Britský vědec: veřejná doprava je z pohledu nákazy Covid-19 nejbezpečnějším místem na světě
Dezinfekce vlaku Českých drah. Foto: České dráhy
Experti ukazují na příkladu asijských metropolí, že veřejná doprava je při dodržování pravidel bezpečná z pohledu rizika nákazy Covid-19.
Jestli se něco ukazuje jako dlouhodobý průser, je ono sardinkové uspořádání v letadlech, busech, negativní trend se začal vkrádat i do vlaků. Jedna věc je pohodlí, kvůli kterému cestující volí mezi autem a VH, teď se k tomu přidala ještě možnost nákazy při těsném kontaktu, kde náhubek nikoho spasí. Myslím, že se v tomto čase vládám nabízí s tím něco udělat a dopravcům nařídit zvětšit razantně rozteče mezi sedadly všeobecně, ve vlaku mít stále možnost vybrat si mezi kupé a včelínem se sedadly naproti sobě, ne však ve variantě Honecker. Také se nabízí otázka, zda by neměla opět být možnost… Číst vice »
Naprostý souhlas. Čím novější, zejména jednotky (ale i vagony), tím horší. To je, bohužel, důsledek toho, co nejvíc nabrat cestujících a získat co nejvíc tržeb a na lidech šetřit. Že to pak stojí na jiných věcech víc, to už nikoho nezajímá, to se nedomýšlí. Proto neustále upozorňuji na nutnost stanovení minimálních parametrů u všech dopravních prostředků a ne to nechat jen na libovůli dopravců a sledovat hlavně nízkou cenu přepravy. Prostě veřejná doprava je strategická a nutná záležitost a šetřit se na ní nesmí. Když se nešetří na prodělkové silniční dopravě, proč šetřit tak razantně na veřejné a nákladní kolejové… Číst vice »
Pochopitelně nejdůležitější opatření je u každého člověka prevence před nákazou. Ostatní je již vcelku zbytečné. na delších cestách jsou roušky vysloveně zdravotně rizikové.
Nesmysl.
„nákup jízdenky online, prostřednictvím aplikace Můj vlak nebo při nákupu ve vlaku využili bezkontaktní platbu“
Je nekde nejaka studie kolik lidi se nakazilo z bankovek a minci?
Jak byste si takovou studii představoval? Že byste si ty viry nějak obarvil nebo očipoval?
Ona prakticky není potřeba, protože již v dávných dobách se toto sledovalo a zjistilo se, že přes mince a bankovky je nebezpečí nákazy minimální. Samozřejmě to chce určité způsoby jednání, tedy mince a papírové peníze nedávat do pusy, umývat si ruce, neolizovat si prsty atp. Jinak je tu stejné riziko jako sahání na kliky, nákupní vozíky a košíky, podávání si rukou a horší je na sebe mluvit z malé vzdálenosti, používat stejné sklenice, příbory atd.. To je snad to nejhorší. Upozorňuji, že ty vyjmenované příklady (pro někoho asi absurdní) jsou docela běžné, protože lidi jsou p…… Jinak si to nedovedu… Číst vice »
Zajímalo by mě, jak zjistili, kolik lidí se nakazilo v dopravě a ne třeba o hodinu později někde jinde…
To je prave to, lze to zjistit jen v asii, a to jeste podle pravdepodobnosti, kde se clovek cely den pohyboval, Taiwan, Korea,… kde existuje sledovani pomoci telefonu, plateb kartou, apod… velky bratr bdi nad temito zememi…
Jinak je teme nemozne zjistit kde se clovek nakazil a uz vubec jak se nakazil…
Pokud se vůbec nakazil. PCR testy mají max 60% spolehlivost, spíše menší.
To je, ale z těch zbylých 40% je tak 5 procentních bodů falešný poplach, zbytek je, naopak, neodhalená nákaza.
Britský a vědec? To jde jako dohromady?
Kupodivu se mi nezda, ze by Britanie byla prosta vynalezu a vedy…
Co jsi vynalezl ty?
