Boj o vodu na nádražích. SŽ představila automaty, Zelení protestují, senioři tápou
První automat na filtrovanou kohoutkovou vodu. Foto: Zdopravy.cz, Jan Nevyhoštěný
Na celkem 12 větších nádražích se postupně objeví automaty na filtrovanou vodu. Vyžadují aplikaci, pítka jsou dle SŽ nehygienická.
startup lokni, … vzdy kdyz slysim slovo startup jsem opatrny, pac za tim dost casto stoji nejaci nadsenci s napadem co neni nijak poradne domyslen, zde je to videt na tom, ze vubec nepremysleji nad tim, ze ne kazdy si chce instalovat aplikaci a ne kazdy vubec jeste ma mobil, ktery tu aplikaci umoznuje nacist, hygiena asi take neni uplne zajistena, jak koukam,…
Staci se zamyslet, o co jednodussi je koupit si plastovou laev vedle v obchode?
Proč mám nutkání prohlásit o panu Svobodovi, že je i i o? Ten člověk vnutil svejm 80 letejm rodičům smartmobily a cítí se jako Pán budoucnosti
Jenom jestli nekecá.
Po přečtení diskuze mám dojem, že se valná většina diskutujících upnula na wc/pítko jako dostatečné řešení. Když máte zrovna na nádraží žízeň, ano. Ale co když ji budete mít až ve vlaku? Co když vás čeká 3 hodiny dlouhá cesta? Nevím jak v ostatních částech republiky, ale minimálně v části Brna je kohoutková voda bazén a vždy si do ní musím dát aspoň trochu citronu, abych tu chlorovou pachuť nějak srazil. Lokni vodu filtruje, takže tato pachuť tam není. Voda je navíc vychlazená, což je fajn v letních měsících. A lze si ji namíchat libovolně perlivou, toto též řešení pítko/wc… Číst vice »
Prave, ze to neni dotazene, nadrazi neni skola, zde je nutne pocitat s lidmi ruzneho veku, lidmi co spechaji, cizinci, udrzovanim cistoty,… s filtry a udrzbou to nesouvisi, udrzbu musite delat vzdy i u obycejnych pitek (kde take lze mit vodu filtrovanou), … Pokud uz to musi byt placene, tak neni duvod to mit bezne na platebni kartu, tu muzete mit v fyzicky, v hodinkach, v mobilu, kdekoliv jako nalepku… A co se tyce filtru a nakladu na vodu, to neni zas tolik, aby si to nadrazi nemohla dovolit hradit… udrzba muze byt informovana, automaticky, po odtoceni urciteho mnoizstvi vody…… Číst vice »
Teď už jen zbývá zdigitalizovat WC na nádražích. Bez smartphonu, příslušné aplikace a registrace prostě budete mít smůlu. To abyste si potom pro jistotu před každou jízdou dopřáli klystýr.
Moderní člověk má samozřejmě v telefonu aplikaci pípa a aplikaci nočník. Proto je na každém přístroji nějaký ten otvor.
Registraci pro vstup na WC bych uvítal. Třeba by to mělo pozitivní dopad na čistotu daného místa….
Já bych tam uvítal spíše někoho, kdo se postará o úklid – ten žádná aplikace v čemkoli samotná nevyřeší.
Ekonomika je v recesi a strana Zelených řeší vodu zdarma na nádraží, ještě, že je volí 0,99%, jinak bysme vodu zdarma měli všichni, ale z Vltavy.
Zmáčknout obyčejné tlačítko na kastli, aby vyteklo půl litru vody čůrkem z chráněného prostoru vodovodní výpusti, kterou nelze osahat, by bylo strašně složité na realizaci. Prostě jde hlavně o sběr údajů kdo si kdy a jak často lokne a hlavně o možnost laciného navýšení reklamního smogu tam, kde projde hodně lidí.
Nějaký kamarád zase potřeboval peníze – i zrodila se zakázka.
A kdyby se umatlané tlačítko dalo nahradit třeba pedálem, který nemusí být zvlášť čistý a vydrží fungovat věky, skoro by to mohlo fungovat! 🙂
A kdy bude vedle umístěn automat na prázdné PET?
jak se tak dívám na tu fotku… upřímně řečeno asi bych měl obavu jestli to někdo „v krizové chvíli“ nepoužil k jinému účelu než je to určené.
Myslely jsme to dobře,ale dopadlo to jako vždycky…
Chtěli jsme digitální státní správu bez papírování a byrokracie. Místo toho máme aplikaci na půl litru vody.
Česko, země, kde budoucnost nemá místo.
Strana, která slibovala digitalizaci, získala ve volbách 4 mandáty z 200. To úplně nevypadá, že národ prahne po státní správě bez papírování…
Ač Piráty nijak zvlášť nemiluju, tak v rámci objektivity je nutno říct, že po jejich zádech byskákali do parlamentu STANaři. Takže ty 4 mandáty nejsou objektivní odraz ani vzdáleně.
Tak já taky přidám jeden, aby bylo trochu legrace když JS bojuje proti zlým lahvím. Neví někdo jakou má ten elektronický vehement na vodu uhlíkovu stopu a jakou uhlíkovou stopu má jeho provoz? A jakou uhlíkovou stopu má dosavadní trubka s kohoutkem a její provoz? A včíl mudruj Svobodo. 🙂
Bohužel vodovodní trubka s kohoutkem není dostatečně COOL, aby se propagovala jako digitální inovace. Co na tom, že má menší energetické nároky a uhlíkovou stopu za celou dobu své 99 leté životnosti.
Tak na ni stačí pověsit digitální ťikťaky a je :-).
Pokud ta trubka nebude olověná. A když zmiňujete 99 let tak 2023 -99 a jsme v roce 1924 což je mezi světovými válkami a v té době se olověné instalace k rozvodům vody používaly.
Tak se tam může v rámci digitalizace dát páková baterie!
Hygiena versus ekologie. Udělali z toho pěknou šaškárnu, kohoutky nebo pítka by stačily. Kdo je ve vlaku závislý na 0,5 l limonádách to stejně využívat nebude…
Pokud jde o nápoje do vlaku, kdyby se raději postarali, aby na nádražích existovaly nálevny s pivem do kelímku jako v každé slušné zemi, tak by udělali mnohem lépe !!!
