Infrastruktura Silnice Stavebnictví

Boj o D11. ŘSD zveřejnilo dokumenty o předání staveniště. Eurovia dostane přidáno

To bylo v říjnu slávy, aneb šéfové stavebních firem s premiérem na D11. Pramen: ŘSD
To bylo v říjnu slávy, aneb šéfové stavebních firem s premiérem na D11. Pramen: ŘSD

Ředitelství silnic a dálnic se nechce vzdát smlouvy na stavbu dálnice D11 z Hradce Králové do Smiřic, kterou včera vypovědělo sdružení firem Eurovia, Metrostav a Swietelsky, a současně nehodlá firmám zaplatit peníze navíc. ŘSD dnes zveřejnilo zápis z předání staveniště i opakované výzvy, aby firmy začaly stavět. Spor nakonec ale míří k dohodě a firmy nejspíše začnou stavět.

ŘSD zveřejnilo dokumenty před dnešním jednáním ministra dopravy Dana Ťoka se zástupci stavebních firem. „Odmítáme slova o nečinnosti z naší strany. V dokumentech je jasně popsáno, že došlo k předání staveniště i jsme firmy opakovaně vyzývaly, aby konaly,“ vysvětlil zveřejnění dokumentů mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Jednání u ministra nakonec vedlo k tomu, že Eurovia výpověď stáhne a smlouva bude pokračovat. Pro stát to nebude ale zadarmo.

Nový dodatek má být vytvořen do 15. února, pak by měly obě strany sporu vzít své odstoupení od smlouvy zpět. Sdružení firem žádalo 200 milionů korun navíc.

Zápis z úvodního kontrolního dne, ke kterému došlo na konci září, stavební firmy nikdy nepodepsaly, stejně jako protokol o převzetí staveniště. Podle zástupců stavebních firem v zápise mělo dojít k zahájení stavby 5. října. To se ale nestalo. Už 15. října ŘSD vyzvalo firmy k tomu, aby začaly stavět a podepsaly zápis, opakované výzvy odešly ještě 20. října a v listopadu.

Sdružení včera oznámilo, že podmínečně odstupuje od smlouvy s Ředitelstvím silnic a dálnic. Vinu vidí právě na straně investora, který údajně nepřipravil staveniště. „Ředitelství silnic a dálnic se přitom nijak nemá k tomu, aby plochy určené pro výstavbu do potřebného stavu uvedlo,“ sdělil v pondělí šéf Eurovie Martin Borovka. Podle něj jsou firmy ochotny pozemky uvést do „patřičného“ stavu, ŘSD by si ale práce muselo objednat, tedy i zaplatit. Borovka dodává, že firmám se zkracuje lhůta na provedení stavby. „Nečinností ŘSD, které mělo oznámit termín zahájení stavby a neučinilo tak, došlo současně k vypršení cenové nabídky na tuto stavbu. Nyní má sdružení dle smlouvy nárok na její opětovné sjednání a to tak, aby zohlednila cenový nárůst vstupních surovin a služeb za dobu, která mezitím uplynula,” doplnil obchodní ředitel Metrostavu Karel Volf.

Sdružení firem podepsalo smlouvu loni v srpnu, rok po podání nabídky. Ta byla o 35 % nižší než předpokládaný rozpočet. „Společnost Eurovia svou nabídku na stavbu D11 kalkulovala stejně jako ostatní uchazeči v soutěži a podpisem smlouvy i symbolickým poklepáním se za vysoutěženou cenu postavila. Nyní bez ohledu na výsledek výběrového řízení chce více peněz,“ reagoval šéf ŘSD Jan Kroupa. S cenou 160 milionů za kilometr by mohla být tento úsek D11 jednou z nejlevnějších dálnic v porevoluční historii českého stavitelství.

Stát měl na výběr dvě varianty: přistoupit na požadavky stavebních firem a zaplatit jim více, nebo zakázku znovu vysoutěžit i s rizikem výrazně vyšší ceny. Může jít současně o nebezpečný precedens: podobných smluv vysoutěžených za výrazně nižší ceny, než jsou na trhu nyní, má ŘSD více, například na nedaleké D35.

EDIT: V textu byl původně zaměněn zápis o převzetí staveniště s prvním kontrolním dnem. Za chybu se omlouváme.