Ono je to vazne zajimavy, mozna by to chtelo nejakou hlubsi analyzu, kde je vetsi moznost nakazy, protoze i v obchodech s krmivem, ktere byly otevrene i na jare, se nijak zvlast moc lidi nenakazilo… Pritom hadrarny musely byt zavrene ackoliv tam zas tolik lidi nebejva pohromade jako v krmivu… Zato v barech se nakazilo dost lidi, vetsinou protoze jsou v tesnem a fyzickem kontaktu, olizuji spolecne brcka s chlastem… Podle me je to vice o kontaktu, mluveni s lidmi a desinfekci… ale spise o kontaktu… moc by me to zajimalo,… Takove ty vykriky, a sledovani cisel jsou zajimava, ale… Číst vice »
U prodejen s krmivem byla logika jiná (nebylo to riziko nakažení) – bez krmiva domácí zvíře zdechne, bez hadrů člověk nikoliv.
Myslel jsem krmivo lidske…
Tak mluv jako člověk
Dobre 🙂
Ted jsem si, diky poznamce Hanziho, vsiml jednoho detailu. V Hongkongu se nenakazilo 68 ze 100 000 lidi v hromadne doprave, ale 68 ze 100 000 celkove. Jedna se o pomerne malou miru rozsireni nakazy a jelikoz Hongong se zhruba 90% podilem hromadne dopravy patri v tomto ohledu na svetovou spicku, tak autor usuzuje, ze je hromadna doprava relativne bezpecna.
Coz muze byt zavadejici, nevim, jak se autor studie vyporadal s dalsimi aspekty, ktere mohly mit na nizky podil nakazenych v Hongkongu vliv.
Tamní nízký počet byl dán hlavně rychlými a tvrdými opatřeními, které u nás procházejí velmi těžko. Prostě se tam nařídilo, co je potřeba a to se hlídalo, pokutovalo a dodržovalo.
Asi nejlepší je sednout si do svýho auta a tyhle starosti hodit za hlavu.
Když v něm strávíte celou pandemii, mohlo by to fungovat.
Přesně. Oni sice tvrdí, že „V Hongkongu se podle něj ve veřejné dopravě nakazilo jen 68 lidí na 100 tisíc obyvatel“, ale ve vlastním autě se, pokud tam nenaložil nikoho cizího, zatím nenakazil nikdo.
Ono je to v článku trochu špatně přeložené. V originále je, že HongKong má 68 na 100 000 celkově, i když je tam MHD využívána masově a naopak autozemě USA má 2 198 na 100 000.
To vypadá, že jádro pudla není v místě, nebo prostředku dopravním, ale v osobách, které se přepravují. Prostě se v HongKongu místní chovají jinak než místní v USA.
Sednout do nej muzu, ale kde zaparkuju, kdyz to udela kazdy, to fakt nevim … 😀
co je horší korona nebo ta desinfekce? někdy je vhodné mít dobrou přirozenou imunitu, ta ale ve „sterilně čistém“ prostředí špatně vzniká…
Vyprávěla mi o tom porodní asistentka, co jim přibylo infekcí, jak začali na oddělení více desinfikovat. Známí, kde žena byla lékařka, měli tak nemocné děti jako nikdo druhý. Paní jsem bez desinfekce snad neviděl.
Nic proti budování imunity, ale vše má své limity. Když někde chytíte žloutenku, také to není ideální způsob jak si zpevnit zdraví. Většina míst stejně rozhodně není perfektně sterilní.
žloutenka typu A je celkem v pohodě, po prodělání máme celoživotní imunitu…
Není mi jasné, jak při dnešních covidových hygienických opatřeních můžou šířit v bufetu v ČB zrovna žloutenku https://www.idnes.cz/ceske-budejovice/zpravy/zloutenka-typu-a-ceske-budejovice-bufet-koronavirus-nemocnice-kotrbova.A201009_100127_budejovice-zpravy_khr
Tak, tak. Některé ty názory v diskusích jsou už víc než absurdní a snad už na ně ani nemá cenu reagovat. Jsou to takové polopravdy, laického charakteru bez hlubších znalostí a souvislostí.
Myslim, ze to, co vedci zjistili funguje, pokud:
a) lidi nosi rousky nebo jeste lepe respiratory,
b) provozovatele vlaku meni filtry v klimatizaci v predepsanych dobach!
c) provozovatele vlaku dezinfikuji vlak.
Jinak to muze byt problem!
Tak hlavne je dulezite, aby a), b) i c) pokracovalo i po konci nouzoveho stavu a zruseni zakonne povinnosti. Cim dele budou lide a provozovatele v zakladnich ukonech pokracovat, tim lepe.
Takže to u nás nemůže nikdy fungovat.