Za automaty na ruzna pitivo a svacinky jsem uz dlouhodobe…
Automaty jako v Japonsku, funguji 24h a byvaji casto i na nadrazich, kde jinak nikdo neni,… krom toho maji i automaty na jidlo… rozhodne nemyslim automaty na pamlsky…
Nevím proč by mělo vadit takové jednoduché jako je pítko, ze kterého bylo možné si načepovat vodu do petky? Aha….Už tuším, za vším hledej peníze. Inu zase se chce někdo napakovat na vrub daňových poplatníků. Běžte už s tou vaší elektronikou do háje, už si člověk nemůže ani normálně napustit vodu…
Osobní data každého žíznivce.
Doufám že bude možnost zvolit i vodu perlivou..
Zvolit ano, ale poteče jen obyčejná. 🙂
SŽ si s nechtěnými živly na nádražích dlouhodobě neumí poradit, tak to zkusí tím, že jim vezme vodu. Asi jako když město Plzeň chce vyhnat živly z Americké tím, že tam ve večerních hodinách zruší zákaz vjezdu…
Městská policie Mladá Boleslav je vyvážela do lesů za město. Případně to ještě vylepšila tím, že jim sebrala boty. Korunu tomu nasadil primátor MB, když dva měšťáky stojící za tyto činy před soudem odměnil, a to ještě než soudní řízení skončilo. K tomu je nutno dodat, že primátor je občanskou profesí lékař, takže by člověk od něj čekal přece jen trochu lidštější chování.
Zelení asi zapomněli, že za Rakouska-uherska byly pítka v pohodě, protože nebyl tolik norem a všeho co se musí dodržovat jako dnes. Holt to zkusili – nemusí se to každýmu líbit, ale lepší něco než nic. Třeba na letišti za bezpečnostní kontrolou by to byl megahit. Většinou pokud něco chci a nemusím za to platit, tak je to něčím vykoupeno – wifi za minutu reklam, youtube za tuny reklam atd…
Ale ona na letišti jsou za bezpečnostní kontrolou ta pítka, kde se dá úplně v pohodě lahev napustit. Zdarma.
Akorát spousta lidí neví, že si může nechat při průchodu kontrolou prázdnou lahev.
To není o normách (které opravdu nezakazují kohoutky), ale o hlouposti konkrétních lidí, kteří chtějí za každou cenu přijít s moderním high tech řešením triviálního problému.
Myslím, že hlavní důvod budou penízky od spřátelených firem kamarádů, kterým to dohodili. Nic víc bych v tom nehledal. Fakt nebudu naivní jako většina společnosti.
A to to ještě nezkusil Kalousek!
A nestačil by normální vodovodní kohoutek?
Stačil, ale jak by to vypadalo kdyby se u něj chtěl ředitel SŽ vyfotit? 🙂 Musíte víc myslet (politicky). 🙂
…kohoutek s bronzovou deskou politika…?
Busta s chrličem vody u ústech 🙂
Brzy tam zpoplatí i vzduch. Ten bude jen za poplatek 10,- pro registrované v čekárnách, jinak za 100. Ostatní prostory budou udržované v inertní dusíkové atmosféře 😀
Ještě jim napovídejte!
Osobně v tom nevidím téměř žádný problém. Ani doma mi z vodovodu samozřejmě neteče voda zdarma, tak na nádraží klidně zaplatím 6 Kč. Určitý problém je jen v tom, že hodně lidí kartou nikde neplatí, je to pro ně problém, nezvládnou to a ty automaty by z toho důvodu měly nabízet i možnost platit hotově.
Pokud někoho baví mít telefon zabydlený nesmyslnými aplikacemi, tak to je jeho problém, nikdo nás k tomu přeci nenutí.
A pokud se někomu zdá být 6 Kč za vodu moc, tak to asi nemá žízeň a tu vodu k ničemu nepotřebuje.
Obávám se, že lidé, kteří nedokáží zaplatit jinak než hotovostí, budou v příštích letech čelit mnohem větším výzvám, než je nemožnost použít nádražní výdejník na vodu….
Ještě před rokem jsem si to říkal také. V realitě je to opačně. Hotově se pořád ještě dá zaplatit všude. Problém spíš je s platbami kartou (výpadek terminálu, výpadek banky, přetížení banky během adventních nákupů, plánovaná odstávka, nedostupnost internetu u obchodníka, závislost na dodávkách elektřiny). Řada lidí si neuvědomuje, že platba kartou má na rozdíl od platby hotově pořád tolik vstupních proměnných, které mohou selhat. Na konec je tu masové zneužívání „anonymizovaných“ dat o platbách pro marketingové účely karetnimí společnostmi, bankami zabalené do termínu „personalizace“ apod. Lidem ani nedochází, že z úplně každé platby odchází min 1% do zahraničí (defacto… Číst vice »
„Spíš bychom měli alternovat s lokálními měnami…“
…jenže když to někde někdo prohlásí veřejně, je okamžitě pasován na komouše.
Od prvního případu širšího použití lokální měny (Wörgl, Tyrolsko, 1933) si státní kasy ve všech státech na světě sakra ohlídaly, aby si udržely monopol na emisi měn. Ve většině případů byly zatím pokusy o používání lokálních měn dříve či později prohlášeny za trestné, např. pod záminkou postihování daňových úniků.
Hotovost to má za pár. Je to pomalý a hlavně DRAHÝ. A současný systém dozná značné změny…zvykejte si na kostičkované obrázky…
Za pár let bude charita organizovat sbírky použitých chytrofonů, pro bezdomovce…
„Hotovost to má za pár. Je to pomalý a hlavně DRAHÝ. A současný systém dozná značné změny…zvykejte si na kostičkované obrázky…“
Možná by stálo za zamyšlení proč tak rádi navštěvujeme památky a nebo muzea, protože po nás tady nic nezůstane. Platidla, poštovní známky, jízdenky, knižní jízdní řády a mnoho dalšího z čeho lze vyčíst spoustu informací. Jediné co po nás zůstane budou nuly a jedničky a to ještě možná pokud je někdo nesmaže.
