Brno spustilo novou aplikaci pro plánování dopravy. Ukazuje, kam po městě a okolí se lidé dostanou do hodiny
Tramvaj EVO 2 Drak v Brně. Foto: DPMB
Aplikaci mohou lidé využít například při hledání bydlení.
Aplikaci mohou lidé využít například při hledání bydlení.
Staré dobré izochrony. Kdysi jsem je vytvářel pro jeden článek na Technetu pro celou ČR. Akorát mě překvapuje, že podle aplikace nestačí ani 3 hodiny na to, aby se člověk dostal z centra Brna do Vranova n/D, zatímco podle IDOSu to trvá „jen“ 127 minut (čas v obou případech nastavený na úterní půl desátou dopoledne).
Škoda, že se to striktně drží uvnitř krajských hranic, přitom i kdyby to bylo krmeno pouze spoji IDSJMK, tak hodně jich má přesah.
Obecně bych uvítal jízdní řády veřejně dostupné v nějakém smysluplnějším elektronickém formátu, aby tato data mohl každý podobným způsobem analyzovat vlastními softwarovými nástroji. To by se najednou vyrojilo zlepšováků. Taky mě štve, že pak jízdní řády nemůžu prohledávat vlastním enginem (když už ne i algoritmem), ale musím odesílat dotaz na IDOS. Zaprvé to pak nejde offline. A zadruhé – proč bych měl nějaké firmě pravidelně hlásit, kde se pohybuji a kam pojedu, když to vůbec pro prohledání JŘ zapotřebí. Vždyť je to jako kdyby se za bolševika papírové JŘ dávaly pouze příslušným ouřadům a člověk by se musel na každý… Číst vice »
Ano, SŽ to nařízení o otevřeném formátu obe***lo tím, že JŘ zveřejňují v PDF. 😀
Aspoň blbý CSV kdyby z toho plivali. Ale ne. Oni mají nezákonný zákonný monopol na JŘ. Cizinci pak třeba v Google vyhledávání nenajdou skoro nic, maximálně nějaký RGJ.
Moje řeč, csv by úplně stačilo. Ale bacha, řeknete jim, že chcete tabulku, a oni pak zveřejní xlsx…
Tady by bohužel nepomohlo, ani kdyby to nějací nadšenci zpětně cpali např. do databáze, nešlo by včas reagovat na úplně všechny změny a výluky.
Ač pirátům jinak příliš nefandím, legislativně si na tohle došlápnout by pro ně mohlo být téma a příležitost.
SŽ ovšem není správcem dat v CIS, takže pláčete sice dobře, ale na špatném hrob+!.
Stačí mít appku v mobilu Poseidon a ten to spočítá za Vás..zadá se výchozí a cílová zastávka a čas a už to nabídne spojení spolu s příslušnou jízdenkou – toto si myslím, že pro 99,99 % populace města Brna úplně stačí:-))
To je jak míchat jablka s hruškama, přes tohle si opravdu nikdo spoje vyhledávat nebude… Ale pro přehled kam se nestěhovat, aby nestrávil celé hodiny denně dojížděním je to supr. Tohle mi přijde jako úžasný plánovací nástroj ukazující krásné paradoxy. 15 kilometrů od Brna trvá ráno dojíždění o několik desítek minut déle než z Břeclavi…
A zkoušel jste sreality.cz?
Tam bývá uvedená i nejbližší tramvajová i autobusová zastávka. I škola, školka, nádraží…
A uvádí se na sreality, jak dlouho mi to od té nemovitosti bude trvat do mé práce na adrese …?
Ne?
Nu a tato stránka to nabízí..
Sreality jsou hlavně k něčemu jinému. Informace o nejbližší zastávce mi přijde v pořádku. Těžko budou vědět, kdo kde pracuje, nebo jestli se chystá změnit místo.
Super věc! Taky jsem si říkal, že bych některé technologické mapy určené dopravním inženýrům zpřístupnil veřejnosti.
KORDIS je opravdu progresivní.
Po Brně se dostanu z bodu A do bodu B rychleji na kole než MHD.
To je tak pomalá?
V Praze jsou možnosti ježdění na kole omezené, především časově…💀
Ano, ze Židenic do Kr. pole (do práce) MHD 40 minut na kole 20minut.
To se nesmíte dívat na okružní linku 84 takhle nikdo soudný nejezdí. 😉 Ze Staré Osady na KrPolské nádraží to trvá 17 minut k Semillasu o dvě více. Tak nešiřte bludy.