31 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Peter

To není zápis z převzetí stavby, ale zápis z nultého (vstupního) kontrolního dne. K převzetí stavby nikdy nedošlo. Neměli by jste slepě věřit ŘSD.

MartinS.

To je chybný soubor na zdopravy.cz… Mluvčí ŘSD má prezenčku z toho předání na twitteru.

Peter

Nikde jsem to tam nenašel. Bylo tam něco jiného než podpisy? Jde o to co bylo v textu předávacího protokolu… Firmy nikdy stavbu nepřezvali…

MartinS.

Prezenčka tam sice je, ale také z toho kontrolního dne z prosince. Prezenčku z předávky jsem viděl jenom na twitteru a vypadá jinak.

MartinS.

A už tam ty dokumenty nejsou… asi někdo JR poradil, že zveřejňovat telefonní čísla a e-maily z interního dokumentu na twitteru není nejlepší nápad:-)

Peter

Tak pane autore, kde máme ten dokument o převzetí stavby? A tušíte vůbec, že se může podepsat dokument, ve kterém je uvedeno že předání nemůže proběhnout, protože tomu něco brání? Jak jsem psal vedle, bulvár první kategorie.

Peter

Aha, takže vy upravujete zpětně články? No tak to už se nemáme o čem bavit.

MartinS.

Ta chyba je tam pořád. Odkaz „Zápis z úvodního kontrolního dne“, ke kterému došlo na konci září odkazuje na dokument z prosince. Na konci září (27.) mělo dojít k předání staveniště, ale to je jiné jednání a dokonce na jiném místě. Předání staveniště se konalo v Čerčanské, úvoní kontrolní den Na Pankáci.

mshunt

Není mi zřejmá věc s těmi archeology. Na velkých stavbách se pohybuji, ale vždy se začíná skrývkou ornice, která se uloží na vyhrazená místa a poté nastupují archeologové. Mohla se třeba skrýt ornice v místech umělých staveb, provést průzkum a začít. Další věcí věcí, se kterou může být problém, je pronájem pozemků, třeba pro uložení ornice, od majitelů. Investor to předjedná, ale nepředjedná cenu za pronájem. Potom takový pronájem na dva roky + biologická rekultivace může docela zahýbat s rozpočtem stavby. Někde dole jsem četl, že se zvýšily ceny ropy. U pumpy mám pocit, že se spíše snížily. To nebude… Číst vice »

ViliamS

Treba aj do vačkov chcechtáky, nie??

MartinS.

No já bych podle toho včera zveřejněného pokynu z listopadu řekl, že firmy vysoutěžené na zemní práce pro archeologický průzkum skryly ornici a deponovaly jí v místech budoucího tělesa dálnice, kde se průzku nedělal. A někdo rozhodl, že se to nebude vracet, že se to udělá až v rámci stavby, aby se ušetřilo. Ale podle toho, co se v tom pokynu psalo, tak šlo o 484 tisíc kubíků, což je celkem velká „hromada“. No a zhotovitelům dálnice se nelíbilo, že by těch 484 kubíků měli na vlastní náklady odtěžit a někam odvozit, když si vysoutěžili, že převezmou staveniště „zarovnané“.

John

#welcome2kocourkov

svojsin

https://www.idnes.cz/ekonomika/doprava/dalnice-d11-vystavba-eurovia-zakazka-rsd.A190130_114920_eko-doprava_jn
Tak hurá do práce soudruzi!!

Sledovat výstavbu dálnic a silnic v ČR, tj. jedna šťastná událost střídající jiné přeradostné události.
Promiňte, derou se mi slzy dojetí do očí…..

DPDP

„Dohodli jsme se, že se dohodneme. Uděláme dodatek ke smlouvě, který by měl vyřešit jak to, že staveniště je předáváno později, tak i to, že některé věci z hlediska archeologie nejsou podle původní specifikace. A budeme se bavit i o valorizaci,“ řekl Ťok.