Archeologové říkají, že nejvíc se toho dovědí, když najdou odpadní jámu. Bysme měli vypnout třídící linku v Malešický spalovně, ať po nás potomkům něco zbyde….
Zbude, k datu je necelých 200 skládek odpadu legálních, ale po r. 1989 se počet všech skládek včetně černých odhadoval až na 15 000…
To ano. Tam toho lze nalét hodně. Stejné jako s místy kde bylo u baráku hnojiště, ale tam je problém s tím, že se věci s hnojem mohly dostat někam na pole což je problém číslo dvě.
Každý platební terminál je zpoplatněn měsíčním paušálem,procentuálním poplatkem,spotřebou el.en.,a dalšími nesmyslnými poplatky.Bohužel asi není daleko doba kdy se bez „aplikace“ani nevy….š.Nedivím se malým obchodníkům,vesnickým hospodským že odmítají platby kartou.
Tak pokud jim jde jenom o poplatky, a ne o “daňovou optimalizaci”, tak si prostě můžou nad pípu napsat na cedulu telefonní číslo. Ale to je asi moc jednoduchý nebo co…
dosud to nefunguje a jde o pilotni projetk, a uz pisete io telefonim cisle…
Ano, terminal je zpoplatnem pomerne hodne, nekteri obchodnici maji min. cenu nakupu jako limit platby kartou, pac jinak se jim to nevyplati…
Zrovna v hospoce, kdy clovek zajde na jedno ci dve je pri placeni kartou uplne likvidacni… neco jineho je, pokud jdete na obed, na nechate tam pres dve kila, tam vetsinou karty berou a problem to neni…
Zajimave, to same se rikalo o platebnich kartach, kdy lide nadavali na lidi v supermarketech, ze zdrzuji platbou kartou…
AMEX a Diners odsud uz vyhnali zakony… asi nejlepsi karty s nejlepsimi podminkami…
Problém je, že ta „vstupní proměnná“ u platby kartou je v podstatě jediná – zatajit finanční operaci před berňákem…
To už nechte na nás. Jen abychom právě my co budeme muste čelit výzvám nebyli ti co se budou smát jako poslední. Až zase bude ve velkém fungovat směnný obchod nějaké vysoké číslo někde ve virtuálním prostoru Vám bude na nic.
Ano, i doma se platí jeden až dvacet haléřů za litr.
Důvod proč je na čvutu fronta, protože tam ty pítka zrušili a ne všechny umyvadla jsou vhodná (nevejde se flaška)
Tedy nevím, ale občas se vyskytnu na FIT ČVUT a fronta u automatu Lokni nebývá. Když už někde je, tak automatů na nápoje v PET.
Studuji na FIT VUT a mohu říct, že před oběma automaty, co tu máme, se pravidelně fronty tvoří. Ano, někteří si čepují vodu na vedlejších toaletách, ale většinou proto, že fronta na automat Lokni je neúnosná.
Kdo nechce chytrý telefon nebo rozdávat svoje údaje na kšeftování…. nebylo by lepší poslat pana Svobodu někam?
Někdo opět vymyslel, jak bude kapat voda a taky korunky.
Z celé diskuse leze jako šídlo z pytle ven zamlčená nenávist k bezdomovcům a dalším deklasovaným, které je potřeba buzerovat a ztěžovat jim jejich už tak zoufalou existenci všude, kde se dá.
Z vašeho příspěvku lete jako šídlo nedostatek zkušeností z praxe.
Existuje jediné rozumné řešení problému bezdomovců: Housing First.
NIMBY
To problém neřeší.
Problém nemá řešení, ne v oboru svobodné společnosti. Housing first pomůže lidem, kteří měli jenom smůlu, nebo těm, kteří mají alespoň nějakou vůli žít jinak. Těm existencím, které posedávají v Brně na schodech u Tesca za nádražím, by “pomohl” tak leda nějaký nízkoprahový internát “U Zlaté skleničky/jehličky”…
Odvézt za město?
Takze tohle je za poslednich 10 let prvni moznost jak se na nadrazi napit.. Samozrejme je to povinne pro kazdeho cestujiciho..
Lidi, ignorujte to nebo vam praskne zilka…
Jako jak, obvykle ještě fungují toalety.
Akurat vas hajzelbaba zvycajne skasne viac nez sest korun…
„Na zimu se to vypíná, protože není poptávka a tak to nezamrzá.“ Jenže nádraží není park..
Jo. To neni. V parku se obvykle v zimě netopí…
Jakoby to nemohlo být jen na platební kartu, bez nějaké podivné app a registrace… Když to už jde i na WC ⚠️
Nasel jsem ti odpoved… https://zdopravy.cz/boj-o-vodu-na-nadrazich-sz-predstavila-automaty-zeleni-protestuji-seniori-tapou-184226/
WC je něco zcela jiného.
Přemluv dědka, přemluv babku,
ať si stáhnou apku.
Ani náhodou nebudu nějakému random týpkovi sdílet údaje o svém telefonu. Nazdar.
RYTMUS!!!
Buď: Přemluv dědka, babku, ať si stáhnou apku.
Nebo: Přemluv dědka, přemluv babku, ať si stáhnou prima apku.
Nebo přímo reklamní:… Ať si stáhnou LOKNI-apku.
Chceme digitalizaci, nebo ne? Asi o dvacet let mladší známý z hospody, měl výhrady, že si sem tam půjčím sdílené kolo. Podporuju tím prý rozdělování společnosti. Chceš si půjčit kolo, musíš mít data, appku a kartu, na to, že je to na půl hoďky zadax, nehleď. Není to pro každého, zrušit.
Já jsem byl rád za to, že Nextbike umožňuje kola i přes tlačítkový telefon.
Jop, je tam na to telefonní automat. Stačí se na PC zaregistrovat a potom pro vypůjčení zavolat na infolinku.