Když vidím ty ukrajinky, jak přejedou hadrem podlahu a jdou ven, tak přemýšlím, kde je to zmiňované desinfikování…
Jen perličku. Před řadou let při přebírání bytů jsem byl svědkem, jak právě tyto nasmlouvané zahraniční pracovnice uklízely byty. A na vlastní oči jsem viděl, jak jedním hadrem utřely a očistily WC a podlahu a pak šly na kuchyňskou linku, dveře atd. Do infarktu jsem neměl daleko a to se zhoršilo ještě tím, že nebyly schopny pochopit, co dělají špatně!
Pravda zrovna když jsem jel po takové očistě muzeální jednotkou od Arrivy, tak jsem si všiml opomenutých vysypaných křupek vedle sedadla, o nějaké desinfekci nemohla být řeč.
Nejdůležitější je trvalé větrání, takže otvíravá okna. Ta klimatizace nemá to ošetření tak jednoduché. Uznávám, že tam kde je rychlost vysoká, tam se to bez té klimatizace nejde, ale já ji považuji za značné riziko. To nevyplývá ale jen z mého názoru, ale dlouholetých zkušeností a zkoumání odborníků. Já ta fakta jen sleduji a přebírám – většinou s nimi musím souhlasit.
Začínám mít kopřivku při slovním spojení „vědci zjistili“…
Myslím, že je to logické. Jen mám pochybnosti o klimatizaci. Tam to skutečně záleží na její údržbě a kontrole, což se často moc neděje a pak je spíš nebezpečná.
Jasně. V lese se nerozstřikují litry dezinfekce, takže tam kovid číhá za každým smrkem.
V lese nejsou litry homo sapiens …
Dokud budou ve veřejné dopravě náhubky, tak pro mě bohužel postrádá smysl jí používat.
Lidi to chtějí, stačí se podívat tady, takže brzo už i v tom lese… Až budou v novinách psát měsíc v kuse o nebezpečnosti levého ucha, půlka národa si ho nechá preventivně uříznout.
Vy tý zprávy máte snad načasovaný…Večer mi volali, že zůstávám v karanténě, protože jsem byl na vlaku v kontaktu s nemocným člověkem.
Jak na vás přišli, jízdenka na jméno?
To nevím
Byl jsem tam ve službě
nojo, služba je služba…
:-D… Ja o mam podobne, pohybuji se na Praze 9 a Praze 4, obcas v centru a nejvice nakazenych je na Praze 4 a Praze 9, tezke respiracni onemocneni jsem mel v unoru, no tezke, spatne se dychalo, ale za tyden to bylo pryc,… tak si rikam, jestli to neroznasim 😀
Vyloučit to nelze.
To ale nebyl cestující ne? Protože takové ty minutové míječky se za rizikový kontakt nepovažují.
Jo, tak to nevím…Byl důvod, abych z preventivních důvodů zůstal doma, tak jsem doma.Prostě jsem byl v nesprávný čas na nesprávném místě.Jestli to byl někdo z cestujících, nebo kolega, nevím.A spekulovat se nehodí.
Tak jistě.
Takže 2 hodiny v kině je problém. 2 hodiny ve vlaku už ne.
U stolu mohu u obeda sedět se 3 dalšími. V tramvaji mohu stát 20 minut hlava na hlavě.
Ten virus jako ví že verejna doprava je cool, nebo co?
U obeda budu klidne sedet i s min nez 3 dalsimi, ale zachlastat bych sel rad ve vetsim poctu … 😀
Vazeny hoste,
vzhledem k aktualni situaci s koronavirem a opatrenim vlady,
jsme nuseni snizit pocet mist restaurace na 1/3 kapacity.
Zadame tak hosty, kteri nejsou schopni chlastat a jist za tri,
aby zbytecne nezabirali mista profesionalum.
Dekujeme.
Hromadná doprava – pořádná otrava,
a kdo se rád mačká, užije si – stačí kačka
(Jahelka)
No jo, jit do kina na komedii a prskat smichy neni ted vhodny… ale zkuste u komedie udrzet pokrovou tvar…
jo hlavně ty rozestupy se tam báječně dodržujou … a nebo jsou teda vlastně k ničemu?
Při atomovém výbuchu si lehněte hlavou k epicentru. Pamatujete? Odborníci pravili. Takže si tak.
No to si pamatujete špatně. Zalehává se zásadně patama k epicentru 🙂
Děkuji. 😂
a pokud příjdou Vogoni tak se zalehává s papírovou taškou na hlavě!
