Cegelec představí na InnoTransu nový český trolejbus, bude jezdit v Jihlavě

Trolejbus SOR TNS 12 s novou výzbrojí Cegelec Alva. Foto: CegelecTrolejbus SOR TNS 12 s novou výzbrojí Cegelec Alva. Foto: Cegelec

Nová výzbroj má větší účinnost než předchozí generace.

Společnost Cegelec chystá na největším dopravním veletrhu InnoTrans v Berlíně premiéru nového českého trolejbusu.

Designově nepůjde o novinku: Trolejbus SOR TNS 12 má stejnou karoserii jako autobusy SOR NS 12, má však zcela nový typ elektrické výzbroje. Její výrobce Cegelec (jedna z nástupnických společností někdejší ČKD Polovodiče; dnes člen skupiny Vinci Energies) ji představí pod názvem Cegelec Alva.

„Po třech letech se nám daří finišovat s vývojem nové řady produktů. Ta zahrnuje elektrické výzbroje Alva, statické měniče Alvaux a klimatizace pro kolejová vozidla Alva-Air. Zástupce všech tří těchto výrobků představíme na InnoTransu. Z pohledu vývoje a architektury těchto produktů se nejedná o evoluci, ale skutečnou revoluci,“ řekl  výkonný ředitel společnosti Miroslav Opa.

Druhý trolejbus pro Jihlavu

Pražský výrobce v uplynulých letech zcela změnil konstrukci svých výrobků a přešel ve velkém k užívání tzv. SiC (silicon carbide) prvků namísto tradičních IGBT tranzistorů. To přináší snížení hmotnosti a hluku, zvýšení spolehlivosti a celkové účinnosti, která se může pohybovat až kolem 96 %, zatímco u starší generace šlo o cca 89 %.

Rozdíl mezi starší a novou generací si budou moci návštěvníci veletrhu prohlédnout. Na první pohled uvidí dva rozměrově takřka identické kontejnery měničů. Ten starší však bude schopen poskytnout výkon pouze 7,5 kW, zatímco ten novější určený pro nové berlínské metro takřka čtyřikrát vyšší.

Na stánku bude k vidění také trolejbus vybavený elektrickou výzbrojí Cegelec Alva. Půjde o druhý vyrobený vůz SOR TNS 12 pro Jihlavu, který na veletrh odjel doslova z výrobní linky v Libchavách dne 15. 9. 2022.

Trolejbus je stále ekonomicky a ekologicky nejlepší řešení elektrobusu, mající navíc ještě sekundární benefity z pohledu městotvornosti. Naše prezentace na veletrhu tak bude zaměřena nejen na naše výrobky, ale i propagaci moderní trolejbusové dopravy jako celku. Na InnoTransu se prezentují již delší dobu nejrůznější elektrobusy, my chceme světu ukázat ten nejlepší v podobě parciálního trolejbusu. A jelikož se má nakonec prezentovat se svým trolejbusem na veletrhu i další český výrobce, bude zastoupení technologie tzv. parciálních trolejbusů o to silnější, což je jistě pozitivní,“ uvádí Libor Hinčica, obchodní ředitel Cegelecu.

Tagy Cegelec SOR TNS 12
6 komentářů