Bělobrádek: BIS nežádala utajení celé zakázky k dálničním známkám

Podoba dálničních známek na rok 2019. Foto: Ministerstvo dopravyPodoba dálničních známek na rok 2019. Foto: Ministerstvo dopravy

Civilní kontrarozvědka nepožadovala utajení celé zakázky na IT systém k elektronickým dálničním známkám. Novinářům to po dnešním zasedání sněmovní komise

14 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Kalanis

Vzhledem k posledním informacím – požadavku na rozpoznání nejen RZ, ale i osob, lze bezpečně prohlásit, že LŽE.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/tajna-sluzba-poprve-pripustila-ze-system-dalnicnich-e-znamek-mel-fotit-nejen-spz-88093

Jakub W

„Mohlo by dojít k prolomení u krycích SPZ
a co kdyby to normálně zaplatily, žádný seznam tajných aut by neexistoval a stát by jim ty peníze prostě poslal z toho výběru zpět? je to moc jednoduché?

Přemek

Přesně to je jako návrh předkládáno. Obava je patrně ze snadného napíchnutí systémových prvků založených na MS techologiích a ze snadného propojení refundací a RZ. Z toho plyne, že by stát měl i v rámci své bezpečnosti používat jiné než MS technologie.

Jiří Kocurek

Je to moc jednoduché. Protože by asi někomu vadilo, že na faktuře je 30 dálničních známek a ani jedna registrační značka automobilu, ve kterém bude užívána.
Ostatně, úřad se celé roky dokázal bránit tomu, aby dálniční známka byla přenosná a majitel ji tak mohl použít na více automobilech, čímž by známku zneužil, protože by mohl jezdit po dálnici více automobily. Co na tom, že by 1 člověk sotva řídil dva a více automobilů současně na více místech.

Jiří Kocurek

A nebo to nejde, prostě proto, že prolomení krycích RZ je jen krycí problém. A skutečný problém je někde jinde, jen se něco muselo říct, ikdyby to bylo sebeblbější.

mgr.pavel

Tedy SFDI a MD lhalo.

Jaká byla vyvozena zodpovědnost z tak zpackaného tendru, zřejmě předraženého, zadaného v rozporu se zákony i nařízením vlády (neinformovali vládu), ve snaze šmírovat a lživě hodit zodpovědnost za tento požadavek na někoho jiného?

Jediná reakce je, že z Kremlíka nebude ministr ale nějaká podržtaška na MD (zřejmě ne náměstek, ale flek mu hledají). V SFDI či v dozorčí radě žádná změna.

Toto je to řízení státu jako firma? S nulovou zodpovědností za lumpárny???

Paja

Ano je. Když váš zaměstnanec bude dělat lumpárny pro vás tak ho asi nevyhodíte ani z toho nebude vyvozovat odpovědnost.

Přemek

Což je vadný prvek vadného systému, který je nezbytné změnit, neb opravit nejde.

libcha

Nikoli: politici mají za své jednání (mimojiné) politickou odpovědnost: když udělají nějakou „botu“ (typicky vynaloží neefektivně státní finance), média o tom napíšou, voliči jim to neodpustí a příště je nezvolí. A nebo…

Přemek

Zlaté oči, kdyby to tak fungovalo, tak máme v politice zcela jiný typ lidské psychiky – ten lidský a tím automaticky i odpovědnost a profesionalitu.

Přemek

Ví předseda, který nic neví o globálním řízení, co dělají jeho podřízení? Lepšího bílého koně pohledat.

Kubrt

Předseda sněmovní komise pro kontrolu BIS žádné podřízené nemá.

Přemek

Ale no tak, formalismus bych u tohoto tématu raději nevytahoval. Přece víme, jak v reálu fungují parlamentní komise, nebo nevíme? Pochopitelně že předseda není člen a pochopitelně že je otázka, zda vůbec něco ví o zpravodajské činnosti

Axel

IMHO u poslanců/-kyň kontrolující kontrarozvědku je klíčový pevný charakter a normální (selský) rozum.

Např. před 30-ti lety neměl žádné zkušenosti s ozbrojenými složkami státu Václav Bartuška (jako univerzitní student), který ,jako člen komise k vyšetření policejní brutality 17. listopadu 1989, zjišťoval kdo konkrétně dal rozkaz ke zmlácení/ubití nevinných občanů… „Odborníků“ bylo např. v tehdejší StB až až, akorát ten charakter měli deficitní. … Přečtěte si od V. Bartušky jeho shrnutí Polojasno a třebas pochopíte o čem píši.

Hezký den.