Myslím z Juliánova na Pionýrskou. Přímo ze staré osady by to bylo za podobný čas a to ještě za předpokladu že by MHD měla všude zelenou a nulové zácpy+ je třeba i přičíst cestu k zastávce
😀 Z Juliánova na Pionýrskou je to MHD 25 minut 😉 Přímo ze Staré Osady to trvá 14 minut trolejbusem na Pionýrskou. Za dvacet minut to dáte na kole tak za cenu nedodržování dopravním předpisů, ohrožování chodců a pěkně zpoceného trička, zejména v té špičce. Brno evidentně zřejmě moc neznáte.
Omlouvám se za chybu, ze Starky na Kotlářku to trvá nikoli 14 minut, ale jen 11. 😉
Brno znám bydlím tu jezdím tuto trasu několik let denně jak na kole tak i mhd, vše mám změřeno v reálné rovině, takže s tvými teoretickými bludy nemá smysl polemizovat.
Vidím, že došly věcné argumenty, tak se uchylujete k dehonestaci a odchodu z debaty, kterou zřejmě nedokážete věcně argumentačně vyhrát. Já v Brně žiji několik desítek let a tu trasu znám velmi dobře. Tykání cizím lidem je projevem nezdvořilosti, nikoli snad převahy jak se snad domníváte. Hezký den přeji.
i z Anthroposu k nemáku?
Ta informace „kam se lidé dostanou do hodiny“ je zavádějící. Hodina je maximální časová doba jednoho „barevného pásma“ či „kroku“. Takových kroků či prstenců kolem svého bydliště si můžu nastavit až tuším 10. Takže např. pro časový interval 30 minut a 10 pásem uvidím, jak daleko se dostanu během půl hodiny (jedna barvička), během 30-60 minut (druhá barvička), 60-90 minut (třetí barva),.. až 4.5-5 hodin 🙂 A možná praktická rada pro „Ti, kteří hledají lokalitu pro své nové bydlení, mohou ověřit, za jakou dobu se dostanou do práce nebo do školy. „: nezadávat náhodná místa kde bych všude chtěl bydlet,… Číst vice »
Jen pro info, můžete nastavit dobu „cestování“ 1-60 minut, aplikace vyplivne barevné zóny 1x, 2x a 3x dané doby. Můžete tedy zjistit dostupnost až 3h od zadaného místa, nikoliv pouze 1h jak může vyplývat z článku.
Bezva, konečně někdo umí i něco jiného než žvanit, přestože jde dneska spíš už o standardní GIS software. Teď ještě to samé na všechny ty budoucí stavy – dopravní projekty města, kraje a státu, a bude to fajn. 🙂
Nicméně to, že to do Znojma od nás (Brno-Sever) trvá přes dvě hodiny, to je katastrofa.
O tom jsem o víkendu snil, že by mohlo bý v Praze. Tohle je parádní informace, že to jde alespoň někde 🙂
A k čemu to většina běžných lidí využije? Navíc je to jen teorie naprosto závislá na zadaných hodnotách jednotlivých parametrů systému, které jsou buď zprůměrované z mnoha měření, nebo stanovené „kvalifikovaným odhadem“ a nemusejí se vůbec shodovat ani s běžnou realitou.
Třeba ani v IDOSu se nevyplatí spoléhat na správci dat zadané časové hodnoty dob potřebných na přestup – a to bude platit i pro tento program: ano, je to vhodné pro všeobecnou orientaci, ale rozhodně ne jako trvalá informace pro každý jednotlivý zkoumaný případ (relaci).
Jak vypadá běžný člověk?
Budíček ±6:00, pak cesta tramvají nebo autobusem do práce, pak ta rachota, a večer návrat domů. Tam večeře, pivo/komáří moč a televize…
Většina lidí co z nám je buď v šest už v práci, nebo stává později. Domů chodí odpoledne nebo až pozdě v noci, večer jen málokteří. Po večeři každý den pivo nemají, zejména ne ti co z práce chodí k večeru. Tak nevím, jak běžný je ten běžný člověk…
M19: Kupodivu podobně jako dřív, ale v minulosti myslel rozumně a vlastní hlavou, takže pro svůj život podobné hovadiny nepotřeboval, protože si cestovní dobu uměl kvalifikovaně odhadnout a bylo to úplně stejně spolehlivé, jako tato pustě teoretická vymyšlenost: ta je dobrá možná pro projektanty, ale pro reálný stochastický provoz ji myslící tvor nepotřebuje, resp. se bez ní obejde, aniž by jej to jakkoli poškodilo (a navíc k tomu nebude potřebovat ani žádný „chytrý MT“).
Takže neexistuje. Děkuji
Jo reálný provoz není náhodný… 😉