Boris Čajánek skončil ve vedení Jindřichohradeckých místních drah, odvolali ho věřitelé
Počítá se s přechodem z monistického řízení (správní rada) na dualistické řízení (představenstvo a dozorčí rada).
Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD), které v září 2022 skončily v insolvenčním řízení, přišly tento týden o svou dlouholetou tvář. Věřitelský výbor odvolal předsedu správní rady Borise Čajánka, který se ujal vedení firmy jako většinový majitel po akcionářském rozkolu v roce 2012.
Věřitelský výbor odvolal celou tříčlennou správní radu, kde vedle předsedy Čajánka seděli i jeho syn Ondřej Čajánek a Vladimír Zachoval. Nově je správní rada dvoučlenná, přičemž členy se stali bez určení předsednictví Janové Kysela a Píšala.
Jan Kysela z pozice věřitele na konci ledna nečekaně prosadil na schůzi věřitelů (s posvěcením krajského soudu) reorganizaci JHMD. Právě v případě, kdy s reorganizací přijde věřitel a je mu schválena, rozhoduje o složení statutárního orgánu věřitelský výbor.
Jan Píšala je vedoucím oprav JHMD, který se zasadil o udržení posledních zaměstnanců a zachování činnosti dílny i po ukončení vlakového provozu začátkem října 2022. Mladý inženýr se před lety přestěhoval z Brna do Jindřichova Hradce právě kvůli úzkokolejce.
Boris Čajánek stál u samého vzniku JHMD ve druhé polovině 90. let, kdy se u privatizace úzkokolejky sešly dvě skupiny: podnikatelská s Čajánkem a železničářská s Janem Šatavou. V roce 2012 došlo k rozkolu a místo Šatavy se vedení firmy ujal Čajánek.
O deset let později, v říjnu 2022, byl v poslední den provozu před nuceným ukončením pasován zaměstnanci na hlavního padoucha a viníka problémů firmy. V listopadu 2022 přinesl deník Zdopravy.cz obsáhlý rozhovor, kde Boris Čajánek vysvětluje svůj náhled na cestu JHMD do finančních potíží: Já si toho viníka na sobě nechat nechci.
Sám prosazoval reorganizaci, soudy ji ale nepovolily s poukazem na podezření, že jde o nepoctivý záměr.
Aktuální změny ve vedení firmy přitom nemají být poslední. Počítá se s brzkou změnou struktury, která bude spočívat v přechodu z monistického řízení (správní rada) na dualistické řízení (představenstvo a dozorčí rada). V představenstvu zůstane Kysela a Píšala, v dvoučlenné dozorčí radě mají zasednout zástupci obcí kolem trati a firmy Swietelsky Rail CZ. Obce i Swietelsky Rail patří k hlavním pilířům reorganizace.
Podle Kysely „bude výraznější kontrola nad úkony členů představenstva Dlužníka než v případě přijímání všech rozhodnutí pouze v rámci správní rady“.
Seriál článků o JHMD v nesnázích najdete pod tagem Insolvence JHMD.
Analýza: Nečekaný zvrat otevřel cestu k reorganizaci JHMD. Pomohla zvučná jména, nadějí jsou obce