Bouřky výrazně zkomplikovaly provoz na železnici, omezení se dotklo i koridorových tratí

Popadané stromy na železnici. Foto: Správa železnicPopadané stromy na železnici. Foto: Správa železnic

Vlaky nabírají kvůli omezení zpoždění přes hodinu, na některých místech došlo k zaplavení trati.

(aktualizováno 12:18) Cestující na české železnici musí dnes počítat s tím, že se do cíle dostanou později než obvykle. Noční silné bouřky způsobily zastavení nebo omezení provozu na zhruba dvacítce míst.

„Jde o významné komplikace provozu na železnici z důvodu poruch zabezpečovacího zařízení, popadaných stromů a podobně,“ řekl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Podle něj Správa železnic průběžně pracuje na zprovoznění tratí. Vlaky nabírají často zpoždění přes hodinu.

Problémy se dotkly i koridorových úseků: na I. Koridoru došlo k omezení kvůli spadlému stromu u Úval, stejný důvod omezení je i v úseku mezi Záboří – Řečany. Na trati je alespoň provoz po jedné koleji. Kvůli poškozenému trakčnímu vedení byl zastaven provoz z Chotýčan do Nemanic na trase Praha – České Budějovice.

Bouřky také výrazně poznamenaly některé regionální tratě, například Posázavský pacifik. U Vraného nad Vltavou je trať zaplavena vodou. Během dopoledne se řadu mimořádností podařilo odstranit. Ve středních Čechách zůstává provoz zastavený již jen mezi Vraným nad Vltavou a Jílovém u Prahy. „Na odklízení větví a naplaveného bahna a kamení zde pracují naše čety s technikou, ke zprovoznění trati i v tomto úseku by mělo dojít v odpoledních hodinách,“ dodal Gavenda.

Více omezení zatím přetrvává v jižních Čechách. Na trati mezi Českými Budějovicemi a Strakonicemi probíhají v několika úsecích opravy poškozeného trakčního vedení a je zavedena náhradní doprava. Na Šumavě jsou kvůli odstraňování většího množství popadaných stromů ještě uzavřené trati Černý Kříž – Nové Údolí a Strakonice – Vimperk. Zde pracovníci Správy železnic řeší navíc i poškození náspu poblíž Čkyně, i tato trať by však ještě během dneška měla být pro vlaky sjízdná.

Aktuální stav provozu na tratích je také možno sledovat na stránkách GRAPP.

 

Přerušené traťové úseky z důvodu kalamity dne 23./24.6. 2021
trať úsek od do
190 Zliv – Hluboká n. V. – výpadek TZZ (po bouřce) 23:30 1:55
190 Protivín – výpadek napájení SZZ  (po bouřce) 23:40 1:20
220 Chotýčany – Výh. Nemanice I – výpadek napájení TV 23:57  
  24.06.2021    
220 Ješetice – Střezimíř – výpadek TZZ (po bouřce) 0:05 3:05
224 Pacov – výpadek SZZ (po bouřce) 0:29 3:30
196 K. Újezd u Č. B. – Včelná – najetí Pn 52044 (ČDC) do stromu 0:45 4:00
020 Velký Osek – Kanín – Dobšice n. C. – porucha TZZ (po bouřce) 1:05 2:00
011 Úvaly – Č. Brod – najetí Pn 53453 ( VTGCZ) do stromu 0:53   provoz po 2.TK
190 Protivín – Číčenice – výpadek napájení TV 1:20  
010 Záboří n. L.  – Řečany n. L. –  pád stromu do TV 1:20 3:50 provoz po 2.TK
210 Vrané n. V. – Davle – zaplavená trať 1:30  
020 Převýšov – Choťovice – najetí Pn 53532 (UNI) do stromu 1:25  
220 Střezimíř – Odb. Sudoměřice – porucha TZZ (po bouřce) 1:50 4:25
221 Čerčany – Senohraby – spadlý strom 1:55  
200 Jince – Bratkovice – spadlý strom 2:20 4:50
212 Kácov – Ledečko – spadlý strom 2:42 4:00
210 Vrané n. V. – Praha Zbraslav – zával bahna a kamení 2:55  
012 Plaňany – Pečky – spadlý strom 3:39  
270 Třebovice v Č. – výpadek napájení SZZ (po bouřce) 3:41  
062 Chlumec n. C. – Městec Králové – spadlý strom 3:50 5:00
200 Březnice – Mirovice – spadlý strom 4:05  
323 Pržno – porucha SZZ ( po bouřce) 3:50 4:15
224 Chýnov – Tábor – spadlý strom 5:05  

 

Tagy bouřky a vliv na železnici seznam Správa železnic zastavení provozu
76 komentářů