ČD Cargo na burzu? Ťok chce část akcií státního dopravce nabídnout investorům

Vectron 383.006 ČD Cargo s reklamou na vozové zásilky, foto: Zdopravy.cz/Josef PetrákVectron 383.006 ČD Cargo s reklamou na vozové zásilky, foto: Zdopravy.cz/Josef Petrák

Ministerstvo dopravy Dan Ťok po letech oživuje plán na to, aby část společnosti ČD Cargo nabídlo investorům na burze. O

Zpět na článek
35 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
LK

Redakci: „Není ale úplně jasné, jak by prodejem části akcií na burze získalo peníze na rozvoj právě ČD Cargo: peníze by připadly mateřským Českým drahám.“ Nejsem insider, ale podle toho, co je prezentovano, se spise/mozna nebude jednat o prodej obchodniho podilu, ktery zde uvadite vy, ale o navyseni zakladniho kapitalu s emisi novych akcii, za ktere novi akcionari zaplati CD Cargo (navysi se pasiva, splacenim navyseni zakladniho kapitalu i aktiva resp. penize na uctu). Prodejem bych to vubec v tomto pripade nenazyval, protoze CD nikomu nic neprodavaji (a v tomto scenari ani nic ciselne neziskavaji, pouze budou mit na burze… Číst vice »

VRT

No konečně! Toto trvalo.

Asdf

Stát není od toho, aby zajišťoval nákladní dopravu, to je čistě komerční záležitost.

X 1

Asdf
Máš pravdu předsedo. Co je výdělečné, má být soukromé.

Včil ještě zdražit jízdenky na reálné náklady a příště budeš psát aby stát neprovozoval osobní dopravu.
Radši se běž podívat do ledničky. Hladovymu to moc nerachuje.
🙂

Asdf

Máte v tom hokej předsedo. Osobní doprava se bez dotací zřejmě nikdy neobejde a je to jeden z nástrojů regionální politiky státu. Což se o nákladní dopravě opravdu nedá říct.

X 1

Pro Ťoka ! DB, DR, DB Cargo, Railion, DB Cargo, DB Schenker a opět samostatné DB Cargo. Ty pokusy už tady byly ale nějak to nedopadlo. Ministře, jsi si jistej, že jsi ve správným baráku? Že nerozumíš legislativě dopravních staveb, to už víme. Jinak by jsi už za ta léta inicializoval změny v zákonech. Času jsi měl dost. Že nerozumíš dopravě, to také víme. Že patrně neumíš číst a nemáš oborový přehled. To se právě dozvídáme. Že namáš žádnou autoritu u podřízených, nevíš jedině ty. Jinak s takovýmy náměstky co máš se nedivím, že Česká železnice vypadá v porovnání s… Číst vice »

Jirka

Protože politika je svinstvo.

Člověk

Cargo by se mělo zprivatizovat komplet, stejně jako celé ČD. Stát není od toho, aby podnikal v konkurenčním prostředí.

ondřej

Nerozumíš tou a priatizace je jen další tunel

Kylchap

Krtek byl nejúspěšnější generální kokrhel ČD. Proto musel jít, protože překážel Žlutému Tlučhubovi. ČDC se dostalo do zisku a získává zpět původní výkony. Komu ČDC překáží?

Jančura se kamarádí s Babišem. Proč asi?

Michal

Obávám se, že svět není až tak jednoduchý, jak ho chápete…

Asdf

Aha, takže za všechno už nemůžou svobodní zednáři, židi, nebo Wall street. Dneska za všechno může Jančura 😉

Kylchap

Vše co Ťok dělá prospívá Žlutému Tlučhubovi.

noerf

Prodat ČD Cargo neni problém. Myslím, že by se investoři našli a někteří by se i postarali o jeho rozvoj.
Jen se mi zdá, že se všemi prodeji zachraňuje ČD (osobní doprava), jehož zadlužení je na úrovni 1,5 násobku ročních tržeb a výsledek hospodaření je pravidelná ztráta.

Marek

do OKD a dalších mnoha firem přinesla privatizace také ten kýžený kapitál a know-how, že?

pkk

Nerozumiem tomu, firma v zisku a je potrebné sa jej zbaviť? Alebo teda presmerovať časť jej zisku do súkromných rúk? Zvláštna to filozofia… Ťok by si mal uvedomiť, že je minister a nie generál nejakej súkromnej spoločnosti.

venkov4ever

Znovu opakuji – počínání Burešova poskoka je plně v souladu s filozofií moderního kapitalismu: Privatizace zisků, socializace ztrát. Proto tam byl Ťok dosazen. Co je na tom k nepochopení?

Kubrt

firma v zisku… ten zisk odpovídá ceně cca. čtyř lokomotiv, kterých by to Cargo potřebovalo minimálně 50. Zisk se daří teď, v konjunktuře, kdy silniční ani železniční dopravci už nezvládají poptávku. Až ekonomika půjde dolu, přeprav ubyde, konkurence se zostří a zisk může lehce zmizet.

Lukas Končický

Proč by zrovna ČD Cargo muselo zůstat státní?

Bratt

Ťok dává nepokrytě najevo snahu o likvidaci ČD,je to opravdový packal úkolovaný RJ.Skansku přivedl na pokraj krachu a pak se dal na politiku,tady může páchat škodu beztrestně.Je to první ministr dopravy,který nepokrytě usiluje o poškození státem vlastněných ČD.V České republice se však tímto způsobem může spravovat majetek státu bez obav z trestního stíhání….