Ale možná mezitím už zase vědci zjistili, že je to naopak. To je časté 😁
Chyba, stát a pořádně se dívat, protože to už víckrát neuvidíte 🙂
to je možná nejlepší řešení 🙂
Ale zato zanechate bezva rentgenovy snimek, pokud se postavite ke zdi…
Pak přes sebe hodit bílé prostěradlo a volným krokem vyrazit k nejbližšímu hřbitovu.
On tam hlavne moc lidi nejezdi, takze mate vetsinou cely vuz pro sebe… a skutecne velmi dobre vetra… i dvere se otviraji casto a vsechny… Celkem pohoda…
To mate jako s kramy s lidskym krmivem, taky se tam moz lidi nenakazilo…
1. Komfort v roušce je prostě minimální. 10 minut v tramvaji ok, hodiny ve vlaku nic moc
2. Při špičce, kdy je hlava na hlavě to není nejlepší pocit. A pokud jste s rouškou ve vydýchaná chodbičce nebo dopravce zkouší v autobusu NAD zlomit japonský rekord počtu osob na centimetr čtvereční, tak to taky není dnes úplně fajn
To ale nejsou nejlepší pocity ani bez roušky. A ne, že by při hodinách ve vlaku ještě něco zaručovaly. Ale zase jezdit několik hodin v kuse není tak běžné a neustále nutné.
Zvládl jsem přes tři hodiny s Krakonošem z Prahy do Trutnova, i pak ten samý den zpátky. Jo, bez respirátoru by to bylo příjemnější, to ne že ne, ale přežít se to dá a snad to nebude na věky věků… Zase je tedy fakt, že to není až tak extra našlapaný spoj, jako v Praze třeba linka 22 v centru… 🙂
Ty vlaky snad nejsou tak přeplněné a dá se to snadno řešit přidáním dalších vozů, takže ta koncentrace lidí by velká být nemusela. Jinak to přeplňování veřejných prostředků je špatné i bez roušek a nebezpečnější ještě víc, bez ohledu na současnou epidemii. Proto také by už se mělo přestat hrát na ekonomiku a veřejnou dopravu dělat velkoryse. Ty ostatní druhy dopravy nás stojí podstatně víc.
Jj, pořád se ohání dostatečnými rozestupy, ale že např. zabráním prvních 4 sedadel v nejtypičtějším krátkém pražském autobuse SOR NB 12 sníží kapacitu sedících osob o 15 %, to už neřeší. Jako že je o něco snížená poptávka, to ano. Ale s ohledem na zajištění dostatečného komfortu pro cestující a vzhledem k mírně omezenému prostoru v autobusech souhlasím, že by neměli redukovat počty spojů. Spíše je navyšovat, jak se to proklamovalo ještě na jaře. Obzvláště když hlavní prioritou vlády je, aby lidi pořád pracovali a chodili nakupovat, že? A pokud nebude nabídka kvalitní a bezpečné MHD, sáhne logicky větší míra… Číst vice »
Máte naprostou pravdu. A tady by bylo i využití pro ty smutné firmy se zájezdovými autobusy, místo toho, aby dostávaly dotace, že nejezdí.
Pokud je to možné, vyhledám si prázdné kupé nebo čtyřku ve velkoprostoru. Pokud to nejde, vyberu si nejméně zaplněné kupé nebo čtyřku. Roušku nosím. Funguje.
Chvíli jo, zbrzdí šíření, ale po delším čase to jde ven stejně, zvláště pokud nemá na viry dostatečný filtr a nepřiléhá úplně těsně. V prázdném kupé bych šel možná spíše cestou vyvětrání po použití.
Jistě, roušky fungují. Jako Petriho misky.
A už se Vám někdy povedlo v Petriho misce vykultivovat nějaký virus? Co jste použil za médium? To by mě docela zajímalo… 🙂
Virus asi ne, ovšem bakterií přehršle. 😉
A to jste zjistil jak, že roušky fungují? Přečtením ranních zpráv?
Já slyšel včera plukovníka, že vlastně ani moc nefungují. A ještě ke všemu nám to ti mladí nedodržují 😆😆
A fotka je z toho vlaku, který v obratové stanici desinfikují a v depu vyčistí ozonem jeho klimatizaci 😀 😀
No vida, já se ve vlaku nebojím, ani když někdo roušku nemá, nebo ji má pod nosem. A nebál bych se ani kdyby ji neměl nikdo.