Já bych radši digitalizaci státních orgánů, než digitalizaci pítek…
„Kdo si kupuje PET lahve, ten nepije vodu z kohoutku, tak to prostě je.“ Err, prosím?! Doma i v práci úplně běžně piju vodu z kohoutku, při cestování ale někdy člověk nestíhá, někdy zapomene a někdy to prostě cestou vypije, takže si koupí petku v Relayi nebo v Pontu. Co je tohle za pozorování? Nemám nic proti mobilní aplikaci. Nemám nic proti platbě kartou. Nemám nic proti možnosti volby. Ale mám sakra velký problém s přetechnizovaným řešením naprosto triviálního problému. Bezkontaktní pítka existují; i taková, kde lze naplnit lahev bez možnosti cokoliv znečistit. Jsou všude po světě a nikde to… Číst vice »
SŽ té firmě něco platí?
Omlouvám se, špatně jsem to napsal. Je to koncesní smlouva, takže SŽ poskytuje prostory, vodu a elektřinu, zatímco dodavatel platí 1500 Kč měsíčně bez DPH a může obrazovku používat jako reklamní nosič na 95 % času.
Což je asi tak to, co je hlavním smyslem tý šaškárny. Voda je tam jen jako krytí.
ámen
Právě ta údržba no… na letišti nemám s pítkem problém, ale na nádraží bych se k němu moc nepřibližoval. Mimo pítka to bude sloužit jako koupátko pro holuby a pisoár pro různě se poflakující individua…
Takže za mě automat dobrý nápad, akorát mi tedy celkem vadí další appka navíc ( i s ohledem na lidi co nemají chytrý telefon atd.)
To pak můžeme zrušit nádražní budovy, ne? Holt jsou to frekventovaná místa, bezúdržbové to nebude nikdy.
Je fascinující, kolik úsilí se věnuje řešení důsledků proti řešení příčin. Sociálně vyloučení lidé nemají přístup k základní hygienické infrastruktuře, tak to raději zkomplikujeme všem, ať to náhodou nepoužije někdo nežádoucí.
Navíc frekventovaný podchod není úplně to samé jako nějaké zapomenuté zákoutí někde. Ale asi je ČR i v tomto specifická, když všude jinde to funguje v pohodě…
A lidi na nádraží běžně močí v hale? Nebo si zas jen něco fabulujete?
Nevím jak v hale, ale v podchodu evidentně ano….
Aha. Takže tenhle zázračnej automat pochcat nejde, zatímco stejně umístěné ano?
(stejně umístěné obyč pítko)
Nevím kde se pohybujete, ale za sebe jako jeden z velkých problémů prostor pod správou SŽ vidím špínu. Kolikrát vyloženě zažranou. On je to tedy problém Čé eR celkově, a vím i o horších místech než ŽST.
To je ostatně důvod, proč si občas kupuju vodu v PETce, ta nemnohá veřejná pítka ve mě nevzbuzují důvěru….
Welcome to Czechistan, republic of Central Asia
I v Teheránu mají na veřejných místech pítka s pitnou vodou.
I v lese teče voda ze studánky. Ani v lese, ani v Teheránu není potřeba štelovat appku.
A tu a tam je k mání i pěkný hrníček.Zejména u těch studánek.
Taky v těchto státech, když něco odložíte na chvíli mimo svojí pozornost, ta věc zůstane na svém místě. To se v ČR taky nějak moc nedaří.
Tolik námahy aby se zabránilo aby si tam bezdomovec umyl ruce. Bezdomovci s čistýma rukama, to by nám tak hrálo, na ty musí být přísnost.
Nedej bože aby vedle pítka bylo třeba i umyvadlo a ti potřební si ty ruce umyli tam.
To se chystá. Ovládat se bude druhou aplikací. V sudý dny bude jedna dávka mýdla zdarma, v lichý dny bude zdarma voda.
a v rámci úspor bude voda v uzavřeném okruhu
Na to bude potřeba další startup jménem Mydli.
Ale bezdomovci si v pítkách nemyjí jenom ruce…doporučuji Pragulic – procházky po Praze s místními bezdomovci, potom co mi řekli k čemu všemu pítka na veřejných místech využívají už si tam vodu netočím…
Dva roky jsme tu měli dávkovače s desinfekcí na každém rohu. Nemám dojem, že to veřejnost kvitovala s povděkem…
,,PET lahve se válí po vlacích a nádražích…..“ Vyřešilo by to jejich zálohování a jako bonus- z bezdomovců by se stali ti nejpoctivější uklízeči.
Dokonce by začali pracovat, koruna ke koruně dobré, za 10 petflašek má lahváče. Ty se ostatně po nádraží neválejí, což jen potvrzuje…
Takže od časů Rakousko Uherska byla na nádraží pítka či umyvadla s kohoutkem,ba i za válek i doby socialismu.Všichni přežili po té vodě zdarma.Nyní údajně kvůli hygieně a zamrzání(automat nezamrzne?) bude někdo z lidí vydírat peníze a data…Posílat cestující na hajzlíky,které jsou většinou zavřené nebo též za poplatky je opravdu geniální rada.V dnešní době projektu „mrtvé nádraží“ kde nikde není ani noha…
Automat ve vytápěné hale nezamrzne, ale kohoutek ano.
To se pořád volá po digitalizaci, a nakonec se ukáže, že lidé chtějí obyčejné tlačítko. 😀 Já tedy osobně vítám, že na takovém místě, kde se pohybuje obrovské množství lidí, kdy alespoň částečně část některých lidí (různých pochybných individuí) aplikace odfiltruje. Čímž nezpochybňuji to, že například pro některé důchodce to může být komplikace (ale na druhou stranu jsem je moc často si někde nabírat vodu neviděl).
Tak ona je otázka, jestli je nutné digitalizovat úplně všechno.
On někdo volal po digitalizaci pítka?
Hele, tak až na tom bude Česko jako Estonsko, tak si s voláním po digitalizaci dáme pohov, slibuju.
Toto je ale jiné slovo od D: diletantství. Protože místo jednoduchého, dostupného, přímočarého řešení se nasadí něco, co vyžaduje platbu/registraci, zahrnuje komerční subjekt a kvalitativně to není dramaticky lepší. A to vše na základě „interních poznatků“ organizace, která chrání trávník modrým zábradlím.
