egoe-plus
Doprava ve městě

Car4Way rozjíždí ve velkém sdílení aut v Brně, spojil síly s RegioJetem

Auta Car4Way v Brně. Foto: Car4Way
Auta Car4Way v Brně. Foto: Car4Way

Společnosti RegioJet a Car4Way se dohodly na spolupráci, díky které  může cestující RegioJetu hned po výstupu z vlaku či autobusu v Praze či Brně sednout do sdíleného auta a neřešit návštěvu půjčovny vozidel.

Car4Way současně dnes oznámil po pilotním testování provozu v Brně velkou expanzi v moravské metropoli, kde chce mít během letošního roku na 200 sdílených vozidel různých kategorií. Už od února spustil možnost využívat sdílená auta i na dálnici D1 mezi Prahou a Brnem.

Společným projektem chtějí firmy nabídnout komplexní zajištění mobility a možnost přestoupit z vlaku či autobusu rovnou do auta. Zákazníci mají na registraci u Car4Way slevu 999 korun, k tomu kredit na 60 minut jízdy zdarma. Podmínkou pro využívání auta je vyzvednutí čipu pro otevření vozidel, který si mohou vyzvednout na pobočkách RegioJetu.

Car4Way nabízí tzv. volný carsharing vozidel vlastní flotily. To znamená, že zákazník si auto vyzvedne a může ho pak vrátit kdekoli ve vyznačené lokalitě daného města. Vše probíhá samoobslužně. Auto si může rezervovat už při nákupu jízdenky.

Sdílená auta mohou parkovat v modrých i fialových zónách měst, v Brně – Židenicích bude na permanentní místo pro jeden vůz této služby.

Car4Way působí na českém trhu od roku 2014 – doposud zejména v Praze, aktuálně provozuje flotilu 700 aut, do konce roku jich bude mít tisíc.

20 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Hyksos

U C4W jsem již dlouho a trochu mě u nich vadí jediná věc a to sice, že vím o autech v určitých částech města, které tam stojí měsíce a nejsou nabízená. Kousek od Budějovické jsem chtěl v létě zkusit elektrického golfa. Už po nástupu auto začalo řvát, že je rozbité a že se ani nehne. Na infolince mi řekli, že o tom vědí. Auto tam sedí do dnes. To mi pak nepřijde jako carsharing, ale jako zbytečné zabírání místa…

A.R.

Sdílení aut samo o sobě není špatný nápad, ale to by na silnici nesměli být autíčkáři, kteří neumí ten svůj pekáč ovládat.

Jen Tak

Ta sdílená auta v Praze především zaberou parkovací místa pro místní obyvatele. Alespoň tady je vidím, jak stojí několik dnů na jednom místě.

AAA

Tak. Platí vůbec za zábor veřejného prostranství?

Petr

Já jsem konkrétně uživatelem Car4Way a když si v 9 večer zaparkuju jejich auto před domem a doufám, že ho použiju v 6 ráno, tak už tam v drtivé většině případů nestojí a musím běžet o pár ulic dál pro jiné. (Takovou zkušenost mám pravidelně 1 až 2krát do měsíce, když mám pracovní víkend, ve všední dny jezdím MHD).

Anna

Je to přesně naopak. Díky tomu, že tato služba funguje, tak lidé, kteří auto nevyužívají tak často, ale pro pocit „svobody na veřejné dopravě“ ho do teď měli se ho mohou zbavit.
Tato služba naopak uvolňuje plochy na parkování.

Petr766

No ten ceník je docela masakr když je to jinam nez na projížďku po městě

Anna

Nové auto také něco stojí. Ale je pravda, že C4W jsou jedni z nejdražších v ČR, záleží na kurzu Eura, ale občas mne vychází levněji i srovnatelné DriveNow v Berlíně. Zase auta C4W jsou ve vysokém stupni výbav a lze v Praze s nimi parkovat kdekoliv na modrých, oproti jiným firmám v ČR. Ale u trochu jiné služby jako je Autanapůl jsou ceny příznivější, dokonce mi to občas vycházelo i s kilometry levněji než Sixt s benzinem (a to mám u nich slevu díky DN!), ale nikdy jsem se neregistrovala protože mě odrazuje vysoká vstupní kauce a na mé využívání… Číst vice »

Nicky

Hotel lze potom chápat jako sdílení ubytování a prostituci jako sdílení žen…

babilon

… a práce není nic jiného než sdílení svého času a svých schopností.

Nicky

Pokud se jedná o neziskovou organizaci, která veškeré příspěvky od uživatelů vynaloží na svůj provoz, dá se hovořit o sdílení vozidel a jistá forma podpory má smysl.
Pokud se ale jedná o komerční aktivitu, je to jen další autopůjčovna.

Neználek

Půjčovna, co se tváří jako carsharing. Zase..

Jackub

Přesně! Typicky se sdílejí třeba auta v rodině. Tohle je prostě a jednoduše půjčovna. Jen je potřeba to dnes nazývat „moderně“, protože image a dotace. Šaškárna!

Honza

Jaký dotace?

Jackub

Obecně tyto „sharingové“ firmy čerpají obecní dotace.

Honza

Můžete uvést nějaký příklad? Jako fanoušek těchto služeb jsem zatim nic takového nezaznamenal a rád se o tom dozvim víc.

Moje sympatie vychází z toho, že městům stále více dominují auta a tohle je jeden ze způsobů jak nabídnout lidem individuální mobilitu a přitom zmírnit dopady toho, když má každý svoje auto, které používá jednou za týden.

Jaroslav

Ad Honza: Přesně! Jsem z Prahy, vlastní auto jsem zlikvidoval a už cca 3 roky jedu jen C4W (cca 1-2 týdně). Nejen že je super, že jsou auto skvěle dostupná a můžou se nechat kdekoli, ale hlavně je na 1 sdílené auto až 10 uživatelů. Sdílení (pokud s tím má někdo problém, ať si tomu říká třeba půjčovna) má na město velký vliv. Nákladově jsem na dost podobných částkách, jako kdybych se musel starat o vlastní, což je přesně to, co člověk nemusí.

Petr766

Jo. Dokud jezdíte po městě. Jakmile potřebujete jet někam pryč, třeba na prodloužený víkend, tak za cenu víkendu mám benzín na dva měsíce do vlastního.

Jakluk

Asi máte zázračné auto, že nepotřebuje žádný servis a časem neztrácí na hodnotě.

petr.r

třeba to parkování…