tahy 19 a 38, aspoň v rezimu rychlostni 1+1. To samo o sobe je v této zemi zalezitost na nasledujicih 50 let…
Muj post mel byt odpoved na PTR nize ale zobrazil se jako novy prispevek…
Celá ta modernizace D1 jsou vyhozené peníze, protože doprava na D1, už nyní by měla být v režimu 4+4 jízdní pruhy od Prahy do Brna.
10!
A ve třech patrech.
A postavit repliku ale novou by nebylo levnější ?
Možná ano možná ne. To si netroufám posoudit. Berte ale v potaz, že dnes se staví mosty jinak, než se stavěli před 80 lety. Takže stavět nový most s 80 let starou konstrukcí může být dost drahé. Dále že nejde jen o cenu, ale i dobu trvání dopravních omezení. Je možné, že oprava se dá stihnout rychleji, případně s menšími omezeními.
Spíš je problém v tom, že původní dálniční most je celkem v pořádku. Má na sobě ale novostavbu, která respektovala změnu norem, co se týče šířky a maximálních sklonů. Tak ho za reálného socialismu opatřili horním patrem s vozovkou v nové nivelitě. A jak vypadala většina staveb z té doby, je ve všeobecném povědomí. Obecně – odstřelit a postavit znovu. Tady to nejde, takže po kouskách.
To jste si podle mě spletl mosty.
V článku je řeč o mostu Šmejkalka: https://mapy.cz/zakladni?x=14.7422283&y=49.8984020&z=16&source=base&id=2337190
Vy podle mě mluvíte o Vojslavickém mostu: https://mapy.cz/zakladni?x=15.2057247&y=49.5970796&z=17&source=base&id=1719093 Ten už je naštěstí opravený.
Myslíte 1) postavit mostní provizorium pro 4 pruhy 2) zbořit současný 3) postavit nový (resp. dva nové) že by bylo levnější? Nemyslím.
Podle snímku pod titulkem jsou to dva mosty vedle sebe. Tak proč provizorium pro 4 pruhy? Že by demolice s dynamitem?
Mimochodem Trojský most, který by dokončený před 7 lety stál 1,3 miliardy korun. Ten most je sice o 24 delší a jezdí po něm i tramvaje. Na druhou stranu není nad 46 m hlubokým údolím, a za těch 11-12 let od počátku je ho stavby, stavební práce a materiál výrazně podražily.
Jste si opravdu jistý, že by dnes šlo postavit tu 80 let starou repliku, včetně demolice původního mostu a výstavby mostního provizoria levněji než za 1,4 miliardy?
Jsem moc zvedavy na vliv teto stavby na kvalitu a komfort jizdy po D1 a take celkove vedeni dopravy na D1.
Popravde ocekavam kolaps..
Hodně bude záležet, jakou konstrukci bude mít mostní provizorium (což samo o sobě bude velká výzva). Pokud se postaví PIŽMO s omezením na 30km/h, tak bude kolona začínat u Prahy.
PIŽMO tam bez pochyb bude, přeci jen je to dost dlouhá překážka. Ale co bude stát na tom PIŽMu? 1x dlouhý MMT nebo dva souběžné MS, MMS, … to také rozhoduje o rychlosti.
Cena je jedna věc, ale kdy se začne?
trochu mne fascinuje, že most z cca roku 1940 jde furt z části zachovat. mnohé mosty z 70. a 80. let nikoliv…kde asi soudruzi udělali chybu…
k lži…ze je D1 opravena…to je obdobné jako best in Covid a alenka schillerova s rozpoctem
Ten starý most je obloukový, zatímco ty poválečné předpínané – což je konstrukce mnohem citlivější na technologickou kázeň, kvalitu betonu, následnou údržbu – zabránit zatékání vody do konstrukce. Kulantně řečeno „proměnlivá“ kvalita betonu je pro stavby z časů normalizace typická – někde je to OK, někde horší. Obloukové betonové mosty jsou celkově „robustnější“, odolnější nástrahám času. Pokud při výstavbě nedošlo k nějakému fatálnímu pochybení při míchání betonu, vydrží „věčnost“.
což je tedy doporučení se vykašlat na ty předpjate? já bych si to tak rozklicoval…
Ne všude lze postavit obloukový most. Předpjaté konsturkce jsou v dnešní době standard u rozpětí pole nad 20 m. Jedná se o nevýhodnější řešení jak z ekonomického, tak ekologického pohledu.
Výrobci předpínací výztuže uvádějí, že most z předpjatého betonu má cca o 25% nižsí emise CO2, než most železobetonový.
Pouze na SŽ dodnes nepochopili, že je i jiné řešení než ocel. Co říct a neurazit.
SŽ staví „betonové“ estakády a mosty navrhují mostaři, kteří rozumí výpočtům a ekonomice.
Betonové? Myslíte ocelové nosníky s betonovou deskou? Bohužel něco jiného je neprojednatelné.
Takto bych to neinterpretoval. Jednak předpjaté konstrukce jsou materiálově méně náročné – méně cementu, méně oceli – tedy, jak už zmiňoval Jakub, menší spotřeba energie a „produkce“ CO2. Druhak, dnes je výroba betonu mnohem víc „pod kontrolou“, dnešní přísady (téměř) elimininují rizika typu „vono to neteče, chrstni tam víc vody“. Neboli dnes je vyšší pravděpodobnost, že ta konstrukce bude provedena tak, jak projekt předpokládá.
např. mosty na D47/D1 před ostravou, aneb zprasit jde cokoliv i dnes.
předpjaté konstrukce jsou nepochybně výhodné řešení…ale jak se dívám kolem sebe…vyžadují dost technologické kázně a údržby. což je tu občas poněkud problém.