S tou digitalizací to bylo myšleno s nadsázkou. Proto ten smajlík.
Nedělejte paniku. Nevyžadují aplikaci, může se napustit za 6 Kč bez aplikace. A kdo nemá kartu, tak holt umře žízní;)
On by to tak jako tak nebylo zdarma, někdo by za tu vodu musel vodárnám zaplatit. Třeba strana Zelených ze stranické pokladničky.
Voni sou hlava.
Jak si vysvětlujete přítomnost bezplatné wifiny? Tu platěj Piráti?
„Jsem jim to vnutil.“ Áno, jak železničářské.
A že to funguje na školách? Tak tam moc seniorů nebude…
Kolik stojí ty osobní údaje lidí? Na kolik si je cení komerční sektor?
Se tak trochu zasním s dovolením. Kéž by toto byla poslední fotografie p. Svobody ve funkci.
Nechápu tady ty komentáře, voda na záchodech vám přeci poteče dál – pokud máte někdo žaludek na to aby jste si v tom smradu natočily vodu PETky nikdo vám nebrání. Volně přístupný pítko je k dispozici v např. Kolíně před nádražím a je převážně obležené zeblitejtma bezdomovcema. Málokdo si tam dovolí vůbec vkročit, natož aby se tam napil z kohoutku z kterého před váma pili ty hnusáci. Automat mi přijde mnohem čistejší a hygieničtější řešení…a že to chce aplikaci. Myslím že i starší lidé mají různé Billa, Kaufland, Tesco, … karty v mobilu, tak proč by nezvládli i tuhle aplikaci.
Myslet znamená … víte co.
Záchod je dražší než ta voda. A bez zaplacení tam člověk neproklouzne, turniket jak v Dukovanech 🙂
V Plzni je pítko také a viděl jsem že si z něj někdo udělal popelník, takže asi tak. Buď automat a nebo pítko s policajtem a vobuchem.
https://www.wckomfort.cz/digitalni-toalety/12-digitalni-toaleta-vovo-princess-pb101s.html
V červnu jsem si v Utrechtu na nádraží natočil vodu do flašky. Zdarma a bez aplikace. Byla to velká flaška – tak 1,5 až 2l. Kupodivu se svět nezhroutil. Pitná voda nebyla středobodem vesmíru místních pochybných existencí. Místní správce infrastruktury nezkolaboval a vlaky tam jezdí pořád. Byla to prostě jej krabice na zdi s jedním tlačítkem a myslím, že to ani nepotřebovalo elektřinu. Dokonce ani velká prezentace s načančaným manekýnem nebyla potřeba.
Jestli nevyjde ta voda levněji zadarmo než držet servery pro danou appku. Jo, vím, v cloudu se HW nekupuje.
Přecijenom voda samotná vyjde na nějakých 6 kč za 50-70 litrů a netuším, kolik elektřiny ten automat spotřebuje, do toho datový tarif…
Není důležité kolik co stojí, ale kdo to platí. V momentě, kdy se něco platí z eráru, jsou ceny naprosto irelevantní. U SŽ to platí dvojnásob (zato se tam hledí na to, aby příjemce byl ten „správný“).
To nemůžete srovnávat. U nás by to bylo do tří dnů obložené šikulama, co by si ve velkém čepovali do barelů.
Přesně, u nás nejde nic, co normálně funguje úplně všude.
Jinak, budu se muset podívat, jak je dneska dlouhá fronta kanystrářů u pítka na Malostranský.
Uz o tom ctu ponekolikate. Muzete mi prosim poodkryt, kde se nachazi to misto, kde se cepuje do barelu?
Na neco takoveho se musim zajet podivat.
https://breclavsky.denik.cz/zpravy_region/pitko-v-kanci-obore-spravce-zvazuje-poplatek-ci-omezovac-rychlosti-toku-20220608.html
jakože fakt jsem tam na místě potkal bábu s barelama a autem
(čímž teda tenhle konkrétní přístup SŽ nehájím)
Ok, do vestibulu nebo do podchodu se obvykle neda zajet autem, navic je tam neustaly pohyb lidi.
Nejaky pripad na odnaseni barelu z nadrazi by byl, nebo je to jen baje z Dlazdene?
tak pak už jen tradiční – §7 Cestující by to zneužili
V Utrechtu je benefitem to, že voda je pro všechny. U nás je benefitem naopak to, že voda NENÍ pro všechny. Zejména tedy ne pro ty, kdo nemají chytrofon ani kartu, ale na nádraží či v jeho blízkosti tak nějak žijou…
Teď jsem si koupil jízdenku na taiwanské VRT v automatu za cash.
Chytrou bednu na vodu, která se ovládá smartphonem zde bohužel nemají. Mají hromadu pítek, prodejní automaty a 7-11.
Taky neznají stahovačky, propady rychlosti, projetá návěstidla, jízdenky tu nekontrolují (protože turniket) a devět vlaků jede na čas a desátý hlásil “delay 3min”.
Právě sis vysloužil mínus deset bodů v systému sociálních kreditů ČLR za to, že tu vychaluješ tu „špatnou“ Čínu…
Máš-li apku, lokni, a když ne, pak lekni.
Celé to je odsouzené k neúspěchu. Proč prostě netočí neomezené množství kohoutkové vody zdarma bez nutnosti dát někomu své osobní údaje? Na vodu by si to vydělalo reklamami a fungovalo by to normálně, takhle si radši koupím petku nebo natočím z umyvadla záchodě.
Voda by se primárně měla rozdávat ve vlacích v létě bez klimatizace. To je za mě priorita.
A v plastu, jak jinak..
V rychlících Arrivy víceméně většinou funguje.
„I svým 80letým rodičům jsem smartphony vnutil. Potřebují ho i kvůli rušení pokladen v malých stanicích. Pokrok jde zkrátka dál“
Tohle může myslet vážně jen egoistický blb, že to tak musím napsat.
Moc nevím kvuli čemu. Ve vlaku snad průvodčí neporadí? Spíš jaký je stav těch čekáren a informačních panelů.
Ne, zkásne, že jste vstoupil špatnými dveřmi. Aspoň někteří se tak chovají. Ale vážně – společnost se pozná, dle chování ke slabým, např. bez chytrého telefonu.