To já bych se bál nikdy nevíte kdy na vás někdo zavolá policajty. Lidi jsou nepředvídatelní.
Já jsem mluvil o tom, že se nebojím, když roušku někdo nemá. Ale vím, o čem mluvíte – pamatuji si, jak se mě tak dávno řešilo a udávalo, kdo nevyvěsil sovětské vlaječky. Nějakou dobu před tím se zase ochotně chodilo na Gestapo (ostatně – byly zákony, které nařizovaly, co musíte ohlásit a všechny zákony se přece musí vždycky dodržovat, že?), no a dnes jsou to roušky. Nic nového pod sluncem, nic se nezměnilo, lidé jsou pořád stejní…
Tak tak, ten pocit, když vy si svědomitě plníte a ruka zákona i vaším přičiněním dopadne na narušitele pořádku, to je vám pocit k nezaplacení.
Celá tahle sranda není o tom jestli se bojíte nebo nebojíte. O ty co jsou na ARO se musí pečovat ať se báli nebo ne. Takže je nejjednodušší dělat maximum pro to aby to lidi nedostali, protože celá epidemie jen pitomá statistika, procenta, exponenciální řady, čím více nemocných tím více problémů. Vůbec nejde o to jestli se jidinec bojí nebo ne. Lidi jsou nějak zaseklí v mentalitě, že na nemoc „dostanou prášek“ a budou v pohodě. Ale možná můžete zkusit někoho požádát, aby vás trochu přidusil a chvili jste se opravdu reálně dusil a rukama žádal o kyslík, pak (představíme… Číst vice »
Určitou logiku má to, že ve veřejné dopravě je méně faktorů zvyšujících riziko aerosolových přenosů, např. mluvení (zejména hlasité) nebo intenzivnější dýchání (jako třeba při pohybových aktivitách). Při běžném klidném dýchání člověk aerosolů vydechuje relativně méně, pokud navíc mají všichni roušku, už to začíná být celkem v pohodě (ale ano,v lese na houbách je samozřejmě bezpečněji ;-)). Koho by zajímalo podrobnější shrnutí toho, co se o aerosolových přenosech ví, včetně trochy fyziky, doporučuji k nahlédnutí https://tinyurl.com/FAQ-aerosols – velmi podrobné vysvětlení včetně spousty odkazů na studie atp. Mě to přimělo přehodnotit rizikovost některých aktivit, speciálně v MHD se teď bojím o… Číst vice »
Ano, sebediagnostika je naprosto správná, je to paranoia.
Vidíte a já vlakem přestal jezdit kvůli těm opatřením ne proto že bych se bál.
No, tak nejbezpečnější místo na světě vzhledem k nákaze to určitě není. Na houbách v lese nebo na výletě v odlehlejších oblastech je rozhodně menší riziko nákazy.
Nicméně věřím, že je ve veřejné dopravě bezpečněji, než se obecně věří, to ano.
Cestování ovšem zpravidla není jen pro zábavu, může být třeba i na ty houby. 🙂
Dezinfekce při obratu vlaku. Tak u nás se určitě něco takového nestihne. 😆
Kouzelna slova jsou „pri dodrzovani pravidel“, „moderni vlaky“. To prvni je problem asi vseobecny. Kolik lidi poctive zustane v rousce pri delsi ceste? Kolik lidi uzkostlive dezinfikuje nejen sve ruce, ale i sve predmety, kterych se potencialne nakazenym rukama mezitim dotykaji? Druhe je problem nekterych chudsich zemi, ktere nemaji vozovy park (at uz vlaky nebo tramvaje, autobusy …) zdaleka na urovni Japonska nebo Hongkongu, nepredpokladam, ze klimatizace v beznem ceskem vlaku odfiltruje 99,5 % viru.
Kolik lidí poctivě zůstane v roušce při delší cestě? Možná byste se divil, ale téměř všichni. Jistě, že se najde pár frajerů, co roušku demonstrativně nemají, ale před měsícem byla bez roušky v dálkových vlacích tak třetina cestujících, nyní je to možná jeden z dvaceti. Stejně jako je minimum lidí bez roušek třeba v metru nebo pražských tramvajích. Ono je to nepochybně taky o osobních zkušenostech, čím dál víc lidí osobně zná někoho, kdo ležel nebo právě teď leží doma a je mu zle. A pak už věří, že člověk v dobrém zdravotním stavu sice s covidem neskončí na JIP,… Číst vice »
Co jsem měl v poslední dny poznatky z průběhu u řady lidí, pak ty nepříjemnosti snad narůstají. Nikdo zatím nepotvrdil, že by to bylo jen tak lehké onemocnění, i když příznaky byly relativně malé. Lépe je to nedostat.
