lot
Autobusy Doprava ve městě

BusLine napadl soutěž na MHD v Jablonci, do které se ani nepřihlásil

Autobus MHD v Jablonci nad Nisou. Foto: Regionální rada NUTS2 Severovýchod
Autobus MHD v Jablonci nad Nisou. Foto: Regionální rada NUTS2 Severovýchod

Společnost BusLine MHD Jablonecko nechce přijít o svůj dlouholetý byznys provozování městské hromadné dopravy v Jablonci nad Nisou. Soutěž, ve které už Jablonec vyhlásil vítěze a zatím běží odvolání, už napadá u Úřadu na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) i přímo u zadavatele, tedy města Jablonce nad Nisou. Nabídku firma přitom nepodala.

O námitkách informoval jako první Jablonecký deník, jejich podání potvrdila BusLine, ÚOHS i jablonecká radnice.

Podle mluvčí jablonecké radnice Jany Fričové přišly námitky na celkem deseti stranách. „Stěžovatel napadl de facto celou zadávací dokumentaci od námitek do tržních konzultací, ekonomických, profesních a technických požadavků až po chyby v psaní v textu zadávací dokumentace. Námitka samotná má 10 stran,“ řekla Fričová.

Šéf BusLine Jakub Vyskočil, který je oficiálně jediným vlastníkem firmy, tvrdí, že soutěž obsahovala mnoho rozporných a neurčitých bodů. „Podle našeho názoru byla zadávací dokumentace zpracována tak špatně, že chyby v ní jsou nezhojitelné a způsobovaly nejasnosti takového charakteru, že by z naší strany nešlo o korektní nacenění celé zakázky. Zadavatele jsme upozornili jak podáním námitek, tak i v předešlých konzultacích,“ uvedl Vyskočil.

Mluvčí ÚOHS Martin Švanda potvrdil, že obdržel podnět na přezkoumání postupu zadavatele a zahájil správní řízení. „Návrh směřuje zejména proti zadávacím podmínkám,“ dodal Švanda. BusLine je pravidelným stěžovatelem u antimonopolního úřadu. Předseda ÚOHS Petr Rafaj byl v minulosti s někdejším majitelem, nyní trestně stíhaným Jiřím Vařilem, na společném výletě v Nizozemsku na zápase FK Jablonec s Ajaxem Amsterdam. Cestu mu podle zjištění MF DNES měla platit firma BusLine.

Jablonečtí radní v soutěži na desetiletý provoz MHD ve městě a okolí vybrali jako vítěze společnost About Me. Do soutěže přišly dvě nabídky: kromě About Me ještě Autobusová doprava, s. r. o. z Podbořan. Podbořanská firma nemá oficiálně nic společného s BusLine, v minulosti ale zdržovala některé soutěže, kde prodlužování nových smluv vyhovovalo především BusLine, a v oboru se dlouhodobě o propojení obou firem mluví. Cenový rozdíl byl značný: About Me nabídla 48,38 Kč bez DPH za jeden kilometr, podbořanská firma 69,88 Kč bez DPH:

Podbořanská firma v minulosti takto napadla například soutěž v Královéhradeckém kraji, kde BusLine rovněž působí. Vyskočil ale odmítl s AD Podbořany propojení. „Jde o obchodního partnera skupiny BusLine jako v případě mnoha jiných dopravních společností, se kterými máme nějakou obchodní spolupráci,“ uvedl Vyskočil.

Jablonec je dlouhodobou baštou společnosti BusLine. MHD v Jablonci sice několik let oficiálně provozoval Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ), v Jablonci ale jezdily autobusy BusLine pro DPMLJ. V červenci 2018 BusLine smlouvu s DPMLJ vypověděla, dopravce vlastněný městy pak nebyl schopen dopravu v Jablonci zajistit sám a město na konci ledna 2019 uzavřelo přechodnou smlouvu na dva roky právě s BusLine. Té město dosud platí 53,01 Kč za kilometr. Výrazně nižší cenu získal Jablonec i v porovnání s jiným městem v kraji: v České Lípě, kde vyhrála BusLine v roce 2018, jezdí za 57,88 Kč bez DPH.

Dopravce má ročně najezdit 1,45 milionu kilometrů v Jablonci nad Nisou a okolních obcích sdružených do Dopravního sdružení obcí Jablonecka. Jde o Bedřichov, Janov nad Nisou, Lučany, Novou Ves, Pulečné a Rychnov u Jablonce nad Nisou.

About Me dosud zajišťuje několik linek v rámci Pražské integrované dopravy, už loni se firma pokoušela expandovat za hranice hlavního města, byla například v soutěži na provoz MHD v Jičíně.

16 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jana Malá

Všichni nadávají jen na BusLine,ale to že nákladová cena na km na Jablonecké mhd je kolrm 51 kč ale firmička které se chce i DPP zbavit ,nabídne o 3 kč nižší než jsou náklady i když nemá v Jbc autobusy, zázemí ani řidiče ,nikdo už neřeší protože prostě BusLine je prostě smutné……

MartinS.

Není to tak, že námitky proti zadávací dokumentaci musí být doručeny zadavateli nejpozději do skončení lhůty pro podání nabídek? Pokud je už vyhlášen vítěz, tak je trochu pozdě? A ÚOHS by se tím neměl vůbec zabývat…

Jiří Kocurek

Troll žil pod mostem. Troll zastavoval pocestné a chtěl po nich zaplatit za přechod mostu. Todlecto že má být poctivý troll? Todlecto je obyčejný vyděrač. „Já nechci svůj most, já chci, aby se jinde brodilo.“

Jindra

Není to tak dlouho co se odvolával Toms v okolí Prahy.Měl v BL dobrou školu.Stejní lumpové.

VybDav

Tvl,, že je ještě nikdo nezažaloval, nebo vedení firmy nerozbil hubu…
Ve Zlínském kraji kvůli nim taky byl odložen start krajské integrované dopravy. A taky ani nebyli přihlášeni do soutěže.

Jiří

A za tom jim Zemek (ČSAD Vsetín) dal taky kšeft pro 20 autobusů. Díky BL tam ještě letos jezdí.

LiborV

Dalo se čekat. Obvyklá taktika. Minimálně s cílem stát se pro About Me subdodavatelem.

Leden

Nikoli – s cílem co nejvíc oddálit okamžik uzavření smlouvy = nutnost uzavírat kšeft se stávajícím dopravcem. Pro Vařila každý rok dobrý.

LiborV

V Plzeňském kraji náhle BusLine své námitky stáhli po tom, co jim Arriva nabídla subdodávky na 10 let. Očekávám, že by si v případě dohody s About Me o spolupráci i v případě Jablonce námitky na ÚOHS rozmysleli. Proto si říkám zda hlavní cíl není toto, a dočasná smlouva na cca 2 roky krok B. V případě výtězství Autobusové dopravy Podbořany by dopravu dál zajišťoval fakticky BusLine.

kakov

a víte prosím kde ty z***i z BL budou v PLK jezdit?
Jinak autobusy MANN pro PLK se již hromadí v areálu „prodejce“ a dnes jich několik jelo Stodem směrem Domažlice.

Bývalý autobusák

Určitě Kralovicko a Rokycansko a snad, podle inzerátů naa práci řidiče, i Nepomucko.

Pomp

Rokycansko a část Kralovicka

Leinad

Zdržovali ste nám výběrko, zatrest vám dáme zakázku(subdodávku).

Džamel

Naprosto očekávané… Jen doufám, že se jim podaří Rusline odpálkovat co nejdál…

IBM

Ta oprava (stane se) byla fakt rychlá, smekám…