A na rovinu – na základě tvrzení páně Svobody se divím, že celá Itálie nechodí po….ná v plenkových kalhotkách. Ani já nechodil – a vodu z pítek jsem oil kdekoli kdykoli.
Pro ty, kteří tečky čtou jako vulgární slovo, doporučuji si najít český termín v lékařském slovníku. Je stejně dlouhý! Má stejný základ jako polský výraz pro poskvrněný…
Pan Svoboda by udělal lepe,kdyby své úsilí věnoval tomu hlavnímu co má na starost-totiz kvalitní spravé tratí a jejich uvedení do stavu odpovidajicimu 21.stoleti.
Je dobře, že po letech tahanic a chátrání nádražních budov, konečně někdo vynaložil úsilí a nemalé finanční prostředky na opravu a rekonstrukci železničních stanic. Vystoupit z vlaku do budovy která odpovídá 21. století také patří k důležitým prvkům české železnice.
Nádražní budova odpovídající 21. století, to je holá díra v zemi, ne? To pardon, já radši to 20. století, kdy ještě existovaly vodovodní kohoutky.
Ne, to je prosvětlený, čistý prostor, kde si můžete v klidu nakoupit nebo posedět v kavárně aniž by jste cítil chcanky a sledoval špinavé posprejované zdi v rozpadající se budově, ale za to s vodovodním kohoutkem. Děkuji 20. století bylo dost.
Ano. Skvělým příkladem úrovně 21. století jsou např. přístřešky typu antivandal. Hledat, kde všude nahradily nádražní budovy zchátralé a následně zdemolované péčí SprŽele se mi nechce, ale určitě by mi na spočítání těch demolic kdysi pěkných budov nestačily prsty.
To je jedině dobře, že je zbourali. Ty zdemolované budovy stejně z větší části nesloužili pro cestující. Většinu budovy tvořila dopravní kancelář, kancelář přednosty, byt přednosty, pokladna…dnes nic z toho není potřeba, cestující přišli pouze čekárny, které byly před demolicemi stejně využívány velice zřídka.
Byty nejsou potřeba? Soukromých zájemců by se našlo dost, kdyby „dráhy“ (lhostejno zda ČSD, ČD, SŽDC nebo SprŽel) a) nenechaly většinu těch objektů zchátrat až do stavu, kdy už neexistovalo rozumnější řešení než demolice, b) uměle nefiltrovaly zájemce o koupi z okruhu mimodrážních osob veřejně deklarovanými nepřijatelnými nabídkovými cenami. Kromě toho ze zveřejněných smluvních cen za demolice externími firmami vyplývá, že každá taková demolice je pro některé spřátelené jedince mnohem lukrativnější než prodej. Viz např. nedávný případ demolice už částečně zřícené dřevěné (!!!) remízy v Humpolci, za kterou bylo firmě (která to nota bene stejně ani sama nedělala) vyplaceno 3,3… Číst vice »
No to určitě, utrhali by vám ruce. Každý touží bydlet na nádraží…Ty nemovitosti se normálně prodávaj i pronajímaj https://www.spravazeleznic.cz/nemovitosti. Sám vím o desítkách bytů v nádražních budovách a nikdo v nich bydlet nechce. Dokonce i ukrajinci byli rádi že z nich odešli. To se samozřejmě se současnou bytovou krizí může změnit. Když vidím tu budovu v Ústí nad Orlicí, která byla zachráněná před demolicí tak musím uznat, že je to nejhnusnější prvek celého nádraží – měla jít k zemi. Chápu, že je z architektonického hlediska zajímavá, ale k moderně pojatému železničnímu okolí se prostě nehodí. A aby se okolí přizpůsobovalo… Číst vice »
Já naopak vím o nemovitostech, o které jsem měl zájem, a tam to proběhlo, jak jsem naznačil.
Ano, nejprve se omezovalo až znemožňovalo využití cestujícími, pak teprve se bouraly.
a jak to někdo píše, že nechápe vyhrocení sporu o vodu, tak já to naopak chápu, v zemi i…otů, kde půlka národa trpí nějakou formou psychické poruchy( statisticky dokázáno) a kde většině chybí kritické myšlení se ani nic jiného čekat nedá, ze někdo bude takto vyhroceně řešit automat na vodu. a argument, ze důchodci si nenosí lahve? tohle může jako argument říct prave jej i…ot. Co kdyby je třeba mohli začít nosit? to nikoho v ČR nenapadne
Je součástí šotohalucinace o pítkách s tradicí od Rakouska Uherska i chcaní mužů na zeď se žlábkem, natřenou gumoasfaltem?
Určitě lepší žlábek než chcaní do křoví kolem nádraží, jak to dopadá, když shánět klíč od záchoda je jako úniková hra a zbytečný poplatek motivuje k tomu, aby se lidé záchodu vyhýbali.
Jojo zbytečný poplatek, ona ta uklízečka tam chodí uklízet, protože se doma asi nudí.
He zvláštní, že v chudším Portugalsku raději obce mají veřejné toalety zdarma a čisté, než pomočené všechny možné kouty. Dejte nějakému potřebnému něco vydělat a nedržte ho na podpoře.
Např. v celém USA jsou na každém kroku všude veřejné toalety a většinou bezplatné.
Např. v krajském městě Ústí nad Labem veřejné toalety na nádraží za poplatek 15 (20) Kč. 😀
Nemám ani chytrý mobil, ani bankovní účet, a to nejsem žádný důchodce, je mi 25. Tohle vnucování lidem, aby všude vychrlili svoje osobní údaje, je absolutní šílenství. Já vodu nosím s sebou, ale kdybych se někdy dostal do situace, že bych nějakou takovou službu musel použít, tak si raději koupím tu PETku, i kdyby stála 100× tolik, co takové přiblblé pítko.
hej je to vaše volba být mimo civilizaci na stromech. Ale je to vaše volba a já ji respektuju.
