Bezpečnější auta. Nové modely musí mít od dnešního dne omezovače rychlosti

Omezování rychlosti u auta. Foto: ETSCOmezování rychlosti u auta. Foto: ETSC

Evropská rada pro bezpečnost dopravy kritizuje změkčení podmínek, systém půjde vypnout.

Každý model nového auta, který bude od dnešního dne uveden na trh Evropské unie, bude muset být vybaven technologií pro omezování rychlosti. Jde o systémy omezovačů rychlosti ISA (Intelligent Speed ​​Assist). Evropská unie vysvětluje zavedení nové povinnosti snahou o větší bezpečnost na silnicích. Do dvou let by mělo být tímto systémem vybaveno každé nově prodané auto.

“6. červenec 2022 je velkým skokem pro bezpečnost na silnicích. Jde o opatření, které může zachránit tisíce životů na silnicích,“ řekl Antonio Avenso, šéf Evropské rady pro bezpečnost dopravy (ETSC).

Podle něj ale opatření nakonec nebude tak účinné, protože během projednávání nařízení došlo nakonec ke zmírnění některých podmínek. Jde například o skutečnost, že řidiče bude systém pouze hlasitým pípnutím informovat o překročení rychlosti, ale sám neupraví rychlost při jejím překročení. Podle ETSC jde o výsledek tlaku výrobců aut. Navíc půjde asistenta vypnout.

ETSC kritizuje i konečné podmínky pro záznamové zařízení v autě EDR, které bude v podstatě obdobou černé skříňky v letadlech. Podle ETSC budou ale data z tohoto záznamového zařízení velmi těžko využitelná pro analýzu bezpečnosti provozu.

Tagy bezpečnost silničního provozu ETSC ISA omezovač rychlosti
164 komentářů