Letecké společnosti Letectví

Airbus škrtl za únor 92 objednávek, především kvůli Norwegian

První A320neo pro Air Côte d'Ivoire. Foto: H. Goussé / Airbus
První A320neo pro Air Côte d'Ivoire. Foto: H. Goussé / Airbus
Norský dopravce se dohodl s Airbusem na zrušení zakázky na 88 letadel, přišel o zálohy.

Airbus má za sebou z pohledu dodaných letadel poměrně úspěšný únor. Během nejkratšího měsíce roku dodal zákazníkům celkem 32 letadel, což je v porovnání s lednem nárůst o více než polovinu. Podstatně méně příznivý byl ale druhý letošní měsíc z pohledu objednávek: evropský výrobce musel definitivně zrušit 92 objednávek, a to především kvůli zrušené zakázce od Norwegian Air Shuttle.

Čísla za únor ukazují velkou dominanci modelu A320neo v dodávkách: celkem 27 kusů, další dva A320 byly ještě ze starší generace A320ceo. Kromě toho Airbus dodal dva letouny A220 a jeden A350-900 pro Air China.

Airbus za únor zaznamenal úbytek objednávek na 92 letadel. Jde především o výsledek dohody s Norwegian Air Shuttle. Dopravce na hraně krachu zrušil zakázku na celkem 88 letadel A320neo a A321neo. Airbus si podle dříve zveřejněných informací ponechal všechny zálohy od Norwegian. Už loni zrušil norský dopravce objednávku na 97 letadel Boeing 737 MAX a 787.

Boeing zveřejní data o dodaných letadlech v únoru, v celkových počtech by podobně jako v lednu mohl Airbus předstihnout díky obnově dodávek letadel 737 MAX.

3 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin Csabo

Nevíte někdo co je to ten A320ceo, mám pocit že to je A320-200 s wingletama ale nejsem si vůbec jist. Děkuji každému kdo mi to upřesní

Y.K.

Je to pro jasnější odlišení „původní“ verze A320. „ceo“ current engine option, „neo“ new engine option.

Martin Csabo

Děkuji za vysvětlení