Tak já úplně mimo civilizaci nežiju, studuji IT, programuji a přivydělávám si brigádou z oblasti umělé inteligence. Ale pointa je v tom, že i kdybych chtěl žít zcela mimo civilizaci, tak na to mám právo (nic víc, než OP, mi zákon nenařizuje) – a děkuji, že takové volby respektujete :). Je mi jasné, že jsou služby, které bych využívat nemohl, ale přijde mi, že v dnešní době se často vyžadují různé technologie a/nebo osobní údaje zcela arbitrárně i tam, kde to absolutně nedává smysl – to je taková současná nemoc.
Jistěže to právo máte. Naše civilizace Vám nic nenařizuje, resp. nařízení nevymáhá. Zrovna v okolí nádraží je k nalezení spousta lidí, kteří se obejdou bez libovolných digitálních vymožeností…
Jenže to není jejich volba.
Také někdy částečně je.
Co automobil? Taky vyřadíte ze společnosti každého…?
A přesně v tomto kontextu vyznívá naprosto šíleně ta argumentace ESG. A to i ta environmentální část je s hodně velkým otazníkem.
To je váš problém, pijte třeba z louže. To nikoho nezajímá.
Aspoň vidíme, čemu pan Svoboda věnuje svůj draze placený čas, přitom Zubačka je nedůležitá, slíbené a neustále odkládané rekonstrukce tratí taky.
Toto je nejvýstižnější shrnutí celého článku. „Řešíme voloviny, vyhazujeme za ně veřejné prostředky a na nic jiného už nám nezbývá čas a peníze. Díky za odměny, vaše SŽ.“
Pokud jde o ekologii, tak by mně zajímala i ekonomická analýza celého projektu.
Nejen spotřeba el. energie a servis tohoto jednoho vodního svatostánku, ale i náklady na energi a lidské zdroje, na HW, na který jsou takové aplikace navěšeny.
krásný úkaz toho jak v téhle zemi znamená pokrok jen problém a vše je příliš moderní, na což veřejnost reaguje peticí a tlacháním na sociálních sítích. Nikoho na západě by nenapadlo ani náhodou protestovat proti veřejnému zdroji vody. to že v dnešní době je vše přes aplikace? v Česku obrovský problém( ti stejní lidé ( zelení) pak zase ale řvou, ze se někde nedá platit kartou a ze něco není on-line atd… prostě ČR se umí jen nadávat a protestovat. a argument, ze lidé chtějí vodu a když voda je, tak pro ně špatným způsobem… pitko je z vlastní zkušenosti… Číst vice »
Mě se to líbí, byť si na nádraží většinou kupuji pivo a můj pitný režim to tedy nijak neřeší 🙂 Argument se seniory je v dnešní době nesmysl, drtivá většina už má účet v bance a ovládá ho před mobil, mají v něm slevové karty supermarketů a podobně, takže jedna aplikace navíc se do mobilu jistě vejde každému.
Co to je drtivá většina? Ve věkové skupině > 75 let používá chytrý telefon 24% zdejší populace (zdroj: https://www.czso.cz/csu/czso/vyuzivani-informacnich-a-komunikacnich-technologii-v-domacnostech-a-mezi-osobami-2023).
Asi ti, které zná pan Svoboda osobně… 😉
Jako pěkný, ale co jsou tvrdá data proti osobním dojmům, žejo. 🙂
No jo, no… V jedné nedávné diskusi k jiným statistickým datům (šlo tam o četnost různých výšek vyplácených důchodů) zhruba polovina diskutujících hlasujících v následné anketě zvolila možnost „datům ČSÚ nevěřím“. A bylo vymalováno.
Díky bohu, že tahle uvnitř umístěná krabice nebude zamrzat. Krabice, která má shodou okolností stejně hygienický tvar a otvor na lahev, jako mohlo mít obyčejné zamrzající „pítko“.
Jen aby náhodou toto pítko s počítačem uvnitř nezamrzalo ještě častěji. A ten arogantní šulin z obrázku by už taky mohl zmizet v propadlišti dějin.
No jasně, že to nebude zamrzat, když mají za směšných 1500Kč měsíčně volný odběr vody a elektřiny.
SZ řeší podstatné problémy.
Těší mně, že SŽ má takovou starost o hygienu.
Zajímavý výsledek by jistě přinesly i laboratorní výsledky ze stěrů z madel na schodištích podhodů, eskalátorů, případně klik dveří, které musí na nádražích cestující ručně otevřít.
Doufám, že další vlna zvyšování hygienického standardu v objektech SŽ pomocí mobilních aplikací nepostihne nádražní WC, to by se leckde mohlo minout účinkem…
Chtěl byste aplikaci, která vám zdarma pootevře dveře na 15 cm, a pořádně vám je otevře jen za doplatek, když se zavážete k doživotnímu odběru reklamy?
Tak madlo a kliku asi neolizujete ne. Nebo jo? To je sakra rozdíl, voda na pití, nebo madlo.
Vy olizujete pítko? Teda, proti gustu… , ale tohle je i na kdysi dávno medika z koleje Jednota dost!
„Svoboda dodal, že PET lahve se válí po vlacích i nádražích, a proto chce vyzkoušet tuto cestu“
Budou instalovat automaty i do vlaků nebo jak chtějí omezit odpad ve vlacích?
Moje zkušenost s cestování s vlaky je, že bez vlastní vody a jídla nejezdím. Při rekonstrukci okolo Bezpráví a častých stržených trolejí to ani jinak nešlo.
POdle značné části diskutujících postačí voda z kohoutku na záchodě. A ten je ve vlaku taky ..
Argumentační faul. O záchodech ve vlacích nebyla řeč.
Je hezké jak má pan Svoboda blaho lidí, aby se na nádražích a ve vlaku neválely PET láhve.
Ale vždyť se to do těch PETek bude přece čepovat, takže jich moc neubyde.
Proč ale zároveň SŽ nevadí, že všechny pytle z tříděných kontejnerů v Praze hl.n. a nejen tam, se vyhazují na jednu společnou hromadu. To už ESG nevadí?
„…všechny pytle z tříděných kontejnerů v Praze hl.n. a nejen tam, se vyhazují na jednu společnou hromadu…“
A to říkal kdo?
Stačí pozorovat vynášení těch kontejnerů v Praze na hlaváku.