PS: vím, že prudím, ale k té ekologičnosti…nevím, zda je výhodnější co 30 let měnit předpjatý most (realita ČR) nebo co 80 let kus obloukového… a taky mému zpátečnickému pohledu na svět vyhovují trvanlivá byť náročnější řešení než modernější ale háklivější na výstavbu a hlavně údržbu.
Zprasit se dá samozřejmě i dnes leccos, ale trvám na tom, že dnes je lepší šance to uhlídat, než před 50 lety. Pochopitelně hodně záleží i na investorovi, jeho technickém dozoru, co ukočíruje a co si nechá utéct.
„Ekologičnost“ by se určitě měla posuzovat na základě LCA; tady jsme poněkud na vodě, když předpokládáme nějakou životnost – a pokud se za 20 let ukáže, že předpoklad není naplněn, tak se zhroutí i „celková bilance“. To ukáže až čas.
prave mne strašně nepříjemné překvapuje to množství predepjatych konstrukcí z 70 a 80. let, co musí jít k zemi.
Kus obloukového? Jak budete po částech měnit oblouk?
oblouk zde prý drží, tak se mění to nad tím.
Představte si takovýhle oblouk jako most přes Labe. Vozovka je 30 metrů nad vodou, co nájezdové rampy?
Fajn a teď jedna technická: Oblouk vnáší do základů vodorvné sily a ne zrvona malé. Skalní svah ty síly zachytí bez problémů, ale naplavené štěrkopísky? To bude problém vůbec založit, aby se oblouk nerozevřel, jak se tomu stalo v Třebíči v kostele.
Jsou místa, kde to bez předpajťáku nepůjde.
jasně, že přes labe do nastavenin to bude asi větší issue založit. ale to zase máme třeba více menších oblouku?
mnohde mi přijde, že se užívá nejjednodušší současně řešení…predepjaty most…které se opakovaně ukazuje problémové. vlivem špatného provedení a udrzby.
Mensi oblouky? Pri vysce mostu napr. 20m mate pilire po 40m. To vas vyzenou plovodi a plavba. Pro ne nejlip bez pilire nebo je minimalizovat. A jich mit v toku a v zaplavovem uzemi 10-20ks
Úplně slyším Andreje, jak před volbama říkal, že je D1 úplně nová
My také.
To je přece na Východě normální, že se zapalujou nedostavěný vysolý pece nebo vařej poslední sváry na potrubí, kterýho 50 kilometrů chybí. A proč by ne, když to funguje. Andrej dostal po všem, co tu 8 let předvádělve volbách 27 % a jen proto, že Pánbůh nebyl doma, se tam o prsa nedostala trojice jeho věrných přicmrndávačů. Kdyby ano, měli bysme ho tam na další 4 roky.
lid to chce, lid to má. jen se divím, proč a na koho se furt vztekaji, kdyz jim tenhle samoderzavy batko (spolu)vládl 8 let. přece po vládě jejich idolu, který je nejmoudrejsi a všemocný, by tu už dávno měl být ráj na zemi.
Celý je to o intenzívním vymejvacím marketingu postaveným na faktu, že procento naprostých debilů kterejm lze nakukat cokoli (klidně i to, že tu minulejch 8 let vlastně vládla opozice a chudák Bureš vlastně ani není politik), převyšuje v českých luzích a hájích procento lidí lucidních.
ano, zavedení všeobecného rovného volebního práva byla největší chyba, které se západní civilizace dopustila.
v kombinaci, že u nás minule represivní režimy nadproporcne likvidovali a vyhaneli osoby lucidni…a jistá „rozumnost“ je sociálně a biologický dědicna.
To není jen v Čechách, to je na celém světě. Ne nadarmo se říká, že nejtěžší je být blbcem, protože konkurence nemoc veliká. A další je ,že v jednoduchosti je krása složitou věc umí vymyslet každý debil. O obou se přesvědčuji každý den. Nedávno jsem řešil 35 let starou kontejnerovou nástavbu, něco tak primitivně jednoduchého, blbuvzdorneho fungujícího jen s efektním využitím fyziky (páka, gravitace) jsem dlouho neviděl.
Takže ještě další kolo uzavírek. Jestli to chápu dobře. Zipování samozřejmě v ČR katastrofa.. Takže.. Opět..
Aspon ten most je mimo Prahu, jinak by tam pribyla jeste cyklostezka na ukor jednoho stavajiciho pruhu.
A já si říkal, když tam teď jezdím, jestli nebude přes most protažen stoupací pruh až na vrchol kopce. Nyní končí uprostřed kopce hned za nejprudším úsekem, ale stále ve stoupání. Prostor na to určitě bude, když se nová mostovka staví na 3+3.
To ukončování stoupacích pruhů před vrcholem kopce nechápu… Asi představa, že kamion, který spatří konec stoupání dostane novou krev do žil, pardon lepší naftu do vstřikovačů a záhadně zrychlí 🙂
no teď už končí aspoň u kus dál, dřív končil v tom nejprudším úseku.
Zakončení stoupacího pruhu by mělo být nejlépe ještě dále, než na horizontu, zejména pokud je to v místě, kde se dálnice stáčí doprava. Jedno takové velmi nebezpečné místo je na konci stoupacího pruhu na horizontu kopce před Rohlenkou na D1 – směr Ostrava. Viděl jsem zde za 25 let několik nehod, které měly vždy stejný průběh – na horizontu se zařazují kamiony z končícího stoupacího pruhu do pravého pruhu; auta a lehké náklaďáky se jim vyhýbají a vybočují do levého pruhu. No a v levém pruhu „rychlíci“, co jedou 150 km/h a více, kteří v tomto místě dostatečně nevidí dopředu… Číst vice »