Český Krumlov začne připravovat severní obchvat, chce ho do krajské dokumentace

Český Krumlov. Autor: Xth-Floor – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=106290676Český Krumlov. Autor: Xth-Floor – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=106290676

Stavba bude hotová později než za tři roky a dříve než za 15 let, sdělil místostarosta.

17 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin Střelec

Jako zastupitel Krumlova, který o tom hlasoval, musím upozornit na velkou nepřesnost v textu. Rozhodně jsme neodsouhlasili, že má město chystat stavbu obchvatu. Mají ji pouze prověřit jako jednu z variant v rámci řešení tranzitní dopravy ve městě. Usnesení zastupitelstva ani konkrétně obchvat nezmiňuje, nýbrž „ukládá Radě města Český Krumlov pokračovat v přípravných pracích pro řešení dopravní situace ve městě.“

David

Já si tohle nedokážu představit. Mohlo by se propojit Nádraží, nová čtvrť v bývalé Jitoně, Mír a Tovární. Ale to odvede částečně dopravu ve špičkách z Tovární.

Klasický průjezdní severní obchvat si nedokážu představit, jak napojí na Chvalšinskou. CHKO, Vyšenské kopce, výškový rozdíl, určitě námitky místních … tohle podle mě neprojde.

Nejlepší by byl tunel od Rájova ke Kájovu, což nikdy nikdo nezaplatí samozřejmě.

prof2
prof2

Mimochodem, výrok o přestavění okružních křižovatek ZNOVU na světelné křižovatky je nesmysl, protože jediná křižovatka se SSZ v ČK je od r. 1993 nebo 1994 ta u Vošahlíkova mlýna, a ta již zpět z OK přestavěna byla. Na křižovatkách u Trojice a u obchodních center nikdy SSZ nebyla.

Mojmír

Ono je to asi jedno, každopádně to ukazuje že budovat kruháče na silnicích první třídy je nesmysl.

prof2

Víc než pozdě! Tak či onak to bude stavba komplikovaná, přičemž víc než dekádu, co byla u ledu, se s ní spojené problémy mohly řešit. Například ne tak dávno se předělávala železniční stanice, a kdyby měla být vybrána varianta pod železnicí, byla by to bývala ideální doba na výstavbu hloubeného tunelu. Každopádně v kterékoli variantě bude muset obchvat protnout obydlenou část Českého Krumlova – Nádraží předměstí nebo osadu Vyšný. Severně od trati je navíc CHKO, v části navíc s chráněnou rezervací Vyšenské kopce – zde si troufám tvrdit, že úspěchem by bylo už povolené trasování skrz CHKO (nejlevnější, nejméně postižených… Číst vice »

noerf

Variantou by mohl být jižní obchvat, který by šel až za řekou Vltavou, čímž by se křižovatky od směru Kaplice, Rožmberk odsunuli mimo město.
Problém by byl nejak inteligentně projít okolo Vltavy a moc nezasahovat do okolních obcí.

prof2

Variantou k čemu? K severnímu obchvatu na I/39? To snad se – kdybyste chtěl táhnout dopravu pod Křížovou horou a pak ji přetáhnout dlouhým mostem do tunelu? Nebo kudy byste se chtěl dostat zpátky na stávající I/39?
Pokud chcete řešit nezávisle obchvat II/160, tak to opravdu není varianta odlehčení přetížení I/39, jímž trpí okolní obyvatelé od Vošahlíkova mlýna až po Staré Dobrkovice.

David

Kdysi byl plán propojit Budějovickou a Nemocniční mostem a tunelem. Vyústění by bylo na křižoatce u nemocnice. Odlehčilo by to přetížené křižovatce u Porákova mostu.

Samozřejmě to nijak neřeší severní obchvat.

noerf

Doprava v Českém Krumlově by si obchvat zasloužila. Trochu městu uleví budovaná dálnice D3 ve směru České Budějovice – Lipno. Ale zde výrazně chybí alternativa pro jedinou komunikace ve městě, po které musejí místní.

Libor

Nemyslím, že dálnice nějak uleví… Lipno je i nyní vhodnější po 3. To co směřuje nyní po 39 , tak nebude jezdit jinudy….

prof2

Asi jak kdy. Mapy.cz mi momentálně hlásí trasu ČB – Lipno 57 min přes ČK a Frymburk vs. 1:00 kolem Kaplice a přes Vyšší Brod. Takže naopak se lze domnívat, že při zácpách v ČK by byla rychlejší trasa po D3 z ČB až do Frymburka.

Twix

Potvrzuji, taky jsem teď přijel na Lipno přes ČK a Frymburk protože jsem se nechal vést navigací, i když věřím že ten kopec z Větřní na Světlík není při větším sněžení nic moc. Ta D3 tu asi nějaký rozdíl udělá.

David

Možná úplně neuleví, ale alespoň nebude celá doprava ze silnice 3 jezdit přes město v případě třeba oprav.

Ale kdybych si měl tipnout, tak po dálnici a na Vyšší Brod a Lipno kolem Veverek to bude rychlejší než přes Krumlov, když to budu počítat přímo z ČB.

V. P.

Zase nějaký novinář, co nezná problematiku. „Územní plán“ Jihočeského kraje se nazývá Zásady územního rozvoje Jihočeského kraje. Do Zásad územního rozvoje se dávají ty projekty, které se územně dotýkají více obcí, a na základě těchto Zásad musí být projekt na území daných obcí v souladu a musí na sebe navazovat. Zásady územní plány obcí tedy zastřešují daný záměr. Tolik pro vysvětlení.
Pak taky nevím, proč pan redaktor zmiňuje příjmy a výdaje města, protože investorem obchvatu (silnice I. třídy I/39) bude v budoucnu ŘSD.

Václav

Město s tím určitě také bude mít nějaké výdaje, při podobných akcích se zpravidla dělají nějaké akce okolo, jako chodníky, cyklostezky, opravy kanalizace a pod.

Jiří Kocurek

Opravy kanálů by se musely dělat tak jako tak, obchvat neobchvat. Jen je to s hotovým obchvatem poněkud jednodušší.