LOT 3a leaderboard

Brno si pochvaluje první autobus na biometan z čistírenských kalů, hledá větší zdroj

Autobus Iveco Urbanway jezdící na biometan. Foto: DPMBAutobus Iveco Urbanway jezdící na biometan. Foto: DPMB

Dopravní podnik města Brna (DPMB) vyhodnotil po dvou měsících zkušební provoz autobusu, který jezdí na v Česku ojedinělé palivo: biometan,

Zpět na článek
6 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obtloustlý Travolta

Bilance někde je? O kolik plynu méně nyní spálí v hořáku zbytkového plynu, když jím plní bus? Vytápí bioplynem celou čov, nebo jenom část areálu? Nebo jen vyhnívací jímky? Mají kogeneraci – s využitím energie celého spalovacího procesu?

Obtloustlý Travolta

A na to hlavní jsem zapomněl – kolik EQO /ekvivalentních obyvatel/ připojených k ČOV je potřeba na provoz takového busu? Alespoň zhruba…. Když se zde ale člověk ani nedočte jaká je kapacita akumulátorů, napětí, hmotnost, životnost (což je záležitost echt dopravní) třeba u nových parciálních trolejbusů (kupř. v Opavě), tak nečekám moc investigativních zázraků ani v tomto, dopravě vzdálenějšímu oboru.

Leoš Konečný

A pojede to i do kopce nebo zase ne

noerf

Jezdi jako autobus na cng. Akorát výroba plynu je dražší.
Stejně je zajímavé, že v 90. letech za tržního hospodářství klesla významně míra škodlivin v ovzduší (odsíření tepláren a elektráren, úbytek těžkého průmysl), zatimco nyní vynakládají vlády miliardy Kč na zlepšení životního prostředí a produkce škodlivin každoročně rostou.
Dříve bylo standardní, že kaly z tzv. vyhnivacich nádržích ČOV využili zemědělci k hnojeni polí. Komunální odpad se místo skladkovani může pálit ve spalovnach a tím vyrábět teplo misto uhelných či plynovych kotelen měst a nemusíte ničit půdu odpadem a nemusíte třídit odpad, protože spalovny při teplotách okolo 3000`C spálí vše.

Petr Šimral

Tak v tomto případě doufejme, že u každého tvůrce bioodpadu přistane hnědá popelnice a to zdarma. Dnes to sypu do černé : – (

petr.r

já zase mám kanalizaci a čistička na ten plyn má elektrárnu, která pohání ty čerpadla a ty kolotoče, biodpad háži do kompostu, který jsem dostal od města.