ČD Cargo dál expanduje, má licenci pro vlaky v Chorvatsku

Vectron 383.006 ČD Cargo s reklamou na vozové zásilky, foto: Zdopravy.cz/Josef PetrákVectron 383.006 ČD Cargo s reklamou na vozové zásilky, foto: Zdopravy.cz/Josef Petrák

ČD Cargo může na vlastní licenci jezdit již v sedmi zemích.

Český nákladní železniční dopravce ČD Cargo může nově se svými vlaky dojet z Hamburku až do Splitu, aniž by potřeboval využívat služeb jiné firmy. Od včerejšího dne mohou vlaky ČD Cargo jezdit na vlastní licenci i v Chorvatsku. Na Twitteru to uvedl předseda představenstva Tomáš Tóth. „Zahájení přeprav na vlastní licenci očekáváme v řádu týdnů,“ uvedl.

Vstupem na chorvatský trh se chce ČD Cargo dostat hlavně k přepravám z a do přístavu v Rijece. Už loni dopravce založil pobočku ČD Cargo Adria. „Získáme tak možnost provozovat vlaky skutečně ‚napříč Evropou‘, například z Rijeky do tarifních bodů v Česku, Německu a do dalších zemí, plně s našimi lokomotivami v čele a pod naší licencí,“ řekl loni Tóth.

Dopravce plánuje expanzí i do okolních zemí. Do Slovinska a Srbska. Podle Tótha je to kvůli poptávce klientů.

Rijeka dosud není pro železniční dopravu tolik využívaná, zájem o tento přístav ale výrazně roste i kvůli kapacitním problémům jednokolejné železnice z Koperu. Z a do Rijeky se vozí kontejnery a metalurgické výrobky. Je zde i významný ropný terminál a terminál na překládku dřeva. ČD Cargo chce v budoucnu využít i potenciál rozvíjejícího se přístavu v Ploče. Chorvatsko také počítá s investicemi do rozšíření kapacit obou těchto přístavů.

Firma zvažuje, že v Chorvatsku bude mít i vlastní lokomotivy. Ambicí společnosti je vést vlaky napříč Evropou pod jednou značkou.

ČD Cargo za poslední dva roky výrazně zesílilo svoji orientaci na zahraniční trhy, již má „licenci“ pro provoz ve všech okolních zemích a také v Maďarsku a nově Chorvatsku. „Základním cílem je poskytovat mezinárodní dopravu pod hlavičkou ČD Cargo a dostat se ke stavu, kdy až pětinu tržeb bude firma inkasovat v mezinárodní dopravě,“ řekl loni Tóth.

Tagy ČD Cargo ČD Cargo Adria Chorvatsko
29 komentářů