Letectví

Boeing ohlásil po 14 měsících nárůst čistých objednávek, pomohly mu zakázky od vlády a United Airlines

Výroba Boeingu 737 MAX 8. Foto: Boeing
Výroba Boeingu 737 MAX 8. Foto: Boeing
Boeingu pomáhá návrat 737 MAX, trvá odbytová krize dreamlinerů.

Boeing po více než roce zaznamenal během jednoho měsíce větší množství nových objednávek než zrušených. Naposledy se tak stalo v prosinci 2019. Vyplývá to z nově zveřejněných dat o stavu objednávek a dodávek nových letadel za únor.

Boeing za únor překonal Airbus v počtu nově získaných objednávek, především díky nové zakázce od United Airlines na 25 nových letadel 737 MAX a především kontrakt s americkou vládou na 46 letadel KC-46. Airbus se musel v únoru naopak vypořádat se zrušením objednávky na téměř sto letadel od Norwegian. Boeing ale neporazil Airbus v počtu dodaných letadel: evropský výrobce v únoru dodal 32 letadel, Boeing 22.

V únoru zaznamenal Boeing celkem 82 objednávek, zrušených bylo 51. V seznamu zakázek je nově i jumbo 747-8i ve verzi pro soukromého zákazníka na private jet. Jde o letadlo, které již bylo vyrobeno v minulosti, ale původní zákazník zakázku zrušil.

Na první pohled pozitivní čísla Boeingu skrývají ale řadu zásadních problémů: už čtyři měsíce v řadě výrobce nedodal jediný dreamliner, jejichž výroba se definitivně přesouvá ze Seattlu do North Charlestonu.

10 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Marek

Boeing je firma, která se nebojí riskovat. V minulosti ji risk při rychlém zavádění nových modelů letadel vycházel, naopak u MAXe se risk velmi nevyplatil. Díky tomu je tam kde je.

Martin Csabo

Docela by mě zajimalo kdo má na tomto srveru radši Boeing a kdo Airbus. Takže kdo má radši Boeing at dá palec nahoru a kdo airbus tak palec dolu

Stony

Ja to mam podle typu. 320 mam radsi nez 737. 747 mam radsi nez 380 a 350 mam radsi nez 777 a 787 mam radsi nez 330 🙂

Y.K.

Mě to připadá jako dotazy: „A mámí, máš raději mě nebo Pepíčka?“ 😀

stanik

U Boeingu jsem o tom nepochyboval ! Je to schopná firma a podobně jako VW ji nějaký problém ke dnu nepošle. Vivat Boeing.

Dorota

Bohužel se oba modely při zavádění do provozu potýkaly a potýkají s problémy.

Dorota

Mínusáři je vidět, že žijete v letectví naprosto mimo realitu.

anonym

Ne vy žijete mimo realitu, s vašima nazorama nikdo většinou nesouhlasí, ale to mi ještě až tak nevadí přeci jenom máme svobodu slova ale co mi opravdu vadí že ostatním píšete jací jsou a co mají dělat. Co je vám sakra do toho. Většina názorů na tomto serveru je správných, ale s vašima názorama opravdu nesouhlasím.

Miroslav

Jak se pozná správný názor? 🙂

anonym

Že to není úplná kravina