Přijede multikára a všechny pytle se nahážou na jednu hromadu. Pochybuji, že je pak někdo třídí.
To samé třeba Klatovy. Přijde úklidovka a všechny pytle sesype do jednoho.
Viděno několikrát.
No nevím. Zbytečně složité. Když nemám chytrý telefon, to mám zhynout žízní?
Tak si ji koupíš v obchodě.
Telefon mám, ale proč si mám instalovat na jednoúčelovou službu další aplikaci? Stačí že mám plno aplikací na koupi jízdenek každému dopravci a regionu.
to se buď nikdy nevyřeší, nebo si budeme moset počkat na celoevropskou appku. Pokud nevyjde ta, tak snad to dá stát. Ale bude to ještě pěkně zadlouho. To je daň za samosprávu krajů.
Sorry, ale to se dá parafrázovat na každou MHD v každém městě: Že se jim má odebrat samospráva (vč. škol a nemocnic), aby byla jízdenka …
Předtím byla snad stovka různých provozů MHD.
Telefon dnes mají děti od 3 let výš a ukázat na čidlo QR kód by zvládly i děti mladší, nic složitého na tom opravdu není 🙂
Když vám nevadí že ta firma z vás těží data.
V centru Florencie bylo pítko, které čepovalo buď normální nebo perlivou vodu, zadarmo, fronta 20ti lidí.
V centru Salzburgu byl automat který zdarma čepoval vodu anebo prodával láhve na více použití.
A u nás si budeme stahovat aplikaci, abychom si mohli koupit filtrovanou vodu 🤡
Za těch 6 korun můžu o pár metrů dál v Bille koupit litr a půl sodovky v petce. Bez mobilu, bez aplikace.
Tak úplně nevím, jestli tenhle hipstabyznys bude mít zamýšlenej efekt.
Každopádně, je fakt úsměvný, jak se Vydlážděnej Jiří snaží přesvědčit ctěné obecenstvo, že „území“ pod správou Správy je tak strašně specifické, že tam rozhodně nemůže ani náhodou fungovat to, co bez problémů funguje na celém světě a proto je potřeba nalejt prachy do nějakýho spřátelenáho startupu.
můžete prosím napsat, o jakou sodovku v 1,5L petce jde? Popřípadě na jaké pobočce? Taková cena je boží a já ji musím mít.
třeba tady: https://shop.billa.cz/produkty/vody-a-mineralky-1488?sortBy=price&sortOrder=asc
Boží zjevení. Zkuste jít třeba do podle vás svatostánku Kaufland, tam mají jejich ochucené 2 litrové sodovky za 8,90 Kč.
Za šest kaček to není, ale za deset zde máte 1,5L minerálky. https://shop.billa.cz/produkty/vody-a-mineralky-1488?sortBy=price&sortOrder=asc&slug=billa-lubovnianka-prirodni-mineralni-voda-prirozene-sycena-perliva-15l-82322453
v e-shopu tu „basic“ vodu nemaj.
„Minerální“ a „pitná“ voda je něco jiného. Minerální vody nejsou úplně vhodné na běžné pití (v řádech jednotek litrů denně).
Tuším o co jde. Ne, děkuji, raději si koupím Hanáckou nebo Ondrášovku, tyhle ultralevné mají divnou chuť.
to je Váš problém. Tak si prostě koupíte tu za 15. Ta voda, která teče z toho automatu taky není ani Hanácká, ani Ondrašovka.
Standardní perlivá / jemně perlivá / neperlivá voda v každý Bille.
6,50 / 1,5l nebo 7,90 / 2l
Trend stavění automatů na půl litru vody zdarma nechápu, připadá mi to zbytečně složitéa drahé,navíc potřebná aplikace. Stačí obyčejný kohoutek nebo pitka. PETky už 20 let používáme minimálně, a kde to jde, tak si plníme láhve. Líbí se mi třeba pitka na letišti Heathrow, kde si můžu napustit kolik chci.
Jestli si Svoboda myslí, že ESG je primárně o tom, že se někde válí nějaká flaška, tak fakt nevím, co na to říct…
Vodné a stočné meziročně zdražilo o 1 %. Průměrná cena vody nyní dosahuje zhruba 90 Kč za kubík, neboli 9 haléřů za litr.
Jan 11, 2021
A?
6 korun za půllitr, 8 za litr a 10 za litr a půl je fakt na blití. O aplikaci se radši nebudu vyjadřovat.
Si natočte doma ..
Úplně nechápu, o co jde. Je to prostě jen další možnost, jak se napít. Já bych navrhoval nechat vedle i klasické umyvadlo s kohoutkem a fakt by mě zajímalo, jaká varianta by byla preferovanější.
U nás na VŠ jsou tyto automaty už dlouho a studenti i zaměstnanci je hojně využívají. Možnost natočit si vodu na záchodě samozřejmě je taky, ale přesto u automatů skutečně jsou fronty, jak říká pán z lokni. Důvod je takový, že voda z vodovodu v naší budově není dobrá (teplá, špinavá). Průchod přes automat jí výrazně chuťově zlepší. A studenti s aplikací nemají problém. Ale obecně souhlasím, je to jedna z možností, taky moc nechápu ty nabalené emoce.
Srovnávat fronty někde na VŠ a na nádraží je trochu divné. Vodu si beru vždy s sebou – nebo to připraví přítelkyně a už vidím jak se případně s dětmi budu dělit o půl litru vody, když jezdíme skoro přes republiku a čas na trajdání někde po hale většinou není – natož někde čekat x metrovou frontu.
Probůh, nikdo vás nenutí tu službu využívat. Já jen napsal, jak to funguje u nás, nic víc, nic míň. Ale vidím, že i takový příspěvek si zaslouží řadu mínusů.
To jste asi dostal za tu poslední větu, že nechápete ty nabalené emoce (já tedy taky ne). Plusy tady dostanete za rozhořčení a hejtování pana Svobody a potažmo celé SŽ, tak to tady chodí…. 😀
A není to náhodou diskriminace nestudentů. Tedy lidí prostých co nepotřebují být celý život on-line a nepotřebují ani chytrý telefon.