Nakonec se kluci ušatý domluvili 😉

MichalT

Pěkné je GDPR prohlášení na konci prezenční listiny. Zejména to „žádné třetí strany k vašim osobním údajům nemají přístup“.

pazve

Martin Borovka, předseda představenstva a generální ředitel Eurovia CS: Zjednodušeně řečeno se ŘSD zavázalo, že staveniště bude ve stavu, v jakém bylo před archeologickým výzkumem. Bohužel v tomto stavu není. Dlouhodobě jsme na to upozorňovali, také jsme nabízeli varianty řešení. Uměli bychom sami staveniště připravit, ale ŘSD by nás o to muselo požádat a říci nám, kdy, jak a za kolik to máme realizovat. Bohužel nic z toho se nestalo. ŘSD s námi odmítlo jednat a nám nezbývala jiná možnost než podmínečné odstoupení od smlouvy. Aktuální situaci řešíme více jak pět měsíců. Ale pro dokreslení, cenovou nabídku jsme podali v… Číst vice »

Jackub

Tak jste měli od smlouvy odstoupit ještě před podpisem ze strany ŘSD. Nebo se situace tak radikálně změnila od srpna do října 2018? Mimochodem – ta nabídka s cenou, na kterou zní smlouva, byla časově omezená?

MartinS.

To asi nejde… nejdřív ŘSD podepsalo v srpnu 2018 smlouvu a až potom začala předávka staveniště… a jen těžko může zhotovitel předvídat, že mu tam ŘSD nechá deponovaných skoro 500 tisíc kubíků ornice z archeologických výzkumů. Témeř každá nabídka ve veřejné zakázce bývá časově omezená. Zájemce o VZ kalkuluje cenu k nějakému datu a časově jí omezuje, aby se zhotovitel nemohl rozhodnout, že to třeba teď nechce a bude to chtít za 4 roky staré ceny až někdy v daleké budoucnosti… U menších zakázek je ta cenová platnost třeba jen v týdnech nebo měsících… tady byla rok… aspoň to říká… Číst vice »

Démon

Každá nabídka je přeci časové vázaná, pokud v říjnu zjistili, že to nepostaví, měli odstoupit od Smlouvy. Stavební firmy hrají opravdu blbou hru. Postavit za každou cenu, bude to dobrá reference. Ale asi nejsou bargy a lidi, všechno je v Polsku že?

DPDP

Třeba zhotovitel nemá k dispozici volné bagry ani lidi , a toto je zástupný problém . 😉
Druhý Strabag to podal za 2,9 mld. , ale neznáme podmínky tendru.
Jestli nepodepsali předání tak se to už mělo řešit před 3 měsíci ….
Tzn. udělal bych metodu win-win , dal Eurovii dalších 200 – 300 mil a oficiálně to nepotvrdil , metoda vlk se nažral … 😉

pazve

Peníze navíc bych jim nedal, měl si to zkalkulovat líp. A stát má asi taky máslo na hlavě. Bude nová soutěž za vyšší cenu (asi). A samozřejmě zpoždění výstavby D11.
🙁

Peter

Jak to měli zkalkulovat líp, když jim ŘSD tvrdilo, že tam žádná ornice nebude a teď je tam 400 tis m3? Další odborník… Jasný průšvih ŘSD , teď akorát kolem sebe kope .

LKB

Nechapu, koho napadla takova nesmyslna myslenka davat dalsi ornici na misto, kde se ma za par mesice stavet. Nejsem stavar, ale toto mi prijde mimo misu.

Ta ornice se mela bud a) prodat – nejvyhodnejsi nebo b) umistit nekam, kde bude potreba, napriklad na budouci horske useky D11…

vican

S ornicí se nedá obchodovat (na to je zákon) , ani z ní stavět násypy v horských úsecích :D. Nejspíš byla jediná možnost ji nechat tam, kde se bude stavět, nebo by si muselo ŘSD pronajmout nějaký pozemek v blízkosti a tam ji uložit a platit nájem…

mgr.pavel

Co brání ŘSD přiklepnout zakázku druhé nejnižší nabídce z původní soutěže?

Tomáš Říha

Nebrání tomu nic, ale vzhledem k tomu, že i druhá nabídka byla výrazně pod aktuální cenovou hladinou, lze předpokládat, že by ji firma druhá v pořadí také nechtěla přijmout (na což má plné právo). Dle mého názoru se ŘSD snaží pokud možno využít všechny možnosti, jak původní firmu donutit začít stavět, protože jakákoli další varianta znamená buď zdražení, nebo zdržení, či oboje.

Petr

Zákon o veřejných zakázkách.

MartinS.

Myslím, že jim brání to, že je ta smlouva už podepsaná a zakázka uzavřená.