Jistě, nejlépe je být zdravý. Ona i taková rýma umí pěkně potrápit. Ovšem v situaci, kdy přestanete žít, aby nepřišly ty nepříjemnosti, je něco špatně.
Ta opatření se dají dělat tak, že se to dá vydržet. Je to spíš v tom, aby lidé měli dobré znalosti o tom, jak se nemoci rozšiřují. Hlavní je tedy na sebe neprskat (roušky, odstupy), vyhýbat se pobytu v místech velkého množství lidí, hygiena rukou, obličeje, na věci sahat pomocí rukávu, s rukavicemi, jen některými prsty, větrat, nejíst a nepít po sobě z jednoho nádobí apod. Čili základní věci, které by měly být samozřejmostí i v běžném životě. Bohužel se toto dnes (na rozdíl od minulosti) neučí, neprobírá a řeší se nesmysly, různá stupidní videa, hloupé programy v TV atd.… Číst vice »
Ja hromadnou moc nejezdim, ale kdyz sleduji lidi jinde, tak sice maji rousku temer celou dobu, ale je celkem bezne, ze ji obcas na chvilku odkladaji. Napriklad, kdyz se s nekym nemohou domluvit, aby je lepe slysel, v hlucnem prostredku hromadne dopravy to bude lakat. Dale lide bezne sundavaji rousky na kychani, smrkani a odkaslavani, coz jsou prave momenty, kdy by ji snad spise meli mit nasazenou, jenze to by museli mit zasobu nahradnich a tu ma s sebou malokdo.
Tak pro změnu vyvětrají, což je možná v jistém ohledu lepší.
To větrání je snad nejlepší. proto ta otvírací okna jsou takový malý zázrak. Na klimatizaci nelze skutečně spoléhat. Rizik je tam příliš mnoho a jaká je zodpovědnost těch, kteří to udržují a čistí je s otazníkem. Nehledě na to, že ta desinfekce není tak jednoduchá a spolehlivá. Znamená to skutečně důkladné vyčistění i mechanické, což se dle mého moc často nedělá.
Zacina byt chladno, rannim vlakem s otevrenym oknem bych uz moc jezdit nechtel.
Vše závisí hlavně na vzdělanosti a výchově lidí. Pokud se na obojí už od mala kašle a ještě se devastuje vzdělávání a výchova ve školách, pak se nelze divit ničemu.
Pak potkáte slušně oblečeného cestujícího v obleku, jedoucího do Prahy, který sedí sám v kupé bez roušky… Jasně je tam sám, tak budiž, ale procházíte kolem těsně před Prahou a dotyčný má vražený ukazováček hluboko v nose a zřejmě si dělá samovýtěr na Covid. No prostě prase a ignorant.
A možná neměl ani čistou tu košili?! 😵
a trenky možná taky ne
Vzal jste mi to z pod ústenky 😂👍
Doufám, že jste přivolal policii?!
Mmch. víte, že vědci zjistili 😆, že pojídání obsahu nosu funguje jako očkování? Proto se asi pán obešel bez roušky a vy by jste jej za to plísnil! 😄
Nějak se mně dělá šoufl.
To je samozrejme mozne, ale budeme muset zit s Covidem-19 nebo podobnym problemem desetileti, aby se daly nove generace vychovat lepe.
Ale prdlajs, tímto způsobem už nebudeme žít opravdu dlouho. Takto nemocná a tím opravdu Covid nemyslím, společnost už dlouho žít nebude. Ono se to pročistí samo.
„Dávám bolševikovi rok, maximálně dva.“
Děkuji 😄 dávám bod
A to nemáte ani ponětí, co si na nás ještě příroda může vymyslet. Ony existují ještě jiné, zajímavější viry a bakterie, se kterými bychom si poradit ani dnes moc nedokázali a to nemluvím o přírodních katastrofách. Pak by si těžko někdo vybojovával nějaké dotace, těžko by nějací advokáti mluvili do uplatňování zákonů apod. Ta očista by byla velmi tvrdá. Ale o tom se nemluví, příprava a výchova žádná.