lot
Automobilový průmysl Automobily

BMW začíná u Sokolova stavět zkušební okruh pro autonomní auta, pandemie nemá projekt ohrozit

Letecký záběr na vznikající zkušební centrum BMW u Sokolova. Foto: BMW
Letecký záběr na vznikající zkušební centrum BMW u Sokolova. Foto: BMW

Společnost BMW získala stavební povolení pro své nové vývojové centrum u Sokolova. V Karlovarském kraji vznikne moderní polygon, na kterém se budou testovat zejména autonomní vozidla. Automobilka v Česku investuje přes 6 miliard korun.

O získání stavebního povolení informovalo BMW v tiskové zprávě, podle mluvčího Davida Haidingera může zahájit samotnou výstavbu. „Současná omezení způsobená pandemií koronaviru aktuálně zapříčinila jen mírné zpoždění, které BMW plánuje dohnat v průběhu výstavby,“ uvedl Haidinger.

Podle něj prvním krokem budou zemní práce, jež připraví podloží pro zkušební tratě. V severní části se díky dřívějšímu povolení již staví obslužné komunikace. Zemní práce na celém komplexu by měly být hotové do konce roku 2021, následovat budou stavební práce, se kterými se začne v severozápadní části území v roce 2022.

Připravované vývojové centrum bude po svém otevření jedním ze čtyř klíčových vývojových center BMW Group. Plánuje se zde především vývoj systémů autonomní jízdy. Plocha budoucího vývojového centra se nachází na místě bývalé výsypky severně od Sokolova a zabere přibližně 650 hektarů. Během následujících dvou let na ní vznikne několik zkušebních drah na testování vozidel v různých podmínkách a situacích. Celý projekt je významnou investicí nejen z pohledu BMW Group, ale přispěje také k rozvoji zaměstnanosti, služeb a vzdělávání v celém regionu. Už dříve automobilka uvedla, že do rozvoje investuje zhruba 250 milionů eur. BMW získalo od státu na celou akci investiční pobídku až 528 milionů korun.

Testovací okruh pro autonomní vozidla zvažovalo také ministerstvo dopravy. Od plánů nakonec ministerstvo dočasně ustoupilo.

9 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Zbyněk

Z hodně smutný „odklon“ peněz daňových poplatníků.

F. K.

Půl miliardy jen to hvízdne.

Honsa

6 giga na dopravu pro geronty a to rocne.. Asi tak

Ayin

Tomu se říká investice… a jestli zaměstají pár stovek lidí a další stovky v navazujících firmách (katering, díly, servis, atd) tak se ta půl miliarda vrátí do pár a to nemluvím o tom, že tady probíhat vývoj něčeho opravdu hi-tech!

Honsa

Alespon se tam ty lidi trochu polidsti. Delat pro BMW je cool

J.D.

Naopak – je to šance a mnohem smysluplnější pobídka, než montovna. Možná na ní nemáme dost mozků, nebude dostatečně vytěžena a rozsah výzkumu v ČR nebude tak velký – ale já věřím, že ano.

Honsa

Na ceskeho vzdelani uroven Je I montovna okay. Vzdyt 60%obyvatelstva nic neumi.. Smutny Fakt. Ale pred 30 lety to bylo CCA 90% we are growing

Martin

Ale ano, autonomni systemy se resi na universitach a rada firem u nas na nich spolupracuje, zde je moznost vyuzit prave v BMW a ziskat zkusenosti, … to je dobra investice…

Anonymus

Velka a dobra investice do postizeneho regionu. Urcite mu to pomuze.