Michal

A čím přesně je příliv kapitálu a know-how ze soukromého sektoru špatně?
Vyvětrají vám zaprděný smrádeček a sešrotují modrou laminátku? 🙂

Bratt

Už jsme těch likvidačních privatizací zažili dost modrý svazáku…..Celá 90 léta byla obrovskou ranou pro ekonomiku státu a levným výprodejem podniků.Západní Evropa přišla po válce o kolonie mimo Evropu,ale získala je u nás.Jen duševní prosťáčci z toho mohou být nadšeni.Lépe je vozit vlaky laminátkou a zisk nechávat v ČR,než aby to vozily DB a financovaly rozvoj Německa..

venkov4ever

„Jen duševní prosťáčci z toho mohou být nadšeni.“…nebo také ten, kdo se na tom úspěšně napakoval, popř. dělá za pár grošů „pakovačům“ podržtašku…což bych (to druhé) viděl na případ kolegy výše.

noerf

Bratt: Jenže díky socialismu a nerůstu cenové hladiny a hospodářství si mohli západní kapitalisté koupit České firmy za pár drobných (pro ně).
Pokud se podívám na soukromé podnikaní na železnici tak AWT, EP Cargo (včetně dceřinek) či Unipetrol obnovují techniku a rozvíjejí se, takže nevidím důvod proč by někdo takový nemohl přijít i do ČD Cargo.

Eskimo Joe

A proč by to měl dělat? Koupit si za dvě miliardy 10 % podíl v ČDC pro 10 % podílu na zisku? Návratnost někdy v příštím životě a to ještě za podmínky, že ČDC udrží ziskovost. Že by tedy měl ještě dále investovat? Třeba jim koupit další TRAXXy a zajistit pro ně výkony? Proč by to tedy neudělal rovnou sám pro sebe, když i servis si zajistí efektivněji sám než skrze nějaké SOKV? Tohle show má význam pro někoho, kdo ví, že to postupně převezme celé a to díky celkové ekonomické situaci za hubičku. Pak je to dobrá investice pro… Číst vice »

Bratt

AWT=PKP=druhý největší dopravce v Evropě.AWT navíc těžilo z „povedené privatizace OKD“Lokomotivy ,vozy a výkony získalo za hubičku.EP Cargo se po úprku strojvedoucích stává půjčovnou lokomotiv,Unipetrol je zaměřen hlavně na svoji přepravu cisteren.To obdivované AWT bylo Bakalou urychleně prodáno po zpochybnění privatizace OKD.Opravdu schopnou společností je Metrans.
Geniální Ťok se nyní pustí do privatizace poněkud větší a zapíše se do historie-ničit a devastovat je tak snadné….

noerf

Bratt: Vždycky záleží na vedení společnosti a na jejích zaměstnancích, podle toho ms firma výsledky. Nemyslím si, že ma stát podnikat, takže jsem pro prodej celého CD Cargo, ale zároveň by bylo vhodné, aby výnos z prodeje šel ve formě dividendy Českému státu a byl investovan do zkapacitneni a zrychleni železniční sítě v závislosti na využití tras vlaky.
To jestli novy majitel bude investovat do CD Cargo nebo jej vybrakuje je v zásadě jedno. Nebot v druhém případě železniční dopravu převezmou ostatni dopravci.
Ten hlavní přínos bude zlepšení infrastruktury a tim přilákání dalších dopravců, lidí a nákladu.

SvatáProstoto

„Celá devadesátá léta byla obrovskou ranou pro ekonomiku státu.“ Devadesátá léta byla naopak obrovskou záchranou ekonomiky státu. Kradlo se? Ano. Privatizovalo se za dosti pochybných podmínek? Ano. Ale jedno je podstatné – socialistická a zcela nefunkční ekonomika, která by nikdy nemohla na otevřeném trhu obstát konkurenci, se úspěšně transformovala na fungující kapitalistickou ekonomiku. Transformace navíc byla jednou z nejvíce efektivních z celého postkomunistického bloku, což je mimochodem jeden z důvodů, proč se u nás v roce 2000 konalo zasedání MMF. Nechápu, že stále někteří lidé mají potřebu operovat s tím, jak ČR v devadesátých letech přišla o nějaké „rodinné stříbro“… Číst vice »

Pořád vidíte jen peníze, co TEĎ tečou

Tak to se můžeme rovnou přejmenovat na Bundesland Tschechien a připojit se vedle na západ, když se vám líbí, že firmy, které na jednu stranu v danou chvíli byly v porovnání se západem zaostalé, ale na druhou stranu měly potenciál a mohly podpořit české know-how.

Eskimo Joe

Nějak to připomíná klasickou českou školu privatizace. Řídit firmu broskví ke zdi, narvat investicemi na hranici splatitelnosti a pak výhodně prodat. Když je ta firma moc vidět, tak aspoň salámovou metodou, jako u ČSA.

L. M.

Duo blbý a blbější (Ťok & Kupec) přivedou dráhu za těch pár let do takových sra*ek, že už se z nich nikdy nevyhrabe. Je to netankuje, oni půjdou škodit zase o dům dál…

Rossec

Na takový věci měl český národ experta luft-Tvrdíka, ale asi nemá čas… . Že by příprava celých ČD k prodeji, nějakému spasiteli?

Hodně štěstí

Ťoku, ty už nehul.

Rossec

Ťoku, ty už raději nic nedělej.

Kokos

Dlouho se o tom suskalo, a ted se to potvrdilo, Budamar uz se chysta…